Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod jurazbabic » pát 01 bře, 2024 11:09 am

No mě taky připadá, že je pod tím mostem malá výška, to snad není podle NEM. Až Ti namontujou ETCS antény, tak je tam urazíš :D
jurazbabic
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 20 lis, 2014 8:57 am

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod marwin » pát 01 bře, 2024 12:39 pm

jafobe píše:
marwin píše:Ahoj,
díky, to vypadá smysluplně, zkusím zkrátit ten vysoký dům a ten šedivý dům šoupnout doprava, tím vznikne smysluplnější fiktivní vedení tratě mimo kolejiště.
S tím odhalením trati za mostem si nejsem jistý, tím bych i z dálky viděl, že ta trať nevede mezi domy, ale stačí se pod ten šedivý.
Marek

Je mi jasné že vedení tratě pod šedý dům by trochu otevření za mostem mohlo zvýraznit, ale zase by to to mělo zvýraznit že most je opavdu jen mostem a ne tunelem. Tak dokonalou iluzi, aby to vypadalo že trať zatáčí až za domy, by se asi dělalo složitě. ale i když budou pohledy kolem mostu zastíněné stromy, jde jen o to že za mostem bude prosvítat světlo do zářezu kolem trati i když tam nebude vidět detaily, z vyššího pohledu bude vidět že za mostem je zářez a ne jen rovina... Tím směrem se snažím směřovat.
Zkusil jsem to trochu improvizovaně nasimulovat s tím co bylo zrovna po ruce, s menším poloměrem ( H0 r360) takže i to může trochu zkreslovat..., větší poloměr bude mizet pozvolněji takže se bude rychleji tlačit pod silnici před šedý dům (který na hloubku nebude mít před zadní stěnou víc než 5 cm hloubky) než dozadu jakoby za něj..
Pohled trochu prodobný Tvému... Fotky kdyžtak vyměním časem za lepší nebo smažu kdyby se nelíbili... ;)

DSC09288.jpg


...a pohled zvrchu aby bylo vidět rozmístění...

DSC09289.jpg


Ono když bude šedý dům dostatečně daleko, a pohled do zářezu zvrchu schovaný třeba ještě stromem nalevo od něj jakoby už nahoře v úrovni silnice, za ním něco jako zídka (modře) nad zářezem ale už nad kolejí, tak za roh diváci stejně neuvidí, jen to co je na náčrtu žlutě pod most a zvrchu, když trať klesá pomalu ani střechy vlaku neuvidí, zvlášť přes zídku... sice to mám asi ještě trochu nepoměrové a kolej do SN vede skoro pod ulicí...

IMG_1891u.jpg


Jaromír


Děkuji za vytvoření modelu modelu, líbí se mi použité použité prvky, sušenky a tak :D . Je vidět, že o tom přemýšlíš.
Jak jsem psal výše. Šedou budova šoupnu doprava a tím získám více místa na průjezd trati. Zkusím provést úpravu, aby v levé části fiktivního pokračování trati byl svah. Co si nejsem jistý je ta pravá část, svah tam být nemůže, protože tam vede skutečná trať pod ten šedivý dům. Něco spáchám a vyfotím a uvidíme.
Zatím jsem tam nic nelepil, protože takovéto mizení trati ve městě dělám poprvé a vůbec tyto finty s mizením trati do zákulisí nejsou v našich zeměpisných šiřkách obvyklé...
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod marwin » pát 01 bře, 2024 12:41 pm

jurazbabic píše:No mě taky připadá, že je pod tím mostem malá výška, to snad není podle NEM. Až Ti namontujou ETCS antény, tak je tam urazíš :D


Výška pod mostem je 64mm, což dle NEM 102 je v pořádku...
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod jafobe » pát 01 bře, 2024 5:17 pm

marwin píše:Děkuji za vytvoření modelu modelu, líbí se mi použité použité prvky, sušenky a tak :D . Je vidět, že o tom přemýšlíš.
Jak jsem psal výše. Šedou budova šoupnu doprava a tím získám více místa na průjezd trati. Zkusím provést úpravu, aby v levé části fiktivního pokračování trati byl svah. Co si nejsem jistý je ta pravá část, svah tam být nemůže, protože tam vede skutečná trať pod ten šedivý dům. Něco spáchám a vyfotím a uvidíme.
Zatím jsem tam nic nelepil, protože takovéto mizení trati ve městě dělám poprvé a vůbec tyto finty s mizením trati do zákulisí nejsou v našich zeměpisných šiřkách obvyklé...

Jó improvizace, ta se s tím nepáře :mrgreen: co bylo po ruce pro dosažení vhodných rozměrů to tam šlo... kdyžtak pak udělám ještě hrubou simulaci terénu z kartonu i s tím jak mám na mysli mizení tratě... pro lepší představu nejen Tobě. Vím že u nás se to moc neřešilo, ale vycházím z různých Mini a Mikro i ze světa kde to je věc daleko častější. Ano vpravo k šedé budově by svah nebyl ale tam asi tak moc vidět nebude ani když i toho bude člověk stát před kolejištěm a z boku vlevo mu v tom bude bránit zeď, pokud je kolejiště tak jak jsou fotky z doby pokládání kolejí...
Odhaduji správně poloměr oblouku pod most na nějakých 50-55 cm podle plánované hloubky 125 cm, most nad ním cca 10 cm široký a zhruba 5 cm od kulisy, takže přibližně stejně jako střed koleje když se vzadu srovná? abych věděl co zahrnout do simulace.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod MichalM » pát 01 bře, 2024 9:52 pm

To provedení je super. Co se týče mostu, tak bych udělal vyšší plné zábradlí. To zakryje dost. Potom by stačilo udělat náznak zářezu pro pokračující trať a vzhledem k nedostatku výšky využít optický klam stínování a kraje třeba nechat zarůst zelení. Bude to chtít trochu víc místa mezi budovami, ale vhodné pozadí v kombinaci s mírným zářezem by možná bylo řešení.
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod marwin » pon 04 bře, 2024 5:07 pm

Ahoj,
tak jsem do toho o víkendu řízl a spáchal pokračování za mostem. Musel jsem šoupnout jak šedivý dům doprava, tak i ten žlutý doleva, aby bylo možné vybudovat zářez s rozumným sklonem.

Pohled kolem depa na mizející trať pod mostem. Když už jsem v tom byl, tak jsem se rozhodl udělat model modelu mostu přes trať ze styroduru, aby bylo lépe vidět, jak to bude celé vypadat. Most bude ve finále o 4mm silnější, protože budu muset vozovku silnice zvýšit kvůli kolejím pro tramvaje.
Obrázek

Inspirovat se chci v bývalém mostě přes stanici Praha Dejvice. Líbí se mi na něm zábradlí s kulatými okýnky, opěry s kyklopského zdiva a sloupy s lampami.
Obrázek

Pohled na ulici: Ze styroduru jsem udělal dočasnou opěrnou zeď a zábradlí. Nemá smysl zatím dělat finální kamenno zeď než se doladí silnice si tramvají. Vysoký dům od Arber modelle jsem vyřadil a na jeho místo dal užší bílý dům, který byl původně v levé části za mostem. Oblast vlevo od šedivého domu je taková divná, ale tento pohled nebude moc častý.
Obrázek

Poslední snímek je pro názornou ukázku, jak je to tam našlapaný :D
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Jirkátor » pon 04 bře, 2024 5:59 pm

Málo místa, to zná každý, kdo nestaví v tělocvičně. :P
Dej tam hodně stromů, aby nebylo vidět, že trať vede přímo pod domy a bude to super.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod jafobe » pon 04 bře, 2024 6:02 pm

Koukám že jsi byl rychlejší... já o víkendu simulovat absolutně nestíhal, tak jsem simuloval až dneska po práci, a když jsem naposled koukl na forum jeětě jsem nový příspěvek neviděl...Tak už jen můžeme porovnat moji simulací kartonovou s Tvojí reálnou... :mrgreen:

DSC09529.jpg

DSC09531.jpg


a pohled odzadu...

DSC09532x.jpg


A jak tak koukám tak jsem trochu z fotek neodhadl jak je most daleko odzadu, takže ho mám zhruba o polovinu blíž dozadu. Ale jinak s zdá že jsi záměr který jsem nadnesl pochopil.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod marwin » úte 05 bře, 2024 4:12 pm

jafobe píše:Koukám že jsi byl rychlejší... já o víkendu simulovat absolutně nestíhal, tak jsem simuloval až dneska po práci, a když jsem naposled koukl na forum jeětě jsem nový příspěvek neviděl...Tak už jen můžeme porovnat moji simulací kartonovou s Tvojí reálnou... :mrgreen:
A jak tak koukám tak jsem trochu z fotek neodhadl jak je most daleko odzadu, takže ho mám zhruba o polovinu blíž dozadu. Ale jinak s zdá že jsi záměr který jsem nadnesl pochopil.


Ahoj,
tak koukám, že simulace se celkem trefila do skutečnosti :D. Díky ti i Zlámalíkovi za postrčení správným směrem, takto to vypadá lépe.
Keře na okraji náspu u rotundy zakryjí trať a nebude tak vidět, že točí i pod mostem a pak bude záležet na fototapetě. Koupil jsem nějaké od Fallera, tak je tam zkusím.
Nad město chci dát tuto: https://www.faller.de/anlagenbau/modell ... tadt?c=106
Kolem továrny by měla být tato: https://www.faller.de/anlagenbau/modell ... biet?c=106
Je to německý chápu, ale potřebuji se nějak s tou fototapetou posunout, tak jsem zvolil tovární výrobek. Pořád jsem nějaký zaseknutý a nevím, jak do toho. Na lokálce už nad ní přemýšlím dlouho.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 676
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Dusan » úte 05 bře, 2024 5:01 pm

Ještě mne napadlo a pokud to už zaznělo nebo vyplynulo z předešlého, tak se omlouvám. Ale ještě bych zvážil ten prvorepublikový dům buď vůči ulici pootočit cca o 45st. nebo ho udělat jako rohový. Zas by to více "evokovalo" k dojmu toho volného prostoru na pozadí.... ?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Zlámalík » úte 05 bře, 2024 5:19 pm

Dusan píše:Ještě mne napadlo a pokud to už zaznělo nebo vyplynulo z předešlého, tak se omlouvám. Ale ještě bych zvážil ten prvorepublikový dům buď vůči ulici pootočit cca o 45st. nebo ho udělat jako rohový. Zas by to více "evokovalo" k dojmu toho volného prostoru na pozadí.... ?

To bych asi nedělal. Kdyby byl na koso, evokovalo by to, že okolo něj vede dozadu třeba cesta a na to tam není místo. Naopak, dům je rovně v ulici, vpravo vedle něj stála dřív nějaká šopa či starší přízemní zástavba typu "okno-dveře" a když se modernizovala trať (tedy podjezd ala Dejvice)), tak se to staré zbouralo a dům tam teď trochu trčí.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Dusan » úte 05 bře, 2024 5:45 pm

Jaká cesta okolo něj dozadu ??? Vždyť za tou prolukou v ulici už může být jen volný prostor a ta trať ze stanice klesá obloukem a dál volným terénem prostě směrem dozadu "mizí". Už mimo zorné pole "diváka". Pravda je ale, že to bude o symbióze s pozadím.
Třeba tady https://www.brnak.net/index.php?id=kp_v5_txt
Jen je třeba si odmyslet trať vlečky, Marek to má o úroveň níž...., ale v podstatě to je o tom "průhledu" přes zástavbu.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Zlámalík » úte 05 bře, 2024 8:21 pm

Dušan: Je to jedno. Ty říkáš, že prvorepublikový dům byl postavený na rohu ulice a zářezu a tedy může být i rohový nebo pootočený, kdy už reaguje na existující zářez. Mně se spíš líbí představa, že napřed postavili prvorepublikový dům rovně v ulici a pak upravili zářez pro trať, dům se tedy ocitl víc na rohu. Nechme na staviteli.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Vladimír_B » stř 06 bře, 2024 8:58 pm

Ahoj, tak to je další úžasný projekt. :o Já bych do toho klasicky hodil vidle. :lol: Navrhl bych, aby ten most křížil dráhu ve větším úhlu, skoro kolmém. Na silnici vznikne esíčko, na mostě by stačilo posunout přirotundovou podpěru blíže ku diváku a ve výsledku by to možná prospělo lépe dojmu mizení trati. Bližší podpěra průhled více uzavře...
Přílohy
IMG_1996~2.JPG
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Marwinova hlavní trať, H0, 3./4. epocha

Příspěvekod Ivan » pát 08 bře, 2024 12:17 pm

Taky mi to připomnělo Dejvice :mrgreen:

Myslím, že to vypadá pěkně a betonový most tam sedne. Hezký nápad, jak se vyhnout nesmyslnému tunelu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků