Kolejiště N 150x75 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Rosik » čtv 28 led, 2021 4:01 pm

mizl píše:Ahoj tušíš správně. Téma je pod stejným názvem jako dioráma (viz viewtopic.php?f=25&t=7242&start=15&hilit=Silnice+motorkářů). Téma by se mělo jmenovat "Silnice motorkářů" a byl to dárek pro panímámu motorkářku. Mno moc se tu nebudu rozepisovat o scéně a historii děje.

V podstatě se jedná o stejný postup výstavby silnice silničáři. Jako základní vrstva je použitá vrstva podkladového miralonu pod plovoucí podlahy tloušťka 3mm. Miralon je zasypán štěrkem co se používá do kolejí dle velikosti měřítka. Zakapán lepidlem stejným způsobem jako štěrk v kolejích. Poté se pokládá asfalt. V našem případě tenká vrstva sádry. Po zaschnutí se sádra zbrousí smirkem. Pokud z podloží odpadne vlivem broušení zrnko štěrku tak to nevadí. Ba naopak je to v přiměřené míře žádoucí. Tímto se vytvoří výtluk či prasklina. Po broušeni přechází barva a a patinovací pigmenty. Prostě modelářský standard.

Nechci tu psát elaborát postupu neb z mobilu se píše dost blbě. Snad takto napsaný postup je vypovídající.

Michal


Vypadá to pěkně a díky i za postup. Ono všude je spousta návodů na kdeco, ale jak udělat alespoň trochu realistickou silnici, zvláště ze starších epoch, to zde moc není. Nejhorší pak jsou ty kupované černé s ideálně rovnými bílými čárami. Už jsem viděl několik krásných kolejišť, kde to silnice totálně zazdila. Za nejsložitější ve stavbě silnice považuji trefit nějakou rozumnou barvu povrchu a udělat to tak, aby to nebylo jednolité, ale barva se jemně měnila podle vyježděných stop, asfaltových záplat apod.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod mizl » čtv 28 led, 2021 6:49 pm

Jako základní barvu jsem jsem použil přímo barvu asfaltu. Už si ale nevzpomínám od jakého výrobce byla. Pigmenty jsem naznačil koleje kde jezdí auta. A moc jsem se s tím nepáral. Nabral jsem pigment na štětec a oklepal jsem jej na podklad. Poté jsem jej tahem rozšmrdlal. Na krajnici jsem myslím použil silnější nános a doladil tmavším pigmentem. V podstatě jsem použil tři druhy pigmentu.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Rosik » čtv 18 úno, 2021 10:08 am

Tak včera mi dorazil z Číny nový aplikátor na statickou trávu. Původně jsem z ITvlaky.cz objednal PECO PSG-1, ale došel s prasklou objímkou síťky. Tak jsem ho reklamoval, s tím, že kdyby dali 200 slevu, tak si ho nechám a sám opravím. Chtěli ho ale poslat zpět. Tak jsem ho poslal a protože nový kus je nyní problém (jako ostatně vše od Peco), vrátili mi peníze. Tak jsem 5.2. objednal z Wishu za 860,- Kč aplikátor, který 17.2. přišel. Je na dvě AA batirie a funguje bezvadně. Přibalen byl i pytlík se statickou trávou a speciální štěteček.

20210217_145403.jpg


Takže jsem včera dotravnil nezatravněné části, rozmístil nějaké figurky, usadil vodní pumpu a udělal pěšinku od nádraží. Fotky jsou v mé galerii viz odkaz níže. Z Peček mi dnes došlo pár dalších doplňků, takže se stavba kolejiště pomalu chýlí ke konci. Jen to bude chtít ještě hodně keřů. Kvůli místu jsem se rozhodl, že kolejiště nechám bez semaforů. Na tom malým nádraží by to asi nevypadalo moc pěkně. Možná v budoucnu, ale musely by to být nějaké sdružené nebo tak něco. Nevím.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod milan008 » čtv 18 úno, 2021 1:47 pm

Ten čínský zatravňovač mám též objednaný, tak jsem rád, že funguje dobře :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod mizl » čtv 18 úno, 2021 4:35 pm

Něco mi to připomíná. Že bych také začal prodávat ...

https://mizl.rajce.idnes.cz/Zatravnovac/

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod kapmor » sob 20 úno, 2021 12:31 pm

taky mám toho číňana z aliexpressu za 550 cca nemůžu si stěžovat, možná jen bych bral menší "zásobník", ale jináč spokojenost :D
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 69
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod HonzaM » sob 20 úno, 2021 5:07 pm

kapmor píše:taky mám toho číňana z aliexpressu za 550 cca nemůžu si stěžovat, možná jen bych bral menší "zásobník", ale jináč spokojenost :D

Jak tomu u aliexpresu říkají ?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod milan008 » sob 20 úno, 2021 7:30 pm

Static grass applicator
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Rosik » sob 20 úno, 2021 10:34 pm

kapmor píše:taky mám toho číňana z aliexpressu za 550 cca nemůžu si stěžovat, možná jen bych bral menší "zásobník", ale jináč spokojenost :D


Ano, taky bych uvítal menší. Na to eNko je to moc velké.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Rosik » ned 21 úno, 2021 7:08 pm

Dnes jsem zapojil osvětlení obou budov a lamp na nádraží. Zde malá ochutnávka noční fotky (více fotek ve fotogalerii na rajčeti - viz odkaz níže).

IMG_3834.JPG


Jinak kolejiště již funguje v plně automatizovaném provozu. Je ovládané programem RocRail, do kterého čím dál hlouběji pronikám. Vlaky zastavují přesně, kde mají. Zatím jsem u něj nenarazil na problém, který bych nedokázal vyřešit. Ale je fakt, že kolejiště je hodně jednoduché. V hlavě i na papíře už mám ale projekt kolejiště 300 x 100 cm s hlavní dvojkolejnou tratí a odbočkou na vedlejší jednokolejnou trať s 3kolejným koncovým nádražím. Hlavní nádraží bude mít cca 6 kolejí a skryťák 8 kolejí. Tam už to nastavení RocRailu bude o něčem jiném.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod milan008 » ned 21 úno, 2021 7:57 pm

Moc pěkná noční náladovka :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod kapmor » pát 26 úno, 2021 4:03 pm

HonzaM píše:
kapmor píše:taky mám toho číňana z aliexpressu za 550 cca nemůžu si stěžovat, možná jen bych bral menší "zásobník", ale jináč spokojenost :D

Jak tomu u aliexpresu říkají ?


už jsem to kop do zpráv, omlouvám se za zdržení, nebyl jsem tu :mrgreen:
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 69
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků