Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » stř 01 zář, 2021 10:22 am

chphoto píše:... v zatáčce to bude trochu složitější, ale to uvidím při pokládce.

Přesně tak. V oblouku si nějak neumím představit, jak tu kolej naohybám, označím si místo pro díru, kolej zase sundám, abych mohl připájet drát, u čehož se mi kolej zase částečně narovná a pak tu kolej šablonou ohybám znovu i s tím připájeným drátem tak, abych trefil tu předvrtanou díru a neulomil ten drát. A to celé o 3/4 metru dál znovu. Na tom návodu ze Zababova se jednalo o modul s přímou tratí, tam to je jednoduché. Ale třeba postup pro oblouk taky někdo vymyslel.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod JenikPluto » stř 01 zář, 2021 10:46 am

Jirkátor píše:Přesně tak. V oblouku si nějak neumím představit, jak tu kolej naohybám, označím si místo pro díru, kolej zase sundám, abych mohl připájet drát, u čehož se mi kolej zase částečně narovná a pak tu kolej šablonou ohybám znovu i s tím připájeným drátem tak, abych trefil tu předvrtanou díru a neulomil ten drát. A to celé o 3/4 metru dál znovu. Na tom návodu ze Zababova se jednalo o modul s přímou tratí, tam to je jednoduché. Ale třeba postup pro oblouk taky někdo vymyslel.


Ja jsem to v podstate presne takhle delal, jen jsem nepouzil na flexi zadnou sablonu (neprijde mi problem flexi usadit i bez ni) a navic jsem k napajeni nepouzil vodic pripajeny primo na kolejnici, ale na mosazny plisek cca 3x10x0.2 mm (nevim, jestli to byly presne 3 mm, sirka tak, aby se vlezl mezi prazce), ktery jsem v pozadovanem miste z vnitrni strany koleje zasunul mezi prut a to plastove podlozi, po kterem prut klouze, a zvenku presahujici 1-2 mm zahnul tak, aby plech nevyklouzl. Polozil, provleknul, pribil, zasterkoval. Neni videt vubec nic, v provozu zatim nejakych 10 let.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » stř 01 zář, 2021 10:53 am

JenikPluto píše:... ale na mosazny plisek cca 3x10x0.2 mm (nevim, jestli to byly presne 3 mm, sirka tak, aby se vlezl mezi prazce), ktery jsem v pozadovanem miste z vnitrni strany koleje zasunul mezi prut a to plastove podlozi, po kterem prut klouze ...

Tak to jsi taky mohl napsat dřív. :lol: No, ještě budu nějaké koleje pokládat a to mi přijde jako dobré (skoro až geniální) řešení.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Ivan » stř 01 zář, 2021 12:45 pm

Já na pokládku nepoužil ani šablony, ale ocelové pravítko a trojúhelník. Na podloží jsem nakreslil fixem vnitřní a vnější obrys pražců, nahrubo předohýbal pruty, natřel podloží herkulesem a přiložil pruty navlečené do pražců a zatížil. Zda mám (v TT) oblouk místo 330 místy jen třeba 326 neřeším, vidět to podle mne není.

Vodiče ke kolejím poiužívám jak píšeš licny 0.35mm, pájím z boku. Po zamaskování je to vidět jen trochu zblízka, Jeníkův nápad se mi líbí více :D.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 01 zář, 2021 1:05 pm

JenikPluto píše:
Jirkátor píše:Přesně tak. V oblouku si nějak neumím představit, jak tu kolej naohybám, označím si místo pro díru, kolej zase sundám, abych mohl připájet drát, u čehož se mi kolej zase částečně narovná a pak tu kolej šablonou ohybám znovu i s tím připájeným drátem tak, abych trefil tu předvrtanou díru a neulomil ten drát. A to celé o 3/4 metru dál znovu. Na tom návodu ze Zababova se jednalo o modul s přímou tratí, tam to je jednoduché. Ale třeba postup pro oblouk taky někdo vymyslel.


Ja jsem to v podstate presne takhle delal, jen jsem nepouzil na flexi zadnou sablonu (neprijde mi problem flexi usadit i bez ni) a navic jsem k napajeni nepouzil vodic pripajeny primo na kolejnici, ale na mosazny plisek cca 3x10x0.2 mm (nevim, jestli to byly presne 3 mm, sirka tak, aby se vlezl mezi prazce), ktery jsem v pozadovanem miste z vnitrni strany koleje zasunul mezi prut a to plastove podlozi, po kterem prut klouze, a zvenku presahujici 1-2 mm zahnul tak, aby plech nevyklouzl. Polozil, provleknul, pribil, zasterkoval. Neni videt vubec nic, v provozu zatim nejakych 10 let.

JP

Zajímavý nápad s tím plechem pod pražce. A to tam drží a převádí jen tlakem? Nebo je z té vnější strany připájený?
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod JenikPluto » stř 01 zář, 2021 1:23 pm

chphoto píše:Zajímavý nápad s tím plechem pod pražce. A to tam drží a převádí jen tlakem? Nebo je z té vnější strany připájený?


Ano, jen tlakem. Ono tam narvat ten plech neni tak uplne snadne, ten prostor mezi prutem a podlozim neni velky. Samozrejme, pokud by nekdo mel chut, tak asi neni problem spojit kapickou cinu (ale to jsem nedelal).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » ned 19 zář, 2021 2:50 pm

Tak dnes jsem si domů přivezl panel a tak se bude přistupovat k realizaci kolejiště. Postup bude takový, že si cvičně složím jednotlivé kusy z klasických kusových kolejí, toto obkreslím na desku a nalepím korek. Potom za pomoci šablon na flexi koleje budu pokládat koleje. Alespoň takový je zatím plán a uvidím, jak moc se to bude lišit od reality....
Přílohy
Photo 19.09.2021 16 44 47.jpg
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod vfjr » ned 19 zář, 2021 7:05 pm

Takže podle skříně odhaduju 180x120???
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod HonzaM » ned 19 zář, 2021 9:29 pm

Jaká je konstrukce toho panelu, to nemá žádný rám?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pon 20 zář, 2021 4:08 am

vfjr píše:Takže podle skříně odhaduju 180x120???

Rozměr je 185 x 100 cm, maximum co šlo kvůli uskladnění a transportu.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pon 20 zář, 2021 4:10 am

HonzaM píše:Jaká je konstrukce toho panelu, to nemá žádný rám?


Rám to samozřejmě má, od truhláře, slepenej, skolíčkovanej, sešroubovanej. Rozložení vzpěr neni symetrické, aby to nevycházelo do výhybek.
Přílohy
rám.jpg
rám.jpg (33.11 KiB) Zobrazeno 5010 krát
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Ivan » pon 20 zář, 2021 6:41 am

Rám vypadá dobře, mám také podobně nízký (spíš nižší, ty máž odhadem 8-10 cm?). Ovšem při přenosu se trochu kroutil, musel jsem pak doplňovat diagonální výztuhy a teď se nehne. Kdyby byl stále někde položen, neřešil bych, ale kolejiště mám trvale uloženo ve skříni a na ježdění ho dávám na kuchyňský stůl. Mohu se zeptat, zda moc se ti kroutí? Případně z čeho je vlastní rám?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pon 20 zář, 2021 6:57 am

Ivan píše:Rám vypadá dobře, mám také podobně nízký (spíš nižší, ty máž odhadem 8-10 cm?). Ovšem při přenosu se trochu kroutil, musel jsem pak doplňovat diagonální výztuhy a teď se nehne. Kdyby byl stále někde položen, neřešil bych, ale kolejiště mám trvale uloženo ve skříni a na ježdění ho dávám na kuchyňský stůl. Mohu se zeptat, zda moc se ti kroutí? Případně z čeho je vlastní rám?


S kroucením je to ještě docela dobré, celý rám je z překližky co mi doporučil (a udělal) truhláž, rozměr je 60mm x 18mm, navrchu jsou 2 vrstvy slabší překližky (2 x 3mm). Nebudu říka, že se nekroutí, při manipulaci trochu jo. Ale ty 2 vrstvy navrchu to dost podržely. Jen se zeptám, jak jsou řešeny ty diagonální výztuhy, je to v každém poli, nebo jen někde?
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod mpinta » pon 20 zář, 2021 7:34 am

Nejspíš to vše prezentuji zcela zbytečně. A přitom hlavním motivem je pomoc začínajícím.
Spousta věcí je velmi jednoduchých, ale pořád na diskuzi vidím, že se "vymýšlí amerika".
To neplatí jen o konstrukci, platí to ve většině dalších věcí.
http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste/01_sn.htm
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pon 20 zář, 2021 8:25 am

mpinta píše:Nejspíš to vše prezentuji zcela zbytečně. A přitom hlavním motivem je pomoc začínajícím.
Spousta věcí je velmi jednoduchých, ale pořád na diskuzi vidím, že se "vymýšlí amerika".
To neplatí jen o konstrukci, platí to ve většině dalších věcí.
http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste/01_sn.htm


Tak koukám, že jsem ten rám udělal zbytečně složitej, že stačilo úplně něco jinýho. No bohužel, už se událo.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků