Segmentovka TT kolem stěny

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » úte 09 bře, 2021 8:15 pm

Zatím u té postele nejsu. :mrgreen: Určitě bych to pak chránil plexisklem nebo zavíral do skříňky, ale o tom nemá cenu teď uvažovat. :D
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod Zlámalík » stř 10 bře, 2021 10:57 am

Psal jsem, že se podělím o nápad, tak to plním.
Před lety jsem vymýšlel taky segmentovku kolem stěny, po vzoru "nudlovky" kolegy Vova z mojett. Základ měla být stanice na dvou panelech, která by ležela na knihovně a mělo se pokračovat na obě strany:
- doleva smyčkou okolo nějakého průmyslu dolů do koncového skryťáku pod touto stanicí
- doprava přes parapet okna, kde by byla odbočka v širé trati (vzor Rataje apod.) na protější stěnu za gauč - dole zase skryťák, nahoře pak koncová stzanice, lom či něco jiného.

Celkový pohled - "hlavní nádraží" vlevo, koncová stanice lokálky vpravo. Celkové rozměry cca 3,40 vlevo x 3,0 šířka x 3,20 vpravo. Hloubka panelů 34 cm.

Ovasltbg.jpeg


Detail zadního pravého rohu s vjezdem do pravého skryťáku:

gwFKI0_A.jpeg


Kolejiště mělo být z panelů 90x34 cm, silných cca 2 cm, které by se ukládaly jako poličky do vyhrazené skříně. Montáž na stěnu pomocí L-konzol, ve zdi by byly nachystané kotevní šroubky do kterých by se konzoly jen zahákly a panely na to položily. Snadno, rychle, operativně. Výstavba po částech bez rizika utopení investic a času, vždy se dá další stavěný kus upravit podle nálady a možností. Nevýhoda je neexistence smyček na koncích a nutnost objíždění. Ale v daném prostoru to bylo maximum, co šlo dosáhnout.
Vznikla jen ta hlavní stanice (fotky zde: https://tt120.zlamal.cz/fotogalerie/), ale nápad nezahazuju.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » stř 10 bře, 2021 11:11 am

Zlámalík: Ty fotky vypadají luxusně, úplně jak v reálu. Mně se ani nechce věřit, že je to model.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod Ivan » stř 10 bře, 2021 11:48 am

Zlávalík: já v tom vidím více Trainmaniaka, než VojtuV :-) . Jestli Tova nezná, jukni na trainmania.info. V zásadě mohu klidně říct, že je Trainmaniak vinen za můj návrat k vláčkům (od dětství s BTTB :D ).

Já kdysi plánoval něco podobného co ToVa (a Trainmaniak), jen to začalo u dvou segmentů, spíše jednoho segmentu (skončil nedodělaný v garáži, ale spoustu jsem se toho na něm naučil, takže nelituji!!!). A jednoho diorama, které zbylo v knihovně a po stěhování k manželce jsem si udělal vitrínu na mašinky, kde je ono diorama a ještě jedno. Nakonec stavím jen mini, a to ještě pomalu z dovodů: prostor, přišly děti a práce. Už se považuji za ostudu, ale práce stále pomalu pokračují a teď se často více jezdí než staví :D.

Tímto příspěvkem však nechci ToVu odradit, mne se koncept líbí a fandím mu :wink:, jen se chci poělit o zkušenost. Takže, je-li si jistý, že bude mít na stavbu dostatek času, tak proč nezačít takovou stanicí. Vždy se to dá případně prodat...

no a až děti třeba za 20 let vylétnou z hnízda, bude prostor i pro segmentovku podél zdi
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » stř 10 bře, 2021 12:23 pm

Ivan píše:Jestli Tova nezná, jukni na trainmania.info.

Znám již několik let od mých modelářských počátků, je super.

Ivan píše:Takže, je-li si jistý, že bude mít na stavbu dostatek času

Času jo, peněz taky, no a zručnosti se musím naučit. :oops:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod Zlámalík » stř 10 bře, 2021 12:44 pm

Ivan píše:Zlámalík: já v tom vidím více Trainmaniaka, než VojtuV :-)

No je tam vidět Trainmaniakovo pozadí :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » čtv 25 bře, 2021 1:44 pm

Zdravím všechny.
Doba dřevěná je za námi, přidávám fotky z průběhu stavby:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... fD-JQEHF_c

Blíží se doba instalace kolejí a elektra, tak jsem chtěl poprosit o radu s izolovanými úseky:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... fD-JQEHF_c

Zelená: úsek napájený modulem smyčky
Růžová: detekovaný úsek
Červená: izolační spojky, u srdcovek samozřejmě obě kolejnice
S1 - S 15: označení sledovaných úseků
16, 17: nesledované mezistaniční úkoly

Pro upřesnění - přes týden je volná chalupa, takže práce na kolejišti probíhá většinou ve všedních dnech.
Díky všem. :wink:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » čtv 15 dub, 2021 2:27 pm

Prý to sem mám vložit, tak to sem vkládám. :lol:
Nyní mě čeká ta elektrická část, což bude asi náročnější. :D
Obloukovou výhybku vzadu ještě doplním.
Přílohy
FOTO 1.jpg
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod workous » čtv 15 dub, 2021 3:05 pm

Moc pěkná práce....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod chameleon » pát 16 dub, 2021 7:40 am

paráda, a ta rychlost výstavby - to závidím :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » pát 16 dub, 2021 7:43 am

Moc děkuji za pozitivní ohlasy. :wink: Je to moje premiéra, a tak jsem z toho občas nervózní, jestli jsem něco neudělal špatně, nezanedbal atd., ale na druhou stranu je to super pocit mít to nejen na papíře, ale také před sebou. :)
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod chameleon » pát 16 dub, 2021 8:08 am

ToVa píše:.... jsem z toho občas nervózní, jestli jsem něco neudělal špatně, nezanedbal atd....

jestli ti to dělá co chceš (jezdí?) a vypadá tak že se ti to líbí, tak je vše správně :D

A až tam dáš kulisu a uděláš krajinku, tak si myslím, že to bude vypadat moc pěkně, díky dobře dimenzovanýho SN se smyčkama i s bohatým provozem. Pokud nebudeš brzy pokračovat kolem místnosti, tak si můžeš dočasně dát na oba konce mini-segmenty s továrničkami ať máš víš práce ve stanici...
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » pát 16 dub, 2021 6:46 pm

chameleon píše:jezdí?

Kupodivu. :lol: Ale problémy určitě přijdou, jak se budou instalovat serva a srdcovky. :D

chameleon píše:Pokud nebudeš brzy pokračovat kolem místnosti, tak si můžeš dočasně dát na oba konce mini-segmenty s továrničkami ať máš víš práce ve stanici...


Uvidíme, zatím nemám vůbec ponětí, jak by to pokračování mělo vypadat. Zatím vpravo udělám tunel, kam bude jezdit motoráček a pak se uvidí. :wink:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod Ivan » sob 17 dub, 2021 12:30 pm

Pěkný skrytak, dle fotek i hezky rovně položeno. Doufám, že budeš pokračovat s prezentací :wink:
Srdcovky jsou podle mne největší opruz v elektru, je to nekonečná práce. Tak ať ti jde pěkně od ruky!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » ned 09 kvě, 2021 1:04 pm

Ivan píše:Srdcovky jsou podle mne největší opruz v elektru, je to nekonečná práce.

U srdcovek jsem si hodně zanadával, pravda. :D Ale nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem čekal.

Přidávám tedy další aktualizace:
K dnešnímu dni tedy nainstalována serva a základní elektro. Detekci (S88) budu dělat později, izolované úseky jsem již vytvořil. Elektrikář nejsem, takže mi šlo hlavně o funkčnost a o to, abych se v tom vyznal. Komponenty mám především z DCC doma, děkuji panu Královi za trpělivost se mnou. :oops: Místy se muselo také trošku říznout do desky, ona ta serva jsou přeci jen dost velká.

Nyní už je kolejiště doma a složené a ve fázi testování. Musí se ještě vyladit kolejové spojení mezi segmenty, zapojit kolejiště do PC (jelikož překlikávat výhybky v Multimouse se fakt nedá) a také vyřešit spřáhla, protože Tilligovská se mi často rozpojují, uvažuji proto o Kuehnu nebo Peho.

Děkuji všem také za rady a nasměrování na správnou cestu. Jsem i rád, že jsem kolejiště nenechal někým postavit, ale hezky jsem si vším prošel...
Přílohy
elektro.jpg
elektro.jpg (31.34 KiB) Zobrazeno 2847 krát
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků