Návrh kolejiště - začátečník Michal

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Návrh kolejiště - začátečník Michal

Příspěvekod začátečník Michal » stř 21 dub, 2021 9:22 pm

Ahoj,
mám tu návrh kolejiště který mi vytvořil Miloš Paleček po naší komunikaci.
Myslím,že kolejiště splňuje mé očekávání. Ale určitě mě zajímá váš názor.

Použité kolejivo Peco code 80
epocha nezařazená
provoz DCC včetně příslušenství, přestavníky bych chtěl použít servo
centrála, program a další dcc příslušenství, to zatím nevím

Popis kolejiště:
kolejiště bude na kolečkách
Minimální oblouk má poloměr 259 mm, stoupání ve viditelné části 2,5%, ve
skrytých částech max. 3,5 %.
Skryťák je na úrovni 0, odbočná stanice +100mm, horní stanice +220mm.
V místě červené čáry je naznačeno dělení panelu. Snažil jsem se, aby se
neřezaly výhybky a řez byl co nejkolmější ke kolejím.

Dolní stanice - odbočná stanice na hlavní trati.
Čtyři dopravní koleje. Dvě blíže k st. budově slouží pro provoz na
lokálce a pro manipulaci s vozy ke skladišti a na vlečku (pila).
Ve stanici je remíza pro jednu lokomotivu, která obsluhuje posun a tahá
náklady do/z horní stanice.

Horní stanice - koncová stanice s vlečkou do lomu.
Vlečka má dvě koleje, jednu pro nakládku a druhou pro prázdné vozy.
Ve stanici je kolej ke skladišti a krátká kolej pro odstavení přívěsného
vozu motoráku apod.

Skryťák se smyčkou. Nádraží je ve smyčce, takže může být (ale není to
podmínkou) průjezdné jedním směrem. Má čtyři průjezdné koleje a tři kusé
pro odstavování např. motoráků, které není potřeba obracet. Lze je
využít také k odstavování vlaků, vlak na ně může nacouvat nebo naopak po
projetí smyčkou najet přímo. V úrovni skryťáku je místa dost, takže není
problém ho rozšířit o další kusé koleje.

Provoz.
Na hlavní trati asi nějaké nákladní vlaky, které by třeba občas v dolní stanici odstavily pár vozů, které by pak místní lokomotiva přistavila na vlečku nebo odvezla nahoru a naopak.
Občas prohnat nějaký rychlík nebo osobák.
Z horní stanice by se na pilu mohlo občas přivést nějaké dřevo.
Do horní stanice by mohl zajíždět přímý manipulační vlak s vozy pro lom.
Motorák by mohl pendlovat mezi horní a dolní stanicí a občas i pokračovat dále po hlavní trati.
Myslím, že možností je docela dost.


Krajina:
Vzhledem k tomu lomu by byla asi spíš horského rázu.
Za dolním nádražím by mohlo být pár baráků.
Nádraží je na okraji městečka a silnice do centra by pokračovala dozadu
pod most a přes přejezd ven z kolejiště. U pily může být větší sklad
dřeva. Vlevo dole mě napadlo dát vodu a pod svahem vymodelovat břeh
řeky nebo rybníku.
Přílohy
plán - výšky tratě (stoupání).JPG
výšky, stoupání
plán - dělení panelu.jpg
dělení panelu
kolejiště 01.jpg
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod chameleon » čtv 22 dub, 2021 7:17 am

začátečník Michal píše:... Ale určitě mě zajímá váš názor...

můj názor: zatím provozoně nejlepší, ale krajinářsky a celkovým dojmem nic moc...jako taková klasika, na zadek si z toho nesednu. Vadí mi hlavně ta placatá pravá část, proč ty tratě dělají takový oblouk o 180°na rovině. Kolejiště moc evokuje okruh. Pak tu je jedna stráň, na které jsou naservírované 4 tunely, ve 3 patrech rovnoběžně blízko u sebe kolejové pláně, nádraží, lom...
Já bych hlavní trať koncipoval do tvaru S, hlavní nádraží mezi údolími podél říčky, odbočující trať klikatící horami do délkově kratší, ale zajímavějí staničky - třeba úvraťové. Mohu udělat náčrtek, kdybys chtěl.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod vfjr » pát 23 dub, 2021 8:37 am

Souhlasím s chameleonem. A když odečtu horní a dolní nádraží, tak se z většiny provoz vlaků odehrává ve skryté části.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod začátečník Michal » pát 23 dub, 2021 3:31 pm

chameleon píše:
začátečník Michal píše:... Ale určitě mě zajímá váš názor...

můj názor: zatím provozoně nejlepší, ale krajinářsky a celkovým dojmem nic moc...jako taková klasika, na zadek si z toho nesednu. Vadí mi hlavně ta placatá pravá část, proč ty tratě dělají takový oblouk o 180°na rovině. Kolejiště moc evokuje okruh. Pak tu je jedna stráň, na které jsou naservírované 4 tunely, ve 3 patrech rovnoběžně blízko u sebe kolejové pláně, nádraží, lom...
Já bych hlavní trať koncipoval do tvaru S, hlavní nádraží mezi údolími podél říčky, odbočující trať klikatící horami do délkově kratší, ale zajímavějí staničky - třeba úvraťové. Mohu udělat náčrtek, kdybys chtěl.

Ahoj, děkuji za názor a postřeh. Určitě budu rád, za náčrtek. Víc hlav, víc ví :) Proto jsem vás taky prosil o názory. Mě se tenhle návrh líbí, ale věřím, že to jde i jinak. Já mám problém návrh vůbec vytvořit, aby měl trochu smysl. Proto jsem rád, že mi Miloš pomohl.
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod luftak » ned 02 kvě, 2021 10:12 pm

chameleon píše:Vadí mi hlavně ta placatá pravá část, proč ty tratě dělají takový oblouk o 180°na rovině. Kolejiště moc evokuje okruh.


Myslím že by pomohlo dovnitř do toho oblouku vpravo vzadu prostě jen dodat důvod, který se objíždět obloukem musí. Třeba malý kopeček/terénní vlna s 2-3 malými skalními výstupy a s řídkými stromy, zkrze které by vlak vzadu bylo ještě pořád jakš takš vidět. Nebo naopak nějakou fabriku. Nebo ves.
TT, IVa (+VI). Chystám lichoběžník 185×111-141, žst. Strančice.
Pražák, stránčický lufťák.
luftak
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 20 črc, 2020 12:07 pm
Bydliště: Praha. Jezdíval jsem do Stránčic jako lufťák

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod HonzaM » úte 04 kvě, 2021 6:19 am

Kolejiště sice bude na kolečkách, ale to se dá použít třeba při čištění. Jenže kusé koleje v horním nádraží jsou bez odsunutí absolutně nedosažitelné. Šířka obou částí 90 cm je provozně spíš za hranou dosažitelnosti a dělení prochází zhlavím skryté stanice a obloukovou částí hlavního nádraží. Hlavně ale jsi-li skutečně začátečník, je ten projekt neúměrně složitý. Už jsem postavil několik kolejišť a modulových stanic, ale na projekt tohoto rozsahu bych si netroufl. A zabýval ses myšlenkou nákladů a času potřebného na stavbu?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod začátečník Michal » úte 04 kvě, 2021 9:50 am

Díky za reakce,
přikládám hrubý návrh krajiny. Ještě je možnost protáhnout vlečku pily více za nádraží, nebo tam umístit nějakou továrnu. A tím lépe využít volný prostor.
Šířka obou částí, se dá zmenšit na 80cm a v místě spojení panelů vložit trojúhelníkovou výseč, aby se vešla oblouková část hlavní stanice. To by zlepšilo přístup k zadním částem kolejiště.
Co se týče složitosti projektu, to úplně nedokážu posoudit, pravda je, že jsem začátečník. Otázka ale je, jestli se dá najít v tomto rozměru něco výrazně jednoduššího. Dělení panelů je kvůli případnému stěhování, takže za normálních okolností budou panely smontovány k sobě. Plánuji koleje položit, přilepit a poté v místě dělení říznout.

Co se časové náročnosti týče, tak je mi jasné, že to nebude hned. V práci dělám na směny krátký/dlouhý týden, takže čas a klid na práci se najde. Navíc během covidu jsem víc doma, než v práci :) Finančně počítám, že co se kolejí, materiálu na rám a DCC příslušenství týče, mohl bych se vejít mezi 30 až 40 tisíc kč. To mám odloženo a šetřím dál. Jestli jsem mimo, tak mě prosím opravte.
Přílohy
kolejiště 03.jpg
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

Re: Návrh kolejiště - začátečník Michal

Příspěvekod Jirka1984 » úte 04 kvě, 2021 3:10 pm

Ahoj, jsem taky skoro začátečník ale když porovnam me a tvé kolejiště tak těch 30-40tis jak píšeš je málo. Na mém vychází jen koleje cca 30tis. Kde jsou přestavníky, dekodéry,stavby atd... To já mám představu min 100tis spíše víc. Třeba mě někdo opraví.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Návrh kolejiště - začátečník Michal

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 04 kvě, 2021 3:16 pm

Jirka1984 píše:To já mám představu min 100tis spíše víc. Jirka


Zbytečně bych ho nestrašil, do 50 litrů se podle mne vleze. Mám mnohem složitější kolejiště a dostal jsem se na cca 85 tisíc. :wink:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Návrh kolejiště - začátečník Michal

Příspěvekod začátečník Michal » úte 04 kvě, 2021 4:57 pm

Jirka1984 píše:Ahoj, jsem taky skoro začátečník ale když porovnam me a tvé kolejiště tak těch 30-40tis jak píšeš je málo. Na mém vychází jen koleje cca 30tis. Kde jsou přestavníky, dekodéry,stavby atd... To já mám představu min 100tis spíše víc. Třeba mě někdo opraví.
Jirka

Je možný, že jsem mimo :D Ale když jsem to tak hodně nahrubo počítal, tak při použití kolejiva Peco code 80 a flexi kolejí, bych se měl vejít do 20 tisíc.
Přestavníky plánuji serva, uvidím, jestli stavebnice, nebo hotový.
Centrálu asi DR500
Budovy a krajina postupně. Uvidím, jestli budovy laser-cut, nebo třeba provizorně něco vytvořím sám. Každopádně je to projekt na dlouhé léta a z každé výplaty se něco odloží :)
Nějakou mašinku a vagonek mám koupený a zbytek taky postupně.
Ono tam těch kolejí není zase tolik.
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

Re: Návrh kolejiště - začátečník Michal

Příspěvekod Jirka1984 » úte 04 kvě, 2021 8:09 pm

Ja to mám podobně jako ty projekt na delší dobu...z každé výplaty něco koupim. Ted třeba roli korku:) Tu cenu jsem nastrelil podle sebe že v tom mám započítané i lokomotivy a vozy. Když už nějaké máš tím líp.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků