Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod prcek » úte 16 led, 2024 2:21 pm

chphoto píše: Tedy taky to přesně neodpovídá NEM, ale dle NEM mi tam ta mezera přijde až moc velká.


Nevím, co tam bude jezdit, ale z parních lokomotiv často do boku čouhají válce a z jiných vozů mohou čnít stupačky a schůdky... Tím nemyslím držet se přesně NEM, ale zkusit i s dalšími vozidly by mohlo být užitečné.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 17 led, 2024 7:44 am

Převážně bude provoz "moderní", jediné kde jsem zaznamenal, že to bude trochu "těsnější" jsou schůdky u jednoho typu Brejlovců a tak to podle nich musím naladit. Proto je velkou výhodou, že si můžu udělat rozměr libovolný (jak jsem psal minule), takže základ bude stejný a jen ty vrchní "desky" se můžou mírně lišit.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » stř 24 led, 2024 4:33 pm

Dnes jsem udělal další verzi, laseroval jsem na novém stroji, který dokáže v pohodě říznout i 2.5mm karton, takže jsem si nařezal všechny díly a i panely nástupiště a kousek jsem doma sestavil. Jednak bez barvy, tak jsem pak zkusil ještě stříknout barvou, jak to bude vypdat. Boční hrany jsou karton 1.5mm, výplň mezi hrany je 3 x 2.5mm karton a panely jsou z kartonu 0.9mm.
Nastupiste papir.jpg

Nastupiste barva.jpg

Další bude umístění na panel mezi koleje a projetí všemi mašinami a vozy, jestli nebude vadit výška.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 25 led, 2024 5:38 am

Když si představím jak je to ve skutečnosti malé,tak smekám.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 25 led, 2024 3:15 pm

Zvažuju, jestli udělat nástupiště s přesazenými deskami na perónu, nebo ho udělat zároveň s bočními podpěrami. Udělal jsem na porovnání oboje a teď nejsem sto si vybrat, která varianta se mi "víc" líbí.
nástup.jpg

Co si myslíte, horní nebo spodní verze?
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod marian_r » čtv 25 led, 2024 3:22 pm

No, ja by som zväčšil pomer medzera/stĺpik. Veď je to približne 1:2.

Myslím toto (je to Z, tiež by to malo byť jemnejšie...):
20231231_115044.jpg
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » čtv 25 led, 2024 6:11 pm

Oni ty sloupky jsou dělaný podle "originálu" a je pravdou, že to vypadá hodně namatlané k sobě. Ale chtěl jsem zachovat alespoň trochu reality. Ale je pravdou, že podle obrázku větší rozestupy vypadají lépe. To není problém upravit, trochu rozšířím i desky, v tom problém nebude. Spíš řeším, jestli mít ty desky přes hranu, na hranu, nebo to dokonce udělat tak, že desky budou mezi hranami, podobně jako na obrázku.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Jirkátor » čtv 25 led, 2024 6:20 pm

Třeba v Táboře je to takhle, ale jinde to bude jinak. Udělej to, co se ti líbí víc.
Tabor-2020-07-09_01_small.jpg
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod marian_r » čtv 25 led, 2024 10:56 pm

Asi som to s protestami trochu prehnal, sory.

Tu je to zhruba 1:2.4 (rozmery nie sú v žiadnej mierke):

nast.jpg
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pát 26 led, 2024 8:59 am

Čím víc přemýšlím nad nástupištěm, tím víc nápadů mi přichází na rozum. Dokonce mě teď napadla myšlenka (kvůli absenci kartonu 0.6mm) že bych nástupiště udělal typově jako sypané, ale bez sypání a na vrch bych vylaseroval zámkovou dlažbu, tu bych umístil MEZI boční hrany a tím pádem bych nemusel řešit sílu kartonu, protože by byl "utopen" mezi a to by mi vyřešilo estetický problém a hrany bych pak "jen" nastříkal a natřel. Dolaseroval bych do hran předěly (jako jsou v reálu) a natřel střídavě bílou a šedivou.

No koukám, zase jsem vymyslel už třetí verzi. Bože bože, a to by se řeklo, že je nástupiště jednoduché....
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod nebel » pát 26 led, 2024 11:39 am

Zámkovou dlažbu na nástupiště prosím ne, v zimě totiž děsně klouže... :D
V budoucnu H0, variace na téma ČSD a IV. epochy v nezávislé trakci.
Uživatelský avatar
nebel
 
Příspěvky: 61
Registrován: ned 01 dub, 2018 5:38 pm

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pát 26 led, 2024 3:31 pm

JJ, zámkovka klouže děsně, tady na sídlišti jsem si málem ráno rozbil ústa jen cestou k autu.... Ale jelikož je možná na cestě karton v síle 0.5 - 0.7mm, tak možná nebude nutné přemýšlet o zámkovce a nechám desky jako doposud.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » pát 02 úno, 2024 9:12 am

Konečně jsem spokojen s daty pro pálení laserem.
konce.png
konce.png (4.85 KiB) Zobrazeno 1012 krát

přechod.jpg
přechod.jpg (9.09 KiB) Zobrazeno 1012 krát

rovné.jpg
rovné.jpg (22.43 KiB) Zobrazeno 1012 krát

Po vypalení to vypadá taky dobře, ty jednotlivé "díly" ze kterých je poskládáno nástupiště jsou vidět i pod barvou. Stejně tak vlastní panely na nástupiště jsou poměrně hezky vidět i pod barvou. Takže teď budu pálit všechny díly a následně již skládat finální velikost nástupiště.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod chphoto » ned 04 úno, 2024 3:41 pm

Dnes jsem vylaseroval všechny díly. Celkově jsem s díly spokojen, na kartonu 1.5mm je to pálení ještě únosné, ale na silnějším už je viditelně materiál na vstupu paprsku více vypálen, než na dolním konci a je to i okem vidět, jakoby to bylo "podříznuté". Jelikož ale tento silný materiál je použit jen jako "výplň" mezi boční hrany, tak to nevadí, ale při skládání k sobě je nutné mít pravoúhlou šablonu, v které je to budí poskládat. Když jsem to zkoušel jen v ruce a na stole, tak výsledek byl šikmý a to by nešlo použít. Takže jsem si na 3D tiskárně vytisknul takové "korýtko" ve kterém díly na sucho poskládám k sobě, dotlačím k dorazům a pak přetřu lepidlem, aby celek držel. V celkové sestavě to bude stejně přelepeno panely (nahoře) a dole to bude přilepeno ke korku na nádraží, takže to bude pak také držet. Akorát při manipulaci se bude muset opatrně.
Na fotkách jsou díly jen poskládány k sobě a panely jsou jen naskládané na vrchní díl, pro představu jak to bude vypadat, není to finální verze.
hrany.jpg

desky.jpg

Na co jsem taky přišel, že bude potřeba skládat jednotlivé díly od jedné strany a postupně, aby bylo zjištěno, že na sebe budou přesně navazovat. Takže teď přijde sundat panel od stropu a musím přesně odměřit velikosti (délky) nástupišť a pak je složit a taktéž přechody mezi kolejemi podle toho sestavit. U těch přechodů počítám, že je nebudeu dávat přesně na prostředek VB, ale spíš k jedné straně, podobně jako to je udělané tady v Jičíně na nádraží, kde jsou přechody u hrany VB kudy se chodí z nídraží ven.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště N - návrh dvojkolejky

Příspěvekod Zlámalík » ned 04 úno, 2024 4:30 pm

Pokud dáš přechody bokem, nezapomeň položit panu přednostovi před dopravní kancelář vždy pod hranu nástupiště nějaký beton, aby mohl chodit přímo :D
https://mapy.cz/s/kejokusomu
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků