Kolejiště N 150x75 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Rosik » úte 12 led, 2021 11:23 am

Koncem listopadu 2020 jsem se po letech vrátil k železničnímu modelářství. Měl jsem spoustu dílů nakoupených doma, takže by bylo škoda je nevyužít. Koncept byl takový: Udělat mobilní kolejiště velikosti N tak, aby prošlo dveřmi a dalo se schovat pod postel. Takže šířka 75 cm byla daná, délka max. 150 cm a výška max. 27 cm. Tím bylo dané, že není možné stavět skryté nádraží, protože pak by z celého kolejiště byla nehezká placka.

Na těchto rozměrech se člověk nemůže nějak moc rozšoupnout a nechtěl jsem z toho dělat vlakodrom. Takže po různých návrzích zvítězila jednoduchá osmička se čtyřkolejným nádražím a nějakou tou odstavnou kolejí. Trať bude jednokolejná neelektrifikovaná lokálka. Epocha IV. Co jsem určitě nechtěl, tak využívat minimální poloměry, takže nejmenší poloměr mám 25 cm. Na stavbu jsem použil korkové podloží a kolejivo PECO code 55, které považuji v eNku za nejmodelovější. Trať je vedena buď na základní desce z překližky nebo na překližkových nosnících.

Terén jsem vytvořil z montážní pěny a po opracovaní do požadovaného tvaru polepil ubrousky napuštěné zředěným Herkulesem.

Co se týče elektriky, tak bych rád celé kolejiště ovládal přes PC – takže digitál. V tuto chvíli je kolejiště jen provizorně zapojené a čekám na dodání DCC komponent. Centrálu mám NanoX v.2.5 a ovladač ROCO Multimaus. Ovládací program mám v plánu použít RocRail.

V tuto chvíli je většina krajiny hotová, takže mě nyní čeká laborování s DCC. Mám také nakoupená návěstidla AŽD jako stavebnici. Zatím sbírám odvahu se do jejich sestavování pustit.

V modelaření jsem v podstatě trvalý začátečník, ale hodně čtu, sleduji videa a tak snad to není uděláno všechno špatně. Jediné, co mne mrzí, je fatální nedostupnost kolejových vozidel s českou předlohou. Na tuto trať by se hodila Hydra, Hurvínek nebo Autobus, ale to jsem nikde nesehnal. V tuto chvíli mám ve sbírce digitalizovaného Ragulina a Němku a na digitalizaci nachystanou 437, ale to nevím, jestli tam dostanu dekodér. Na toto malé kolejiště to ale nejsou nejvhodnější lokomotivy. Přemýšlím také o zakoupení Bardotky nebo Brejlovce, který je nyní na e-shopech v nabídce.

To je zatím vše, průběžně budu aktualizovat.

Zde je odkaz na fotogalerii ze stavby od úplného začátku až dodnes:
https://rosik75.rajce.idnes.cz/Kolejiste/
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Dusan » úte 12 led, 2021 12:16 pm

Ahoj, pěkná stavba. Požádej admina o přesun do sekce "Modelové kolejiště". Tam jsou ve většině právě rozestavené věci.
Ať se daří.


EDIT moderátor : přesunuto :D
Jarda H.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Ronoath » úte 12 led, 2021 5:03 pm

Pěkné kolejišťátko. Ad vozidla - dokáži si tam představit třeba kořistní 365.4 (Ex BR 64) a pár vozů Ce/Ci od Hocana, to by mohla být vcelku odpovídající souprava.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod radula63 » stř 13 led, 2021 11:53 am

Paráda, moc hezky udělané kolejišťátko i jeho prezentace na rajčeti. :wink: Jen tak dál.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod HonzaM » ned 17 led, 2021 10:52 pm

Rosik píše:Přemýšlím také o zakoupení Bardotky nebo Brejlovce, který je nyní na e-shopech v nabídce.

Bardotku i Brejlovce MTB mohu doporučit, s Brejlovcem Minitrix mám problémy, mám dva a oba už byly u výrobce na opravě.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Rosik » pon 18 led, 2021 8:27 am

HonzaM píše:
Rosik píše:Přemýšlím také o zakoupení Bardotky nebo Brejlovce, který je nyní na e-shopech v nabídce.

Bardotku i Brejlovce MTB mohu doporučit, s Brejlovcem Minitrix mám problémy, mám dva a oba už byly u výrobce na opravě.


Ozvučeného Minitrix Brejlovce jsem už zakoupil. Zatím jezdí bez problémů, jen na angličanech mívá výpadky. Nad tím ještě musím polaborovat proč. MTB je nyní nedostupné, ale jak bude cokoliv, taky určitě koupím.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Dan Buchtela » pon 18 led, 2021 9:44 am

HonzaM píše:
Rosik píše:Přemýšlím také o zakoupení Bardotky nebo Brejlovce, který je nyní na e-shopech v nabídce.

Bardotku i Brejlovce MTB mohu doporučit, s Brejlovcem Minitrix mám problémy, mám dva a oba už byly u výrobce na opravě.
Mám opačnou zkzšenost, Trix bez problémů, MTB velmi vysoká zmetkovitost...ale když chytíš dobrý kus, pak je to většinou držák.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod HonzaM » pon 18 led, 2021 10:01 am

Dan Buchtela píše:
HonzaM píše:
Rosik píše:Přemýšlím také o zakoupení Bardotky nebo Brejlovce, který je nyní na e-shopech v nabídce.

Bardotku i Brejlovce MTB mohu doporučit, s Brejlovcem Minitrix mám problémy, mám dva a oba už byly u výrobce na opravě.
Mám opačnou zkzšenost, Trix bez problémů, MTB velmi vysoká zmetkovitost...ale když chytíš dobrý kus, pak je to většinou držák.

Asi záleží na kusu. Na ten Brejlovec MTB jsem měli zřejmě štěstí. Ale několik mých známých Brejlovce a Bardotku nemá s nimi problém. Bude to dobré koupit přes e-shop a mít 14 dní na bezplatné vrácení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Jirkátor » úte 19 led, 2021 3:12 pm

Mám Brejlovce od Minitrixu a jezdí naprosto skvěle. Druhého mám od MTB a ten nedával poloměry 192mm tak jsem musel trochu odbrousit rám okolo podvozků a teď už jezdí bez problémů, jen má zvláštní hrčivý zvuk. Barborka i velký Hektor od MTB jezdí naprosto skvěle. Asi musí mít člověk štěstí na kus.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod chripkoj » úte 19 led, 2021 3:54 pm

Krásne. No musí byť aj NO! Ten zaštrkovaný most by som prerobil! Ale palec hore.
chripkoj
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 20 říj, 2015 1:18 pm
Bydliště: Poprad

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Rosik » úte 19 led, 2021 6:46 pm

chripkoj píše:Krásne. No musí byť aj NO! Ten zaštrkovaný most by som prerobil! Ale palec hore.


Ano, ten zaštěrkovaný most není dobře. To vím. Ale předělat to už asi nepůjde. Chyb, resp. věcí, co bych už dělal jinak, je na tom kolejišti víc.
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Rosik » čtv 21 led, 2021 10:47 am

Včera jsem zkusil jiný povrch silnice.

Obrázek

Co vy na to?
Uživatelský avatar
Rosik
 
Příspěvky: 89
Registrován: čtv 29 zář, 2011 8:06 pm
Bydliště: Kósek od Brna

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod mizl » úte 26 led, 2021 6:39 pm

Jen pro inspiraci. Nikomu nic nevnucuji!

Kdysi jsem stavěl dioráma kde jsem silnici modeloval. Vypadá realisticky a určitě by si šlo s ní ještě pohrát.
Zde link na album : https://mizl.rajce.idnes.cz/Diorama_1_8 ... karu_2012/

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 26 led, 2021 6:50 pm

Ahoj Michale,
Neslo by přidat popis pracovních postupů k fotkám? Tusi, ze jsi to diorama kdysi prezentoval i tady na DF.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště N 150x75 cm

Příspěvekod mizl » úte 26 led, 2021 7:08 pm

Ahoj tušíš správně. Téma je pod stejným názvem jako dioráma (viz viewtopic.php?f=25&t=7242&start=15&hilit=Silnice+motorkářů). Téma by se mělo jmenovat "Silnice motorkářů" a byl to dárek pro panímámu motorkářku. Mno moc se tu nebudu rozepisovat o scéně a historii děje.

V podstatě se jedná o stejný postup výstavby silnice silničáři. Jako základní vrstva je použitá vrstva podkladového miralonu pod plovoucí podlahy tloušťka 3mm. Miralon je zasypán štěrkem co se používá do kolejí dle velikosti měřítka. Zakapán lepidlem stejným způsobem jako štěrk v kolejích. Poté se pokládá asfalt. V našem případě tenká vrstva sádry. Po zaschnutí se sádra zbrousí smirkem. Pokud z podloží odpadne vlivem broušení zrnko štěrku tak to nevadí. Ba naopak je to v přiměřené míře žádoucí. Tímto se vytvoří výtluk či prasklina. Po broušeni přechází barva a a patinovací pigmenty. Prostě modelářský standard.

Nechci tu psát elaborát postupu neb z mobilu se píše dost blbě. Snad takto napsaný postup je vypovídající.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků