Stanice Nová a Stará Ves

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » stř 10 bře, 2021 6:29 pm

Já vím také, kde byla. Ještě nedávno, tam bylo pár metrů kolejí v trávě. Bohužel žádnou fotku také nemám.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » stř 10 bře, 2021 7:59 pm

Druhá sypaná zarážka je taky hotová.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 12 bře, 2021 6:22 pm

Tak jsem postavil uhelnou skládku.
Základem je pražcová ohrada (hranol 2x3 mm) a profil ewergreen „H – 2,5“. Natřeno a patinovano.
Každý zbytek polystyrénu se hodí. Nařezat, přilepit a základ uhelné skládky je hotov.
ObrázekObrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 12 bře, 2021 8:13 pm

Povrch polystyrénu je moc kostrbatý a sem tam to nesedí a jsou dam díry. Přechody také nic moc.
Tak se použije stará osvědčené metoda.
Může se použít lepidlo na tapety, do kterého se přidá barva a polystyrén se natře lepidlem a do mokrého se postupně pokládá toaletní papír nebo noviny. Vše se pak musí zase přetřít lepidlem.
Další možnost je temperová barva a toaletní papír. A zase se několikrát pokládá a přetírá.
A zde je pak výsledek.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 12 bře, 2021 8:16 pm

A celkově to pak bude vypadat asi takto.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 13 bře, 2021 12:05 pm

Uhelná skládka je zaplněna, pravím uhlím.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 13 bře, 2021 12:39 pm

Nějak jsem pozapomněl na malé lokomotivy. Všechny lokomotivy nemohou pod uhelný výtah. Některé lokomotivy je potřeba zauhlovat pomocí uhelného koše.
Obrázek
Je potřeba vyrobit nějakou plošinu, kde budou složeny uhelné koše.
Zdroj: Vytopna hekttor biz.
Jak už bylo řečeno, základním zauhlovacím zařízením v malých výtopnách byly leckde až do konce 40. let lopaty, koše na 50 kg uhlí a lidské ruce. Na lokálkách se na přelomu 19. a 20. století kolem vodních jeřábů stavěla takováto lešení pro ruční zauhlování podle normálie ŽO-ZVKČ 8/H:
Obrázek
Jak vidíte, stojan vodního jeřábu byl lešením obestavěn, takže lokomotiva na jednom místě vysypala popel, dobrala vodu i uhlí. Situace ukazuje lešení mezi dvěma kolejemi, na druhé koleji mohl stát vagón uhlí, z něhož se mohlo nakládat přímo do košů, nebo místo ní byla otevřená skládka.
Autor: hank.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 13 bře, 2021 12:58 pm

Takovou podobnou plošinu budu muset vyrobit a postavit u uhelné skládky.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 13 bře, 2021 6:18 pm

Tak jsem postavil zauhlovací plošinu pro malé lokomotivy, které se zauhlují pomocí košů nebo puten.
Výška plošiny je stejná, jako podlaha budky na lokomotivě. Plošina neodpovídá žádným normáliím.
Ale bude splňovat funkci, na kterou je určena. Ono je také problém, kam takové zařízení v depu dát.
Tak snad jsem vybral to správné místo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Michal Vaniš » sob 13 bře, 2021 8:53 pm

Ahoj.
Když vidím tvojí uhelnou skládku (naplněnou hromadami uhlí v homoli), napadl mne dotaz, čím vlastně (stro,j dopravník, člověk?) odkud nebo jak se doplňuje uhlí do (tvé) skládky ? Vzhledem i k tvaru skládky a druhu přiléhajících obslužných kolejí (opravárenská, objízdná, ...) :?:
Michal
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Jirkátor » sob 13 bře, 2021 9:29 pm

Napadají mně i jiné otázky. Třeba jak uhlí z prostředka té skládky dostávají do uhelných vozíků? Proč s tou putnou plnou uhlí obíhá zauhlovací plošinu ke schůdkům, které vedou z druhé strany?
Nechme to být, ne pro každého jsou podobné otázky důležité. Nakonec jde stejně o to, že tam budou jezdit malé vlaky.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 13 bře, 2021 11:34 pm

Michal Vaniš píše:Ahoj.
Když vidím tvojí uhelnou skládku (naplněnou hromadami uhlí v homoli), napadl mne dotaz, čím vlastně (stro,j dopravník, člověk?) odkud nebo jak se doplňuje uhlí do (tvé) skládky ? Vzhledem i k tvaru skládky a druhu přiléhajících obslužných kolejí (opravárenská, objízdná, ...) :?:
Michal

Bohužel zauhlovací jeřáb zatím nemám.
Mám jen jeřáb TAKRAF. Ale není problém mu přidat drapák.
A dlouhé rameno dosáhne z každé koleje a na každou kolej se může dát vůz s uhlím.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 13 bře, 2021 11:48 pm

Jirkátor píše:Napadají mně i jiné otázky. Třeba jak uhlí z prostředka té skládky dostávají do uhelných vozíků? Proč s tou putnou plnou uhlí obíhá zauhlovací plošinu ke schůdkům, které vedou z druhé strany?
Nechme to být, ne pro každého jsou podobné otázky důležité. Nakonec jde stejně o to, že tam budou jezdit malé vlaky.

Obíhat nic nemusím. Podlaha plošiny je o 60 cm ve skutečnosti výše, než je uhlí ve skládce. Naložit putnu lopatou do výšky 1,5 m není žádný problém. Dále pražec ohrady tvoří vlastně schod. Ale pro bezpečnost pracovníka jsem raději přidal krátký žebřík.
Obrázek
Dále na konci obou zauhlovacích kolejí jsou točny a na pravé straně točny pokračují koleje dál pod hromadou uhlí.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod zdeno » ned 14 bře, 2021 6:55 am

Michal Vaniš píše:Ahoj.
Když vidím tvojí uhelnou skládku (naplněnou hromadami uhlí v homoli), napadl mne dotaz, čím vlastně (stro,j dopravník, člověk?) odkud nebo jak se doplňuje uhlí do (tvé) skládky ? Vzhledem i k tvaru skládky a druhu přiléhajících obslužných kolejí (opravárenská, objízdná, ...) :?:
Michal

ono je tam vic nelogicnosti, napriklad, jak se budou dopravovat velke veci do dilen od portaloveho jerabu pres tu montazni jamu ??
Kde ma te port. jerab obsluznou komunikaci, teda na nakladku a vykladku veci z aut ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 14 bře, 2021 9:03 am

Otázkou zůstává, co si každý představuje pod pojmem dílna.
Podle výšky budovy je jasné, že v dílně není žádná jeřábová mechanizace. Že vše se musí dělat ručně nebo se zvedá pomocí kladkostrojů. Takže dílna je zaměřena na malé provozní opravy. Nikdy se zde nebude rozebírat lokomotiva do šroubku.
Pro potřebu dílny je zde krátká kusá kolej, která má zpevněnou vozovku.
Obrázek
Dále od dílen kolem vodárny vede zpevněná cesta k portálovému jeřábu.Cesta je vhodná jen pro multikáru M21 nebo pro podobné silniční stroje.
Nosnost jeřábu je 5 tun.
K portálovému jeřábu vede nezpevněná cesta pro lehčí silniční vozidla. Přejezdy přes koleje jsou k tomu uzpůsobeny. Dále je to přístupová cesta pro požární vozidla, kdyby náhodou hořela uhelná skládka.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4305
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků