eNko 2x1m

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod Dovi » úte 16 úno, 2021 7:48 am

Ivan píše:Jestli mohu... Levé zhlaví nádražíčka vpravo nahoře...
Nechceš nahradit Angličana nějakou výhybkovou spojkou?
Aby každá staniční kolej pokračovala samostatně a vlaky mohly odjíždět paralelně.


vfjr píše:Toho angličana jsem od prvopočátku nahradil pevným křížením. Nad možností vypustit i to a mít dvě paralelní koleje jsem taky uvažoval - nevím. Uvidím, až to budu skládat.


S ohledem na stávající 3 po sobě jdoucí protilehlé oblouky ještě malá změna u spodního (jižního) zhlaví dvoukolejné staničky v severovýchodním rohu kolejiště:

V původním řešení č. 1 při jízdě např. odspodu nahoru na vnější staniční kolej je nejprve levý oblouk širé tratě, za ním následuje pravý oblouk P výhybky (postavené do odbočky) a na něj navazuje levý vyrovnávací.

Tu stávající pravou výhybku by proto bylo dobré nahradit levou výhybkou dle návrhu č. 2 (nebo event. i levou obloukovou, kdyby ji měl stavitel k dispozici) s těmito výhodami:

  - žádné protilehlé oblouky a mj. tudíž i klidnější jízda vozidel a menší riziko jejich vykolejení

  - prodloužení obou staničních kolejí

  - "okometricky" lepší řešení
 
  - ehm...  v reálu méně příčných sil (bočního zrychlení), menší opotřebení kolejnic, vozidel a taky cestujících ve vozech... :-)
 
Přílohy
zmena_vyhybky_z_P_na_L_u_stanice_v_pravem_hornim_rohu.png
zmena_vyhybky_z_P_na_L_u_stanice_v_pravem_hornim_rohu.png (1.62 KiB) Zobrazeno 3794 krát
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod vfjr » úte 16 úno, 2021 8:10 am

Znamenám si. Teď z hlavy nevím co za výhybky jsem objednával, ale řešení dobré. :idea:
Možná by nebyla špatná ani symetrická?
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod Dovi » úte 16 úno, 2021 10:28 am

 
Možná by nebyla špatná ani symetrická?


Ona ta symetrická výhybka je dobrá věc typicky hlavně v situaci, kdy je nutno co nejdříve (co "nejrychleji", na co nejkratší trase) vytvořit vícekolejové zhlaví. Něco podobného jako např. když se buňka dělí na dvě stejné buňky, a ty zase na další.
Zrovna tady to ale není ten případ nebo tato potřeba, a použití symetrické výhybky namísto původní přímé pravé by dokonce přidalo ještě i další dvojici na sebe navazujících protioblouků (tentokrát i u vnitřní staniční koleje).

Jedině snad tu symetrickou výhybku (kdyby vyloženě zbyla nějaká plonkovní a té vhodnější přímé by se již nedostávalo) použít podobně jako tu levou přímou v návrhu č. 2, čili o kus "dříve na trati" - ještě před stávajícím koncem oblouku širé tratě původního řešení č. 1. Tedy tak, aby osa konce této levé odbočky rovněž směřovala na sever a mohla tak na ni v požadovaném severojižním směru navázat přímá staniční kolej.

Ovšem ta pravá větev symetrické výhybky by už pak zase odbočovala "ven" až přespříliš, takže po vyrovnání této pravé odbočky do severojižního směru (levým protiobloukem) by to vedlo k většímu rozestupu obou staničních kolejí (nejednalo-li by se o hodně štíhlou symetrickou výhybku s velkým poloměrem). Nehledě už ani na to, že se tak nezbavíme té trojice na sebe navazujících oblouků (širá trať s obloukem doleva, odbočka obloukem doprava, vyrovnávací oblouk doleva).

Proto zde skutečně bude asi nejrozumnější použít tu logicky se nabízející levou přímou výhybku - nebo v ideálním případě levou obloukovou.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 543
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod vfjr » stř 17 úno, 2021 1:37 pm

Tak už přišly první kousky. Poraďte jak ovládat ty rozpojovače.
a) nechat je na ruční pohon
b) použít přestavník
c) použít servo
Nemáte zkušenost? Po čase goglení jsem zvolil a objednal serva.
Přílohy
rozpoj.jpg
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod Jirkátor » stř 17 úno, 2021 8:59 pm

Sám jsem zvědavý, co ti ostatní poradí. Osobně jsem přemýšlel, že celý ten plast uříznu, ponechám jen drátek vedoucí k samotnému rozpojovacímu trámu a budu ho ovládat ze spodu servem a strunou, stejně jako výhybky.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod vfjr » čtv 18 úno, 2021 5:40 am

Zespodu je plech, který musí pryč, ten plast vypadne i se strunou. Nechám jen tu zvedací plošku do které bude tlačit servo.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod vfjr » ned 21 úno, 2021 7:10 pm

Pánové, nemá z Vás někdo tohle hradlo? KIBRI 37811 Plánuji ho použít, ale potřeboval bych znát tento rozměr. Moc děkuji.
Přílohy
hradlo.jpg
hradlo.jpg (265.66 KiB) Zobrazeno 3277 krát
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod vfjr » pon 01 bře, 2021 6:51 pm

Pánové poraďte. Už to bude 5 týdnů co jsem si u jednoho pro mě až doteď solidního prodejce objednal kolejivo , mosty a viadukty ( to vše za cca 13000). Už 3x jsem se mailem ptal jak to vypadá s objednávkou a odpověď žádná. Jsem z toho docela zklamaný nešťastný. Co s tím???? Zavolat tam a objednávku zrušit nebo by jste počkali? Chápu, že je teď složitá doba. Dík
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod Ivan » pon 01 bře, 2021 7:34 pm

vfjr píše:Pánové poraďte. Už to bude 5 týdnů co jsem si u jednoho pro mě až doteď solidního prodejce objednal kolejivo , mosty a viadukty ( to vše za cca 13000). Už 3x jsem se mailem ptal jak to vypadá s objednávkou a odpověď žádná. Jsem z toho docela zklamaný nešťastný. Co s tím???? Zavolat tam a objednávku zrušit nebo by jste počkali? Chápu, že je teď složitá doba. Dík


Co to bylo za prodejce?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod vfjr » pon 01 bře, 2021 8:06 pm

it vlaky. Ale vždy byli v pohodě. Nevím co se děje.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod Rosik » pon 01 bře, 2021 8:17 pm

Záleží asi od jaké firmy máš objednané kolejivo. Pokud PECO, tak je to problém. Obecně dostat teď zboží z Anglie je problém. Každopádně ale platí, že odpovědět by měli. Já s nimi problém nemám. Odpověděli vždy do druhého dne.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod Jirkátor » pon 01 bře, 2021 8:18 pm

Tam jsem nakupoval vždy bez problémů. Měli vše skladem? Pokud ne a máš zatrženo "pouze kompletní objednávku", tak to může trvat dlouho.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod Dusan » pon 01 bře, 2021 8:20 pm

Jestli jsi objednával peco, tak to není. Taky sem se u nich dotazoval na dostupnost asi před 2 týdny. To že neodpovedeli na tvůj dotaz, zrušil bych objednávku, to se pak určite ozvou :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod vfjr » pon 01 bře, 2021 8:22 pm

Jojo - peco. Asi počkám. Byl jsem s nimi také vždy spokojen. Jen mě mrzí, že vázne ta komunikace.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: eNko 2x1m

Příspěvekod HonzaM » pon 01 bře, 2021 10:50 pm

Pro kolejivo PECO se podívej na http://www.litomysky.cz/n/Pecokolej9.htm
Podle údajů na webu mají skoro vše skladem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků