Kolejiště HO 4500x2800 do "Příchovice"

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod Sandy » úte 23 bře, 2021 2:24 pm

Kdysi jsem se ho pokoušel "na papíře" převést do H0 s použitím PIKO A-gleis.
V minimalistické verzi vyšlo do rozměru asi 3100x2400 mm s hloubkou "segmentů" 1100 mm.
Poloměry na "hlavní trati" R484.
V hlavní stanici tři koleje.
Na hlavní trati trojkolejná smyčka, společná pro oba směry.[/quote]



Hele, ono je to na Rajčeti:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Planky/1101348041
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Planky/1101348044

Bacha, je to jenom schema, na ověření rozměrů.
Přílohy
L_skryt.jpg
L_viditeln.jpg
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod ondřej001 » úte 23 bře, 2021 2:36 pm

Dík,
jenom se blbě optám, to hlavní nádraží je na míře 2992mm?

Jde najít originál soubor, ve kterém je to děláno?
Vím, že chci asi hodně, ale vypadá to rozměrově dobře.
Ještě jednou dík
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod Sandy » úte 23 bře, 2021 8:14 pm

ondřej001 píše:Dík,
jenom se blbě optám, to hlavní nádraží je na míře 2992mm?

Jde najít originál soubor, ve kterém je to děláno?
Vím, že chci asi hodně, ale vypadá to rozměrově dobře.
Ještě jednou dík


Jo, je na delším "segmentu".
Když jsem to tvořil, tak jsem nepředpokládal veřejnou prezentaci, tak tam není podrobnější popis. Pokusím se to napravit.
Vytvořeno je to programem PC-Rail 4 (Busch 2810). Tipnu si, že jsem v Česku asi jediný, kdo ho používá....

Už jsem tu zmínil, že kolega diego_dan tu prezentoval malé kolejiště do L.
Vytvořil jsem si v H0 pro sebe tuto variaci:


diego_dan1.jpg

diego_dan2.jpg


Upozorňuji, že plánky nemají ambice být podkladem pro případnou stavbu.
Jednak jsem si jen hrál a jednak mě zajímalo, jaký prostor je pro některé náměty potřeba.
Řada prvotních návrhů je často zcela mimo realitu.

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Planky/1481773707
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod milan ferdián » úte 23 bře, 2021 8:25 pm

Sandy, koukám, že jsi pěkná hračička :wink: . Vlákno Diega je tu stále, třeba pohledat. Ondřeji proč se ptáš na ty plánky kolejišť? Stále vizuálně nevidíme obrázek plochy budoucího kolejiště, přístupy k němu a hlavně kolejivo od kterého výrobce :?:
-m-

O.T.
Sandy ještě pár dnů, snad mě covid nesejme a budu se konečně stejně chlubit titulem, co ty už máš dávno :lol: :lol: :lol: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod ondřej001 » stř 24 bře, 2021 6:54 am

Zdravím Pane Ferdián,
na plánky se ptám, protože chci využit více možností - více hlav .....
Nápadů je mnoho i zde a nepočítám, že tu každý co něco navrhne má hned postavené u sebe doma v pokoji. Zhruba za půl roku jsem viděl mooc návrhu L a na každém mě něco oslovilo, ale, když jsem začal upravovat k obrazu svému, už to nebylo ono. Bylo to o možnostech prostoru - šikmá střecha s nízkým lomením. Pro představu přikládám situační obrázek.
Nemám ambice stavět složité kolejiště s monstrozní skrytou částí při které si můžu dát kafe než vyjede mašina na povrch a skládat časový harmonogram jízdy 10 souprav řízené PC. Zažil jsem ještě páru, tak si chci splnit jízdu parních lokomotiv dnes i s možností zvuku.
Dříve, když mě bylo 10 tak jsem stavěl kolejiště TT na stůl s kobercem z DDR. Byl to jednoduchý ovál a tak se jezdilo pořád do kola v obou směrech. Tam právě chyběla ta možnost odjet a přijet z jednoho zhlaví.
Co se týče kolejiva? Do nedávné chvíle jsem znal pouze U profil.
Přílohy
kolejiště.jpg
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod milan ferdián » stř 24 bře, 2021 8:19 am

Ahoj Ondřeji, především mi klidně tykej :wink: . Velmi děkuji za ten prostorový obrázek místnosti. Obrázkem se hodně vidí jak postupovat dispozičně při řešení celého kolejiště.
Stará pára ? Myslíš něco podobného jak je kolejiště Kolibov, která je prezentována v parním provozu? Jak rozumět tvým slovům, že nechceš nebo nemáš zájem stavět příliš složité kolejiště ? Opět, bylo by dobré co si pod tím pojmem předsta-
vuješ nebo-li námětové. Michal Šuhajda jedno krásné téma ti už navrhl a opět se ti nabídl.
U kolejiva jsem měl na mysli, zda nadále zůstáváš u PECA nebo přemýšlíš o jiném výrobce npř. TILLIG, PIKO A- Gleis, ROCO
atd. U toho poloměru oblouku R371 mm (PECO/SETRACK) bych se dost obával, protože právě na takových poloměrech ti pára nemusí projet.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod ondřej001 » stř 24 bře, 2021 9:31 am

milan ferdián píše:Ahoj Ondřeji, především mi klidně tykej :wink: . Velmi děkuji za ten prostorový obrázek místnosti. Obrázkem se hodně vidí jak postupovat dispozičně při řešení celého kolejiště.
Stará pára ? Myslíš něco podobného jak je kolejiště Kolibov, která je prezentována v parním provozu? Jak rozumět tvým slovům, že nechceš nebo nemáš zájem stavět příliš složité kolejiště ? Opět, bylo by dobré co si pod tím pojmem předsta-
vuješ nebo-li námětové. Michal Šuhajda jedno krásné téma ti už navrhl a opět se ti nabídl.
U kolejiva jsem měl na mysli, zda nadále zůstáváš u PECA nebo přemýšlíš o jiném výrobce npř. TILLIG, PIKO A- Gleis, ROCO
atd. U toho poloměru oblouku R371 mm (PECO/SETRACK) bych se dost obával, protože právě na takových poloměrech ti pára nemusí projet.
-m-


Ke kolejivu nemám nic, protože nemám koupeno. Jelikož, dělám ve strojírenství a vím, že co konstruktér to jiný rukopis díla na výkresové dokumentaci, chci ještě zapátrat i zde na foru.
Jediné k obloukům: na hlavní trať min. R2 - 425 mm a měla by jít i 555.109. Kolejivo bez podloží. Ten rozměr 1100mm je samozřejmě jako informativní a je zamýšlen pouze pro obsluhu.
Znovu opakuji, že proti návrhu od Michala nic nenamítám mám ho v záloze. Jenom by se musela zvážit možnost vhodnější - jiné geometrie kolejiva a hlavně dráha kolejiva nad sebou ve skryté části v prostoru u stěny. Když jsem dal kontrolu v softweru byla tam i nějaká chyba v průjezdnosti.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod Stanin » stř 24 bře, 2021 9:39 am

ondřej001 píše:Něco jako na tomto návrhu?

Spíš jsem měl na mysli ještě jednodušší návrh, jaký je např. v tomto videu v čase 8:17.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod milan ferdián » stř 24 bře, 2021 9:45 am

ondřej001 píše:Ke kolejivu nemám nic, protože nemám koupeno. Jelikož, dělám ve strojírenství a vím, že co konstruktér to jiný rukopis díla na výkresové dokumentaci, chci ještě zapátrat i zde na foru.
Jediné k obloukům: na hlavní trať min. R2 - 425 mm a měla by jít i 555.109. Kolejivo bez podloží.

Tak to je dobře, bral jsem tvoje vyjádření o kolejivu, že už máš jej nakoupeno.
ondřej001 píše: Ten rozměr 1100mm je samozřejmě jako informativní a je zamýšlen pouze pro obsluhu.

Tady nerozumím, máš uvedenou hloubku 1300 mm a píšeš o informaci pro obsluhu? Hodně modelářů, tě bude psát o dosažitelnosti, že je max 80,0 cm.
ondřej001 píše:Znovu opakuji, že proti návrhu od Michala nic nenamítám mám ho v záloze.

To je v pohodě :wink: .
ondřej001 píše:Jenom by se musela zvážit možnost vhodnější - jiné geometrie kolejiva a hlavně dráha kolejiva nad sebou ve skryté části v prostoru u stěny. Když jsem dal kontrolu v softweru byla tam i nějaká chyba v průjezdnosti.

Protože geometrie kolejiva PECO platí pro anglosaské železnice, jiný profil vozidla atd. Proto se mezi výhybky PECO vkládají kousky kolejiva, aby se dosáhly osy souběžných kolejí min.55 mm (4750) běžně u nás používané.
Ale nevyjádřil jsi se ke svému námětu, zatím víme jen o páře nebo platí nadále tato tvoje citace. " Téma kolejiště bych chtěl dostat do podhůří Jizerských hor cca 1920-1950. Jedno hlavní nádraží a jedno vedlejší v zapadlé sklářské zastávce Liptákov."
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod ondřej001 » stř 24 bře, 2021 10:51 am

milan ferdián píše:
ondřej001 píše:Ke kolejivu nemám nic, protože nemám koupeno. Jelikož, dělám ve strojírenství a vím, že co konstruktér to jiný rukopis díla na výkresové dokumentaci, chci ještě zapátrat i zde na foru.
Jediné k obloukům: na hlavní trať min. R2 - 425 mm a měla by jít i 555.109. Kolejivo bez podloží.

Tak to je dobře, bral jsem tvoje vyjádření o kolejivu, že už máš jej nakoupeno.
ondřej001 píše: Ten rozměr 1100mm je samozřejmě jako informativní a je zamýšlen pouze pro obsluhu.

Tady nerozumím, máš uvedenou hloubku 1300 mm a píšeš o informaci pro obsluhu? Hodně modelářů, tě bude psát o dosažitelnosti, že je max 80,0 cm.
ondřej001 píše:Znovu opakuji, že proti návrhu od Michala nic nenamítám mám ho v záloze.

To je v pohodě :wink: .
ondřej001 píše:Jenom by se musela zvážit možnost vhodnější - jiné geometrie kolejiva a hlavně dráha kolejiva nad sebou ve skryté části v prostoru u stěny. Když jsem dal kontrolu v softweru byla tam i nějaká chyba v průjezdnosti.

Protože geometrie kolejiva PECO platí pro anglosaské železnice, jiný profil vozidla atd. Proto se mezi výhybky PECO vkládají kousky kolejiva, aby se dosáhly osy souběžných kolejí min.55 mm (4750) běžně u nás používané.
Ale nevyjádřil jsi se ke svému námětu, zatím víme jen o páře nebo platí nadále tato tvoje citace. " Téma kolejiště bych chtěl dostat do podhůří Jizerských hor cca 1920-1950. Jedno hlavní nádraží a jedno vedlejší v zapadlé sklářské zastávce Liptákov."
-m-

Ta hloubka by byla hlavně dána rozmístěním kolejiva na ploše. Může tedy být v přední části i tvarována a né rovnoběžná se stěnovým obvodem nebo každé rameno jiná hloubka.
K tomu tématu: Já nejsem žádný vypravěč, max. červená karkulka. To zmiňované téma mě jenom napadlo při sledování divadelních her Járy Cimrmana a jeho působení v Jizerských horách, proto ten Liptákov.
Hlavní nádraží mě napadlo novějšího "data" např. do r. 1972 a vedlejší malé nádraží, spíše, už zapomenuté zastávce Liptákov - dříve pro skláře. Nemám žádný pevný námět, kterého bych se měl držet, jenom k těm horám za humny mám tak nějak blíž.
Nepočítám zatím s více jako loko 1 osobák, 1 nákladní( Turnov - Železný brod- Semily) a 1 malou lokální do Liptákova( Polubný, Kořenov, třeba i na druhém kopci Rokytnice.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod ondřej001 » stř 24 bře, 2021 11:24 am

Jenom takové odbočení.
Jako malý kluk jsem se s tátou zúčastnil akce v Liberci 1980 na Hlavním nádraží pro ukončení parního provozu. Toliko parních lokomotiv, už nikdy nikdo neuvidí. Celé nádraží byla vlastně kompletní sbírka od kafemlejnku po rychlíka Albatrose. A teď proč to zmiňuji. Viděli jste někdy čerta? Já jo a byl opravdu celý černý, umouněný, fousatý. Jelikož jsem od přírody zvědavej, tak jsem tak dlouho okukoval jednu lokomotivu u schůdků, až mě ten čert vzal za ruce a vytáhl k topeništi. No, pohádka na dobrou noc to nebyla, ale ten zvuk parní píšťaly po boku čerta, už nezapomenu a čerti jsou docela fajn.
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod chameleon » čtv 25 bře, 2021 3:09 pm

ondřej001 píše:Nemám ambice stavět složité kolejiště s monstrozní skrytou částí při které si můžu dát kafe než vyjede mašina na povrch a skládat časový harmonogram jízdy 10 souprav řízené PC.

proto je pak dobrá 2kolejka a rozdělit na více úseků a jak s autoblokem posílat několik vlaků za sebou :) Páč, máš-li mít SN tak aspoň 15cm pod povrchem, tak to je tak 7m kolejí dolů + 7m nahoru + průjezd SN tam zpět přes smyčku = >30 metrů kolejí :wink:

Ale u tebe by šlo i něco vymyslet skoro v jedné rovině, kdybys použil odendavací kulisu - tak v tom zkosení by mohl být skryťák (že by se sklesalo jen třeba do -7cm jen kvůli smyčce v rohu - v obrázku není smyčka komplet, je to pro představu - kruh by byl společný pro obě SN)
Ondrej001a.jpg


A kdyby si chtěl jít do 1. patra, tak se dá přidat lokálka
Ondrej001b.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod Stanin » pát 26 bře, 2021 7:33 am

Podobně, jak to tu uvádí Chameleon na druhém obrázku, jen bez smyčky a s viditelným stoupáním lokálky, jsem to myslel. Jednoduchý projekt a srandy si tam člověk užije až až. Každý má samozřejmě jiné nároky na provoz, ale když vidím, jak se lidi vyblbnou i u minikolejišť, tak tohle je ještě dál. A na pořádné "hraní" je lepší být ve více lidech, nejlépe v klubu nebo na modulovce.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod milan ferdián » stř 31 bře, 2021 7:38 am

Jen základní údaje, tak jak Jirka 1984, si musíš poradit sám. Pak už devize, valuty a zlaté kameny :lol: :wink: .
-m-
Přílohy
Příchovice – kolejivo.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště HO 4500x2800 do L

Příspěvekod ondřej001 » stř 31 bře, 2021 9:11 am

milan ferdián píše:Jen základní údaje, tak jak Jirka 1984, si musíš poradit sám. Pak už devize, valuty a zlaté kameny :lol: :wink: .
-m-


Dík za upřímnost :lol:
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků