Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod Jirka1984 » stř 10 bře, 2021 5:37 pm

Tak ted nevim co se deje nebo mam halucinace. Nez jsem odpověděl zmizel dotaz od pana Ferdiana.
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod milan ferdián » stř 10 bře, 2021 6:36 pm

Jirka1984 píše:Tak ted nevim co se deje nebo mam halucinace. Nez jsem odpověděl zmizel dotaz od pana Ferdiana.

Halucinace nemáš, domníval jsem že mi asi neodpovíš. Teď jsem před chvíli skouknul tvůj příspěvek s upřesněným plán-
kem, kde otvor bude. Díky. Je to komplikace, ale s tím si projektant musí poradit. Co mě zaskočilo je změna rozměru montážního otvoru na 60,0 x 60,0. Ono se to nezdá, ale najednou jsi přišel o prostor velikosti trojúhelníku z rohu nalevo a napravo 1,2 m :!: + přepona.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod Jirka1984 » stř 10 bře, 2021 7:24 pm

O tom úbytku místa vím. Víc by se mi to líbilo celistvé ale jak tam provádět stavbu nebo opravy když se tam nedostanu? Tak sem volil kompromis.
No a když jsem si stoupl do rohu manželka mě měřila vyšlo těch 60cm. Myslel jsem že jsem hubenější. V mém plánu mám počítáno s kruhovou výsečí o poloměru 60cm.
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod Jirka1984 » sob 13 bře, 2021 5:51 pm

Dobry vecer,
po deseti dnech se mi podarilo vyprojektovat SN které jak si myslim stoji za to.
obahuje dve smycky takze muzu otáčet vlaky jak chci. Taktez obsahuje ctyri odstavne koleje o delkach cca 2m.
Pro me spokojenost.
Jen jedne věci se bojim... ze nevim kdo to zapoji? :)
Tolikrat se to krizuje ze mam z toho zamotanou hlavu. S kámošem to ale dame:)

Hezky vecer, Jirka.
Přílohy
1.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 bře, 2021 9:38 am

Jirka1984 píše:Jen jedne věci se bojim... ze nevim kdo to zapoji? :)
Hezky vecer, Jirka.

Jirko, Jirko, Jirko, nevím který dobrák ti poradil kolejivo PECO/STREAMLINE - výhybky pro tak malý prostor. Neřekl ti pár drobných věcí, například je to žrout plochy, mezi výhybkami se musí vkládat kousky kolejiva.
Ty si nepokládej otázku, kdo ti schéma zapojí, ale polož si otázku co mi na těch poloměrech oblouků projede. Že kombi-
nuješ kolejivo SETRACK s kolejivem STREAMLINE CODE100 je v pohodě, tvá volba. Ale co ty poloměry oblouků :?: :!: :!: R346 :?: R342 :?: Minimální poloměr pro své dlouhé čtyřosé vozy má ROCO R358. Další poloměry R376, R392 beru v rámci limitu poloměru oblouku v kolejivo SETRACK, kde R1 je R371. Když navrhneš poloměr R801/38°, tak druhý musí být 52°, ne R342/52,7°, jestli byl záměr celkový úhel oblouku 90°.
Koukám, že nenápadně upravuješ hloubky rámu, rozumím je třeba přizpůsobit tvar rámu kvůli kolejivu. Vpravo je nová hloubka 855 mm, nenápadně je i upravena i levá část/oblast šikminy. I ten průlez dole vpravo mi vyšel podle tebe opět jinač a to 800 x 800 s kruhovou výseči R 566 mm (zaokrouhleno).
Napadá mě otázka na tebe, jestli dovolíš. Kolik už máš nakoupených výhybek PECO/STREAMLINE SL-E91/92 :?: (ten brexit kapku komplikuje dodávky kolejiva z Británie, skutečný stav ale neznám). Nechci tě odrazovat, ale budeš to mít s tímto kolejivem, respektive výhybkami hodně těžké. Přeji zdar a hodně trpělivosti.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod ondřej001 » ned 14 bře, 2021 11:23 am

Zdravím,
můžu se optat, jaké kolejivo by jste doporučil v tomto případě?
Dík
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 bře, 2021 11:30 am

ondřej001 píše:Zdravím,
můžu se optat, jaké kolejivo by jste doporučil v tomto případě?
Dík

Jak se znám, tak v H0 osobně TILLIG/ELITE/15°. Ano, co jsem četl, je drahé, oproti PECO. Já proti kolejivu PECO nic nemám, sám používám toto kolejivo (N). Zatím s PECO ať Jirka zkouší hledat další varianty námětu. Musí si dávat pozor na poloměry kolejiva, protože hnací vozidla jsou limitována průjezdem na minimálním poloměru oblouku.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod Jirka1984 » ned 14 bře, 2021 11:34 am

Dobry den Milane,
Tim dobrakem jsem byl ja sam...po cteni zdejšího fora jsem usoudil ze je to kvalitni kolejivo. Při prvním planovani jsem zjistil jeho neduhy viz vkladani kousku abych dodrzel osove vzdalenosti.
Tech polomeru jsem si nevsiml:( Planoval jsem to z flexi-kolejiva a nezkontroloval jsem si to po sobe co sem vytvoril. To by slo predelat v tom nevidim problém. Jinak jsem se snazil delat vse nejmene r400mm.
V cem vidim problém je Vase naznaceni jestli to vse nesmazat a udelat cely plan znova z jiného kolejiva?
Asi by to mělo cenu kdybych vedel jakou cestou jit...cestou jakeho kolejiva?
Na výhybky Piko jsem zde cetl ze jsou nic moc, Peco je problemove tak co potom zbyva Tilli nebo Roco bez podlozi???
Co mam doma to je zanedbatelny...je to v ramci jednotek kusu plus jeden start set Peco code 100 Setrack.
Takze jiné kolejivo není problém. Chtel jsem ho postupne nakupovat az bude plan na 100% hotovy a to jak vidim jen tak nebude.
Ale jsem rad za Vase podnety a Vas cas. Jak jsem psal na zacatku jsem defacto amater-zacatecnik v novodobem zeleznicnim modelareni.
Jirka
Nez jsem dopsal příspěvek dostal jsem par odpovedi…:)
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 bře, 2021 11:56 am

Ahoj Jirko,
aha, takže po přečtení recenzí na kolejivo, padlo tvé rozhodnutí na PECO/CODE100.
- U poloměrů v H0 doporučuji cca min. R420 mm, ikdyž i já jsem v jednom návrhu kolejiště použil z nedostatku místa R400 mm
- U PIKO A-Gleis jsou poruchové obloukové pseudo obloukové výhybky, ještě zde nepadla zmínka o kolejivo FLEISCHMANN/18°
- Nic nemaž, naopak ponechat pro další modeláře, ale pokračovat.
- Plánování kolejiště je to nejtěžší, ikdyž řada tzv. "znalců" ti bude tvrdit, že je to jde levou, zadní :mrgreen: .
- Lepší mít hromadu pokreslených papírů nebo vizuálních plánků kolejiště, než mít nakoupené už kolejivo a co s tím.
- A nevykej mi :D :wink:
- Musíš bojovat, prát se s tím aneb cesta ke svému snu nikdy nebyla jednoduchá

Mé doporučení
- min poloměr oblouků R425, jestli chceš provozovat čtyřosé hnací vozidla (zjistit u výrobce v nabídce)
- znovu si probrat své přání ohledně vlakových souprav, co by jsi si přál na svém kolejišti mít v provozu
- probrat znovu svůj námět stanice a celkový koncept kolejiště
- dodržovat veškeré NEM
- nezapomenout při navrhování kolejiště na přechodové kolejové úseky rovina - stoupání nebo rovina - klesání
- tvary rámu bych už neměnil, jen sem tam decentně upravit viz. hloubka rámu napravo

-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod ondřej001 » ned 14 bře, 2021 12:11 pm

Když jsme o těch obloukových vyhýbek od PIKA, jsou nahraditelná jinou značkou při zachování ostatního od PIKA. Jsem v podobné situaci- peru se s místem a právě od PECO 100 mě hrozně prodlužuje zhlaví .
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 bře, 2021 12:20 pm

ondřej001 píše:Když jsme o těch obloukových vyhýbek od PIKA, jsou nahraditelná jinou značkou při zachování ostatního od PIKA. Jsem v podobné situaci- peru se s místem a právě od PECO 100 mě hrozně prodlužuje zhlaví .

Těžká otázka, protože každý výrobce si svoje kolejivo hlídá a nejde mu o to, aby bylo kombinovatelné s kolejivem od konkurenčního výrobce. Snad s obloukovou výhybkou od ELITE kde je R866-15°/R425-30°, pozor na CODE :!: ELITE CODE 83 a PIKO CODE 100.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod Jirka1984 » ned 14 bře, 2021 12:23 pm

Ahoj Milane:)
Diky za podporu a rady.
Uz mam před sebou opet papir, tuzku a kreslim. Ono se to casem vyklube do dokonalosti. Tomu verim. Ramem uz nebudu hybat.
Zkusim jiného výrobce kolejiva.
Ja nepreferuji presne stvarneni zeleznice tudíž mi i nebudou vadit vetsi polomery odboceni na výhybkách.
Diky za postouchnuti lepsi cestou.
Az něco vytvorim dam to sem na posouzeni...Uz mam myslenku a mohlo by to byt uplne jinak:)
Tak ahoj. Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod ondřej001 » ned 14 bře, 2021 12:27 pm

v CODE 100 je jenom TILLIG 82361
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 bře, 2021 12:46 pm

ondřej001 píše:v CODE 100 je jenom TILLIG 82361

Nepleťte si kolejové systémy. Vámi uvedená oblouková výhybka patří v minulosti velmi známé kolejivo PILZ/CODE100/STANDARD. Zda si kolejivo vyrábí teď, nevím. Je potřeba se podívat do nabídky TILLIGU.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště H0 - návrat

Příspěvekod Myšpulín » ned 14 bře, 2021 2:16 pm

Tillig dělal (nevím jak v současnosti) dva systémy kolejí. Nejprve tzv. standard, což geometrií odpovídalo zmíněnému PILZu, sedělo i Code 100. Následně začal vyrábět ELITE, geometrie byla myslím v počátku stejná, lišilo se jen Code 83. Nyní již kolejivo nesleduji, takže nevím, ale myslím, že do toho Elite přidával i další geometricky jiné konstrukce. A mám dojem, že ono klasické kolejivo již přestal vyrábět. Už v době, kdy jsem stavěl kolejiště, byly angličani ve standardu nesehnatelné. Takže stavět nové kolejiště z Tillig Code 100 není asi dobrý nápad. Jak píše Milan, prověřit, nakreslit a najednou nakoupit. Jinak přejít na ELITE.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků