Kolejiště Schwarzbach (TT)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod hank » sob 03 pro, 2022 2:44 pm

Trainmaniak píše:...k těmto betlémům, vlakodromům apod. po vzoru někdejších kolejišť z NDR...


Zase musím oponovat. Těch kolejišťových betlémů (dokonce i echt vánočních s Christkindlem někde v odstaveném vagónu ve šturcu) a vlakodromů se mnohem víc než v NDR vyskytovalo v bývalém západním Německu, o čemž se lze přesvědčit třeba i jenom zběžným prolistováním časopisu MIBA z 50. - 80. let. Někteří Němci (zvlášť z těch jižních katolických území, kde se baroko uchytilo lépe než na reformovaném severu) a taky Rakušané k takovým poněkud kýčovitým věcem zřejmě nějak víc inklinují (samozřejmě nejen při stavbě kolejišť), nehledě na jiné rozdíly v historickém vývoji, jimiž různé části Německa a Rakouska prošly. Malá skromně vybavená kolejiště jsou spíš na témata všelijakých minimalistických Klein- a Kreisbahnen odněkud ze severu - od Šlesvicka až po Východní Prusko. (Pořád platí, že většina lidí je při stavbě nejvíc ovlivněna tím, co má doma za humny.) Samozřejmě je k tomu také nutno vzít v úvahu vliv marketingu velkých továrních výrobců, kteří převládající vkus - nebo obecně raison d'être celé modelářské branže - i prostřednictvím těch časopisů a svých katalogů ovlivňovali směrem k co největší spotřebě materiálu, což zase bylo možné díky (západo)německému hospodářskému zázraku... Ale kdyby k tomu neměli oporu v mentalitě lidí, zřejmě by tak úspěšní nebyli. A soutěže ve stavbě diorámat a minikolejišť se na stránkách těch časopisů začaly organizovat vlastně až po sjednocení Německa, kdy se najednou trh rozšířil o 10 miliónů většinou méně majetných Ossies a kdy po přelomu tisíciletí i ve starých spolkových zemích dost lidí zjistilo, že líp už bylo...

Snad si takové zobecnění můžu dovolit, přestože se považuji jenom za mírně poučeného laika. Ale klidně mi to vyvraťte.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Kavka_ » sob 03 pro, 2022 3:15 pm

Ivan píše:Chci spíš napsat k té omáčce. Podle mne ke kolejišti patří příběh, motivace autora či jeho záměr. Každý to máme jinak. Navíc Trainmaniak má doma krásné liniove kolejiště, které se mimochodem silně přispělo k mému návratu k vláčkům. U tohoto jasně napsal, že jeho úkolem bude prezentace, no a širší veřejnost ocení spíše více kolejí na panelu, než realitu.


Tak pod tohle se podepíšu také. V roce 2010 to byl Trainmaniak, kdo mě nasměroval na novou cestu k výrazněji modelovějšímu ztvárnění kolejiště, když na svých stránkách ukázal, jak se to dá udělat a co může být výsledkem.
A co se týká příběhu, motivace či záměru, tak já bych to shrnul výrazem "Jaké je zadání". Omezující, podmínky pro ten daný projekt musím na začátku jasně definovat a když to udělám, ostatní kolegové mi mohou poradit s tím, co je pro dané zadání relevantní a nepoukazují na zjevné kompromisy, které jsem udělal, jako na nedostatky (V mé milé kategorii mini a micro jsou to průjezdné profily, portály, délky stanic a děsivé poloměry oblouků - když na počátku jasně řeknu proč to dělám, nedostanu vzápětí v diskusi vynadáno).
A co se tohoto kolejiště týká, mně na něm, jak už jsem ostatně napsal, fascinuje soulad Tranmaniakovo preciznosti a smyslu pro ztvárnění krajiny a jejích detailů s tou německou dederónskou podobou staveb a celkového pojetí železničního modelářství. A pak jako přirozený následek vyvstává otázka, jestli si také nějaký ten DDR motiv nedopřát, aby mohl člověk na koleje legálně poslat modely, které má chtě nechtě spojené s dětstvím (zvlášť když dnes existují v tolika povedených reinkarnacích)
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod milan ferdián » ned 04 pro, 2022 7:17 am

Když je kolejiště jako Michalovo parádně zpracováno, tak z mé strany se nic dít nebude. Né proto, že předlohou je DDR, ovál, osmička a atd. protože respektuji vaše výběry předloh. Jen se pozorně dívám jak jsou stavebně zpracované. No můžu vám říct, že vidím, né tady, dost časté paskvily, které se ani pohledem k těm vlakodromům nepřiblížily.

Kolejiště, které navrhuji, jako má Michal/Trainmaniak/, řadím mezi tzv. "Dětské", např. Chýnovice. :wink:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 pro, 2022 7:35 am

Na http://www.trainmania.info/video.html#schwarzbach1 jsem dnes vyvěsil první oficiální video ze Schwarzbachu.

schwarzbach1.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Sandy » stř 14 pro, 2022 8:28 am

Michale, moc hezké, ale trošku chaotické. Nepřestříhávej tolik. Nech soupravu zastavit, zmizet v tunelu nebo celou vyjet z obrazu.
Střih přes krátký statický obrázek nebo přes stmívání. Takhle je to moc "akční" a divák musí neustále "přeostřovat" a ztrácí se ta nostalgická atmosféra, která z toho kolejiště čiší..
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 pro, 2022 8:42 am

Díky, zamyslím se nad tím. :) Ovšem pokud se konkrétně k tomuto tématu vyjádří někdo další, budu rád. Nerad bych něco měnil na základě jednoho názoru.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod milan ferdián » stř 14 pro, 2022 9:52 am

U mne dobrý, palec nahoru :P . Jen drobnost, ale u mne je to už recidivita :mrgreen: , manipulační vlak nemůže odjet z vlečky na širou trať a dále :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 pro, 2022 10:31 am

Jo, toho jsem si vědom a počítal jsem s tím, že se někdo ozve. Ale pokud bych zajížděl zpět do stanice, čekal chvíli "na odbavení" a zase odjel, už by to mohla býti nuda. :) Spíš mne zajímají ty střihy, jak zmiňoval Sandy, jestli je to až tak zmatečné. Z mého pohledu ani ne, prostě se jen postupně mění pohledy na jedoucí vlak. Ale znáte to, člověk to nějak vidí a chybí mu pohled těch druhých. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Jirkátor » stř 14 pro, 2022 10:43 am

Video pěkné, ale ty ostré střihy bez přechodů mi nedělají dobře na oči. Je to nepříjemné.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod sidlo » stř 14 pro, 2022 10:51 am

Kritizovat je hrozně jednoduché, to si uvědomuji. Souhlasím se Sandy, že těch prostřihů je tam moc a mnohdy je to nedomyšlené, např. 3:50 - 3:58. Navíc mi vadí příliš pomalá rychlost vlaků.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod chphoto » stř 14 pro, 2022 11:02 am

Ty ostré přechody mi taky vadí, mrkni na tohle video, sice je to "jiná" disciplína, ale pár střihů s přechody (prolínačka) tam je : https://www.youtube.com/watch?v=GLj8CCnpJvU
Jinak video super, jízda vlaků trochu pomalá, ale to není kritika, zajíždění a vyjíždění z tunelu super, ale fakt bych nechal "zmizet" celej vlak, jako je na tom prvním vjezdu do tunelu.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 pro, 2022 11:20 am

Tak já jsem to celé pozorně vyslechl. A vyvodil jsem z toho ten závěr, že bude-li ještě někdy příležitost... Tak se to pokusím zpracovat dle připomínek. :D Tak snad ve druhém dílu. Toto už překopávat nebudu. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod prcek » stř 14 pro, 2022 12:08 pm

Tak já jen do záznamu vyjádřím svůj subjektivní názor, že příliš ostrých střihů vadí i mně. Jako zbytečné bych vypíchl dva mezi časy 4:44 a 4:53 - podle mého soudu by ta scéna vypadala dobře i bez nich a s neostrým návěstidlem, těm mezi 6:26 a 6:48 by slušel plynulý přechod/prolínačka ne jen cvak.
V části od 3:40 oranžová lokomotiva působí vyloženě rušivě.
Co mi naopak vůbec nevadí je nízká rychlost vlaků - společně se zvukem to dává přesně tu náladu ospalé díry v letním dni.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Miloš_P » stř 14 pro, 2022 12:30 pm

Problém je, že na sebe často stříháš stejnou velikost záběru a to právě cuká očima.
Myslím, že by stačilo použít místo ostrých střihů prolínačky a není potřeba nic předělávat.
Třeba zastavení před návěstidlem je ok. Nejdřív celek, pak detail návěstidla a zpět na celek. To funguje.
Kdyby byl zájem, můžu se o střihu více rozepsat v SZ, živím se tím už přes 30 let :-).
Nechci plevelit toto vlákno.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » stř 14 pro, 2022 12:40 pm

Milos_P: Tož jestli se ti chce, napiš. Díky.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků