Dancerovo TT 250×101×39

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Ivan » stř 23 pro, 2020 11:34 am

Ahoj, mám nějaké podněty:

- vrchní stánice, připadá mi zvláštní, že jsou obě zhlaví do oblouku jen proto, aby se vešel jeden šturc. Vím, že tam není místo, proto bych udělal radši hlavní dopravní kolej č. 1 napřímo vloženou mezi oblouky na volné trati. Z ní pak bude vyvedena jedna dopravní kolej a jedna manipulační, případně skladková.
- výhybka nad vyztuhou, je - li to ve skrytaku, může být přestavníky umístěn i já desce vedle výhybky.
- můžeš sem dát plánek s úplně všemi kolejemi, skrytými i viditelnými? Trochu se v tom ztrácím, ale možná jen já :mrgreen:
- zbylé výhybky, můžeš z nich postavit na začátek nějaké mikro kolejiště pro test postupů (pakliže jsi ostřílený vlackar, tak jako bych nic neřekl)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Trixt » stř 23 pro, 2020 5:27 pm

Dancer píše: Přestavníky budou od MTB, tak ro snad půjde.

Přestavníky mají přímočarý pohyb, takže i bez jakéhokoliv vedení jen pomocí 2x zahnuté struny jej můžeš posunout bokem naprosto bez problémů. Sám to používám. Nedávno jsem přestavník musel posunout kvůli návěstidlu a zabralo mi to i s demontáží, ohnutím struny a montáží o kus vedle asi 5 minut. Je samozřejmě možná instalace i shora, ale vzhledem k malé výšce mezi patry bych ji moc nedoporučoval, aby se ti tam vešel šroubovák v případě demontáže přestavníku.

Ivan píše:Ještě mám dotaz ohledně těch výřezu. ..... Mám takový pocit, aby se mi to nepropadalo do středu.

Co se týká překližky, používám též 8 mm a zdá se mi tuhá dostatečně. Ty sice máš otvory navrženy jinak, ale i tak si myslím, že po přišroubování překližky k rámu bude deska dostatečně tuhá. Vyzkoušej si to, než ji vyřežeš. Polož překližku na rám posuň ji kupředu tak, aby zadní hrana byla v místě hrany nejdelšího výřezu, přitáhni ji k rámu a k výztuhám pomocí stolařských svěrek a zatiž ji odpovídající hmotností. Sám uvidíš kolik se ti prohne. Bude určitě rozdíl, když bude na rámu jen položená a když bude připevněná.

Ivan píše:můžeš sem dát plánek s úplně všemi kolejemi, skrytými i viditelnými? Trochu se v tom ztrácím, ale možná jen já ...

Ony ty plánky jsou na předcházejících stranách. Měnil se jen tvar horní stanice.

Ivan píše:vrchní stánice, připadá mi zvláštní, že jsou obě zhlaví do oblouku jen proto, aby se vešel jeden šturc.

Já myslím, že Dancer to tak navrhl hlavně proto, aby se mu za nádraží vlezla staniční budova. Je to daň za malý prostor.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Ivan » stř 23 pro, 2020 6:56 pm

Ivan píše:můžeš sem dát plánek s úplně všemi kolejemi, skrytými i viditelnými? Trochu se v tom ztrácím, ale možná jen já ...


Prošel jsem znovu podrobně planky a už jsem to pochopil. Trať je ve výsledku ovál s tím, že je ve skrytaku dvojitá kolejová spojka, která ho umožňuje využívat buď jako klasické vratné smyčky, nebo na kroužení na kochačku ke kávě? Pěkné řešení!
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Dancer » pon 28 pro, 2020 12:51 am

Tak jsem se malinko posunul. Desku jsem narýsoval, vyřezal a nalepil duvilaxem miralon. Láhev vína posloužila jako válec k lepení :D. Jen mi nedošlo, že musím vše překreslit znovu. Problém je, že mi po vyřezání desky chybí středy pro rýsování os kolejí. Jaký je v tuto chvíli ideální postup pro pokládku kolejí. Vytisknout si šablony jednotlivých kolejí a poskládat to 1:1 s plánem, nebo nějak vytisknout celý plán v měřítku (jestli to tedy ve WinTracku jde)?
Přílohy
20201227_220630.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod pekl024 » pon 28 pro, 2020 6:44 am

Dancer píše:nebo nějak vytisknout celý plán v měřítku (jestli to tedy ve WinTracku jde)?


Umí tisknout 1:1 , ale na klasické tiskárně to budeš mít jako puzzle.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Dusan » pon 28 pro, 2020 8:13 am

Předpokládám, že myslíš středy pro nakreslení os kolejí v obloucích. Tak si polohu středů odměr v plánku a pak jej přepočtem měřítka přenes na základ kolejiště. Pro kontrolu správné polohy si narýsuj nějaký oblouk a případně zkoriguj. Je to jednoduché, popereš se s tím. 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Trixt » pon 28 pro, 2020 9:38 am

Dancer píše:Jaký je v tuto chvíli ideální postup pro pokládku kolejí. Vytisknout si šablony jednotlivých kolejí a poskládat to 1:1 s plánem, nebo nějak vytisknout celý plán v měřítku (jestli to tedy ve WinTracku jde)?

Já to řešil tak, že jsem plánek vytiskl z Wintracku 1:1 na obyčejnou tiskárnu na A4. Pak jsem to poslepoval. To lepení bylo zdlouhavé, ale dalo se to zvládnout. Tím jsem získal plán, který mi odpovídal realitě (byl stejně veliký jako můj panel). Pak máš dvě možnosti. Buď jej přilepíš na základovou desku a na něj budeš lepit podloží, nebo se jej pokusíš překreslit na desku. Já jsem jej překresloval.

Tím, že si plán vytiskneš se vyhneš problémům, které bys měl při překreslování atypických zakřivení vzniklých při použití flexi kolejí, kdyby ses snažil plán rýsovat ručně přímo na desku.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Ferys » pon 28 pro, 2020 7:06 pm

Zkus najít tiskárnu, nebo projekční kancelář, kde Ti plán vyplotrují na jednom kuse papíru.
Kolejiště máš hezky promyšlené, umožňuje výbornou variabilitu a simulaci reálného provozu. Vývoj sleduji a držím palce.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Dancer » úte 29 pro, 2020 11:56 pm

Nesehnal jsem nikoho, kdo by mi na počkání vytiskl na plotru celý plán, tak jsem to udělal z A4. Lepení bylo výživný, ale nemusel jsem lepit vše. Udělal jsem jen oblouky a zhlaví. Překvapil mě ale tisk, že nebyl úplně přesný. Občas to o pár desetin milimetru ujelo.
Podloží pod koleje je z miralonu, tak jsem koleje přenesl na podklad pomocí špendlíků u každého pražce. Nakonec bylo lepší a hlavně rychlejší kraje proříznout nožem.
Koleje vytvářím z pevného podloží a prutů, ale peru se obloukem. Ucvakl jsem konce bez patek, ale stejně se to v místě spojů podloží nepatrně kroutí. Snad to nebude problém.

Teď vyvstává otázka, jestli mám na koleje nejdříve napájet veškeré kabely a provrtat pro ně a struny průchody, nebo nejdříve přilepit s dírami v desce na struny přestavníků a až poté řešit napájení úseků?
Přílohy
20201229_221630.jpg
20201229_214701.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 30 pro, 2020 12:19 am

Určitě bych nejdříve napájel přívodní vodiče a taky udělal štěrbiny pro drátek přestavníku pod výhybkami.
Podívej se taktéž na možnosti úpravy výhybek EW2.
Propojením jazyků s kolejinicemi a odříznutím srdcovky můžeš dosáhnout vyšší spolehlivosti a nespoléhat se tak pouze na styk jazyku a kolejinice.
Já třeba ke každé výhybce EW2 vedu 4 vodiče.
Pokud budeš mít jen EW1 tak je dobré zkontrolovat přívody z výroby zda opravdu pevně drží a případně je taky dopájet.
Taky již musíš mít rozmyšlené dělení na úseky, aby jsi někde nezapoměl k úseku připájet napájení.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Trixt » stř 30 pro, 2020 6:29 am

Dancer píše:Koleje vytvářím z pevného podloží a prutů, ale peru se obloukem. Ucvakl jsem konce bez patek, ale stejně se to v místě spojů podloží nepatrně kroutí. Snad to nebude problém.


Ahoj, než prut navlečeš do oblouku, je potřeba ho vytvarovat, jinak budeš mít problémy při dodatečném dělení kolejnic za účelem vytváření úseků. Na tvarování jsou přípravky, ale ty já nepoužíval. Použil jsem pracovní koženou rukavici a pruty jsem protahoval mezi prsty tak dlouho, až jsem dosáhl na daném úseku potřebného poloměru. Než jsem prut navlékl, musel mi sedět při položení na plán. Pokud byl prut natvarován, tak i když jsem musel navléknout například část roviny a pak teprve část oblouku, šlo to. Prut si tvary podržel.

Co se týká úpravy výhybek EW2, dobře to má vysvětleno na svých stránkách Martin Pinta, na kterých je vidět i následující obrázek:

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Dancer » sob 09 led, 2021 9:22 pm

Ahoj. Tak jsem se zase malinko posunul. Koleje jsou kromě stoupání a jedné části, kde mi chybí podloží přilepené (tím se dost zvýšil hluk z jízdy) a provizorně propojené abych mohl testovat průjezdnost. Kvatro nemá problém. Přišel mi dekodér do čmeláka, tak to vyzkouším i s ním a ypsilonama. Čekám ještě na přestavníky mp1. Jeden kus mám na zkoušku. Překvapila mě tuhost flexi výhybky. Snad to přestavník přetlačí.
U jedné výhybky se mi podařilo zlomit unašeč jazyků. Je slepený gelovým vteřiňákem, tak budu doufat, že nepovolí.
Obloukové a EW1 výhybky jsou ze stavebnice s kovovou srdcovkou. Přijde mi, že srdcovka je vyšší a všechny vozy i lokomotivy přes ně trochu skáčou. Máte podobné zkušenosti :?:
Přílohy
20210109_213547.jpg
20210109_213520.jpg
20210109_213251.jpg
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Trixt » ned 10 led, 2021 12:02 am

Později jsem také stavěl výhybky z flexi stavebnice a mohu říci, že MP1 s ní problém nemá. Přesto bych je dnes při stavbě raději trochu upravil, aby měla menší tuhost.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 10 led, 2021 7:21 am

Ahoj, pěkně Ti to přibývá, radost pohledět. U flexi výhybek se zbrušuje pata kolejnice - jazyka v místě, kde má EW1 kloub, tedy vedle pevného uložení. Při oboustranném zbroušení dojde k výraznému snížení tuhosti.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Dancerovo TT 250×101×39

Příspěvekod Dusan » ned 10 led, 2021 10:19 am

Rozjel si to pěkně. Neviděl jsem originál, ale dle fotky bych chtěl upozornit na kvalitu pájených spojů. Myslím, že je nemáš dobré na tom přívodu ke kolejnicím a to by se budoucnu v SN nemuselo vyplatit. Spojky kolejí si se taky snažil propájet, aspoň podle fota, tam je lepší použít neutrální pájecí kapalinu, či pastu, krásně to funguje, akorát je třeba mít po ruce třeba líh a tvrdší štětec(já použil starý zubní kartáček) a spoj hned důkladně očistit ...
Ať se daří ...
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků