Segmentovka TT kolem stěny

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 23 led, 2021 8:13 pm

chameleon píše:Počkej, ode máš jen ten skryťák - navíc naprosto standartní a běžný :wink:

"Jenom", ale líbí se mi to, žádné výhybky vzadu, dobrý přístup, dvě smyčky tak, jak to má být...

chameleon píše:Evidentně postižený vláčkama už definitivně jsi, vracíš se k tomu a už nikdy před tím neutečeš

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Myslím si to samé. Že období netrpělivosti a nerozhodnosti už mám za sebou před těma deseti lety. Samozřejmě, že se může stát cokoliv, ale teď je větší šance, že to půjde rychleji než třeba za 5 let v době, kdy bude rodina a další povinnosti. Teď mi nikdo nekecá do toho, co si koupím za vydělané peníze, ani co mám v pokoji. Nejvíce se bojím nedostatku zkušeností, ale jinak prostor je, čas je, peníze a touha to dokončit taky...
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 06 úno, 2021 4:34 pm

Ahojte,
v současnosti se věnuju hlavně nákupu železničních vozidel a o plánu ve volných chvílích přemýšlím. V zásadě mám jasno, že chci zachovat dvě smyčky, hlavní stanici a z ní trať do stanice koncové, neboť to mi umožní (dle mého názoru) pestrý provoz pro jednoho člověka, ale zároveň není problém si těch lidí přizvat víc a každý bude mít kousek své trati. Rovněž modelovou velikost a způsob ovládání mám vyjasněný, dále také nechci kolejiště široké třeba 100 a více cm kvůli přístupu. Epocha je taky jasná a to, že nechci rozkládací kolejiště, jsem již také psal.

Co ale ujasněné nemám, tak způsob realizace. Jak mi psal Cipísek v nedávném příspěvku - zda by nebylo lepší něco podobného udělat třeba podél stěn v pokoji, třeba by to bylo jednodušší na stavbu a provoz a návštěvníky by to zaujalo více - "mu vláčky jezdí po celém pokoji..." než kolejiště vcelku. Nevím, jsem otevřen diskuzím, koupil jsem i Milanovy knihy III a IV. Udělat třeba obě smyčky, spojit je a postupně mezi ně vkládat další díly :?: Nechci to před každým ježděním vydělávat ze skříně, mohlo by to být jako součást nábytku.

Chci probrat všechny možnosti a rozhodnout se tak, aby mi to přinášelo hlavně radost (především pak při provozu), ne komplikace.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod cipisekmp » sob 06 úno, 2021 5:16 pm

Ahoj.
Podle me neudelas podle sten to co jsi si naplanoval jako ideu. To uz by jsi musel "vyjet" z odbocne stanice do mistnosti. Smycky muzes mit jako "koncove skryte" stanice s vice kolejemi (tusim modulari TT z Brna tak jednu smycku maji), mezi nimi pri zdi tu mezilehlou odbocnou a kdyz te to popadne, tak pridas par trati na modulech smerem do mistnosti s koncovou stanickou. Tim padem si muzes zajezdit bez te koncove (smycka, nadrazi, smycka) a kdyz budes chtit tak pridas.
Mimochodem ja planuji v podstate taky kolejiste kolem zdi (to by melo zustat na miste) a Raholec by tam nemel na stalo. Sam netusim jak casto me popadne jezdici manie, ale urcite kazdy den to nebude. Takze ani to skladani / rozebirani nevidim tak tragicky. Jde i o to aby se na to moc neprasilo coz bude taky problem jak to vyresit.

Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 06 úno, 2021 6:31 pm

A nebo to nakombinovat - udělat jen viditelné části a potom smyčky vyvést ven. A nebo udělat jednu smyčku a tu druhou trať vést pak přes pokoj k druhé smyčce.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod chameleon » sob 06 úno, 2021 7:01 pm

Smyčky + SN zabírají dost místa. Třeba to moje spodní SN má 90x120cm. Vynásob to dvěma + viditelná trať + nádraží + odbočná trať... to ti pak pokoj bude malý... pokud by ti nevadilo přepřáhnout v SN, tak jsou ideální mini moduly, s těma se už líp vejdeš..

podél stěn v pokoji, třeba by to bylo jednodušší na stavbu a provoz a návštěvníky by to zaujalo více - "mu vláčky jezdí po celém pokoji..." než kolejiště vcelku. 

Doporučuji NEplánovat kolejiště pro potenciální návštěvy, pro budoucí děti atp... Stav ho pouze pro sebe a jak si přeješ ty! :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 06 úno, 2021 7:30 pm

Já mám totiž trochu strach z provozu na spirálách, tak proto jsem o tom přemýšlel. Jestli třeba nevykolejují vagony, vyjede to i MTB (četl jsem některé recenze apod.).

https://drive.google.com/file/d/1qnLgqy ... BQHSp/view
Jinak toto je poslední návrh... je to ve WTR, musí se to stáhnout.

Zatím jako nejlepší se mi jeví kompromis - udělat kolejiště tak, jak je v plánu a do budoucna lze vést trať klidně přes pokoj... V plánu to předpokládám, akorát nevím, zda by nebylo to napojení lepší udělat jinak. Takto by vlak přijel z širé tratě na propojku, musel by se otočit ve smyčce a teprve pak by mohl pokračovat do viditelné stanice k další smyčce...
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod cipisekmp » sob 06 úno, 2021 7:35 pm

Ahoj, ja jsem myslel jak jsi psal, ze jedna smycka na jedne strane (jedno skryte nadrazi) trat, mezilehlaodbocna stanice, trat a druha smycka (druhe skryte). Z te odbocne pak trat do te koncove. Smycky se daji taky udelat skladaci ja ji mam v H0 na 3 modulech 50*100 celkovy rozmer je po slozeni je 100*200 (byla puvodne ve slozenem stavu mensi 100*150 ale delalo to problem) ale v TT bude urcite mensi. Podle me se da jedna smycka skladat a druha schovana v nabytku.
Na stavbu je to relativne jednoduche, nemusis resit tobogany a pod serepeticky takze to udelas i sam s neci pomoci v dobe drevene.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod chameleon » sob 06 úno, 2021 7:42 pm

Já to taky pochopil jako cipisekmp. Nemohl bys sem dát pls obrázek místo Wintracku?
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 06 úno, 2021 7:50 pm

chameleon píše:Já to taky pochopil jako cipisekmp.

Tak jsem to taky původně myslel. Ale pak jsem začal uvažovat dál. :D

Že by šlo buď udělat něco podél stěny, tak jak píše Cipísek.
Nebo že by šlo udělat kolejiště, jak je v plánu, akorát jedna trať by vedla z panelu místo do SN a smyčky dál po pokoji a ta smyčka by byla někde na druhé straně pokoje.
A nebo by šlo udělat kolejiště, jak mám v plánu (i s propojkami) a napojit na to případně další trať, která by vedla kolem toho pokoje.

Doufám, že je to srozumitelné. :lol:

PS: Ta krajina je tam jen tak, že jsem se nudil při online výuce. :lol:
Přílohy
PLÁNY.jpg
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod chameleon » sob 06 úno, 2021 8:14 pm

Jestli se bojíš spirál, tak můžeš klesat ovály :)
Místa tam máš dost (r353 180° pak rovně ~70cm pak zas r353 180° pak zas rovinka....) ale podle mě to je zbytečné, páč 2m vlaky tam asi tahat nebudeš. A když bude s nějakým MTB problém, tak mu přidáš ještě jeden MTB jako přípřež a je to :-))

Nebo použít klesání tratí vzadu rovně po celé délce do jednoho suterénu s jednodušším společným SN, ale nezklesáš tak nízko a koleje vzadu budou hůře přístupné něž spirála, řekl bych...

Kdyby bylo na mě, tak zredukuju počet kolejí ve všech nádražích na minimum, třeba po 3 kolejích...ať stavba jde co nejrychleji a nebrzdí tě prachy. A začínáš od nuly - jen než nakoupíš tolik souprav aby se ti nevešly...po investici do kolejiště...nějaké ssoupravy můžeš mít i ve vitríně...
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod chameleon » sob 06 úno, 2021 8:27 pm

chameleon píše:Jestli se bojíš spirál, tak můžeš klesat ovály :)
Místa tam máš dost

Jen upřesňuji nešlo by to ve všech patrech, překažely by si pak skryťáky, takže ideální by to taky nebylo :oops:

Ale spirál se.neboj. Jak že máš velkou celou místnost? Pamatuji si tu část u dveří a postele, kolejiště by bylo u stěny naproti?
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 06 úno, 2021 8:34 pm

chameleon píše:Ale spirál se.neboj. Jak že máš velkou celou místnost? Pamatuji si tu část u dveří a postele, kolejiště by bylo u stěny naproti?

3,5 x 4,5 m, ale budu se stěhovat. Nyní jsou dvě možnosti umístění - buď za tou postelí a stolem podél stěny anebo jak píšeš naproti podél stěny, a to ideálně na kolečkách pro lepší manipulaci.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod chameleon » sob 06 úno, 2021 8:44 pm

Tak s tím počkej až po přestěhování, kdy se stěhuješ?
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 06 úno, 2021 8:45 pm

chameleon píše:Tak s tím počkej až po přestěhování, kdy se stěhuješ?


To bude ještě chvíli trvat, asi tak za rok a půl.
Říkal jsem si, že hrubou stavbu bych udělal do té doby a na novém pak dělal krajinu. Místnost bude trochu jiná, ale v podstatě dost podobná.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota

Příspěvekod chameleon » sob 06 úno, 2021 9:01 pm

Tak co dát vedle knihovny segment s dvěmi smyčkami (a SN) nad sebou, pravými oblouky 90° stočit tratě k zadní stěně (4,5m) kde se ti vejde nádraží na horní trati. Trať pokračuje pod zkosenou stěnu, kde se otočí o 180° a povede pod/před nádražím do spodní smyčky.
Skryťáky budou na rozebratelnych samostatných deskách, po přestěhování vylepšíš o vedlejší trať dle nových prostorových možností..
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: natlam a 23 návštevníků