Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod marwin » stř 06 dub, 2022 2:41 pm

Máte pravdu pánové, vedení drátů není optimální. Pořádek mám na úrovni barev a průřezů jednotlivých vodičů, ale dráty nevedu pravoúhle, aby to lahodilo oku.
Uspořádat již hotový skryťák do tras nezvládnu, ale v nové části můžu dráty vést úhledněji. Můžete mi sem dát snímky vašim kolejišť ze spodu, abych se inspiroval. Díky.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Jirkátor » stř 06 dub, 2022 4:32 pm

Kašli na to, na tohle kolejiště nikdo ze zdola koukat nebude. :mrgreen:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Pavel-HP » stř 06 dub, 2022 5:54 pm

TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Jirkátor » stř 06 dub, 2022 7:16 pm

Kdysi tu někdo tvrdil, že takhle krásně úhledně vedená kabeláž způsobuje u DCC přeslechy, což je nežádoucí.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod look23 » stř 06 dub, 2022 8:31 pm

Stačí to trochu učesat.
Nedělat vánočku ze všech drátů dohromady, ale oddělit od sebe jednotlivé skupiny vodičů (napájení, DCC pro koleje, DCC pro příslušenství atd.) a bude to v pohodě, jak po elektrické, tak i po estetické stránce.

Pěkná práce, ať se dílo daří.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Zlámalík » stř 06 dub, 2022 9:08 pm

A popsat si, kde co je :D

0746.jpg.jpg

V černém políčku je číslo koleje, pod tím pak popisy která kolejnice je kde (J/K), u výhybek pak X pro srdcovku, podobně pro odpínané jazyky, pokud jsou.
Nic nevede od kolejnice dlouhým šlauchem někam pryč - vše co vede shora, má svisle pod sebou označený pájecí bod (můžeš dát Wago svorku).
Příště vylepším úchytky pro dráty, tady jsem dal, co jsem měl, ale existují i s "packama". Nebo lišty do rozvaděčů, ty jsou ideální, dělají se v hromadě velikostí.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod HonzaM » čtv 07 dub, 2022 6:04 am

zlámalík: Je to hezké a přehledné, ale máš tam velmi málo komponent, tak je to jednodušší. Uspořádání tímto způsobem vyžaduje delší vodiče než pŕi příměm spojení daných bodů, delší souběh zvyšuje nebezpečí přeslechů a pokud to máš tak jak píšeš, tedy pájecí bod hned pod deskou, také víc spojů, každý spoj představuje potenciální nebezpečí přerušení (špatně propájený spoj, povolený šroubek).
Na modulu jsem použil kombinaci přímých spojů a uložení do elektroinstalační lišty, není zcela zakrytá, jen na několika místech jsou pro přichycení krátké kousky krytu lišty. Vodiče jsou pro přehlednost barevně rozlišeny.
Omlouvám se za kvalitu snímků, dělal jsem to na rychlo.
Přílohy
IMG_2927.jpg
IMG_2932.jpg
IMG_2931.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod workous » čtv 07 dub, 2022 3:56 pm

Zlámalík píše:A popsat si, kde co je :D

0746.jpg.jpg

V černém políčku je číslo koleje, pod tím pak popisy která kolejnice je kde (J/K), u výhybek pak X pro srdcovku, podobně pro odpínané jazyky, pokud jsou.
Nic nevede od kolejnice dlouhým šlauchem někam pryč - vše co vede shora, má svisle pod sebou označený pájecí bod (můžeš dát Wago svorku).
Příště vylepším úchytky pro dráty, tady jsem dal, co jsem měl, ale existují i s "packama". Nebo lišty do rozvaděčů, ty jsou ideální, dělají se v hromadě velikostí.


To je nechutně učesané :) tedy palec nahoru, tohle bych nedal jako pravej blíženec nemám šanci :) sorry za plevel
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Zlámalík » čtv 07 dub, 2022 6:40 pm

workous píše:To je nechutně učesané :) tedy palec nahoru, tohle bych nedal jako pravej blíženec nemám šanci :) sorry za plevel

Kdepak, není. To je taková provozní změť, je tam pár drátů, tak jsem to nehrotil.
Mimochodem, já jsem taky blíženec, to dáš :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod marwin » čtv 23 bře, 2023 10:47 pm

Ahoj,
o víkendu jsem měl chuť si pořádně zapájet, tak jsem se pustil do ovládacího panelu pro hlavní stanici.
Na kolejišti používám komponenty MGP, takže byla jasná volba, z čeho panel poskládám.
Na panelu je použito 47 tlačítek a 109 LEDek. Jeden panel dekodér zvládne 16 tlačítek, proto jsem použil tři. Panel chci připojovat pouze jední RJ12 kabelem, proto jsem do panelu přidal Power distribution card, která napají tři panel dekodéry z Loconet rozvodu.
Ovládacím panelu mohu ovládat:
1) Vlakové cesty - stiskem počátečního a koncového zeleného tlačítka se přestaví výhybka a návěstidlo ukazuje návěst povolující jízdu. Pokud je ve vlakové cestě výhybka do odbočky, tak návěstí i sníženou rychlost. Vlakové cesty je možné zrušit pomocí červeného tlačítka.
2) Posun - ten je nezabezpečený, proto je u výhybek černé tlačítko, které stiskem přehodí výhybku do opačné polohy. Stiskem bílého tlačítka se na příslušném návěstidle rozsvítí bílé světlo.
3) Přivolávací návěst - opět nezabezpečená, takže červnými tlačítky postavím cestu a pak stiskem zeleného tlačítka a pak bílého "Přivol" se postaví na vjezdovém návěstidle přívolávací návěst (blikající bílé světlo).

Kvůli správné funkci SZZ mám ve stanici několik detekovaných úseků - dopravní koleje, zhlaví, záhlaví a oddíl u vjezdového návěstidla. Opět na to používám detektory od MGP.

Marek

Obrázek
Obrázek
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod HonzaM » pát 24 bře, 2023 8:42 am

Na tom obrázku panelu to není dobře vidět, parádní je, že je ovládání ve stylu reléovky, například začátek vlakové cesty se volí zeleným tlačítkem a konec bílým.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Zlámalík » pát 24 bře, 2023 10:54 am

Můžu ještě jednu rejpavou? Protože vidím, že někteří jedinci si opakovaně nabíhají na vidle :-D
Co kdybys na ten panel zespodu dal ještě jedny svorkovnice, ke kterým by byly ty tlačítka přivedený jednotlivě (viz bílé čáry dole) a pak z nich šel tím plochým vodičem do spodku krabičky (naznačeno žlutě)?
Prostě podobně, jako vybíhají kabely zespodu nahoru, by byly zakončené i nahoře. Tím by se drátování tlačítek dalo udělat komplet bokem, na stole, otestovat vůči popsaným svorkám a pak bys to jen plochými kabely propojil 1:1 se spodkem.
Jednak se zatraceně sníží pracnost, zvýší přehlednost, taky eliminuješ riziko upadení drátu a hlavně budeš schopný i dělat diagnostiku a opravy. Ten čas za to stojí.
Takhle musíš držet krabičku otevřenou, mačkat zezadu a měřit možná nahoře i dole současně. Já teda pavouk nejsem :-D

Ale jako ovládací panel je to moc pěkný, to zas jo!

Snímek obrazovky 2023-03-24 114624 (1200).jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod marwin » pát 24 bře, 2023 4:36 pm

Zlámalík píše:Můžu ještě jednu rejpavou? Protože vidím, že někteří jedinci si opakovaně nabíhají na vidle :-D


Koukám, že se pasuješ na experta na kabelordnung, možná by se ti to hodilo dát do podpisu :D :D . Teď ale vážně.

Zlámalík píše: Co kdybys na ten panel zespodu dal ještě jedny svorkovnice, ke kterým by byly ty tlačítka přivedený jednotlivě (viz bílé čáry dole) a pak z nich šel tím plochým vodičem do spodku krabičky (naznačeno žlutě)? Prostě podobně, jako vybíhají kabely zespodu nahoru, by byly zakončené i nahoře.


Jasně chápu, bylo by to přehlednější, ale oddělávatelnost horní desky panelu je již teď zajištěna, i když teda šroubovat ze svorkovnice 48 kablíků je dost opruz... Možná by bylo vhodnější to vyřešit konektory cannon, což by zase zvyšovalo panel a zabíralo místo...

Zlámalík píše: Tím by se drátování tlačítek dalo udělat komplet bokem, na stole, otestovat vůči popsaným svorkám a pak bys to jen plochými kabely propojil 1:1 se spodkem.Takhle musíš držet krabičku otevřenou, mačkat zezadu a měřit možná nahoře i dole současně. Já teda pavouk nejsem :-D


Neboj pavouk nejsem, drátování tlačítek a LEDek se dělá bokem na stole a pak se to přišroubuje do svorkovnice na dekodérech, zapíše se dokumentace (pozice tlačítka na dekodéru - na to pomůžou barevné vodiče). Pro vlastní oživení není potřeba otevírat panel, ani nic měřit, ale jen se naprogramují tlačítka. Ledky jsou ještě jednodušší. Při drátování neřešíš, kam je připojena, jen při programování si jí vždy rozsvítíš, zapíšeš do dokumentace a pak jí přiřadíš onu vlastnost. Když si vzpomenu na analogové panely, tak toto je procházka růžovou zahradou.

Zlámalík píše:Ale jako ovládací panel je to moc pěkný, to zas jo!


Díky, nejen že je pěkný, ale hlavně to i funguje :-)
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod marwin » pát 24 bře, 2023 9:09 pm

Přidávám fotky z testovacích jízd:

Ve stanici končí elektrifikace, čmelák s pn vlakem odjíždí ze stanice kolem depa na neelektrifikovanou trať. Na druhé koleji stojí druhý Pn vlak s lokomotivou E669.2
Obrázek

Směrem na elektrifikovanou trať čeká Pn vlak s lokomotivou E669.2, z první koleje odjíždí expres vedený lokomotivou E499.1.
Obrázek

Průjezd Ex251 vedeného lokomotivou 498.1. Zápaďák je zkrácený na 7 vozů, aby se mi vešel do stanice, jsou v něm řazeny dva SNCF vozy, BRa od Igry a DB pošta, zbytek jsou Ypsilony od Pika.
Obrázek

Průjezd dvojčat zamračených s Pn vlakem podél budoucí řeky.
Obrázek

Pohled do skrytého nádraží na nachystané vlaky
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod milan ferdián » sob 25 bře, 2023 8:06 am

Paráda, jen nevím Marku, kam bude v budoucnu kolejiště umístěno ve Vratimově a kdo ho bude řídit :P :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků