Kolejiště H0 2300x1800

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště H0 2300x1800

Příspěvekod kpt.Budha » pát 22 led, 2021 8:56 pm

Dobrý večer pánové modeláři. Pevně doufám, že nebudu rovnou kamenován, že zakládám nové téma a nemám nic předkreslené a vymyšlené. Pročítal jsem to tu tam a zpátky a vím, že se to dělat nemá. Ale pokud nevadí, tak bych trochu nastínil situaci. Celé dětství jsem se modelařením zabýval, kolejiště také dohromady dal. Ale pak se nějak změnily zájmy a podobně a do místnosti s kolejištěm nikdo nevkročil odhadem 18 let. Vím, je to ostuda. Ale postupem času mi to začalo chybět a chtěl bych v tom nějak pokračovat. Poslední rok se nestačím divit, co za modely je možné sehnat, za mých časů bylo skoro nemožné, aby se dalo za rozumné peníze sehnat něco z našich drah. Tak jsem začal postupně nakupovat...a teď již konečně ke kolejišti. Je samozřejmě poplatné době a věku modeláře, ale stavba mě dokázala zabavit na spoustu let. Bohužel, neřešil jsem tenkrát nějaké normované oblouky a stoupání, takže soupravy, které jsem pořídil / rád bych si pořídil, neprojedou v podstatě ani po jedné trati. Nemám ambice na nějaký super věrný model, ale rád bych jednou za čas mohl někde projet nějakou tu soupravu. K dispozici je zhruba ještě poloviční prostor vedle stávajícího kolejiště. Asi by bylo nejjednodušší na celou tu plochu postavit něco znovu, ale na to zase nemám srdce. Takže jen přemýšlím, zda vedle udělat velké nádraží, kde budou moci soupravy stát a občas nějaká vyjet, nebo zkusit napočítat dvě patra, spodní skryté nádraží a nad ním nějaká příroda a v ní jednoduchá trať, to by se mi totiž líbilo mnohem více, než viditelný vlakodrom. Jen tedy minimální poloměr pro rychlíkové vozy v tomto měřítku vychází dost nešikovně na nějaké smyčkování...Moc díky za případné názory, pokud jste někdo řešil napojování nějakého stávajícího uzavřeného kolejiště na nové.
Samozřejmě pokud takovéto téma, nebo možná spíše jen moje představení, nebude vůbec vhodné, tak ho zase smažu.
Moc děkuji
Obrázek
Obrázek v nálezovém stavu i s autentickými pavučinami :oops:
kpt.Budha
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 08 led, 2021 8:54 pm

Re: Kolejiště H0 2300x1800

Příspěvekod ToVa » pát 22 led, 2021 9:28 pm

Ahoj,
na prostoru, který máš k dispozici se podle mě už dá i v H0 udělat něco zajímavého... Kdybych byl ve stejné situaci jako ty, tak bych staré kolejiště rozebral, případně prodal a postavil nové, protože jak říkáš, dneska už technologie pokročily a celkové možnosti jsou úplně jinde. Třeba si nechat na památku staré loko, ale panel bych osobně zlikvidoval. Ale je to jen, co bych dělal já, třeba se mnou ostatní souhlasit nebudou. :wink: Můžeš si vymyslet a naprojektovat nové kolejiště, třeba jednu část, postavit ji a mezitím se rozhodnout, co s tím starým.
Tomáš
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Kolejiště H0 2300x1800

Příspěvekod chameleon » pát 22 led, 2021 10:24 pm

 soupravy, které jsem pořídil / rád bych si pořídil, neprojedou v podstatě ani po jedné trati. 

Pokud je tohle pravda, tak se tohoto kolejiště zbavit a postavit nové

 Asi by bylo nejjednodušší na celou tu plochu postavit něco znovu, ale na to zase nemám srdce.

V tomto případě si ho nějaký čas ještě užívej, pokud je technicky v dobrém stavu (sjízdné), pokud ne, tak jak píše ToVa
I když bude smutné, že ti tam neprojedou všechny soupravy :|
Asi bych to nějak zásadně nerozšiřoval, spíš si nejdříve opravil roztomilé dětské chyby, které už dnes asi vidíš a nejspíš vadí ti - např. místo nádražní budovy řídící věž alias vodárnu atp (pochopil-li jsem to správně) :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště H0 2300x1800

Příspěvekod jipol57 » pát 22 led, 2021 11:30 pm

Jestli to je místnost jen na vláčkování, a je ještě prostornější, tak bych ti navhnul podobně jak píší přede mnou. Taky škoda nevyužít prostor. A tohle zavěsit na stěnu, jako památku a nostalgii. Určitě ti stavění přineslo radost a zbavovat se ho, nebo likvidovat by bylo škoda. Vypadá pěkně. Ale doba pokročila.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Kolejiště H0 2300x1800

Příspěvekod Jirkátor » sob 23 led, 2021 7:32 am

V klidu si zatím jezdí na tom co máš, tím co na něm jezdit dokáže a mezitím si naprojektuj nové kolejiště, rozmyslí se zdá analog nebo digitál, nákup vše potřebné. Než tohle uděláš, tak je rok pryč a zatím vymyslíš co s tím stávajícím.
Jen ti ještě přidám jednu radu: z toho starého nepoužívej žádné koleje ani výhybky (neříkej, že tě to už nenapadlo :D ).
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1037
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště H0 2300x1800

Příspěvekod Sandy » sob 23 led, 2021 8:45 am

Ještě pár fotek z nostalgie, a aby sis připomínal chyby z mladické nezkušenosti.
Pak asi rozebrat.
Kolejivo rozhodně nevyhazuj. Vypadá to na starý dobrý Pilz. To nekoroduje, jen oxiduje a to se dá snadno odstranit. A určitě se v budoucnu hodí. Jen vyměníš přestavníky.
Tillig toto kolejivo vyrábí "furt pryč". Jen z horších materiálů.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště H0 2300x1800

Příspěvekod jirkan » sob 23 led, 2021 1:56 pm

Jestli jsou hlavním problémem příliš malé poloměry, tak to je docela zásadní. V několika místech to i té fotografii vypadá hodně utaženě. Tím se odsuzuješ k provozu krátkých lokomotiv a vozů.
Vzhledem k tomu, že jsi psal, že je ještě nějaká plocha k dispozici, tak bych neváhal. Pak můžeš dát nový rám kolem 5 m2, a to už je něco, co Ti mnozí mohou jen závidět. Určitě na tomto rozměru můžeš použít dostatečně velké poloměry, aby projelo vše (kromě některých malosériovek). Pokud jsi takové kolejiště zvládnul před mnoha lety, tak to určitě zvládneš taky.
Toho kolejiště bych vůbec nelitoval, otázka je, zda s trochou nostalgie zachováš část lokomotiv. V tom případě asi bude třeba volit kolejivo s vyšším profilem (2,5 mm), jinak bych byl pro použití moderního 2,1°mm, které vypadá o něco lépe.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště H0 2300x1800

Příspěvekod kpt.Budha » sob 23 led, 2021 7:44 pm

Moc vám všem děkuji za názory. S kolejivem je to trochu problém, na viditelných částech bylo použito profilové, na neviditelných nějaké zbytky ohýbaného kolejiva na papírových pražcích, co si pamatuji, tak to nejezdilo dvakrát super už tenkrát. Další problém je, že z historických důvodů by asi moji spolustavitelé nepřekousli, kdybych to zboural. A ven a někam uskladnit, to možné nikdy nebude (možná zbourat jednu zeď domu...). Takže se varianty jenom nastavení již hotového ještě úplně nevzdávám, vytisknul jsem si minimální oblouky 1:1 a zkusím je tam nějak napasovat, pak si přijdu pro další rady :-) Díky
kpt.Budha
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 08 led, 2021 8:54 pm


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron