Kolejiště N 2m x 1m

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod Krnis » ned 13 čer, 2021 11:56 am

Ahoj všem,

vím že se už zde kolejiště tohoto rozměru šeřilo, nicméně každý máme přeci jiné jiné představy tak mě snad neuškrtíte :)

Upřímně nejsem úplný začátečník míval jsem hezké, ale malé kolejiště ve velikosti HO a byl hrdým majitelem dvou traf FZ1 :D . Okolo roku 2005 jsem vše prodal a nyní bych opět rád kolejiště. Nicméně už nechci jen dvojitý ovál a jedno nádraží. I proto volím N ko - tam se toho vejde daleko víc na stejný rozměr.
Přiznám se rovnou že nebudu simulovat realitu. Na to bych potřeboval úplně jiný prostor a ten nemám.. Už i ty 2x1m je dost na krev.

Jinak v plánu je ideálně poslední a předposlední epocha a plná automatizace - na to se těším ale taky se toho trochu děsím dřív jsem měl jen analog.
Chtěl jsem více nádraží a hlavně ne jen 2 ovály a nakonec jsem vytvořil kolejový maglajz a stejně jsou to víceméně ovály :D

Původní myšlenka bylo jedno velké nádraží vepředu (modrá) , menší uprostřed (žlutá) s odbočkou třeba do lomu (červená) a potom malé nádraží v horách /zelená) . A zaprvé mi to asi nevyjde se stoupáním ( s tím se přiznám nemám zkušenosti ), a zadruhé sem tam toho asi nacpal více než je zdrávo.

Nějaké tipy? A nebo začít rovnou od znova? :)
Přílohy
kolejiště.png
Krnis
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22 kvě, 2021 2:46 pm

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod HonzaM » ned 13 čer, 2021 12:27 pm

Je prima, že se rodina N-kařů rozrůstá a je zájem o V. a VI. epochu, výrobci budou mít chuť přicházet s novými modely, když bude odbyt. Bude kolejiště přístupné i zezadu? A zespodu? Při šířce 100 cm bude problém do zadního nádraží dosáhnout.je třeba počítat s občasným vykolejením a samozřejmě s čištěním kolejí. To zadní nádraží má extrémně krátké koleje, vejde se tam jednovozový motorák, třeba 810 nebo 840. Rozhodně je dobře si návrh zpracovat třeba ve SCARMu.
Snad se autoři v této diskuzi publikovaných kolejišť nebudou zlobit, když se inspiruješ jejich návrhy nebo se z těch návrhů poučíš. A určitě si nedělej starosti že by tady v diskuzi vadilo, že se zde kolejiště stejného rozměru už řeší.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod Krnis » ned 13 čer, 2021 3:09 pm

Kolejiště bude přístupní zezadu, obou stran i ze spodu... Takže s šířkou problém nebude.. Postavím si na to konstrukci i s kolečky ... Dřevo už je objednané.

Já taky doufám že se rozšíří nabídka moderních lokomotiv. To zadní nádraží já právě přemýšlím zda ho rozšířit a nebo ho nechat jen malé - měly by tam jezdit právě jen ty motoráky - nebo něco ta ten způsob. Ještě otázka jestli se vyrábí v Nku nikde sem ho neviděl...
Krnis
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22 kvě, 2021 2:46 pm

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod HonzaM » ned 13 čer, 2021 4:49 pm

Pokud jde o motoráky, je několik možností, buď zvolit Desiro v designu RegioJet, ještě se dá sehnat v Německu, nebo je možné použít Desiro v designu DB Regio, používá ho v tomto provedení Arriva na trati z Dejvic do Hostivaře. Další možností jsou úpravy přestříkáním, na to je potřeba najít někoho, kdo se tím zabývá. Takto mám například LeoEspress LINT (Minitrix) a LeoExpress FLiRT (Liliput), nebo 840 (BEMO). Některé modely lze sehnat vyrobené z leptů, například 810.
Profesionálně vyráběné modely: Fleischmann vyrábí Taurus ČD Railjet, Vectron ČD, Brejlovec ČD Cargo vyrábí Minitrix. V 36.týdnu má být na trhu Vectron RegioJet.
Naposledy upravil HonzaM dne pon 14 čer, 2021 6:40 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod vfjr » ned 13 čer, 2021 6:08 pm

Ta žlutá otočka o 360 bude se stoupáním fakt na krev. Ještě to vymysli jinak. Ale jinak pěkný vlakodrom podle mého gusta. Fandím tomu.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod Krnis » ned 13 čer, 2021 7:08 pm

Tak sem to zkusil upravit..Přidáním křížové výhybky se tím mohou otáčet vlaky do protisměru, ale nevím jestli to tak půjde i zapojit :D
Přílohy
kolejiště 2.png
Krnis
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22 kvě, 2021 2:46 pm

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod vfjr » ned 13 čer, 2021 8:00 pm

Sám mám kolejiště 2x1m a na něm vlakodrom. Porovnávám a přemýšlím, ale bojím se, že to tvoje zrealizovat nepůjde. Tři nádraží na šířce 1metr nedáš. Fakt ne. Jenom na to modré na šířku budeš potřebovat 35-40cm. A to nepočítám nějaké slušné nástupiště. K tomu nádražní budova a jsi v půlce kolejiště. To zelené nádraží je tak na loko plus jeden vagon. Zkus to zredukovat na dvě. Aby vlak na otočce sám sebe nadjel potřebuješ výšku 6cm a délku min 1,5m.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod Krnis » ned 13 čer, 2021 8:58 pm

Pošli schválně fotku kolejiště co máš... Ať vidím realitu co jde vytvořit.. V programu to všechno vypadá jednoduše, ale realita je jiná
Krnis
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22 kvě, 2021 2:46 pm

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod vfjr » pon 14 čer, 2021 4:08 am

vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod HonzaM » pon 14 čer, 2021 6:43 am

Myslím že je lepší nesoustředit se jen na nádraží a udělat také dostatečně dlouhé tratě, kde vlak jede volnou krajinou. Nech se inspirovat kolejišti popsanými ve vláknech "N x 2000 x 1100" a "eNko 2x1m", obě jsou zajímavá, každé trochu jinak, a poskytnou inspiraci.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod Krnis » čtv 17 čer, 2021 1:48 pm

Tak sem to ještě upravil a dle Scarmu by měly vyjít všechny stoupání..

No uvidíme až to příští týden začnu stavět
Přílohy
kolejiště 3.png
Krnis
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22 kvě, 2021 2:46 pm

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod hank61 » čtv 17 čer, 2021 3:12 pm

Není škoda, že ze stanice vjíždí všemi směry vlak rovnou do tunelů? Rozuměl bych tomu u minikolejiště, ale tady máš na zvolené měřítko prostoru dost.... :wink: Osobně bych se celkově inspiroval nějakým smysluplnějším layoutem. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod vfjr » čtv 17 čer, 2021 3:52 pm

Moc Ti to přeju, "vlakodromy" jsou moje krevní skupina. Ale myslím, že je tam toho moc. Zkus si to tam poskládat nejdřív radši nasucho.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod Krnis » pát 18 čer, 2021 5:33 am

Já stejně nejdřív postavím ten modrý ovál se skryťákem.. musím to otestovat jestli je vše ok a mezitím ještě budu ladit ten návrh.. A určitě to nejdřív jen tak zkusím jak to bude vypadat... Problém je že papír snese všechno :)
Krnis
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob 22 kvě, 2021 2:46 pm

Re: Kolejiště N 2m x 1m

Příspěvekod Jirkátor » pát 18 čer, 2021 5:49 am

Přemýšlel jsi už nad tím, jak se budeš trefovat vlakama do toho skrytého nádraží? Není moc dlouhé, dokonce se mi zdá kratší, než nejdelší kolej v "modré" stanici a mohl bys pak mít na zhlavích problém.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: medwa, Trainmaniak a 14 návštevníků

cron