Kolejiště Schwarzbach (TT)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » stř 03 čer, 2020 8:24 am

Vrhnul jsem se do stavby nového poněkud kompaktnějšího a tématicky jinak zaměřeného kolejiště, než je mé stávající. Na http://www.trainmania.info/kolejiste_nove.html jsem vyvěsil úvodní příspěvek. Pokračování bude zanedlouho následovat. Níže jeho přibližná předpokládaná budoucí podoba...

kolejiste_schwarzbach.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Ivan » stř 03 čer, 2020 6:07 pm

Michale, tak na tuhle stavbu se budu těšit, jistě se bude držet standardní vysoké laťky ve zpracování :wink:.

Mohu-li k plánu, osobně bych vypustil kratší viditelný oblouk ve spodní části, aby bylo více prostoru pro krajinu a jednu kusou pro d remízou , ale je to jen můj pohled na věc.
Budu držet palce a snad někdy na výstavě uvidím i výsledek.

Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 04 čer, 2020 4:14 am

Ivane, myslíš oblouk vlevo dole, nad nímž stojí ta malá pára s nákladem? Přiznám se, že původně začínal tunel dřív, zhruba na předělu přímá/oblouk, ale pak jsem v zájmu co nejdelšího viditelného úseku portál posunul. Neznamená to, že to takto v reálu bude. Všichni víme, jak to při stavbě chodí, že ano. Najednou přijde nápad (vlastní, nebo cizí), a už nastávají změny. :) Tohle kolejiště bude přeci jenom trochu hračkovitějšího rázu, takže je tam toho naplácaného poněkud více a z provozního hlediska tam třebas jsou i kompromisy. Trochu se tím vracím do dětství. :) I proto jsem se uchýlil ke III./IV. epoše DR, mám to z těch Zeuke a BTTB katalogů pěkně pod kůží a potřebuji to vyventilovat. :D Jedna kusá kolej u remízy bude pískování, druhá jen pro odstavení mašiny. A taky jsem chtěl zužitkovat tu 3cestnou veksli. :-D

Ač hračkovitější, zpracování mám v úmyslu věnovat nejvyšší péči a rád bych, aby to k něčemu vypadalo. Ale k tomu všemu průběžně píši průvodní text, takže vše důležité vyvěsím. ;)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Ivan » čtv 04 čer, 2020 10:59 am

Ne, myslel jsem celý výškově spodní úsek vpravo, oblouk cca 1m délky z tunelu do tunelu, nahradil bych ho vodním tokem. Ale chápu, že na prezentace to bude líbivé, křížení tratí... vlak se vynoří nečekaně z tunelu a zase zaleze...
Milan F taková křížení taky hojně používá, ještě by tam dal zastávku.
Konečné slovo má samozřejmě, investor, projektant, stavitel a mašinfíra v jedné osobě :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 04 čer, 2020 12:03 pm

Jo tenhle. No a tam se mi zase líbí ta trať v zářezu. :)

schwarzbach2.jpg


Ono tam bude zeleně dost. Na tom náhledu je totiž všechno větší, především budovy, a to o dost, cca o 37 %. Takže to pak působí, že je plocha menší. Proto třeba ta továrna zasahuje do silnice. Ve skutečnosti tam bude ještě místo pro oplocení kolem fabriky. Nenašel jsem, dá-li se vůbec ve WinTracku nastavit velikost 3D modelů, spíše asi ne. Na obrázku níže je pro příklad zauhlování Auhagen 13293. Nahoře je model WinTracku, dole je objekt se správnými rozměry. Poměr délek je 205 ku 150 pixelům (150 mm je skutečná délka modelu, takže 1 px = 1 mm). Ale to už je téma do jiného vlákna. :)

zahlovani-auhagen_13293.jpg
zahlovani-auhagen_13293.jpg (39.46 KiB) Zobrazeno 11150 krát
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod RSC » čtv 04 čer, 2020 2:43 pm

Trainmaniak píše:Trochu se tím vracím do dětství. :) I proto jsem se uchýlil ke III./IV. epoše DR, mám to z těch Zeuke a BTTB katalogů pěkně pod kůží a potřebuji to vyventilovat. :D

... a tomu moc dobře rozumím. Sám jsem si neodpustil na svém současném kolejišti některé momenty a části z nostalgie a použít něco, co jsem dříve měl, kdy to není o tom, že bych nevěděl, takto ne. Sice jsem to nikdy neuváděl, ale je to tak. U sebe bych k tomu ještě přidal Pikácké katalogy. Takže rozumím záměru a pohnutkám. 8)
A nakonec jsem si pořídil také již téměř všechny vozidla z BTTB éry v novém provedení, abych si s nimi občas kvalitně zajezdil, ve výprodejích jsem mnohdy neodolal a může to být nepochopitelné - ach ta nostalgie a emoce.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Zippich » čtv 04 čer, 2020 3:40 pm

Ach pánové, kacířsky se musím přiznat, že vaši BTTB nostalgii zcela nesdílím a trochu se ji podivuji. Naopak se domnívám, že dnešní stav techniky a situace na trhu konečně umožňuje poněkud se vymanit z dávné kletby hračkových jízd s vláčky DDR neutrální krajinou a pustit se do ztvárnění nějaké konkrétní, hodnotné, časové výseče. Třeba epochy II tam u vás v kopcích na hranici do pruského Slezska, kde se za starých dobrých časů potkávala vozidla ČSD, DRG, KPEV a kkStB. Stačilo by ty Tvoje páry přeznačit a obludné rekovozy střelit na bazaru :-)
Ale nechci Ti, vážený Trainmaniaku, kafrat do Tvého záměru. Každý halt máme nějakou tu svou vyvolenou, pro kterou hřešíme. Epochu...
Vlastně mám jen jednu faktickou připomínku k Tvému návrhu, a sice hydrologickou, týkající se toho výše diskutovaného tunelu. Jednoduše řečeno, při dešti nemá ta voda z toho zářezu kam odtéct a bude se všechna valit rovnou do tunelu. Už na první pohled to vypadá nelogicky a moc uměle. Pokusil bych se to nějak přiblížit realitě. Třeba posunem portálu do relističtějších vrstevnic, což ale bude na úkor viditelné trati, nebo implementací nějakého mostu na tu vyšší trať, která ten portál obepíná. Takový most na hraně kolejiště by mohl být i celkem divácky atraktivní a pod ním by vzniklo údolíčko, kterým by ta voda měla kam odtékat...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 04 čer, 2020 4:32 pm

Nooo, ohledně té vody, já nad tím podumám, to není špatný podnět. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 04 čer, 2020 5:02 pm

Myslím, ze to zachraňuje most vpravo ( při čelním pohledu) údolí ( vodoteč) resp. Příkop od tunelu tak muže vést ještě před trati a pomalu klesat aby pod obloukový mostem opustil kolejiště a odvedl veškerou srážkovou vodu, aniž dojde k zaplavení tunelu.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Marthin » čtv 04 čer, 2020 6:53 pm

Michal Šuhajda píše:Myslím, ze to zachraňuje most vpravo ( při čelním pohledu) údolí ( vodoteč) resp. Příkop od tunelu tak muže vést ještě před trati a pomalu klesat aby pod obloukový mostem opustil kolejiště a odvedl veškerou srážkovou vodu, aniž dojde k zaplavení tunelu.


A nebo v polovině tratě mezi tunely zavést polní cestu přes most zvýšené tratě a pak přejezd vedoucí do hustě zarostlého lesa. Může to být docela nebezpečný úsek, neboť nikdo nevidí, co se vynoří - měly by tam být pískáčky a omezení rychlosti. I tak je to málo ku bezpečnosti..
Marthin
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 02 črc, 2019 9:35 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 04 čer, 2020 7:56 pm

Šlo by zveřejnit plánek? Zajímaly by mě celkové rozměry kolejiště a použité poloměry...
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 05 čer, 2020 4:38 am

To by samozřejmě šlo... :) Delší přímé úseky jsou dělány z flexi, na plánku to není všude zobrazeno.

nove-kolejiste-trainmania-165x9.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Jirkátor » pát 05 čer, 2020 4:48 am

Já nevím, je to, jak sám projektant a stavitel uvádí, hračkovitější kolejiště a ta motanice kolejí (nic proti tomu) sama o sobě postrádá logiku a tak řešit, kudy odvést vodu, aby netekla do tunelu, mi přijde přehnané. Pokud to tedy nebude stát venku, kde by na to mohlo skutečně pršet. :D Spíš bych se zabýval tím, jak vyjdou sklony tratě, mně ta stoupání připadají docela velká, ale je to jen odhad.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pát 05 čer, 2020 4:54 am

Jirkátor píše:Já nevím, je to, jak sám projektant a stavitel uvádí, hračkovitější kolejiště a ta motanice kolejí (nic proti tomu) sama o sobě postrádá logiku a tak řešit, kudy odvést vodu, aby netekla do tunelu, mi přijde přehnané. Pokud to tedy nebude stát venku, kde by na to mohlo skutečně pršet. :D Spíš bych se zabýval tím, jak vyjdou sklony tratě, mně ta stoupání připadají docela velká, ale je to jen odhad.

42 ‰
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Jirkátor » pát 05 čer, 2020 5:39 am

To už ale nebude jízda z kopce, ale volný pád. :lol:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků