Stanice Nová a Stará Ves

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 09 dub, 2022 9:02 pm

jipol57 píše:Mně se zdá, že ještě nejsou zakryté tunely v pravém zadním rohu. Nebo špatně sleduju a něco mi uniklo?

Část kopce tam je. Za tunelem je odnímatelný panel. Tenhle úsek se možná bude předělávat.
Vitrína půjde na jiné místo. Část odnímatelného panelu bude na pevno a bude zde výhybkové křižování do odstavného, skrytého nádraží, přes dva tobogány.
Zatím v hlavě to mám narýsované, na papír jsem udělal pár nákresů, jak bych si to představoval, ale zatím jsem nedělal žádný rozpracovaný výkres. Ještě prostě neuzrál ten správný čas.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 09 dub, 2022 9:07 pm

look23 píše:Řekl bych, že chybí skryté nádraží, tak není kde odstavovat soupravy.

Přesně tak.
Problém je, že se tam musí vejít křižování dvou tratí, dva tobogány, dílna, odnímatelný panel a na procházení tam musí být dostatek místa.
Prostě je to konstrukční oříšek.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 09 dub, 2022 9:14 pm

Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod jipol57 » ned 10 dub, 2022 11:28 am

To rozsvícení Balmu, magnetem přes střechu, mám taky naplánované, a u všech vagonů. Zatím jsem to ještě nerealizoval. Myslel jsem si, že jsem to vymyslel sám a ono už to existuje. Sám jsi si to asi nedělal, jak jsem pochopil elektronik nejsi. To někdo vyrábí? Rozsvítíš tak i koncovky?
Mně jde spíš o inspiraci pro ovládání. Jestli dát pod střechu 3 jázýčkové kontakty, uprostřed pro interiér a na krajích pro konce, nebo jen jeden, a opakovaným přikládáním magnetu volit varianty rozsvěcování interiéru a koncovek?
Ke zhasnutí uvažuju kontrolu napájení z kolejí, ještě před stabilizačním kondenzátorem. Když vagon jede, tak jsou určitě mžiková přerušení. Když se zastaví, tak by mělo být napájení trvalé, tak po určitém čase odstavení by všechno zhaslo.
Zatím jen o tom uvažuju. Vyrobit se dá cokoliv. Můžeš prozradit svoje ovládání, ať nevymýšlím vymyšlené?

Dekodéry tam dávat nechci, ať není tlačenice v DCC signálech v kolejích.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 10 dub, 2022 12:13 pm

jipol57 píše:Sám jsi si to asi nedělal, jak jsem pochopil elektronik nejsi. .

Já jsem strojař, tak rozumím, jak něco vyrobit, jak něco opravit. Ještě tak zvládnu stejnosměrný proud, kde je jasné co každý drát dělá. Rozvod elektriky po domě jsem také zvládnul. Ale nová technika, kde jsou jedničky a nuly, tak nějak nechápu.
Za prvé nemám na to doma zařízení a nechci nic kupovat. Měřák pro mě nemá žádnou cenu, když nevím, co ta čísla znamenají.
Takže jediná šance se obrátit na kamarády, kteří to umějí, mají na to příslušné nářadí a hlavně vědí, co dělají. Bohužel stojí to peníze, ale každá sranda stojí peníze.
Ano kamarádi říkají, že na tom nic není, přestřihneš dva dráty, napojíš na dráty dekodér, napojíš reproduktor a je to. Jenže pak to musíš umět seřídit a nastavit, aby vše mělo hlavu a patu. Což jsou zase jedničky a nuly, kterým nerozumím. Ano jsou různé návody, jak pod různými kódy můžeš nastavit to, či ono, ale já zase nevím, jak ten kód nastavit, kde ho mám hledat.

Nedávno se mně stalo, že jezdím lokomotivou, najednou zmizí zvuk a po zastavení se už lokomotiva nerozjede. Na programovací koleji vše říká, že je vše v pořádku, lokomotiv zná adresu. Při změně adresy lokomotiva neexistuje. U kamaráda se rychle zjistilo, že mám dekodér zablokovaný. Stačilo navolit kód a odblokovat dekodér a vše bylo v pořádku. Ale jak jsem to dokázal, tak opravdu nevím, ani kamarád nedokázal říci, jak se to mohlo stát.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod jipol57 » ned 10 dub, 2022 12:28 pm

Jo díky, ale nepopsal jsi mi to ovládání rozsvícení, jestli to není tajné. Nebo je to jen na jedno přiblížení magnetu pro světla v interiéru, a nic víc?
Honí se mi v hlavě několik nápadů, tak bych to chtěl vědět jen tak pro inspiraci.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 10 dub, 2022 2:20 pm

jipol57 píše:Jo díky, ale nepopsal jsi mi to ovládání rozsvícení, jestli to není tajné. Nebo je to jen na jedno přiblížení magnetu pro světla v interiéru, a nic víc?
Honí se mi v hlavě několik nápadů, tak bych to chtěl vědět jen tak pro inspiraci.

Prostě kamarád to udělal tak, že vůz sbírá stabilně proud. Na určité místo střechy položíš magnet a světlo se rozsvítí. Opačně zase položíš magnet a světlo zhasne. Takže i samostatný vůz může svítit kdekoliv ve stanici.
Koncové osvětlení to nemá. Ale jistě to lze udělat zase na magnet.
Kamarád říkal, že takhle je to nejlevnější, jen se musí udělat deska a nemusí se používat dekodér.
Ale jak je to udělaný, se mně raději neptej, tohle už je vyšší dívčí.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod jipol57 » ned 10 dub, 2022 3:38 pm

Díky. Nemusím znát zapojení, dá se udělat cokoliv. Takže máš jen interier. Já bych chtěl taky konce, a tak vymýšlím, jak by to bylo nejlepší na obsluhu. Cenově to vyjde asi nastejno, když si dekoder uděláš sám, podle Paca. Myslím že součástkama se to dá ani ne do stovky. Plus práce.
Ale chci dcc jen pro řízení lokomotiv, takže vagony bez dekoderů.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Ivan » ned 10 dub, 2022 4:11 pm

jipol57 píše:Díky. Nemusím znát zapojení, dá se udělat cokoliv. Takže máš jen interier. Já bych chtěl taky konce, a tak vymýšlím, jak by to bylo nejlepší na obsluhu. Cenově to vyjde asi nastejno, když si dekoder uděláš sám, podle Paca. Myslím že součástkama se to dá ani ne do stovky. Plus práce.
Ale chci dcc jen pro řízení lokomotiv, takže vagony bez dekoderů.


To zní zajímavě, kdybys sem na DF pak náčrtnul postup, vůbec bych se nezlobil :wink:. Jsem sice elektro začátečník, ale proč to nezkusit sestavit? Vidina takového ovládání osvětlení mi připadá skvělá 8)
omlouvám se Tempotaximu za vstup do vlákna.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod jipol57 » ned 10 dub, 2022 5:43 pm

Byl jsem upozorněn, že vymýšlím už vymyšlené. http://www.fucik.name/Analog/vagon/
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 10 dub, 2022 6:10 pm

Ano, ono už je vše vyřešeno, ale každému se zamlouvá něco jiného a každý má jinou představu.
Prostě někdo koupí model a tak, jak ho koupil tak zůstane.
Druhý koupí model a začne se do něj rejpat, překopávat, měnit a výsledek je ten, že někomu se to podaří a druzí hledají na diskuzích rady, návody, jak to zdárně vyřešit. Nakonec model prodají nebo šoupnou do šuplíku.
Pak jsou takový, kteří obrazně na model šlápnou, překopou na úplně něco jiného a ostatní pak padnou na zadek, jak se jim práce zdařila.
Bohužel to platí i elektrotechnice, těch návodů, doporučení, hádek v různém oslovení je na diskuzích dost. Ale pak normální modelář, který má zájem se k něčemu přiučit, raději s takových diskuzí odejde, protože stejně neví o čem je řeč.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 10 dub, 2022 6:14 pm

Ivan píše:omlouvám se Tempotaximu za vstup do vlákna.

Není zač se omlouvat, je to veřejný web a každý má svůj názor, poznatek, nápad, radu a já jsem osobně rád, že to někdo čte a že má také nějaké poznámky. Poznámka jak plusová nebo minusová nás vždy posune dál. A to jde.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 12 dub, 2022 10:15 am

T 476.1006 TSS Ústí nad Labem, dom. stan. Lovosice - souprava.
https://tempotaxi.rajce.idnes.cz/Zeleznicni_modely/1531403348
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » stř 13 dub, 2022 3:57 pm

A zde je osobní souprava do první poloviny 50let.
On je to takový sen, lokomotiva 311.322, byla zrušena v roce 1940, ale staré osobní vozy dodávají tu správnou atmosféru poválečných dob. Vozy mají ještě bíločervený popis, který se měnil až v roce 1952. Ale to kouzlo starých časů si prostě nenechám vzít.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Video
https://tempotaxi.rajce.idnes.cz/Zeleznicni_modely/1531544464
https://tempotaxi.rajce.idnes.cz/Zeleznicni_modely/1531544688
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4306
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Střelec » stř 13 dub, 2022 4:32 pm

Souprava zralá nejen do třetí, ale (asi víc) i do druhé epochy. V soupravě jsem zaregistroval jedno čtyřokno - to je vlastní výtvor, nebo úspěšný nákup? Jinak KUBER nabízí leptaný vůz BCi v délce pětiokna. Sice nesplňuje požadavky některých místních fajnšmekrů (postrádá mj. detaily spodku), ale v provozu nevypadá zle. Taky má v nabídce krátký DF (i ten má jisté mouchy), který v soupravách na lokálkách má své místo. Mnohem lepší provedení krátkého DF od Berky (stavebnice) ještě není hotové pro sériovou produkci.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků