Kolejiště u Cipíska

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod Zlámalík » pon 12 úno, 2024 3:12 pm

TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod cipisekmp » pon 12 úno, 2024 8:10 pm

Nazdar stavari nebo spise modelari 1:1 :).
No pena.... Co k tomu rict. Jelikoz zdi nejsou z venku omitane a malta je vlastne jen ve vodorovne spare, tak ze by tam bylo nejak pretopene se rici neda. Zustal tam puvodni radiator ale ten ma nizky vykon. Je to korado radik 500x1200x100mm a ma 1742W. Jestli je tu nejaky topenar, tak moze napsat kolik bych tam mel pridat? Mistnost ma pro zopakovani : 7,5x4m. Jen ta vyska radiatoru musi zustat a hloubku bych taky nejradej zachoval tech 100mm. Nevim, jestli kdyz tam dam nejaky vykonny radiator, tak jeslti tam vubec kotel dotlaci vodu kdyz dilna je uplne na konci a nemam jak regulovat vykon cerpadla v kotli.
Jinak jeste k te pene. Pripada me, ze lip se to asi zateplit neda. Vatu mekkou tak clovek do rozku nenarve a polys by stejne musel penit asi.... Nejsem stavar... Mel jsem vic nabidek na firmu, vice mene ceny cca stejne. Kazda si chvalila svoju penu ze jejich je nejlepsi. Jestli je tam rozdil.... co ja vim.... Tri firmy meli problem s elektroinstalaci nebot i 20D jistic jim byl malo. Potreba byla uz 5ti kolikova zasuvka 32A co v rozvadeci mam nachystane od rekonstrukce elektroinstalace. Chteli proklemovat ficko a jistic 20D coz se me moc nechtelo. Ne ze bych to nedal neco o tom vim :) ale.... Jedina firma nic proti elektroinstalaci nic nenamitala. Tak jsem si vybral tu firmu. Dojeli, zapojili masinu a strikali. Jestli je to dobre udelane nebo ne.... Nevim, tohle fakt neznam. Pena s porovnanim s klasickou montazni penou na povrchu moc nedrzi. Dala by se spachtli krasne pozhazovat. Nevedel jsem, jak budu delat jeste strop, tak jsem jim rekl ze me nevadi ze to nebude do roviny (umi to udelat ze tu penu pri expanzi drzi hoblem a ona se nafoukne jen co ji dovoli) tak jsem to musel pak odrezavat nebot tam musi jit jeste parotesna folie.
Vic o tom asi nevim, kdyz tak klidne zodpovim ale rad bych slysel nejaky fundovany nazor jestli je tu nekdo kdo se v tomhle vyzna....

Ke kolejisti: Puvodni planek vice mene zabiral celou mistnost a nebylo by kam dat stul a veci.. Mistnost se natahla na 7500 takze je delsi. V puvodnim planku bych se mel asi problem dostat k te zadni dlouhe zdi. Preci jen Lom ma sirku 50cm a k tomu dalsich 50cm vlastni kolejiste za tim. Jak to delat? Jak to cistit? Musel jsem proste ubrat. Raholec jsem upravil vynechanim jednoho modulu a udelanim jednoho ktery bude jen na doma. Lom pouzity nebude. To male nadrazi v levo je jen skica, proste tam by melo byt druhe koncove. Co tam jeste bude nevim uvidim. Jak jsem psal asi 150 verze :).
Ten export se me nedari furt to haze nejakou druhou stranku tak to neberte v potaz....
Tak zase nekdy.... Cipisekmp.
Přílohy
dilna se zkracenym raholcem bez lomu.pdf
(13.77 KiB) 116 krát
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod prcek » pon 12 úno, 2024 8:23 pm

cipisekmp píše:Nazdar stavari nebo spise modelari 1:1 :).
Pena s porovnanim s klasickou montazni penou na povrchu moc nedrzi. Dala by se spachtli krasne pozhazovat. Nevedel jsem, jak budu delat jeste strop, tak jsem jim rekl ze me nevadi ze to nebude do roviny (umi to udelat ze tu penu pri expanzi drzi hoblem a ona se nafoukne jen co ji dovoli) tak jsem to musel pak odrezavat nebot tam musi jit jeste parotesna folie.
Vic o tom asi nevim, kdyz tak klidne zodpovim ale rad bych slysel nejaky fundovany nazor jestli je tu nekdo kdo se v tomhle vyzna....


Nevyznam, jen jsem byl zvedavy, jestli nesmrdi, izoluje a pujde pripadne sundat. Ted jsem ze zdi dloubal polystyren, ktery predchozi majitel nalepil zevnitr a rozhodne to nebyla prace snu. Dekuju.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod Zlámalík » pon 12 úno, 2024 9:34 pm

Zkusím. Nejsem sice stavař, já jsem se, jak říkává otec, "jenom díval", ale něco jsem díky rekonstrukci baráku - chalupy už pochytil.
Pro ty rozměry (plocha 30 m2, objem cca 75 m3) vychází potřebný výkon topení na zhruba 3 kilowatty, když uvážím, že to asi není kdovíjak izolované. Já mám v místnosti cca 20 m2, ochlazované ze tří stran, stěny 60 cm mix (někde vepřovice, někde kámen, štít cihla) s původně nezateplenou půdou nahoře, spočítanou ztrátu cca 2200 W. Pozor na to, že topný výkon radiátoru je zásadně daný teplotou vody, kterou do něj přivádíš. Korado to uvádí pro topnou vodu 75 °C, to nevím, jestli máš. Pro vodu 50 °C teplou je výkon méně než poloviční, cca 880 W! Viz katalog Korado, strana 50. Jestli můžeš, dej tam ten radiátor ještě jeden. Pokud nechce voda proudit až do dílny, zkus tomu pomoct tak, že trochu přivřeš ty radiátory, které jsou blíž ke kotli (= zvětšíš odpor potrubí k nim a nasměruješ tak vodu do další části systému). Správně se má otopná soustava tzv. vyvážit, tedy přiškrtit průtok pomocí šroubení na radiátorech, aby se průtoky srovnaly, ale to by ti měl udělat ideálně topenář.

Co bych Ti doporučil, je obehnat místnost zvenku polystyrenem nebo vatou, klidně 20 cm síly. Nevím, jestli je tam na to místo, ale hodilo by se to. Nedělej izolace zevnitř, bude ti promrzat a případně i vlhnout stěna (teplo bude jen uvnitř a chlad projde zdí, v místě rosného bodu se ti bude srážet pára a bude to vlhnout), udělej je zvenku (aby byly teplé i zdi). Třeba sem zavítá kolega Vojtas, který je v tom zběhlý mnohem víc.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod HonzaM » pon 12 úno, 2024 9:46 pm

cipisekmp píše:Ke kolejisti: Puvodni planek vice mene zabiral celou mistnost a nebylo by kam dat stul a veci.. Mistnost se natahla na 7500 takze je delsi. V puvodnim planku bych se mel asi problem dostat k te zadni dlouhe zdi. Preci jen Lom ma sirku 50cm a k tomu dalsich 50cm vlastni kolejiste za tim. Jak to delat? Jak to cistit? Musel jsem proste ubrat. Raholec jsem upravil vynechanim jednoho modulu a udelanim jednoho ktery bude jen na doma. Lom pouzity nebude. To male nadrazi v levo je jen skica, proste tam by melo byt druhe koncove. Co tam jeste bude nevim uvidim. Jak jsem psal asi 150 verze Cipisekmp.

Je to pěkné, rozumně využitý prostor.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod cipisekmp » úte 13 úno, 2024 6:23 pm

Ahojte.
Takze trochu tu stavarinu jeste doplnim.
Zdi jsou 30cm tluste, stavene z porothermu nebot je to zvetsena puvodni mistnost a tam jsou taky zdi 30cm. Cely barak postupne olepuju 15cm polystyrenu, takze bude i tohle. Budou zatepleny i zaklady 10cm ruzovym polysem. Pod poterem bude 5cm podlahoveho polystyrenu. Pena ve strope je 20cm tlusta. Takze zatepleno to bude ze vsech stran. Jen to musim dodelat :).

K topeni: Ano topim na nizsi teplotu cca 50-55st. Takze ten vykon radiatoru jak jste poznamenali je nizsi. V teto teplote co je venku to ten jeden radiator vytopi na cca 13-15st. Kdyz byla kosa a venku bylo -10, tak v dilne bylo uz pod 10st. Uvidim co stim vsim udela az to cele dozatepluju nebot ted jsou zdi hole a jeste ani nejsou z venku omitle....

Kolejiste jeste sam uvidim ale ono se toho moc vymyslet neda a nechci zacit stavet neco, co bude nekonecne nedodelany projekt. Ten skrytak ktery je zelene, je delany tak, aby sel vytahnout a pouzit na modulech na nase jezdeni. Mozna by se musel vlozit jeden dil. Koleje ted maji cca 2m. Sice by jedna kolej pri vlozeni dilu nebyla pouzitelna ale.....

No vsecko jsou to prozatim plany. V dilne jeste neni ani vodorovna izolace takze momentalne je to modelarina 1:1.

Cipisek.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod Zlámalík » stř 14 úno, 2024 12:07 am

Tak pak bez poznámek, vycházel jsem orientačně z tohoto: https://www.topitelevne.cz/znacky a uvažoval starou výstavbu, nijak blíž jsem to nepočítal.
Ale to, co píšeš, tomu odpovídá a potvrzuje to. Přidej ještě jeden stejný radiátor a bude to akorát.
A držím palce, já tady na baráku modelařím 1:1 už sedm let :-D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 15 úno, 2024 7:01 pm

cipisekmp píše:Ahoj, nikdo neradi, nikdo nekritizuje tak je to asi dobre. Cipisekmp.


Napadá mě - vzhledem k tomu, že koleje ve skryťáku jsou v rovině, tak by se tam vešlo by o 1-2 koleje víc na stejnou plochu. Odhadem tam máš cca 6cm osovou vzdálenost a šlo by jít na 42-45 mm.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Kolejiště u Cipíska

Příspěvekod cipisekmp » pát 16 úno, 2024 5:25 pm

Ano, jak pises je tam 59mm coz je roztec tilligu EW3. Musel bych pozkracovat vyhybky......
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 33 návštevníků