Kolejiště Schwarzbach (TT)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 05 čer, 2020 5:44 am

Není to tak hrozné. :) Připravuji pokračování doprovodného textu, tam budou uvedeny další informace.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod HonzaM » pát 05 čer, 2020 6:04 am

Jestliže jsou uvedené rozměry limitní, pak by bylo potřeba pro takovýto bohatší provoz jít do měřitka Z (1 ku 220),
Naposledy upravil HonzaM dne pát 05 čer, 2020 9:18 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 05 čer, 2020 6:11 am

Limitní jsou. Ale přeci ze mě nebude zběh. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 05 čer, 2020 6:15 am

Podobné sklony byly i na skutečných lokálkách bez ozubnice. Ano šlo o výjimky a nebylo jich moc, ale našly se (Ostrov - Jáchymov, Bruntál - malá Morávka). Další jsou dnes adhezní - dříve ozubnicové trati, kde jsou sklony i přes 50 promile. Kromě "profláknuté" trati Tanvald - Harrachov, jsem nedávno četl o zajímavé ozubnicové trati Passau - Wegscheid, kde v závěru provozu jezdil Schienenbus Uerdindger (motorový vůz VT 98), který vozil i nákladní vůz. Uvedená trať měla sklon až 71 promile (1:14). Po otevření hranic se tam chystáme na kola, a myslím, že abych předešel protestům, tak to pojedeme raději směrem k Dunaji :) .
Samozřejmě se na podobné trati nedá čekat Brejlovec s pěti Y.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod hopeter » pát 05 čer, 2020 7:30 am

Koukám jaký rozruch je kolem pěkného kolejiště určeného pro výstavy a vlastní potěchu. Mě se tento projekt moc líbí včetně záměru využít vozový park BTTB.
Ještě nebylo řečeno kolejivo. Podle pseudoobloukových výhybek tipuji Kuehn a doplněný třícestnou od Tilligu. Doporučuji uvažovat o servisních šachtách pro opravy výhybek v podzemí. Servisní šachty taky umožní snížit výšku podzemí na minimum pro průjezd. Výškové poměry by bylo možné vyřešit rozložením na více úrovní - SN zvednout aby trať pod most byla v rovině nebo klesala. Asi by bylo dobré do plánku doplnit výšky pro lepší představu.
Ať se dílo daří. Budu rád sledovat a těšit se až bude kolejiště k vidění v Trutnově. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Jirkátor » pát 05 čer, 2020 7:46 am

Michal Šuhajda píše:Podobné sklony byly i na skutečných lokálkách bez ozubnice...

To nezpochybňuji, jde mi spíš o to, aby se ten vlak vyhrabal do kopce.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 05 čer, 2020 7:53 am

Hopeter: Hernajs, chlapi, vy mě donutíte všechno vykecat dřív, než dopíšu a zveřejním další části průvodního textu. :) Trochu rozruchu to způsobilo, ale jen decentně. Názorů a nápadů není nikdy dost, mám ve zvyku jiné než mé názory respektovat. A zda se jimi budu řídit, či nikoli, to si dovolím rozhodnout sám. ;) Jen upřesním, vozový park BTTB nemám, o tom se zmiňoval kolega RSC, nikoli já. Ale mám celkem dost vozidel DR (záměrně), to ano, ale současné výroby.
Kolejivo je Kuehn (krom DWW), správně jsi poznal, a servisní šachty jsou prakticky po celé ploše, základem je jen rošt, zespodu se dostanu všude.
Jirkátor: Vyhrabe celkem v klidu. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod hopeter » pát 05 čer, 2020 8:57 am

Servisní přístup jen zespodu je na opravy výhybek málo. Výhybky Kuehn novější výroby bývají dost poruchové. Řešil jsem kompletní rekonstrukci SN a pro další možný servis jsem si udělal několik servisních otvorů z horní strany. Mám udělané "poklopy" pod stavbama a tím mám vyřešený přístup do podzemí i na čištění. Vychytávka k nezaplacení :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 05 čer, 2020 9:31 am

Jo takhle to myslíš. No, ty tři jednoduché výhybky v tunelu jsou u kraje, takže k nim je přístup i z boku. Nad nimi jsou stejně koleje. Obloukovka VT14 u kraje není, tam bych Tvé řešení mohl aplikovat. Díky za tip. ;)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod HonzaM » pát 05 čer, 2020 9:33 am

hopeter píše:Servisní přístup jen zespodu je na opravy výhybek málo. Výhybky Kuehn novější výroby bývají dost poruchové. Řešil jsem kompletní rekonstrukci SN a pro další možný servis jsem si udělal několik servisních otvorů z horní strany. Mám udělané "poklopy" pod stavbama a tím mám vyřešený přístup do podzemí i na čištění. Vychytávka k nezaplacení :wink:

Na svém kolejišti to mám obdobné, prakticky všude se mohu dostat shora odejmutím kusu krajiny (u mne je to většinou u tunelů), jen ve dvou případech se nelze dostat pod jinou trať, ale dá se tam dosáhnout. Ale nejsi nováček a víš že je občas potřeba vyčistit koleje ručně, nejen vysavačovým a čisticím vozem. Teď sice mám vůz CMX umožňujícím “mokré” čištění, ale zatím jsem se nedostal k jeho praktickému vyzkoušení. Kamarád ho má v H0 a velmi si ho chválí, je to podle něj nejlepší čisticí vůz který kdy měl, který opravdu koleje vyčistí (a vyzkoušel jich dost).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 05 čer, 2020 9:42 am

Při čištění kolejí se zespodu dostanu úplně všude. Jen si teď hraji s myšlenkou, jestli neudělat kolem kolejí v tunelu nějaká "svodidla", když je to jen rošt. Přeci jenom se může stát, že vozidlo spadne a poletí z těch cca 80 cm rovnou na zem... :o Řešil jste to někdy někdo?
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 05 čer, 2020 9:48 am

Ahoj, ohledně svodidel jsem taky ve stádiu úvah. Zatím to vypadá, že je doplním pouze na jedno kritické místo, protože svodidla samozřejmě komplikují dosah ke kolejím.
Tím nebezpečným místem je výhybka, a navazující oblouk. Zde se mi už povedlo (mojí blbostí) přivést vozy do rizikové situace.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 05 čer, 2020 9:55 am

Přesně tak. Nabízí se možnost nějakých lehce oddělitelných, jako to bývalo u autodráhy. :) Ona svodidla by ani nemusela být nijak zvlášť vysoká, podle mého názoru by stačilo tak 10 mm nad TK, možná i méně.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Jirkátor » pát 05 čer, 2020 10:17 am

Taky plánuju stavět jen na rošt (kvůli váze i přístupu) a tak o svodidlech též uvažuju, zatím mám nápad vyrobit je z na proužky nařezaných výstražných tabulek, které z boku přiklepnu hřebíčkem. Budu stavět eNka, tak 1 -1,5 cm bude stačit a přístup přes to bude snad dostatečný.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod hopeter » pát 05 čer, 2020 10:44 am

No právě. Když zajistíš trať v SN svodidly nebo i jinak tak musí být odnímací z důvodu údržby. Já mám jen širší "cesty" pro koleje. Zatím je to pořád ve výstavbě. Na plný provoz mám v plánu vychytávku v podobě odnímací síťky nebo látky do které vykolejené vozidlo padne aniž by pokračovalo až na zem. Když to bude látka tak bude zároveň fungovat jako ochrana proti prachu zespodu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 27 návštevníků