H0 kolejiště v obýváku

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod fila256 » čtv 18 bře, 2021 7:17 am

Díky moc sidlo i Milanovi budu ale řešit smyckovym modulem roco.
| ROCO LINE | Epocha V.-VI. ČD/ČD CARGO | DCC ROCO Z21 |
fila256
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 08 úno, 2016 12:30 pm

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod fila256 » čtv 18 bře, 2021 7:33 am

Tady je ještě malá úprava u "servisního rohu".
horni_roh.jpg
Přílohy
20210318_LKO_viditelna_servisni_roh.pdf
viditelná
(296.53 KiB) 161 krát
20210318_LKO.pdf
LKO_komplet
(347.07 KiB) 159 krát
| ROCO LINE | Epocha V.-VI. ČD/ČD CARGO | DCC ROCO Z21 |
fila256
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 08 úno, 2016 12:30 pm

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod Miloš_P » čtv 18 bře, 2021 3:10 pm

vojtas píše:Hele, a je nějakej důvod, proč segment se smyčkou nevyužít i shora? Kolejišti by to ve všech směrech výrazně prospělo.

Souhlasím s Vojtasem. Polička nebo držák na tablet se dá umístit kamkoliv a je škoda to dělat na úkor výrazně lepšího vzhledu kolejiště.
Na programovací kolej tam bude stejně málo místa. Pokud budeš např. ladit rychlosti a rozjezdové a brzdné křivky, tak potřebuješ kolej podstatně delší. Když jsem si zálohoval nastavení dekodéru přes JMRI Decoder Pro, tak mašina odskákala víc jak půl metru, než se všechno načetlo :shock: .
Lepší je použít, jako programovací, některou kolej ve stanici, která je přerušením obou kolejnic odizolovaná od zbytku kolejiště a připojuje se přes obyčejný dvoupólový přepínač na kolejový výstup centrály nebo k výstupu pro programovací kolej. Mašinu není potřeba nikam přendavat, stačí zajet na tu kolej, přepnout a programovat...
Berte to jako můj osobní zaujatý názor :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod jirkan » čtv 18 bře, 2021 7:53 pm

Pokud chceš použít smyčkový modul, tak ověř, jak bude reagovat při sunutí soupravy, abys nemusel dodatečně přemostit dvojkolí nějakým odporem. Upozorňuji, že ten modul budeš muset připojit v podstatě stejně, jak naznačil Milan.

Trochu mám zmatek z té vlečky nebo co je to. Proč je tam ten tunel? Na konci to vypadá, že je tam něco s dvojitou čelní rampou. Pokud to není RoLa, tak by asi bylo lepší řešení s boční a čelní rampou.

Čistě z estetických důvodů bych asi použil pro připojení do nádraží větší poloměr a druhou kolej bych připojil pravou výhybkou, což současně odstraní to provozně nepříjemné esíčko.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod fila256 » pát 19 bře, 2021 7:18 am

Souhlasím se všemi a vším, ale úpravy od Vojtas chápu jejich smysl, ale nelíbí se mi. Chápu i větší možnosti a nacpat tam budovu nádraží. Asi by se mi to i líbilo, ale musím si to nechat projít přádně hlavou, prostoru moc není.

K tomu rohu, máte pravdu, ale zase mám nějakou představu a možností moc nemám, poličky apod. s těmi počítám i tak, obývák bude celkově předěláván, než sem doputují rámy (čekám na nabídky od truhlářů, ale trvá to).

Smyčku a zapojení nebo posun v ní budu muset promyslet o víkendu, jak by to mělo být zapojeno. Pokud by to znamenalo výhybkou ovládat přepólování, to bych asi dal nějak, pokud to bude jako postoval Milan jen s pomocí dekodéru nebo i bez něj, taky si s tím pak nějak poradím. Tady určitě budu potřebovat poradit/potvrdit až ukážu zapojení.

Takže jdu přemýšlet a dnes nebo zítra pošlu další úpravy, možná i s variantou, alespoň částečnou, kterou postnul Vojtas.

Poslední věc od Miloš_P, řešení s programovací kolejí je super a použiji, na druhou stranu, potřebuji místo, kde budu mašinky čistit apod. můžu a i dnes dělám na PC stole, jen si to musím promyslet i vůči návrhu kolejiště. Přeci jen už nějaké zkušenosti mám (modelářím i s auty několik let) a místa je málo a chci mít pormyšleno do nejmenších detailů.

Díky všem a těším se na další připomínky až pošlu úpravy.
| ROCO LINE | Epocha V.-VI. ČD/ČD CARGO | DCC ROCO Z21 |
fila256
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 08 úno, 2016 12:30 pm

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod fila256 » ned 06 čer, 2021 7:20 pm

Ahoj všem po dlouhé době, ale mám spoustu novinek z přípravy a nyní již i stavby kolejiště.

Proběhlo několik zásadních změn a neměl jsem čas je tu postovat, na druhou stranu vaše rady a tipy nejen u mého vlákna, ale v celém fóru mi neuvěřitelně pomohli se posunout až tam kde jsem. V příloze par fotek a zatím jen v několika bodech zásadní změny:

Změna kokejiva na rocoline s podložím
Nebude uvrat resp smyčka okolo stoupání to bylo nejdelší rozhodování a hodiny strávené simulaci provozu a nakonec sem došel k závěru, ze stejně nemůžu nechat mašinky kroutit a naopak si užijí posun i ve skrytem nádraží. Více až se dostanu k postnuti finální verze plánu.
Rám - narazil jsem na hacker model a jejich i-track systém a jsem z toho nadšen. Rámy šli složit jednoduše skryta nádraží nebo deska pod stoupani(rondela) velice jednoduše slepit a pak vše jen napasovat. Největší obavy a nejvíc precizní práce bylo se samotným stoupání ale z dnešní výsledku jsem nadšen jen dodělám uchycení a fixaci na desce.

Další úpravy budou znatelne z plánu ale nic závazného tam není, dlouho jsem pracoval na navestdilech a dokumentaci ke kolejišti(také nahrání pro inspiraci až bude v publikovatelnem stavu) a řešil jsem zapojeni a rozvod dcc a napájení.

Hezky večer všem
Přílohy
IMG_2016(2).JPEG
IMG_2015(2).JPEG
IMG_2015(2).JPEG
| ROCO LINE | Epocha V.-VI. ČD/ČD CARGO | DCC ROCO Z21 |
fila256
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 08 úno, 2016 12:30 pm

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod RadekH0 » pon 07 čer, 2021 4:25 pm

Ahoj,
Stavebnice rámů vypadají zajímavě. Ovšem zjistil jsis, zda ti žebra rámů nevycházejí do obvodu výhybek? Snaž se v těchto místech mít co možná nejlepší přístup.

Radek
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod fila256 » pon 07 čer, 2021 4:35 pm

Možná nerozumím ale rámy jsou široké 40cm jediné co jsem řešil byly oblouky a jejich prujezdnost ve skryté části kde je potřeba počítat s tím, ze plocha ve skryté části je o na každé straně o cca 2-3 Cm menší a tomu přizpůsobit vedení koleji. Zkusím dnes nahrát plánek z nej to bude možná pochopitelnejsi. Ještě světla výška je 30cm a stoupání je sítě na míru.
| ROCO LINE | Epocha V.-VI. ČD/ČD CARGO | DCC ROCO Z21 |
fila256
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 08 úno, 2016 12:30 pm

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod JaroHo » pon 07 čer, 2021 4:59 pm

kolega myslel, pokud budeš dávat pod výhybky serva nebo zkrátka přestavníky zespod, aby ti to nevycházelo pod žebro-do příčky :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod fila256 » pon 07 čer, 2021 5:05 pm

Jo už chapu ale prestavniku jsou ve vyhybkach a ústavního příslušenství si poradim
| ROCO LINE | Epocha V.-VI. ČD/ČD CARGO | DCC ROCO Z21 |
fila256
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 08 úno, 2016 12:30 pm

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod workous » pon 07 čer, 2021 8:20 pm

Zdravim, take používám prestavniky ve vyhybce, ale už se mi stalo, že se porouchal nebo mi do něj zateklo lepidlo a pak je třeba se do výhybky dostat - zkušenost...mysli na to...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod fila256 » pon 07 čer, 2021 8:25 pm

Jojo s Řím samozřejmě počítám přístupné je to v pohodě ale taky uvidím co a jak až budu reálné pokládat koleje to ostatně taky nějaký čas zabere:)
| ROCO LINE | Epocha V.-VI. ČD/ČD CARGO | DCC ROCO Z21 |
fila256
 
Příspěvky: 30
Registrován: pon 08 úno, 2016 12:30 pm

Re: H0 kolejiště v obýváku

Příspěvekod JaroHo » úte 08 čer, 2021 5:27 am

jasný, já jsem začal lepit koleje před asi 14 dny? a řekl jsem si že udělám úseky až se rozmyslím a pak kolej říznu. Včera jsem začal lepit druhou kolej, dorazily nějaké výhybky a už tam cpu isolační spojky, měřím rovnám, dělám díry pod místo strunky v výhybkám. Postupně se systém prací vyvíjí tím jak člověk nabírá vlastní zkušenosti. :wink:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků