Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod ondřej001 » pát 07 led, 2022 9:22 am

Už, jsem myslel, že jsem s broblémama jenom já :D Právě se chystám na hrubou tvorbu krajiny nad skrytákem a tak potřebuji alespoň vědět stav polohy vyhýbek 2 + 6 . Na to si stavím jednoduché zařízení kouzelné krabičky pomocí schéma SN a diod spolu s DEC 20 , celkem 16 ks diod. Přehazuji zatím vlastně 2 vyhýbky pro průjezd pře SN.
Až, to budu řídit v PC použiji DEC 20 na osvětlení budov, ...
O ovládání TCO společně s PC také uvažuji. Jediná výhoda či nevýhoda je, že TCO ovládáš nastavení cest, ale bezpečnost provozu je na TOBĚ. Přes PC je i kontrola provozu s funkčním zabezpečením návěstidel, houkáním před přejezdem, šraňky...
Prostě jde o to, abys to s tím ovládáním nepřehnal - nepřekombinoval.
Jezdím já, dám si pozor :shock: , nebo jezdí děti a pak každá rada drahá :roll:
ondřej001
 
Příspěvky: 338
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod chphoto » pát 07 led, 2022 9:38 am

Jirka1984 píše:Ahoj,
jak říkáš nemůžu se dočkat až bude vše položené. Nastává ale otázka čím řídit výhybky.
Vím že PC zatím určitě ne. Staniční koleje mám připravené na brzdící ABC moduly v obou směrech. Zatím řídím pomocí tabletů a moc se mi to nezamlouvá, natož pomocí MM.
Nastává otázka či pomocí TCO panelu nebo pro mě složitější Zhlavik který umí udělat cesty pomocí dvou tlačítek? Každé zhlavi má cca 8vyhybek a SN cca po pěti na každé straně.
Co vím,že chci panel s tlačítky a odezvou formou diod v schématu na panelu.
Jirka


Na toto by asi lépe odpověděl HonzaM nebo Jirkátor, ti to používají, ale já jsem to už taky měl v ruce (jednou). Jsou to moduly od MGP a tam se dá nastavit tlačítky třeba to, že zmačknu tlačítko pro jednu staniční kolej a jednu výjezdní a všechny výhybky, co jsou v cestě, se přestaví tak, aby se dalo jet. A na plánku se podle poloh výhybek mohou rozsvítit diody, nebo ty diody mohou ukazovat obsazený úsek a tak, dá se toho nastavit hodně moc. Komunukuje to po LocoNetu, ale to nevím, jakou máš centrálu, ale v určitém zapojení to možná ani centrálu s LocoNetem nepotřebuje. Ale zeptej se spíš HonzyM nebo Jirkátora, o těch vím, že to používají.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirkátor » pát 07 led, 2022 1:01 pm

Jirka1984 píše:...Co vím,že chci panel s tlačítky a odezvou formou diod v schématu na panelu...

Něco takového:. viewtopic.php?f=1&t=12586&start=195#p300316 ?
Já jsem použil minimum diod, ale můžeš jich mít mnohem víc. Zvládá to i českou návěstní soustavu, "programování" pomocí tabletu s aplikací v češtině, nepotřebuje to pro svou práci ani centrálu, ani PC, ale s obojím může spolupracovat.
Nic ti nehodlám nutit, ale zkus se kouknout tady: viewtopic.php?f=7&t=11614 . Jistě to není jediné řešení, ale mně se osvědčilo.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod workous » pát 07 led, 2022 3:42 pm

Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » pát 07 led, 2022 5:20 pm

Pánové díky všem za rady.
Zatím se nejvíc přikláním k pultu tco s fbo. Jelikož se nechystam používat návěstidla jako ve skutečnosti ale bude mi stačit jen dvoubarevné č+z které mi bude obsluhovat ABC modul tak nepotřebují složitější systémy.
Pořád mi ale chybí ještě dodělat druhé zhlaví tak třeba bude verdikt jinačí,ono to mít trochu automatizovane by nebylo na škodu ale me elektricke a elektronické schopnosti na to už asi nestačí.
Díky Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Zlámalík » pát 07 led, 2022 10:56 pm

Jen Č+Z? Není to málo, Antone Pavloviči? Já jsem teda ten poslední, co tomu rozumí, ale dal bych Č+Z jen do průjezdné koleje a všude jinde i žlutou, abys mohl správně odjíždět na "40 a volno". Rozdíl funkční v tom není, jen zapojíš obě LED současně a bude to hned lepší.
A druhá věc, píšeš ABC. Jak budeš řešit posun? Na zelenou? No, nevím... Dal bych čtyřsvětla Z+Č+B+Ž a rozsvícením bílé bych vyblokoval ABC, abych mohl posunovat.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod michal_n_cz » sob 08 led, 2022 2:43 am

Zlámalík píše:Jen Č+Z? Není to málo, Antone Pavloviči? Já jsem teda ten poslední, co tomu rozumí, ale dal bych Č+Z jen do průjezdné koleje a všude jinde i žlutou, abys mohl správně odjíždět na "40 a volno". Rozdíl funkční v tom není, jen zapojíš obě LED současně a bude to hned lepší.
A druhá věc, píšeš ABC. Jak budeš řešit posun? Na zelenou? No, nevím... Dal bych čtyřsvětla Z+Č+B+Ž a rozsvícením bílé bych vyblokoval ABC, abych mohl posunovat.


S tím posunem se to dá udělat tak, že se návěsti pro posun dávají ručními návěstidly (praporkem) nebo radiostanicí. Návěstidla jsou označena červeno-bílými proužky stejné délky - návěstidlo platné jen pro jízdu vlaku. V reálu je to tak např v Mor. Berouně nebo v Příkazech. Návěstidla tam jsou světelné a je to v současnosti již dost ojedinělé.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Miloš_P » sob 08 led, 2022 8:05 pm

Někde jsem zachytil informaci, že při aktivaci funkce "posun" dekodér lokomotivy nereaguje na ABC, ale nemám to ověřeno. Tím by se při použití návěstidel bez bílé (se stejně širokými pruhy) vše značně zjednodušilo.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » ned 09 led, 2022 8:05 pm

Pánové díky všem za užitečné připomínky. Trochu jste mi otevřeli oči ohledně návěstidel.
Až položím zbylé výhybky začnu se tím více zabývat.
Díky Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Sandy » pon 10 led, 2022 9:40 am

Jirka1984 píše:Pánové díky všem za užitečné připomínky. Trochu jste mi otevřeli oči ohledně návěstidel.
Až položím zbylé výhybky začnu se tím více zabývat.
Díky Jirka


1./ Většina dekoderů návěstidel je "umí" vícesvětlové. Takže kombinace Č, Z-Ž není žádný problém.
2./ Lokomotivní dekodery v modu "Posun" nereagují na ABC
3./ Takže stačí návěstní desky se stejně širokými pruhy, všude Č a můžeš vesele posunovat.

4./ Pokud jde o ovládací pult, tak úvodní nástin dvou možných systémů je tady:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Minisegmenty_GeoLine_-_ovladani_stanic
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » sob 15 led, 2022 9:38 pm

Ahoj,
Čekáním na výhybky si kratim učením sádrových skal a jejich následné barvení... Na druhý pokus jsem spokojny s výsledkem. (ve skutečnosti to není tak tmavé)
Též jsem postavil most přes trať ze smrkových lišt. Ten povede k lesní roubence od kud se bude kroutit pěšina na zříceninu hradu.
Jirka
Přílohy
IMG_20220115_214437.jpg
IMG_20220115_222312.jpg
IMG-20220115-WA0011.jpeg
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Ivan » ned 16 led, 2022 9:41 am

Ahoj, jen malinká připomínka ke skálam. Z geomorfolgickeho hlediska probíhalo vrásnění zhruba jedním směrem, takže ty šikmé vrypy bych dělal zhruba stejně. Je to ale jen drobnost, v celku to nebude moc nápadné a barvy se mi líbí :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » ned 16 led, 2022 10:21 am

Ahoj,díky za připomínku. Na dalších skalách si na to dám pozor. Barvy sem si půjčil akrylové od manželky kterýma maluje obrázky:)
Poměry a ředění jsem okoukal s videi na YouTube.
Teď si musím pořídit aplikátor na statickou trávu a učit se další aplikace. Dřív jsem jen používal posyp.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Zlámalík » ned 16 led, 2022 1:01 pm

Ono strašně závisí i na tom, zda je to vyvřelina a jaká, nebo něco, co se usadilo a pak zvrásnilo... Souvisí to i s barvama. Dej si do Googlu třeba "vrásnění skal", zobraz si obrázky a můžeš bádat.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Sandy » pon 17 led, 2022 9:09 am

Ivan píše:Ahoj, jen malinká připomínka ke skálam. Z geomorfolgickeho hlediska probíhalo vrásnění zhruba jedním směrem, takže ty šikmé vrypy bych dělal zhruba stejně. Je to ale jen drobnost, v celku to nebude moc nápadné a barvy se mi líbí :wink:


Možná tak před mnoha miliony let. Ale v průběhu času docházelo k takovým hornitvorným procesům, že jednotlivá souvrství mohou být vůči sobě v libovolném úhlu. Vzorem budiž "barrandovská" skála...
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Toch a 18 návštevníků