Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » úte 24 srp, 2021 8:06 am

Tady se člověk panečku naučí spoustu zajímavých věcí. :) Já plynulý přechod do stoupání vyřešil jednoduše, vyřízl jsem kus ze základní desky, podložil ho dvěma kolíky na prádlo, které postupně posouvám, čímž postupně, plynule a nenásilně ohýbám tu překližku. Je to vidět tady: viewtopic.php?f=1&t=12586&start=180#p296961
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 9:34 am

To s tím kolíčkem je dobrej nápad a to bych mohl použít u toho svého plánu na 2 slepené desky.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » úte 24 srp, 2021 11:43 am

Tak ještě jsem přemýšlel nad tím, udělat mezi hlavními kolejemi na nádraží větší rozestup a dát tam větší nástupiště, třeba takové jako nabízí Auhagen 44641, kde píše šířku 41mm pro osovou vzdálenost kolejí 66mm.
Přílohy
Kolejiště N - verze 6.png
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 25 srp, 2021 2:21 pm

Tak dneska dorazily testovací koleje, tak jsem si ověřil, že dvojkolejné oblouky jsou opravdu potřeba R3 a R3a dle označení Fleischmanna. Tudíž toto je také vyřešeno a teď jen budu řešit čím přestavovatvýhybky (přestavník, motorický, servo), obsazení koleje a ABC je už taky pořešeno, takže se to začíná pěkně rozjíždět....
Přílohy
vozy.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod vfjr » stř 25 srp, 2021 2:23 pm

Tak do toho. Držím palce.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 25 srp, 2021 3:24 pm

JJ, začal jsem testovat výhybku s přestavníkem https://youtu.be/YM90A3fOJhU a zatím to vypadá dobře (je tam MP1).
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 01 zář, 2021 4:36 am

Tak jsem zase ve stavbě trochu "poikročil" a to tak, že kolejivo bude flexi, sehnal jsem si kovové šablony a teď jen řeším jeden praktický problém a to jak tuto pokládku uskutečnit. Mým nápadem bylo nejprve si jednotlivé kousky složit z klasických kolejí, následně si vše omalovat na desku, na tato místa nalepit korek jako podloží a následně už pokládat koleje podle šablony. Akorát jak potom s napájecími vodiči. Kdysi jsem je pájel u TTčka pod kovové spojky kolejí, ale to se ukázalo jako ne úplně vhodné, tak přemýšlím, jak to udělat tady. Asi jako jediná možnost bude zboku na ty flexi koleje, pak přematlat "rezavou barvou" aby to tak nebylo vidět a zaštěrkovat. Nebo máte nějaký lepší nápad jak to u flexi udělat?
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » stř 01 zář, 2021 5:00 am

Dělal jsem to úplně stejně. Nejdřív jsem si z těch pár kousků kusovek, co jsem měl doma, složil přibližnou trasu a tužkou to namaloval na desku, pak polepil korkem, na něm jsem si zopakoval tu rozcvičku s kusovým kolejivem a pak to postupně, za pomoci šablon pokládal. Šablonu jsem nacpal na kolej a jak jsem ji po ní postupně posouval, tak jsem si to, co za ní lezlo ven, přichytával špendlíky. Pak už jen zakapat lepidlem (já použil naředěný Herkules - nejdřív ale podlít vodou s trochou lihu, jinak to nechce zatékat) a drží to dostatečně.
Napájení kolejí jsem řešil pájením na kolejnici z boku. Pokud to uděláš ze spodu, tak to sice vypadá líp, ale už se k tomu budeš v budoucnu těžko dostávat. Je to vidět méně, než bys čekal. Dávej pozor, aby tu kolejnici neprohřál zbytečně moc - podloží je z nějakého gumoplastu, může se ti roztéct a kolejnice v něm pak nedrží.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 01 zář, 2021 5:59 am

No tak jsem si to v podstatě myslel správně, jak to udělat. To pájení je jasný, tam asi udělám to, že ten napájecí drát ohnu a budu ho pájet jakoby podél kolejnice, ne jen kouskem rovně z podloží. Plánuju na to CYA 0.35.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » stř 01 zář, 2021 6:19 am

chphoto píše:... ten napájecí drát ohnu a budu ho pájet jakoby podél kolejnice, ne jen kouskem rovně z podloží...

Vyvrtal jsem díru hned vedle koleje, provlíknul drát, propájel ho cínem (používám kablíky - s drátem se blbě pracuje) ohnul do "L" a připájel. Šlo to rychle.
Když jsem potřeboval zapojit několik úseků za sebou, tak jsem udělal dvě díry cca 4mm od sebe, jednou vytáhnout drát ven, připájet na kolejnici a druhou zase dolů a pod deskou ke druhé kolejnici.
Na hlavní rozvod to chce pořádný průřez drátu a ty tenčí jen jako odbočky k jednotlivým úsekům. Hezky je to popsané tady: https://www.masinky.info/2011/08/napajeci-vodice/
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod HonzaM » stř 01 zář, 2021 7:18 am

Já napájecí vodiče (samozřejmě kablíky) připájím ke kolejnicím zespodu ještě před pokládkou. Napájeny mám všechny úseky mezi spojkami, a to i jde-li o vodivé spojky, na vodivost nespoléhám. Takto je napájena i každá výhybka - na klubových modulech je to povinné, dělám to ale tak i na domácím kolejišti. Nepoužívám vůbec kusové kolejivo. Je dobré vytvořit raději více izolovaných samostatně napájených úseků, lze tak detekovat pohyb vlaku kolejištěm a mít možnost detekci využít k automatickému ovládání návěstidel nebo třeba automatickému zastavování. A z počátku se pak mohou připojit přímo na společný rozvod, teprve následně je připojit na detektory obsazení. Je to lepší neč dodatečně koleje řezat a připojovat nově oddělené úseky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 01 zář, 2021 7:24 am

Jirkátor píše:
chphoto píše:... ten napájecí drát ohnu a budu ho pájet jakoby podél kolejnice, ne jen kouskem rovně z podloží...

(používám kablíky - s drátem se blbě pracuje) ohnul do "L" a připájel.

Taky budu používat ohebný vodič (jako elektrikář píšu CYA a blbě předpokládám, že to zná každý), takže ano, bude to lanko s průřezem 0.35mm2, to bude vyvedeno přímo z koleje a pod celým kolejištěm bude hlavní napájecí "strom" z vodiče asi 2.5mm2 a k němu budou tyhle slabší drátky připojeny. A samozřejmě, kde to bude nutné budou ABC moduly a detektory obsazení a to vše bude zapojeno co nejblíže ke koleji a silným lankem propojeno na hlavní větev.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 01 zář, 2021 7:30 am

HonzaM píše:Já napájecí vodiče (samozřejmě kablíky) připájím ke kolejnicím zespodu ještě před pokládkou. Napájeny mám všechny úseky mezi spojkami, a to i jde-li o vodivé spojky, na vodivost nespoléhám. Takto je napájena i každá výhybka - na klubových modulech je to povinné, dělám to ale tak i na domácím kolejišti. Nepoužívám vůbec kusové kolejivo. Je dobré vytvořit raději více izolovaných samostatně napájených úseků, lze tak detekovat pohyb vlaku kolejištěm a mít možnost detekci využít k automatickému ovládání návěstidel nebo třeba automatickému zastavování. A z počátku se pak mohou připojit přímo na společný rozvod, teprve následně je připojit na detektory obsazení. Je to lepší neč dodatečně koleje řezat a připojovat nově oddělené úseky.


Kusové kolejivo jsem chtěl původně používat, i kresleno je to podle kusového kolejiva, ale když jsem viděl to "spojení" vodivé spojky ke koleji, tak to ve mě nevzbudilo velkou důvěru. Sice jsem byl rozhodnut průběžně dávat napájecí kabely, ale u kusového kolejiva by to znamenalo každou kolej takto zapojit a to mi přišlo jednak pracné a jednak zbytečné. Tak jsem se rozhodl pro flexi a kusové kolejivo bude jen u výhybek na vyrovnání oblouků a i tam aktuálně zvažuji, jestli si na to nevyfrézovat šablonu a nedat to jednou flexi (flexi má tuším 730mm a nejkratší nádražní kolej má mít necelých 550 a k tomu ty 2 obloukovky, tak tam by to délkou dalo na jednu kolej.

A když už jsme u dělky flexi, tak spojení dvou flexi (nejdelší nádražní kolej má 1m) bych asi vytvořil tak, že tam dám vodivou spojku, zacvaknu k sobě a propájím a napájení dám na oba dva úseky.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 01 zář, 2021 8:50 am

chphoto píše:Tak jsem zase ve stavbě trochu "poikročil" a to tak, že kolejivo bude flexi, sehnal jsem si kovové šablony a teď jen řeším jeden praktický problém a to jak tuto pokládku uskutečnit. Mým nápadem bylo nejprve si jednotlivé kousky složit z klasických kolejí, následně si vše omalovat na desku, na tato místa nalepit korek jako podloží a následně už pokládat koleje podle šablony. Akorát jak potom s napájecími vodiči. Kdysi jsem je pájel u TTčka pod kovové spojky kolejí, ale to se ukázalo jako ne úplně vhodné, tak přemýšlím, jak to udělat tady. Asi jako jediná možnost bude zboku na ty flexi koleje, pak přematlat "rezavou barvou" aby to tak nebylo vidět a zaštěrkovat. Nebo máte nějaký lepší nápad jak to u flexi udělat?
http://zababov.cz/wp-content/uploads/2016/10/Pokl%C3%A1dka-kolej%C3%AD.pdf
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 01 zář, 2021 9:54 am

Díky za inspiraci, pročetl jsem a na rovném úseku vodiče dole, v zatáčce to bude trochu složitější, ale to uvidím při pokládce.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků