Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 26 bře, 2022 6:02 am

Ahoj,
Pokud chápu správně, jde Ti především o širou trať.
Nedělal bych pouhou smyčku (navíc z části viditelnou), když už ta v no udělej SN pro obměnu souprav. Tou smyčkou bez SN zničíš původní myšlenku kolejiště, z kterého uděláš vlakodrom pro mašinku Tomáše.

Napadly mne dvě jiné možnosti.
1. Protáhnout trasu podél okraje kolejiště a novým obloukem do koncové stanice přijet” z druhé strany”.Koncovou stanici ale vede nutno o trochu posunout a zvýšit.
2. udělat v tunelu - za kulisou- malé SN - šuplíkové nebo kazetové, viditelná stanice se změní na průjezdnou, takže můžeš zrušit pouze točnu, která tam nemá opodstatnění. Remízu bych nechal s tím, ze dal budou pokračovat jen některé vlaky. Případně muže sloužit jako pro celou trať - něco jako v Bělé n/R., nebo Mirošově.
Pokud budeš mít pouze kulisu, a necháš -li nad radiátorem průduch, třeba krytý mřížkou, muže to řešit i problém s cirkulací vzduchu.
Jo a rozhodně zachovej tři průjezdné koleje ve stanici. Dvoukolejnou výhybnu, i když skrytou, už na trase jednu máš.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod StandaR » sob 26 bře, 2022 8:36 am

Pokud by smyčka měla tak zůstat, tak bych možná zkusil ji víc oddělit drobnou odbočkou na trati. V podstatě přesně jak píše Michal, do tunelu ještě přidat aspoň dvoukolejný miniskryťák tam kde je prodloužená zelená trasa
Přílohy
Screenshot 2022-03-26 at 9.29.00.jpeg
navrh
StandaR
 
Příspěvky: 647
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » sob 26 bře, 2022 5:58 pm

Ahoj,díky za užitečné rady. Teď mám brouka v hlavě co s tím.
Mašinku Tomáše nechci. Na druhou stranu když si jen sednu a mašinka by jela chvíli "sama" jen sem a tam by mě nevadilo...
Omlouvám se že pořád s něčím spekuluju a vymýšlím jiné možnosti. Nechci aby to vypadalo že nejsem spokojený s Milanovo plánkem.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 26 bře, 2022 7:43 pm

To bude pořád horší, čím víc se blíží výsledek, tím má člověk víc má člověk nápadu na změnu. Mám to stejně. Ale řeším to tak, že nechám nápad uležet a vrátím se k němu za čas, abych mě trochu odstup. Má to taky svou nevýhodu. Čím víc přemýšlím, tím pomaleji kolejiště roste.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » sob 26 bře, 2022 7:56 pm

S touto myšlenkou jsem si pohrával déle,ale chtěl jsem mít nejdřív dodělané hlavní nádraží. To teď mám (sjízdné a zasterkovano) tak jsem začal řešit to horní nádraží.
A jak říkáš že to odsunes na jindy tak já radši šel odpoledne lepit ubrousky na val oddělující hlavní nádraží a lokalkovou trať a nechávám tomu chvíli klid na rozmyšlenou.
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Martin Justiz » úte 29 bře, 2022 10:45 am

Podle mě je to výborný nápad sám mám jednokolejnou trať se dvěma smyčkami a sem naprosto spokojený.
Ještě udělej v tom tunelu za horní stanicí skrytou výhybnu ta ti ohromě oživí provoz.
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » stř 30 bře, 2022 7:02 pm

Ahoj,
kolejiště je zvětšené, narýsované nádraží (to mě dalo zabrat aby to vyšlo). Nádraží bude mít 3 průjezdné koleje. Nejdelší má cca 95cm užitnou délku pak se zmenšují. Délka je stejná jako "lokalkove" nádraží dole a výhybna.
Dále bude na nádraží čtvrtá kolej která bude rozvětvená do remízy a někam na skládku dřeva či podobné. Za nádražím bude v tunelu druhá výhybna. První je o patro níž.
Jen nevím kdo to bude vše řídit:)
Tak a zase je co dělat.
Jirka
Přílohy
IMG_20220330_203756.jpg
IMG_20220330_203810.jpg
IMG_20220330_203738.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Martin Justiz » stř 30 bře, 2022 7:05 pm

Tímto počinem se ti provozní možnosti velice zvětšili, za mě super
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » stř 30 bře, 2022 7:05 pm

Ještě jeden pokus o skálu z ubrousků:)musí se ještě posypat hlínou atd...
Přílohy
IMG_20220330_203947.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » stř 30 bře, 2022 7:08 pm

Díky za chválu. Už se těším až se projedu "nahoru " a "dolů"
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Ivan » stř 30 bře, 2022 9:34 pm

Smyčka pěkná ;).

Já bych ještě na odbočku doplnil odvratnou výhybku, protože do lokálkového nádraží se jede do kopce? Klidně jen jako atrapu, záleží samozřejmě na tobě :wink:

předchozí skála se mi líbila více, ale už mlčím, píšeš, že není hotovo
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 21 dub, 2022 7:45 pm

Ahoj, pánové prosím vás o váš názor jak uspořádat objekty na "horní" stanici. Nádražní budova bude tam jak je.
Představa je že že skladem tam jak je smirgl bude betonový plac pro nakládání vagónů a zároveň příjezdová cesta na nádraží.
Uvnitř na druhé slepé kolejí výtopna pro motoráček-a zde je otázka? Nějak mě tam ta výtopna nesedí. Jedna bude na "spodním" hl.nadrazi.
Co tam udělat je slepou kolej se zarážedlem? Díky Jirka.
PS: pokročil jsem s krajinou nad spirálou.
Přílohy
IMG_20220421_211537.jpg
IMG_20220421_211616.jpg
IMG_20220421_211852.jpg
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirkátor » pát 22 dub, 2022 4:55 am

Pokud tam tu budovu necháš, pak bych jí nenazýval výtopnou, ale spíš "garáží" na motorák. Také by tam mohla být traťovka, vedle polož pár kolejnic a pražců...
Udělat z toho další kolej pro nakládku asi nebude to pravé, pak už jedině odstavnou kolej pro posilový osobní vůz k motoráku, ale já bych tam tu "garáž" klidně nechal, jen pak musíš vyřešit příjezdovou cestu, kterou nebudou blokovat vozy nakládané na sousední koleji.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1042
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Jirka1984 » pát 22 dub, 2022 5:36 am

Ahoj,díky za postřehy a rady. Tu garáž tam nechám. Když si to prohlížím na fotce tak to nevypadá zle. Od oblouků to oddělím stromy a bude to fajn.

Díky Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Kolejiště H0- "Kolibov" dle návrhu p.Ferdiana

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 22 dub, 2022 7:06 am

Ahoj Jirko,
Myslím, že se snažíš nacpat do stanice věci, které tam být nemusí. V původním návrhu byla v koncové stanici výtopna, protože v odbočné stanici pro ni nezbylo místo. V odbočné stanici byla právě jen remíza pro nocující stroj bez vybavení. Tím, že jsi koncovou stanci změnil na průjezdnou, výtopna v ní pozbyla smysl. Výtopna s úplným zázemím bude v imaginární koncové stanici někde dál. Takže vzniká otázka proč tu postavili. Občas vznikaly remízy na trati např. v případě postupné výstavby trati (Stupno), potřeba postrků před velkým stoupáním (Rynoltice), případně většího města u stanice, takže se na trati láme provoz a některé vlaky tu končí (Vimperk).
Traťovka využívala staré výtopny druhotně, poté co nebyly zapotřebí pro lokomotivní službu. Když si traťováci stavěli nové budovy pro okrsky, většinou tam byla přistavěná jen malá garáž pro drezínu.
Ve výsledku je celá ta kolej před budovou s rozvětvením podivná. Chápal bych to pokud bude sklad s rampou vedle staniční budovy. Pak se dá říct, že došlo k redukci kolejiště a traťováci vytrhali výhybku na pravém zhlaví, případně, kdyby kusá kolej-e odbočovala na pravém zhlaví, ale pochybuji, že by takto vypadala stanice bez úprav, které probíhaly většinou až v 5.-6. epoše.
Zkus popřemýšlet nad doplněním výhybek (spojky) na pravé zhlaví, přemístěním skladu a prohlášením šikmé koleje za vlečku.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků