Kolejiště 270 X 160

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » pon 28 pro, 2020 11:53 am

Zdravím Vás,

Jsem tu nový a měl bych prosbu zda by jste se nepodívali na plánek kolejistě co jsem sesmolil ve WinTracku. Jedná se o jednoduchý námět s průjezdnou stanicí jedné straně zakončenou ve vratné smyčce pod terénem a na straně druhé zakončenou v koncovém nádraží s dvoukolejnou vlečkou do lomu.

Zkuste posoudit jestli to není úplná blbost. Jinak ovládání digitál, kolejivo Piko A - Gleiss

Díky za připomínky Lukáš
Přílohy
Kolejistě.png
Naposledy upravil Balloo dne sob 02 led, 2021 8:32 am, celkově upraveno 1
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Fox » pon 28 pro, 2020 2:49 pm

Nechceš se inspirovat kolejištěm Dolní Lhota? Celková koncepce je dost podobná. Zrovna teď se tady jedna realizace nabízí: viewtopic.php?f=1&t=13131. K Tvému návrhu se tady jistě objeví konkrétní připomínky...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » pát 01 led, 2021 7:20 pm

Ještě jsem zapracoval a napadla mě koncová stanice, která bude na výjezdu v klesání, zmizí v tunelu do vratné smyčky. Na hlavní vlečka do lomu s výtažnými kolejemi. Dále bych měl pár dotazů:

1. Základní výšku rámu ( vratná smyčka ) máte položenou celou plochu nebo jen pod kolejemi + nějaký přídavek v případě vykolejení aby souprava nevypadla na zem?
2. Jakou máte výšku přízemí?


Děkuji za alespoň nějakou odpověď Lukáš
Přílohy
Kolejistě 1.png
Naposledy upravil Balloo dne sob 02 led, 2021 8:33 am, celkově upraveno 1
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » sob 02 led, 2021 7:19 am

Opravdu tu není nikdo kdo má zkušenosti se stavbou a plánováním kolejišť?

Díky Lukáš
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Dovi » sob 02 led, 2021 8:07 am

Ahoj Baloo,
všichni jsme z toho Mauglí po silvestrovské kocovině :-)


Ale teď vážně:

1)
Kolega Fox přišel s užitečnou radou, ale nechal jsi ji bez reakce.

2)
Eufemisticky řečeno, ve Tvém návrhu je ten potenciál velké dispoziční plochy (cca 4,5 m2) ne moc promyšleně využit...

3)
Bude to jeden velký a těžký panel anebo bude tvořený z menších segmentů?

4)
A ta velká hloubka160 cm - nebude Ti bránit v obsluze?
Anebo snad to kolejiště bude stát uprostřed místnosti a bude volně přístupné ze všech 4 stran?
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Myšpulín » sob 02 led, 2021 8:17 am

Tak za mne.
1) Ořízni ty obrázky jen na plochu kolejiště.
2) Souvisí spolu nějak první a druhý obrázek?
3) Kde je zbytek toho prvního? Pokud dobře chápu skrytá část?
4) Co má být na tom druhém? Pouze lokomotivní depo?
5) Jak si vlastně představuješ provoz na tom kolejišti, co od něj očekáváš?
6) Jaké bude řízení?
7) O epoše snad zatím asi ani uvažovat nebudeme.

Myslím, že by sis měl nejprve ujasnit, co chceš vytvořit. Pak se podívat, zda-li se to něco nevyskytuje v okolí. Podívat se třeba pomocí mapy.cz, jak to vypadá shora a případně si tam zajet, abys to viděl i z normálního pohledu. Pak se to můžeš snažit vytvořit v modelu.

Můžeš ovšem i stavět něco jiného, co se v reálu vůbec nevyskytuje. Pak tomu můžeš třeba říkat šoupaliště a budeš na tom řešit různé hlavolamy. To třeba k tomu druhému obrázku. Ale to je potřeba napsat.

Promiň, ale je potřeba začít trošku někde jinde. Proto ti tady zatím nikdo nic nenavrhl, protože z toho nikdo není moudrý. Nejprve lépe popiš představu, pak se k tomu někdo vyjádří.

P.S. Našel bys v reálu alespoň náznakem předobraz toho, co máš na druhém obrázku?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » sob 02 led, 2021 8:36 am

Dovi

Ahoj, díky za reakci

1. Mrknu se znova pořádně na ten plánek
2.Proto sem píšu, prošel jsem stovky plánků a pořád mi každém něco chybí :?
3. Panel je z hranolů 40 X 100 je pevný a stabilní
4. Kolejiště půjde kdykoli odsunout od zdi je na kolečkách

Lukáš
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » sob 02 led, 2021 8:48 am

Myšpulín

Ahoj,

1. Upraveno
2. Nesouvisí, jeden má průjezdnou stanici, druhý koncovou
3. Skrytou část jsem nepublikoval v té mám jasno ( v případě že bude pouze jeden vjezd do skryté části )
4. Větší koncová stanice
5. Seřazovaní vlaků, realistický posun a vracení souprav do hry z vratné smyčky.
6. Digitální s využitím PLC pro řízení návěstí, vyhýbek a vlakových cest
7. Chtěl bych IV :roll:

Mapy prolézám pravidelně, líbí se mi Vyškov na Moravě, ale v H0 nereálné zpracovat, koncovou stanici jsem viděl v reálu pouze Luhačovice jinak takto velká co jsem navrhl asi ani neexistuje.

Lukáš
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod jafobe » sob 02 led, 2021 11:33 am

Ahoj
Asi by to chtělo přibrzdit a začít skoro od začátku, než jen přidávat plánky co je každý o něčem úplně jiném a čekat že se někdo pomalu hned ten den ozve (ne každý tu je denně a kouká po všem co se kde šustne aby na to reagoval... a jeětě když má větší část lidí volno) s konstruktivním návrhem vylepšení nebo pochvalou jak je to skvěle vymyšlené... Takže asi ani moje rakce nebude taková jakou by jsi očekával. Přeci jen i za těch pár let co tu máš profil jsi mohl něco pochytit. :wink:

V H0 na daný rozměr nedostaneš pomalu žádný reálný nádraží (nějaký menší nádraží možná ano ale výjezd z něj už stěží) takže se neobejdeš bez nějaké délkové či kolejové redukce předlohy, s tím související redukce délky provozovaných souprav. Píšeš že se ti líbí Vyškov... tak bych zvážil co se ti na něm líbí, třeba to mají i jiná menší nádraží, pokud ne můžeš se jen volně inspirovat a to co se Ti líbí vměstnat do nějaké smyšlené stanice.
Taky by jsi měl zvážit jaký cheš provozovat vozový park a v jaké době (epoše), třeba i s ohledem na to jestli už něco máš nebo vše teprve budeš pořizovat... to může s rozměrem souviset taky poměrně dost. S ohledem na kamenolom a skládku dřeva bych soudil že nákladní i osobní. Pak jde o to jak moc budeš chtít mít viditělné širé tratě, jestli chceš víc jezdit nebo posunovat, simulovat reálný provoz nebo jem "kroužit"...
Pak můžeš začít přemýšlet o tom co se ti na daný prostor reálně v daném měřítku vejde, stanice s třemi průjezdnými kolejemi bude vypadat rozhodně přirozeněji než stanice s pěti. A i k těm třem kolejím se dá přidat nějaká vhodně napojená vlečka, která provoz oživí... Hodně pak na celkovém výsledku udělá i krajina, rozmístění a výběr staveb...
To jak kolejiště vypadá ve WinTracku či jiném programu se může trochu lišit od toho jak to bude vypadat v reálu...

Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » sob 02 led, 2021 7:27 pm

jafobe

Ahoj, máš pravdu plánky jsou různého konceptu, nevím co je špatného zvažovat více variant přece jenom to není práce na týden a proto by měl modelář zvážit více variant. Ty roky co mám profil jsem postupně procházel zveřejněné plánky a buď jsou mimo prostorové možnosti nebo mi nevyhovují zaměřením.
Dopravu zvažuji jako je u nás regionální mezi Slavkovem u brna a na Uherské Hradiště, tzn. brejlovci s osobními vozy 3-4 nebo Hydry s přípojnými vozy atd. Dále nákladní kratší vlaky. Epochu bych směřoval na 4. mám koupené brejlovce, bardotky, sergeje a na zvláštní jízdy hrbouna. Představuji si více realisticky posunovat a posílat soupravy do skrytého nádraží a zpět, ale to už jsem psal.

Primárně mi šlo o to aby se někdo zapálený mrknul na plánky a buď doporučil nějaké změny nebo třeba navrhnul jiné řešení. Více očí vidí více chyb.

Lukáš
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod jafobe » sob 02 led, 2021 9:00 pm

Neber to tak, že se do Tebe navážím, ale ono je problém poradit jestli je něco dobře nebo ne, pokud jeden ani neví co od toho očekváš Ty sám.
Dáš sem první návrh, po týdnu se zmínkou že jsi na tom zapracovaj díš druhý, totálně odlišný ( to je skoro jako by jsi ani tady na fóru nekoukal na některé začátky jiných, a vyzařuje z toho spíš totální nerozhodnost ) a další den se divíš že nikdo nereaguje ( jsou svátky, alespoň pro část lidí, a ne každý je chce strávit tady... ( z toho vyjadřuje spíš pocit že potřebuješ aby se ti někdo věnoval teď hned aspoň tady na fóru ) . Tak bych to aspoň vnímal já. Pokud potřebuji dobrou odpověď, měl bych se naučit dobře položit otázku. :wink:

Neřekl jsem že je špatně zvažovat víc návrhů, ale pokud spolu nesouvisí a pomalu nic k nim nenapíšeš... tak i na to aby někdo "zapálený" na to mrknul a něco k tomu řekl musel by být vědma. Proto je dobré k tomu napsat aspoň něco víc o tom co od toho očekáváš, co tam chceš provozovat...
Jinak se to může zhodnotit jen tak, že ti na prvním nesedí kvůli flexi kolejím ( není od věci zhlaví dělat pomocí standartního kolejiva aby jsi viděl líp jak to vychází když dodržíš standartní osové vzdálenosti kolejí ) místy osové vzdálenosti ve stanici což ti může nejen opticky zkrátit využitelnou délku kolejí, že některé vlečky či co které kusé koleje mají být mu nedávají moc smysl (třeba ta spodní pod průjezdným nádražím ), podobně jako lom uprostřed kolejiště kolem kterého jede trať dokola ( lom který potřebuje dvě koleje by musel být pomalu přes celý panel, pokud by to nebyl třeba hlubinný důl a i ten by zasloužil víc prostoru ).
Když kouknu na druhý na první pohled mi to připomene Masaryčku v Praze, z nákladních nádraží možná tak překladiště Žižkov. ani na jedno to nesedí úplně nejen s ohleden na depo. Zase flexi koleje a jejich neduhy na vjezdovém zhlaví, i když to je trochu problém geometrie některých obloukových vyhýbek, napojení kamenolomu asi taky není úplně ideální přes angličana na širé trati s další vlečkou naproti...

Za mě první návrh průjezdné plus koncové nádraží nabídne zajímavější možnosti, ale bude to potřeba ještě doladit.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Myšpulín » ned 03 led, 2021 9:09 am

Balloo píše:5. Seřazovaní vlaků, realistický posun a vracení souprav do hry z vratné smyčky.

Balloo píše:Dopravu zvažuji jako je u nás regionální mezi Slavkovem u Brna a na Uherské Hradiště, tzn. brejlovci s osobními vozy 3-4 nebo Hydry s přípojnými vozy atd. Dále nákladní kratší vlaky. Epochu bych směřoval na 4. mám koupené brejlovce, bardotky, sergeje a na zvláštní jízdy hrbouna. Představuji si více realisticky posunovat a posílat soupravy do skrytého nádraží a zpět, ale to už jsem psal.

Promiň, tady si trochu s ohledem na rozměry kolejiště protiřečíš. Buď bude námětem nějaká větší vlečka u nějakého (asi nejlépe) koncového nádraží, kde se vyřádíš s posunem a sestavováním vlaků, ale kde z jízdy krajinou nebude nic, ovšem ten vlak se 4 Y tam nedostaneš, nebo to bude průjezd nějakou nácestnou stanicí o cca třech až čtyřech kolejích, ale opět, pokud ty 4 Y, pak u každého zhlaví portál tunelu a šlus. Prostě omezení H0.
Mám kolejiště 4,2 m dlouhé a reálná souprava mezi odbočnou stanicí a skrytým nádražím je T478.x a 2 Bay, aby to aspoň trochu vypadalo. Sice jsem si k nim pořídil i Da, ale to už je maximum a to jen pro to, že se mi líbí. Na vedlejší jedině sólo hydra, nejlépe však vypadá pára a 3x Be či Bi. A náklad, nepřipadá v úvahu. Jedině bumlák. Ale alespoň můžu posunovat. Prostě omezení H0. Ale je na tobě, jak se k tomu postavíš.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod jafobe » ned 03 led, 2021 10:56 am

Co třeba nějak takto, aby to bylo trochu učesanější, vlečky nemusís používat všechny, zhruba tak 1 -1,2 m budeš mít k dospozici na obou nádražích, na brejle se 4 to asi nebude, se 2-3 by to snad šlo...sic v obloucích se to bude asi trochu lámat i když nejsou nejmenší možné...

balloo1.jpg

balloo0.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » ned 03 led, 2021 12:21 pm

Myšpulín

Těžko se popisuje skutečný provoz, zkrátka na mnou uvedené trati, jezdí pouze krátké osobní a nákladní soupravy sestavené ještě z některých zachovaných vleček.
s těmi Ylony to bude vypadat vždycky blbě na malém panelu, proto se snažím všude dodržet poloměr minimálně R4.

Díky za reakci
Naposledy upravil Balloo dne ned 03 led, 2021 2:33 pm, celkově upraveno 1
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » ned 03 led, 2021 12:28 pm

jafobe

Povedlo se ti pěkně vystihnout obě stanice, zkusím si to přenést do WinTracku. co se týče těch Ylonů můj názor je, že platí to co jsem psal výše. Na trati kterou jsem zmiňoval jezdí Brejlovec nebo hektor i se 2 Ylony.

Díky za názor
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků