Stavba modelového kolejiště TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod tcdm1972 » stř 03 bře, 2021 10:26 am

Dobrý den,

mám na Vás kolegové pár dotazů ohledně stavby mého prvního modelového kolejiště. Základní rám už mám připravený, pár náčrtků toho jak vše bude vypadat také, ale než se vrhnu na pokládání kolejí tak bych s Vámi rád sdílel své plány. Prosím Vás tedy o radu. Tak jak jsem naplánoval hlavní nádraží, dává to smysl? Nerad bych budoval něco co je nereálné. Bude se jednat o kolejiště podél stěny ve tvaru který je na obrázku. Zabere to méně místa než nějký panel a rád bych zde co nejvíce simuloval reálný provoz. Jsem úplný začátečník ale ne úplný nemehlo :D Určitě se s Vámi pak podělím o fotky ze stavby, jakmile s ní začnu (otázka 1 nebo 2 měsíců)
Přílohy
YES yes.jpg
tcdm1972
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 02 dub, 2018 7:24 pm

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod vojtas » stř 03 bře, 2021 10:33 am

Být tebou bych stanici zakroutil do plynulého oblouku, třeba R=2000. Ten zlom vypadá podivně. na tu boční pravou kolej může vést flexivýhybka. Taky bych se zamyslel nad osovou vzdáleností kolejí ve stanici, příjde mi to hrozně moc, ve skutečnosti by v takovéhle stanici bylo nejspíš jen 4500, nebo 4750mm, takže 37,5-39,5mm.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod Myšpulín » stř 03 bře, 2021 4:51 pm

Nelíbí se mi napojení výtopny. Proč do poloviny koleje? Pokud to nemá být lokálka kdesi v pr..i, pak bych jí nechal dvě dopravní koleje, tu u budovy manipulační. Apropo, co jsou ty dvě zakreslené budovy? Ta vrchní je sklad? Pak by asi neměl koleje z obou stran. Kudy by se překládalo na auta? Překládka z železnice na železnici nemá smysl, je-li to na stejné trati.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod tcdm1972 » stř 03 bře, 2021 7:47 pm

Děkuji za postřehy. Vůbec jsem si neuvědomil že sklad nemůže být obestavěn kolejemi. Také ta výtopna je nejspíš na špatném místě. Dále pak moc díky za informace ohledně vzdáleností kolejí od sebe. Pravdou je že ten zlom uprostřed nádraží mě taky úplně nenadchnul. Zkusím to opravit dle Vašich rad, a uvidíme jestli to bude dávat větší smysl. Mimochodem moc Vám oběma děkuji za konstruktivní kritiku.
tcdm1972
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 02 dub, 2018 7:24 pm

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod Jirkátor » stř 03 bře, 2021 8:27 pm

Jestli to nádraží vyloženě nechceš mít rovnoběžné s hranou rámu, tak ho jen dej mírně ze šikma, pokud je ti to jedno, tak ho dej rovně a vejde si ti i o nějakou staniční kolej navíc. Ať tak či tak, koleje bych nechal přímé, tak jako je tomu v reálu. Stanice se stavěli v oblouku z nějakých důvodů a tomu bys musel přizpůsobit okolní terén, jinak by to nemělo smysl. Ani případné svěšování vozů v oblouku není žádná výhra.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod Vladimír_B » stř 03 bře, 2021 9:11 pm

tcdm1972 píše:Tak jak jsem naplánoval hlavní nádraží, dává to smysl?

mapy.cz a najdi si nejbližší koncovkou stanici... To je nejsnazší.
Ohledně koncové stanice, kolejová spojka na koncovém zhlaví na manipulační kolej je zbytečná...
Napojení výtopny není špatně, takhle to bylo běžné. A taky původně byla ta objízdná kolej celá v oblouku. Koukněte na takovou Dobrušku, nebo Polnou před smrtí...
Než vlečku za sklad, bych ji radši napojil na vjezdové zhlaví a směřoval dovnitř prvního oblouku, Rožmitál třeba...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod vojtas » stř 03 bře, 2021 9:36 pm

Vladimír_B píše:kolejová spojka na koncovém zhlaví na manipulační kolej je zbytečná...

To by tě posunovači hnali. Ne všechno musí být ÖLEG z doby před rokem 1895. na ZvKČ lokálkách ty spojky většinou jsou.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod tcdm1972 » čtv 04 bře, 2021 10:23 am

Přiznám se že některé termíny jsou pro mě Čínská vesnice. Moc o tom nevím, prostě se mi to líbí :D
Každopádně jsem rád že jsem se rozhodl to s Vámi konzultovat. Co říkáte na tento návrh?
Přílohy
YES yes1.jpg
tcdm1972
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 02 dub, 2018 7:24 pm

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod vojtas » čtv 04 bře, 2021 11:11 am

Mně se to moc líbí. Dal bych sklad vedle staniční budovy a zadní kusou kolej si nechal volnou. Taky bych možná být tebou zmenšil úhel celé stanice oproti desce, ať nemáš tu kolej k výtopně takhle rovnoběžnou (a ten zlom o patnáct stupňů ve zhlaví) po hraně panelu celou délku
Přílohy
Inkedplanek_LI.jpg
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod vojtas » čtv 04 bře, 2021 11:37 am

tady ve scarmu. Vjezdové zhlaví jsou dvě IBW, koncové všechno EW2, kratší výhybky bych na takovémhle prostoru určitě nepoužíval. Oblouk je R700 o 94+15 st.
Obrázek
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod Myšpulín » čtv 04 bře, 2021 12:01 pm

Tu spodní kusou bych nechal pro odstavování přívěšáku od motoru. A zvaž, jestli by to pro větší pestrost provozu a posunu nechtělo nějakou vlečku. Pak je třeba vymyslet jakou a hledat pro ní místo.

Nejsem znalec, ale asi bych ty dvě koleje výtopny trošku zkrátil i na úkor toho, že figura s uhlím bude jen naznačena, a do prostoru mezi výtopnu a oblouk bych umístil nějakou továrnu či něco podobného, kolejově napojené do třetí koleje od budovy.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod tcdm1972 » čtv 04 bře, 2021 4:45 pm

Moc děkuji pánové, velmi mi to pomohlo s plánováním. Upravil jsem návrh, jen musím podotknout že mezi panely bude vždy nějaký most, tak budu muste dávat pozor na oblouky u výjezdu z nádraží. Možná tam udělám nějakej kamenej kterej jde ohýbat do oblouku, ještě nevím. Každopádně, nějaká vlečka by tam bohužel nešla z důvodu že tam bude pozvolna terén klesat kvůli tomu mostu. Snad to říkám smyslupně. Co se týče vleček tak ty určitě budou v druhém koncovém nádraží, nad kterým jsem zatím moc nepřemíšlel. Zvažuji ten konec i rozšířit a udělat tam mimo nádraží i vratnou smyčku. Uvídím.
Každopádně všem velký dík. Ve Vašem osobním volnu se mi snažíte, laikovi, pomoci.
Přílohy
YES yes1.jpg
tcdm1972
 
Příspěvky: 31
Registrován: pon 02 dub, 2018 7:24 pm

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 04 bře, 2021 6:24 pm

vojtas píše: na ZvKČ lokálkách ty spojky většinou jsou.
Ano, leč užitná délka takového šturcu, v pokračování první koleje, na domácích kolejištích většinou vychází sotva na samostatnou 742 a pak už se ta spojka moc nevyužije, toť celé.
A k zařízení výtopny, nebál bych se dát uhlí a popelovku za sebe na jednu kolej. Skládka uhlí pro jednu lokálkovou mašinu je celkem malá a pokud bychom použili dřevěný sklad na uhlí, tak ta popelovka může být hned vedle něj (a za to mě zakousnete :D).
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Stavba modelového kolejiště TT

Příspěvekod milan ferdián » čtv 04 bře, 2021 8:29 pm

Vladimír_B píše:A k zařízení výtopny, nebál bych se dát uhlí a popelovku za sebe na jednu kolej. Skládka uhlí pro jednu lokálkovou mašinu je celkem malá a pokud bychom použili dřevěný sklad na uhlí, tak ta popelovka může být hned vedle něj (a za to mě zakousnete :D).

Pane, my si vás pamatujeme s tím tvrzením, že skladiště s rampou nemohou být umístěné ve šturci a při tom na mě vypadly plánky stanic na lokálkach, kde to tak bylo :mrgreen: :mrgreen: :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků