Kolejiště TT na hranickém náměstí ve výloze pro děti

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště TT na hranickém náměstí ve výloze pro děti

Příspěvekod zirecek » ned 27 zář, 2020 12:42 pm

V Hranicích u Přerova je na náměstí kolejiště ve výloze obchodu. Toto kolejiště znázorňuje některá známá místa z Hranic a okolí. Cílem kolejiště je zájem dětí, rodičů, zpestření času návštěvníkům náměstí. Kolejiště má majitele/mecenáše, tedy člověka, který vše uhradil a je schopen se podílet na zajištění provozu.

Já jsem zprostředkovatel, dočasný údržbář kolejiště. Kolejiště je složitější na provoz, dostali jsme se k němu až druzí, třetí v pořadí, takže jsme přišli k hotovému a opakovaně nefunkčnímu celku. Kolejiště jako celek bylo příliš složité pro zajištění nepřetržitého provozu více souprav v digitálním režimu. Před Vánocemi v zimě 2019/2020 se nám povedlo po větším údržbovém zásahu zjednodušit provoz jednoho vlaku a zajistit provoz s krátkými přestávkami přes Vánoce, takže kolejiště splnilo svůj účel v podobě lákadla pro děti s rodiči. Při vánočních trzích na náměstí se stala návštěva výlohy s kolejištěm nedílnou součástí pro většinu příchozích. Po Vánocích se stalo kolejiště opět statickou výplní výlohy bez provozu mašinek. Vizuálně působí kolejiště samo od sebe. Avšak provoz vlaků je jakási nezbytná součást, alespoň část dní nebo část roku. Kolejiště má instalováno programovatelné osvětlení, možnost pohyblivých prvků - kácení stromu, otáčení větrníku, apod. Vše je ovládáno venkovními tlačítky v dřevěném rámu prosklené výlohy. Bohužel já sám za sebe jako pomocník nejsem schopen kolejiště udržet v provozu dlouhodobě. Jsem schopen zajistit pravidelné čištění, nakolejování, údržbu, restart soupravy. Avšak nejsem přímo elektrikář, který se hrabe v DCC, osvětlení, tlačítkách, programování osvětlení, atd. Chce to alespoň dva lidi na zajištění provozu, protože na jednu osobu je toho hodně v delším horizontu. Provozu pomáhá například jeden pán, který pravidelně čistí mašinky, ale nemůže vypomáhat přímo na místě opakovaně (mašinky vozíme do Olomouce a zpět). Jako možný vývoj se nabízí také větší přestavba, výrazné zjednodušení kolejového řešení, pro vyšší spolehlivost provozu - tzn. jeden či dva okruhy bez výhybek a bez stoupání/klesání.

Aktuálně se nabízí otázka a varianty dalšího působení, což je vlastně také důvodem vložení tohoto příspěvku na zdejším fóru:
- Je někdo v Hranicích a okolí, kdo je ochoten se spolupodílet na zajištění funkčnosti kolejiště?
- Je někdo v Hranicích a větším okolí, kdo vede nebo chce zahájit modelářský kroužek a chce si kolejiště vzít do modelářského kroužku s dětmi?

Chápu, že je problém sehnat i někoho za úplatu, protože pro většinu z nás je železniční modelářství prvotně koníček, který děláme, kdy chceme a jak chceme, tudíž představa "povinného" zajištění provozu se trochu vymyká prvotnímu smyslu koníčku obecně. Avšak toto kolejiště má za cíl působení pro více lidí, jak na náměstí, tak klidně za zavřenými dveřmi domu dětí a mládeže pro modelový kroužek.

Budu rád za případné návrhy, jestli tento text zaujal a zajímají tě další informace.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Obrázek
zirecek
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 18 úno, 2012 8:06 pm

Re: Kolejiště TT na hranickém náměstí ve výloze pro děti

Příspěvekod vinklarekcz » ned 27 zář, 2020 3:03 pm

Zdravím Vás - kolejiště jsem viděl - bydlím za humny, ale nedovedu si představit jeho provoz několik hodin denně bez přítomné obsluhy.
Dělám trošku do H0 analog, a v DCC jsem skoro laik. V Hranicích znám jen jednoho strojvedoucího, který i dělá/dělal do malé železnice, ale pochybuji že by měl o výše uvedené zájem, resp. dokonce vedl žel. kroužek (v podstatě i v našem RC klubu - Modelářský klub Aeroklubu Hranice postrádáme mladou krev ...)

ps: Hranice přece nejsou u Přerova, ale 25km od něj ... a jde o známou žel. stanici 2. koridoru zvanou "Hranice na Moravě" :)
vinklarekcz
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát 08 lis, 2013 8:57 am
Bydliště: 75361

Re: Kolejiště TT na hranickém náměstí ve výloze pro děti

Příspěvekod zirecek » ned 27 zář, 2020 4:44 pm

Má myšlenka byla také redukce kolejiště na 2/3 až 1/2 délky s dvěma jednoduchými okruhy ve dvou úrovních bez výhybek a stoupání. Jezdily by samostatně dvě soupravy. Kolejiště by bylo v provozu pouze v sezóně například v zimním období. Provoz přes den se dá omezit časovačem na určité hodiny. Provoz je udržitelný, je potřeba najít rovnováhu v pravidelné výměně mašinek a čištění kolejnic. Tedy pravidelně měnit mašinku špinavou za čistou a setřít koleje. K dispozici je několik mašinek, některé se osvědčily, jiné jsou spíše na domácí ježdění. Bez výhybek a stoupání při krátkých soupravách je to udržitelné. Mimo vláčkovou sezónu může být v provozu točení mlýna, padací strom, noční osvětlení na tlačítko.
zirecek
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 18 úno, 2012 8:06 pm

Re: Kolejiště TT na hranickém náměstí ve výloze pro děti

Příspěvekod vinklarekcz » ned 27 zář, 2020 5:37 pm

Dík za další upřesnění - možná bych vypomohl. Když tak mi zítra napište nebo zavolejte. Kontakty mám na svém webu vinklarek.cz
vinklarekcz
 
Příspěvky: 67
Registrován: pát 08 lis, 2013 8:57 am
Bydliště: 75361


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků