TT kolejiště Hulín

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Sarge » pon 15 bře, 2021 7:06 pm

Původně jsem tento příspěvek měl rozepsaný v mém vlákně o DCC a poštu lokomotiv ale pak jsem si uvědomil, že je to odbýhání už úplně mimo a tak snad nevadí když založím toto nové.
Pro pořádek ještě jednou přikládám zatím aktuální plán kolejiště (ke kterému jsem už dostal jednu radu ohledně výhybek na pravém záhlaví) a začnu poměrně obecným dotazem, kvůli kterému jsem začal uvažovat o digitálu.
Dá se (stačí popsat v nějaké obecnější rovině zatím) vůbec ovládat provoz na takovémto kolejišti v analogovém provozu? Jde mi hlavně o to jak zabezpečit obousměrný provoz na dvoukolejné trati a k tomu třeba pohyb v nádraží / příjezd něčeho po jednokolejce atd. Díky.

Zde plánek
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Jirkátor » pon 15 bře, 2021 7:46 pm

Viděl jsem i větší kolejiště v analogu, ale proč bys to dělal?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Sarge » pon 15 bře, 2021 7:52 pm

Pokud myslíš proč bych zvolil cestu analogu - mám doma už nějaké modely (které sice dlouho odpočívaly) ale pokud počítám správně, jsou tam 3 páry, jedna bobina, 2x diesel a jedna elektrika. Navíc teda táta, se kterým to chci dělat, tíhne spíš k analogu. Takže asi hlavně cenaa trochu sentiment.? :)
Naposledy upravil Sarge dne úte 16 bře, 2021 9:12 am, celkově upraveno 1
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Miloš_P » pon 15 bře, 2021 7:57 pm

Pokud stavíš nové kolejiště a nemáš velké množství lokomotiv z doby předdigitální, tak je digitál asi jediná správná volba, alespoň pokud jde o trakci. Pokud jde o ovládání výhybek a návěstidel, tak to lze řešit analogově, ale u nového kolejiště tvého rozsahu to taky nedává moc smysl. Takže bych na tvém místě o analogu asi vůbec neuvažoval.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Zlámalík » pon 15 bře, 2021 11:16 pm

Existuje knížka "Elektrotechnika na modelovém kolejišti", kde jsou popsány různé verze blokovacích a povolovacích úseků, smyček a dvojkolejek, ale s ohledem na to, že se na to obvykle využívá víc relé, než v telefonní ústředně a výsledek bude tak jako tak kompromis, bych tuto cestu ve shodě s předřečníky opustil. Jasně, výhybky si udělejte na tlačítka, ale mašiny řiďte digitálem.
Jinak plánek na mne moc zamotaný a "enderácký", netuším smysl mnoha míst, no ale není to moje, že :-D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Ivan » úte 16 bře, 2021 5:27 am

Ahoj,

Prošel jsem si plánek a souhlasím se Zlámalíkem. Plánek je překolejovaný, všechny koleje jsou vedeny prakticky v severojiznich nebo východozapadnim směru, což působí nepřirozeně. Na dvojkolejku máš i dost ostré oblouky, ty je lépe spíše schovat do tunelu nebo do lesa. Nevidím tam místo na nádražní budovy a ani moc na krajinu.

Pár poznámek a tipů :wink:
- projdi si pro inspiraci planky Milan Ferdiána (nemusíš se jich držet, ale uvidíš, jak lze řešit určité motivy a místa)
- skryté nádraží je podle mne. nedostatečné, pro tuto velikost by mělo mít aspoň 6-8 kolejí
- náčrtni si představu o krajině
- jaké máš zkušenosti s modelovou železnicí? Nechci tě odrazovat od takto velkého projektu, jen chci doporučit, v případě že nejsou velké, udělat si na zkoušku malé jednoduché kolejiště, kde si mnohé vyzkoušíš
- ad ovládání, loko bych určitě řešil DCC, příslušenství můžeš dle své volby analog nebo digital
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Ronoath » úte 16 bře, 2021 8:15 am

Sarge píše:Pokud myslíš proč bych zvolil cestu analogu - mám doma už nějaké modely (které sice dlouho odpočívaly) ale pokud počítám správně, jsou tam 3 páry, jedna bobina, 2x diesel a jedna elektrika. Navíc teda táta, se kterým to chci dělat, tíhne spíš k analogu. Takže asi hlavně cena a trochu jeho sentiment.? :)


Stavět takto velké kolejiště, do kterého zahučí isto půl milionu, a řešit centrálu za cca 2500 a dekodéry do lokomotiv za cca 600? Tomu moc nerozumím. Zejména v případě dvojkolejky, kde hlídat si polaritu bude docela opruz.

Zkusil bych si tu levou spodní část s vlečkou (tipnul jsem to správně?) udělat jako sólo projekt tak, ať ho mohu jako segment připojit do kolejiště. Jen tak, pohrát si s krajinou, stavbou budov a podobně. Osobně bych tam udělal malou staničku, v tom levém dolním rohu, pro křižování osobáčků s manipuláky, nakoupil pár kolejí s podložím pro doplnění okruhu, ať mám kde jezdit, a testoval, co mě baví a jak si troufnu dál pokračovat. Ten projekt je fakt dost velký.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Sarge » úte 16 bře, 2021 8:44 am

Díky všem za dobře míněné rady. O mojí (naší) zkušenosti - ano, měli jsme kolejiště v analogu, které se rozebralo a rozestavěli nové. cca 1.4 x 3m. To jsme nedokončily, dlouho bylo uskladněné u ledu a když přišela chuť / čas / prostor /finance v něm pokračovat, rozhodi jsme se že to nemá smysl, protože bylo dost omezené svého času konkrétním prostorem a začaly tedy navrhovat kolejiště nové. Ale uvědomuju si, že by to chtělo asi nejdříve na něčem zkoušet, než se pustit do něčeho tak obrovského.
Co se oblouků dvojkolejky týče, snažil jsem se, až asi na jedno místo všude dělat oblouky z kolejí Tillig R31/R21. Myslíte že i to je moc?
Co se krajiny týče, pro mě osobně je primární provoz vlaků. Samozřejmě že se mi nelíbí taková ta kolejiště kde krom kolejí už nic jiného není ale na druhou stranu nemám "potřebu" tam stavět město. z 3d pohledů na kolejiště jsem měl dojem že to není tak zlé. Ale zamyslím se nad tím.
Add plánky: Jsou někde k nahlédnutí, nebo existují jen jako papírová kniha? Tzn. buď knihovna nebo knihkupectví?
Ještě k plánku - neměl jsem po ruce verzi s podrobnějším popisem. Dlouhý a úzký fialový obdélník značí nástupiště, částečně kryté. Ten kratší fialový obdélník značí výpravní budovu. Představa byla taková mít (podobně jako ve stanici Hulín) výpravní budovu uprostřed a na jedné straně by zastavovaly vlaky z lokálky a na druhé vlaky z hlavní tratě.
Ano v levém rameni se jedná o zastávku s vlečkou pro jeden dva vagony k rampě na dřevo / uhlí nebo nějaké kusové zboží. Něco jako (i když ne přesně) jako je třeba Hlinsko pod Hostýnem. Ale takovýchto stanic budou jistě desítky ne li víc...
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 16 bře, 2021 8:46 am

TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: TT kolejiště Hulín

Příspěvekod Ivan » úte 16 bře, 2021 10:07 pm

Poslední čtvrtý díl třeba zde na eshopu?
https://www.ambmodely.cz/planky-kolejis ... an-ferdian
Sice slovensko, ale nejpbsáhlejší díl ze všech.

Zde ještě poslední kusy III. dílu, spousta plánku je však v té galerii...
https://www.model-scene.cz/model-scene/ ... v-prostoru
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků