Segmentovka TT kolem stěny

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod Myšpulín » pát 22 led, 2021 5:49 pm

ToVa píše:K tomu rozšíření... asi by se dalo uvažovat o rozšíření vlevo protažením kolejí koncové stanice (tak by se z ní dala udělat průjezdná) a další kolejí ze spodní hlavní stanice... Hledal jsem menší stanici, kde se takto křižují tratě a přitom stanice není obří a našel jsem Dolní Bousov. Né že bych chtěl hned kolejiště rozšiřovat, ale aby ta možnost tam byla a připravil už na to stanici...

K tomu rozšíření:
- Z hlavní stanice vlevo kolej nedostaneš.
- Pokračování z koncové, aby to k něčemu vypadalo, musel by jsi přidat minimálně 2 metry a ještě to bude málo.
- Můžeš napojit o jedno nebo dvě patra níže z tobogánů nebo ze smyček. Přidat to můžeš jak nalevo, tak napravo. Zajímavý by potom mohl být i výškový rozestup, který by třeba vlevo mohl zkrátit ten přidaný díl pouze na délku stanice plus něco malinko trati a dávalo by to i smysl.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » pát 22 led, 2021 6:00 pm

Myšpulín píše:K tomu rozšíření:
- Z hlavní stanice vlevo kolej nedostaneš.

Ano, teď jsem to zkoušel ve Wintracku, v hlavě je to vždycky jiné než na papíře. :D


Myšpulín píše:- Můžeš napojit o jedno nebo dvě patra níže z tobogánů nebo ze smyček. Přidat to můžeš jak nalevo, tak napravo. Zajímavý by potom mohl být i výškový rozestup, který by třeba vlevo mohl zkrátit ten přidaný díl pouze na délku stanice plus něco malinko trati a dávalo by to i smysl.


Z tobogánu bych asi nenapojoval, ještě v oblouku, ale ze smyček by to mohlo být zajímavé. tam by to mohlo být vlastně rozšíření jak do délky, tak do elka, ev. do učka. Nechci to napojovat teď, ale chci mít tu možnost a počítat s tím do budoucna, a už teď při stavbě tam dát ze dvě výhybky a kusé koleje navíc, než to pak vytrhávat koleje a vkládat mezi ně něco... Může se taky stát, že mě chytnou moduly, víš co... prostě radši tu možnost tam mít než ji nemít a pak toho litovat. Teď otázkou, jak to ze smyček udělat, aby to rozšíření bylo možné jak přidáním předním dílem, tak přidáním do boku...

Myšpulín, chameleon: máte dobré nápady... :idea: já bych na to v životě nepřišel. :oops:
Přílohy
ROZŠÍŘENÍ.png
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod chameleon » pát 22 led, 2021 9:57 pm

Já bych tak daleko nepřemýšlel, neboť
a) je to celkem drahá na to že to bude nejspíš zbytečná investice (ty 4 výhybky navíc)
b) třeba tě pak zláká jiný plán a tohle kolejiště prodáš
c) skryťáky máš dobře přístupné a až dostavíš kolejiště tak budeš mít dost zkušeností, že někde vyříznout a odlepit kus koleje a přilepit novou výhybku ti problém dělat fakt nebude. A když se budeš nudit a budeš mít chuť, tak třeba překopeš půlku kolejiště, nebo vložíš prodlužovací díl doprostřed, apod.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod Jiri Dvoracek » pát 22 led, 2021 10:14 pm

chameleon píše: A když se budeš nudit a budeš mít chuť, tak třeba překopeš půlku kolejiště, nebo vložíš prodlužovací díl doprostřed, apod.


Tak ještě, že jsi mne nejmenoval přímo, Jiříku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » pát 22 led, 2021 10:16 pm

chameleon píše:Já bych tak daleko nepřemýšlel, neboť
a) je to celkem drahá na to že to bude nejspíš zbytečná investice (ty 4 výhybky navíc)
b) třeba tě pak zláká jiný plán a tohle kolejiště prodáš
c) skryťáky máš dobře přístupné a až dostavíš kolejiště tak budeš mít dost zkušeností, že někde vyříznout a odlepit kus koleje a přilepit novou výhybku ti problém dělat fakt nebude. A když se budeš nudit a budeš mít chuť, tak třeba překopeš půlku kolejiště, nebo vložíš prodlužovací díl doprostřed, apod.


Takto dopředu zatím nemyslím. :lol: Já to tam zvažuji i proto, že bych si chtěl po dokončení hrubé stavby zkoušet krajinu na pár modulech. No a ty bych pak teoreticky mohl napojit z některé strany...

Jiri Dvoracek píše:Tak ještě, že jsi mne nejmenoval přímo, Jiříku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A já že by to by snad nikdo neudělal. :lol:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod chameleon » pát 22 led, 2021 10:42 pm

Takto dopředu zatím nemyslím.  Já to tam zvažuji i proto, že bych si chtěl po dokončení hrubé stavby zkoušet krajinu na pár modulech

:) aha, tak OK, ale na zkoušku ti stačí mini dioráma, já bych se nebál, když si koupíš foliáže tak je základ krajiny pohodička :wink:

Jiri Dvoracek píše:
chameleon píše: , nebo vložíš prodlužovací díl doprostřed, apod.


Tak ještě, že jsi mne nejmenoval přímo, Jiříku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:D :D :D :D :D :D Já si při psaní říkal, jestli si toho všimneš :D :D :D :D
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 23 led, 2021 7:40 am

chameleon píše: :) aha, tak OK, ale na zkoušku ti stačí mini dioráma, já bych se nebál, když si koupíš foliáže tak je základ krajiny pohodička :wink:


Jako jo, krajiny se moc nebojím, ale vždycky si to vyzkoušet, jistota je jistota.
Já to s těmi výjezdy k dalším dílům vnímám tak, že sice to bude pár tisícovek navíc, ale když to tam bude, tak to tam už bude. :lol: A jak říkám, člověk nikdy neví a mezitím alespoň v některých kolejích můžu odstavit krátký motor.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod cipisekmp » sob 23 led, 2021 8:08 am

Ahoj, ja jen kdyz vidim ty skryte casti, tobogany a pod tak si nedovedu predstavit tohle jak prvni projekt stavet. Nevim jake mas zkusenosti a alespon predbezny plan o svem zivote na 5 let dopredu, ale tohle za rok nepostavis.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 23 led, 2021 8:22 am

cipisekmp píše:Ahoj, ja jen kdyz vidim ty skryte casti, tobogany a pod tak si nedovedu predstavit tohle jak prvni projekt stavet. Nevim jake mas zkusenosti a alespon predbezny plan o svem zivote na 5 let dopredu, ale tohle za rok nepostavis.
Cipisekmp.


Jestli myslíš dovednosti, tak tam jsem se toho trochu obával, proto jsem uvažoval o stavbě na zakázku. Na druhou stranu si rád nechám poradit a myslím, že by bylo dobré se něco nového naučit.
Teď mám výhodu, že mám spoustu času - nemám rodinu a žádné další starosti či závazky, takže na stavbu budu mít čas i klid. Z hlediska financí také nepočítám, že to postavím za 5 tis. Můj odhad je bez krajiny a vozidel cca 50 000 - myšleno cena za materiál.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod t29 » sob 23 led, 2021 9:49 am

ToVa píše:
cipisekmp píše:Ahoj, ja jen kdyz vidim ty skryte casti, tobogany a pod tak si nedovedu predstavit tohle jak prvni projekt stavet. Nevim jake mas zkusenosti a alespon predbezny plan o svem zivote na 5 let dopredu, ale tohle za rok nepostavis.
Cipisekmp.


Jestli myslíš dovednosti, tak tam jsem se toho trochu obával, proto jsem uvažoval o stavbě na zakázku. Na druhou stranu si rád nechám poradit a myslím, že by bylo dobré se něco nového naučit.
Teď mám výhodu, že mám spoustu času - nemám rodinu a žádné další starosti či závazky, takže na stavbu budu mít čas i klid. Z hlediska financí také nepočítám, že to postavím za 5 tis. Můj odhad je bez krajiny a vozidel cca 50 000 - myšleno cena za materiál.


Taky ve snění a plánování přebíhám od metrové poličky po třímetrovou segmentovku, o modulech nemluvě, vozidla dvou měřítek přibývají a kolejiště nikde. Než začnu stavět velké kolejiště, chci mít projekt hotový a doladěný - pak může klidně roky ležet v šuplíku a mezitím si postavím něco velikosti té poličky nebo konferenčního stolku (pokud budu mít doladěný projekt na tu poličku :D ). Spousta lidí tady má menší kolejiště na odreagování od většího, vyzkoušení technik a postupů atd.
50 tisíc za materiál a jak píšeš, zakázková výroba by stála cca dvojnásobek. Kdyby se z těch 50 tisíc rozdílu použilo 10 tisíc na minikolejiště, kde se naučíš co a jak, zbyde ti o to víc na krajinu a vozidla. Projekty MSJF nebo kapesní ovál a la Kavkovy Zbednice a Nekly tě možná provozně nezabaví, ale dají ti zkušenosti se stavbou.
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 23 led, 2021 10:19 am

Tak naštěstí už jedu jen v jednom měřítku, ale byly doby, kdy mi tady kolegové navrhovali kolejiště pro TT, já na to řekl "díky, ale já už jsem hánulkař," pak jsem začal psát Nkařům apod. Teď jsem dospěl k tomu, že je to dost o zvyku, měl jsem doma zbytky H0, koupil jsem TT, hrál jsem si s ním a teď jsem vytáhl H0 a přijdou mi jako robusní sloni a už je prodávám na aukru. :D V období, kdy jsem si v H0 jezdil, tak jsem se smál TT-blechám. Takže asi tak. :lol: TT mi přijde jako kompromis mezi množstvím vozidel české předlohy, velikosti a nároky na prostor, prostě zlatý střed, jak se říká.

Proč nechci pidikolejiště je právě ten důvod, že by mě provozně nebavilo, zkrátka by to bylo jen kvůli získání zkušeností. Možná by to mohlo být motivující ve smyslu jo, dokázal jsem postavit minikolejiště, tak teď můžu jít ale na větší projekt. Na druhou stranu si říkám, že ty techniky jsou stejné, ať je to stavba většího či menšího kolejiště. A pokud zapojím přestavník jednou, zvládnu ho zapojit už třicetkrát... Totéž se spoustou dalšího. A radši hned od začátku budu dělat něco, co bude pak na delší dobu než jen na kroužení. A nikdo mi nebrání začít nejnižší smyčkou, na horní desce si provizorně udělat koncovou staničku a jezdit, pak dostavit zbytek a krajinu dodělat až potom, na ní fakt zatím nespěchám.

Na druhou stranu uznávám, že i minikolejiště může být cesta, zatím mě ale moc neláká.

t29: Koukám, že si také z Hradišťa. :lol:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod t29 » sob 23 led, 2021 1:14 pm

Jo, su taky z Hradišťa, vidím že koukáš :D

U mě bylo před třiceti lety BTTB a tak jsem TT zdědil z dětství, jenže slovácká modulovka jede v H0 a já dostal čuchnout k modulům, proto dvě měřítka. Protože i ten nejmenší ovál v H0 stavěný podle modulových pravidel zabere 3x2 metry, tak na doma zůstane TT, postavené tak, aby se v případě potřeby daly segmenty odvézt obyčejným osobákem. Jinak s prostorovými nároky je to diskutabilní, hodně záleží na tématu kolejiště: Rychlík v N potřebuje stejně nebo víc místa než motorák v H0. Mě "naštěstí" zajímá přeprava nákladů a vlečky, takže na kolejišti místo dlouhých nádraží chci co nejvíc průmyslu, zabavím se při posunu a osobáky můžou klidně kroužit dokola. Pokud chceš mít "Brejle se čtyřma", tak se mi z pohledu diváka víc zamlouvá Ledečko, kde má hlavní trať dvě jeviště, než Poustevna, kde je to z tunelu do stanice, ze stanice do tunelu. Osobně jsem zavrhl koncepci odbočná+koncová právě kvůli tomu, že na kochací lokálku jezdí jen něco. Na druhou stranu, možná změním názor, až se mi budou ypsilony lámat na viditelných R310 :) A ještě k tomu minikolejišti - i ovál jde připravit tak, aby se dal připojit a používat jako rozšíření velkého kolejiště.
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod cipisekmp » sob 23 led, 2021 4:15 pm

Ahoj. Vidim ze Uheraci si pokecali :lol: :lol:
No k veci. Ja to ani nemyslel dovednostmi, penezmi ale spise tim, ze takove kolejiste je na roky. Abys pak nelitoval ze kolejiste nedodelas nebot podle me planovat neco dele nez na 5 let je v tvem veku hodne odvazny projekt. Jen se podivej, kolik kolejist co jsou zde planovane jsou nikdy nedodelane projekty a kolik jich majitele dotahli do konce.
Myslim ze trebas takoveto jednoduzsi kolejiste (viz priloha) by se dalo udelat jako rozebiraci a skladaci do skrini. Hlavne tam nejsou tak silene tobogany, skrytaky a pod. Je to v H0 takze v TT by to bylo bud mensi, nebo s delkove delsima dopravnima kolejama. I na stavbu je to podle me vyrazne jednoduzsi nez to, co jsi naplanoval. A rozsireni? Jednoduse z te horni stanice ven do leva.
Doufam ze se Milan Ferdian nebude zlobit ze mu to tu vlozim.
Cipisekmp.
Přílohy
Rožňava skrytá DF.jpg
Nižná Slaná m.jpg
Nižná Slaná m DF.jpg
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod ToVa » sob 23 led, 2021 6:10 pm

cipisekmp píše:ze takove kolejiste je na roky. Abys pak nelitoval ze kolejiste nedodelas nebot podle me planovat neco dele nez na 5 let je v tvem veku hodne odvazny projekt. Jen se podivej, kolik kolejist co jsou zde planovane jsou nikdy nedodelane projekty a kolik jich majitele dotahli do konce.


Díval jsem se, že drtivá většina projektů pak někde skončí neznámo kde. Jestli jde o dostatek času, tak toho se nebojím, kdy jindy než teď při studiu, když půl roku se studuje a půl ruku jsem doma (nebo pracuji, ale i tak). Toho času je podle mě více než když budu chodit pak do práce a mít rodinu. Tím pádem by stavba mohla pokračovat rychleji. Co se týče vytrvalosti, samozřejmě nevím, co bude za pět let. Ale myslím, že jsem se od minula poučil a uvědomil si, že je dobré si vše promyslet, ale zároveň u toho vydržet, aby to mělo nějaký výsledek a ne každý týden plán měnit.

Pořád si říkám, kdy jindy než teď. Já jsem se do toho Jirkova návrhu zamiloval. :lol:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Návrat a Dolní Lhota => Ledečko

Příspěvekod chameleon » sob 23 led, 2021 7:42 pm

Já jsem se do toho Jirkova návrhu zamiloval. 

Počkej, ode máš jen ten skryťák - navíc naprosto standartní a běžný :wink: Ale i na to Ledečko by šel napasovat.

Stavebně bych toto kolejiště pokládal za jednodušší, jsou to jen 3 roviny dostatečně od sebe výškově oddělené.

Já jsem taky jako dítě si jen hrál s BTTB na koberci, pak stavěl první kolejiště neúspěšně v 19-22 letech, pak se vrátil před 30. a nedostavěl podobnou segmentovku, pak malé Ledečko od M.F., pak první Naději od M.F., pak měl pauzu s dětmi cca 5 let a teď pokračuju... Ale co chci říct - i ty nedostavěné kolejiště byly fajn, každé mělo něco do sebe, bavilo to, a hlavně - vyhazoval jsem většinou jen dřevo a trochu krajiny - neboť elektroniku a i větší část kolejiva jde recyklovat (pokud lepíš Herkulesem a vodou, tak po odmočení lepidlo zas koleje uvolní).

V případě neúspěchu se tyhle skryťáky dají krásně využít u jiného projektu bude-li to tak již stavěno (jakoby samostatné segmenty)

Evidentně postižený vláčkama už definitivně jsi, vracíš se k tomu a už nikdy před tím neutečeš, souhlasím s tebou, že teď je vhodný čas, ten je vhodný ostatně vždy, když člověk může a chce :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 6 návštevníků

cron