Mircove nové koľajisko TT

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Mirec » pát 19 úno, 2021 7:48 pm

Zdravím všetkých nadšencov modelovej železnice. Po dlhých úvahách som sa aj ja zaregistroval na tomto fóre.
Po pár rokoch som sa opäť rozhodol postaviť si modelové koľajisko. Ešte v ,,minulom storočí,, som mal postavené jedno menšie TT koľajisko, samozrejme adekvátne vtedajším možnostiam, tí starší asi vedia o čom hovorím..... :)
Posledné 2 roky študujem všetky možné web stránky, ktoré sa venujú tejto tématike, taktiež aj toto fórum som čítal ,,zprava-zľava,, a musím povedať, že sa svet modelovej železnice posunul poriadne ďaleko....
Nechcem sa tu nejak rozpisovať tak idem rovno k veci.

Plánujem si teda opäť postaviť modelové koľajisko, priestor mám, chuť a nadšenie zatiaľ tiež a financie nejaké sú a hádam aj budú.... :D
1.rozmer koľajiska max. dl. 270cm x š. 170 cm (rám už mám hotový)
2.mierka samozrejme TT 1:120
3.epocha IV., t.j. cca 70-90 roky, správa ČSD
4.flexi koľajnice, výhybky EW1,EW2,IBW s kov. srdcovkou - výrobca TILLIG
5.ovládanie DCC, centrála DR5000, komponenty pravdepodobne od DCCdoma p.Král
Ovládanie bude cez MM, alternatívne tablet, časom možno aj PC (uvidím ako zvládnem programovanie, zapojenia DCC..., skôr som na samotnú modelárčinu, ako na elektroniku, ale človek sa učí celý život....)
6.prestavníky MP1, alternatíva typ Němeček
7.na ovládanie príslušenstva (výhybky a pod.) ešte pult s tlačítkami s použitím modulu TCO k DCC ovládaniu
Rád by som tam mal aspoň časť dvojkoľajky, dlhšiu stanicu na loko+ 4x vagón ,,Y-nky,,

Prikladám aj môj náčrt koľajiska, zatiaľ len na papieri, v prípade dotazov a možných zmien od skúsenejších modelárov, rád si nechám poradiť.
Prípadne, nebránim sa aj inému, lepšiemu návrhu.

Vopred ďakujem za radu. Mirec
Přílohy
Mircovo koľajisko TT.jpg
Naposledy upravil Mirec dne úte 23 úno, 2021 8:21 pm, celkově upraveno 1
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Ivan » pát 19 úno, 2021 7:59 pm

Ahoj, vítej.

Zkus si návrh rozkreslit v nějakém programu (SCARM, wintdack...), oba ta zhlaví zaberou docela místo. To levé může být částečně v oblouku. Kolejiště je dost široké, ale předpokládám že máš přístup že všech stran. Jaký máš k dispozici prostor?

Osobně bych preferoval spíše kolejiště podle stěn. Dvojkolejka končící v takto malé stání mi nepřipadá přirozená. Ovšem stavitel jsi ty, když se líbí, proč ne :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Mirec » pát 19 úno, 2021 8:13 pm

OK, skúsim si stiahnuť nejaký program a pokúsim si to prekresliť.
Prístup by som mal na koľajisko z každej strany, bude len umiestnené pri stene v izbe .
Bude sa dať celé v prípade potreby odsunúť.

Mirec
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Jiri Dvoracek » sob 20 úno, 2021 7:34 am

Ahoj, pokud chceš mít na kolejišti i dvoukolejnou trať, tak bych se vydal spíše do kolejišť typu Menhartice, Jirkov, odb. Dolní Rybník, s upravenou delší koncovou stanicí na 4xYpsilonky :wink:

Mrkni sem: http://zeleznicni-normalie.cz
Naposledy upravil Jiri Dvoracek dne sob 20 úno, 2021 7:23 pm, celkově upraveno 1
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Mirec » sob 20 úno, 2021 6:09 pm

Ďakujem za radu, pozriem si tie koľajiská a uvidím, čo ma osloví. :)
Mirec
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Mirec » stř 24 bře, 2021 5:46 pm

Tak po dlhšom čase som opäť na tomto diskusnom fóre.

Mirec
Naposledy upravil Mirec dne čtv 14 říj, 2021 5:27 pm, celkově upraveno 1
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod chameleon » stř 24 bře, 2021 8:07 pm

Ahoj. Pokud nemáš chuť ztvárnit modelový provoz ve stylu od někud někam a zpět, a je tvým snem jen tak si kroužit, tak těžko ti můžeme radit, maximálně tak rady ve stylu:
- v prostřední stanici uprostřed takto velkého panelu se ti bude velice špatně manipulovat (pokud neplánuješ digitální spřáhla atp.)
- výškově to podle mě nemůže vyjít, pokud stanice plánuješ v rovině
- 2kolejky nevadí, ale nebudeš po nich jezdit správnými směry. Vždyť se ti přímo nabízí vjet po dvojkolejce do tunelu, v něm se otočit a vracet se po té samé dvojkolejce zpátky
- nechápu smysl té zdi mezi hl. nádražím a tratí podél
Určitě to zkus překreslit do Wintracku, scramu...nebo kružítko a pravítko a kreslit přesně v měřítku. :wink:
Nemůžeš ten panel přefiknout vejpůl a změnit ho třeba na 540 x 85 cm :?: :D
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod ToVa » čtv 25 bře, 2021 10:52 am

Ahoj,
nemám sice tolik zkušeností, abych dával nějaké super rady, ale určitě bych to kroužení hodně zvážil. Zpočátku to vypadá zábavně, ale zkus tak jezdit několik hodin. Stačí si to zkusit na koberci s kolejemi ze startsetu, jak dlouho člověk u toho vydrží... V reálu vlaky jezdí z bodu a do bodu B, tam se otočí a jedou zpět. Pokud bys to chtěl ztvárnit na svém kolejišti, musel bys na oválu přepojovat, což může být dobrá otrava.

Na tyto rozměry by se dala napasovat spousta hezkých plánků, které by mohly umožnit i kroužení, ale zároveň i smysluplný provoz. Sám jsem tuto variantu nakonec zvolil při stavbě svého kolejiště, a tak budu mít dvě smyčky, které budou propojené a bude se dát jak kroužit, tak modelovat reálný provoz. Za mě osobně je dobré mít obě tyto možnosti.

S tím, co říkal Jirka, naprosto souhlasím, ve WTR stoupání, velikost panelu, vzdálenosti mezi kolejemi apod. to vychází úplně jinak.

Při volbě základního námětu určitě doporučuju toto:
http://masinky2003.wz.cz/navrh_kolejiste.html

A poté plánky Milana Ferdiána, je jich plno na fóru a nebo i v knížce, mě tedy nesmírně bavilo se na ně jen tak dívat a zasnít se u nich a vlastně mě to baví dodnes...
Tomáš
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Ivan » čtv 25 bře, 2021 12:03 pm

Ahoj,

Souhlasím s ostatními, také pochybuji že to tam nacpeš. Rozkresli si to v programu včetně stoupání, osobně doporučuji SCARM, ale je to jedno...
Doprostřed se fakt moc nedostaneš, zvaž ještě koncept celého kolejiště.

I.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod jirkan » čtv 25 bře, 2021 1:38 pm

Já mám kolejiště 1540 mm široké a přístupné z obou stran. Sám měřím dost přes 190 cm, a musím se dost natahovat, když něco dělám uprostřed. A to zatím dělám jen hrubou stavbu, takže nehrozí, že si něco na kraji poškodím. Musím se přiznat, že mám dost obavy, jak budu jednou řešit ty drobné piplačky, kterým se nevyhnu. Pokud to tak necháš, tak bych doporučoval vytvořit někde uprostřed dostatečně velký průlez nebo vymyslet nějakou podpůrnou konstrukci, o kterou se při natahování se můžeš opřít, aby zůstaly volné ruce.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod vojtas » čtv 25 bře, 2021 3:11 pm

Já myslím, že tady už by dával skoro větší smysl O tvar o šířce řekněme 50 cm okolo prostoru, než plný panel. Určitě bych zrušil obě falešné dvojkolejky, nedávají mi moc smysl.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Mirec » čtv 25 bře, 2021 7:35 pm

Ďakujem kolegovia za Vaše postrehy k môjmu návrhu, i keď nie moc pozitívne :) , ale o to tu predsa ide.
Poradiť sa s Vami, ako čo najlepšie urobiť plán budúceho koľajiska. Nerád by som niečo búral už pri samotnej výstavbe....
Dali ste mi ešte jednu myšlienku, s ktorou som sa tiež pohrával a to postaviť koľajisko v izbe popri stene v tvare L.
Rozmerovo by to vychádzalo tak cca na šírku 100cm, jedna strana dlhá 220cm a druhá cca 270cm.
Tak skúsim si načrtnúť aj takúto alternatívu.
Prípadne Vám potom môj návrh dám na posúdenie. Dúfam že to bude z Vašej strany pozitívnejšie hodnotené... :)

Mirec
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Mirec » ned 28 bře, 2021 5:27 pm

Tak, ako som spomínal, načrtol som si návrh koľajiska aj v tvare L, no vyzerá to tak, že skončím
nakoniec pri koľajisku postaveného popri stene.

Mirec
Naposledy upravil Mirec dne čtv 14 říj, 2021 5:34 pm, celkově upraveno 1
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Myšpulín » ned 28 bře, 2021 5:50 pm

Sice to tady moc nesleduji, ale přeci toto: Nevím, jaké kolejivo použiješ, ale najdi si rozměry výhybek a namaluj si, jak budou vypadat jednotlivá zhlaví. A pak si změř jejich délky. Nebo lépe, stáhni si přímo nějaký software, který umožní tvorbu návrhu kolejiště.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Mircove nové koľajisko TT

Příspěvekod Mirec » ned 28 bře, 2021 6:06 pm

Koľajivo bude všetko Tillig, mám už nakúpené nejaké flexi koľaje, výhybky EW1, EW2 a IBW.
Už som si skúšal stavať nejaké zhlavia, rozmery som si zhruba prenášal aj na plánik.
Stiahol som si z netu aj Scarm, ešte som si to ale nestíhal všetko prekresliť do PC.

Mirec
Mirec
 
Příspěvky: 102
Registrován: stř 17 úno, 2021 5:32 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků