Kolejiště Schwarzbach (TT)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » stř 27 dub, 2022 3:31 pm

Děkuji. Byl, ale vydrž na další aktualizaci... :) Funkčně je to na 99 % hotové, pohledově taky tak, zbývá zapojit osvětlení (budovy, lampy, návěstidla) a přejezd a připevnit budovy. Zde hodím k diskuzi téma "Jak připevnit budovy?" Jak to řešíte, aby to spolehlivě drželo při stěhování "nastojáka", ale zároveň aby se to dalo sundat, když třeba odejde ledka (i když se to stává sporadicky)? Na hulváta to přilepit se mi úplně nechce, takže bych se raději klonil k sundavacím a zastamdacím budovám. :) Magnety?
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Ivan » stř 27 dub, 2022 3:44 pm

Michale, někdo u kdysi prezentoval neodymové magnety, tak jsem si udělal poznámku a zvažuji jejich užití. I malý kousek udrží hodně, takže vyškrábnu v korku obdélníček a druhý vložím do budovy. Ještě to ale zvažuji...

Těším se na aktualizaci s celkovými pohledy :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1703
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Insider » stř 27 dub, 2022 4:43 pm

S těmi magnety pozor, vážně drží jak čert.
Insider
 
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 11 dub, 2019 4:43 pm

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod chphoto » stř 27 dub, 2022 5:32 pm

Možná bych zkusil samolepící suchý zip. Taky drží festově, když to udrží věci v modelu letadla, tak tady by to transport přežilo taky a jelikož taky drží dost, tak by stačily jen malé kousky. Třeba takovýto https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=6224
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod jafobe » stř 27 dub, 2022 6:10 pm

K neodymovym magnetum... udrží dost, nejvíc když se může "přilepit" plochou na plochu. to pak na takový 4 mm v průměru (v mém případě tom co mám na skalpeu na vyndávání břitů) uneseš i nějakých 300 gramů, když ho u H0 použiješ v nouzi místo ručního rozpojovače zvedneš jen za spřáhlo asi 200 g kratší vagon... takže u budov by asi tzáleřelo jak budou konstruované a pevné na držení a jak za ně můžeš zabrat než se "odlepí" z magnetu, a pak ji neodhodit až povolí. Pokud by se s budovou dalo hýbat do stran (třeba podezdívka napevno dole a na ní poloýený vršek, tak stranove odsuneš madnet od plechu nebo šroubu ke kterému ho chytáš o dost snáz, takže je zase trochu riziko že kdyby bal na bok tak i menčém opřením se o budovu by mohla "odjet"...
Podobný "odtrhový" efekt bude i u suchého zipu... když bude větší plocha na ploše bude držet fest než se nějde začne pouštět a když začne povolovat může to být zase rychlejší... běžne se odepíná spíš postupným zvedáním od některého kraje než se snahou ho odepmout celou plochou najednou
Pokud budeš mít osvětlení v budově napevno, asi by se dala zvážit i varianta že by budovy byly přidělané přes nějaké komektory a to třeba i elektricky propojené takže sundáš budovu a nemusíš češit že vysí na drátech. Budovy by měli udržet i skoro vzhúru mohama, pokud nebudou vychozené a při vyndávání většinou nemají efekt jako magnet že relatovně dlouho drží a pak rychle povolí, jdou relativně plynule od začátku do konce.
Touto poslední cestou se chystám jít i já, a mám pocit že tada na DF to už někdo taky tak řešil.
Jaromír
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Zlámalík » stř 27 dub, 2022 8:24 pm

Přidám taky rozum - já to dělám jinak (no jo, zase něco extra, já vím...).

Nelíbí se mi, když je kolem budovy škvíra v rovině terénu, většinou tam člověk chce mít nějaké doplňky, plevel, je potřeba čistě zapraseně navázat dlažbu u budovy na písek perónu a tak.
Takže dělám demontovatelné střechy. Je to snazší - případná škvíra není pod přesahem vůbec vidět a když střechu zvednu, mám "na půdě" odpory k LED a přístup k výbavě interiéru (vyndám destičku stropu a jsem uvnitř). Na Velké Pace je budova patrová a je komplet vyskládaná shora balzovým a kartonovým interiérem - viz zde v článku u mne na webu.
A protože je střecha lehká, drží jen skrz plastickou gumu (takové to šoulací lepidlo, Bostik Blue-tac, UHU Patafix apod.). Není problém ani při opravách na segmentu zespodu, kdy si stanici postavím "naštorc" na stůl. No a kdyby bylo potřeba, aby to drželo víc, použil bych miniaturní magnet sem - vlepil bych ho pod hřeben a do vrchu štítové zdi bych lípnul nějaký plíšek. Ale zase - jde o pár gramů.

A protože nic není jen tak, na Malé Pace je sýpka naopak slepená celá i se střechou a ke kolejišti drží zespodu šroubkem. Dvěma. Sýpka nemá dno, jen u štítových zdí naplacato vlepené kartonové destičky ze zbytků ze stavebnice a do nich se zaříznou dva tenké samořezné šrouby. Osvětlení je přivedeno delším drátkem a v budově je vhozený konektor na kablíku k LEDkám.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1854
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Michal Dalecký » čtv 28 dub, 2022 9:51 am

Chystám se k připevnění střechy ve vršovicích použít neodymové magnety 4x10x1mm a na druhé straně budou buď malé plíšky 10x10mm nebo jsem přikoupil samolepicí kovovou fólii, kterou do střechy vlepím. Magnety budou v budově. Sám jsem zvědavý jak to pak půjde sejmout :) Ale střecha se nebude sundavat tak často jen při údržbě tak uvidíme.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Fox » pon 02 kvě, 2022 10:37 am

Uchycení budov teď řeším také neodymovými magnety - v rozích, zespoda budovy vlepeny ústřižky Fe plíšků (z rychlovazače)
0121.JPG
0022.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » pon 02 kvě, 2022 10:46 am

Kolegové, díky za tipy. Nějak to uchopím a zrealizuji. Ono se to naštěstí nebude týkat všech staveb, ale minimálně staniční budovy a výtopny asi ano. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Ivan » pon 02 kvě, 2022 11:15 am

Foxi, díky za typ, to vypadá dobře. Můžeš prosím ještě napsat, jak velké magnety používáš? a jak silně musíš zabrat pro zvednutí budovy? Zvažuji jinou VB a díky odnímaní by to šlo zrealizovat. Díky
Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1703
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Jirkátor » pon 02 kvě, 2022 11:25 am

Pánové, jste mne dost nahlodali. Jelikož moje kolejiště bude sklápěcí, tak potřebuju mít budovy dost napevno, abych je nesbíral ze dna skříně. Jak často jste nuceni ty budovy z kolejiště sundavat?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1045
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod radula63 » pon 02 kvě, 2022 11:59 am

Teda, taky mne nahlodalo použití magnetů na budovy. Sám zatím plánuli budovy nastálo přilepit, ale už jsem nahlodán na magnety. Budu zpovzdálí sledovat a pak se rozhodnu.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1310
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Myšpulín » pon 02 kvě, 2022 2:25 pm

Jirkátor píše:Pánové, jste mne dost nahlodali. Jelikož moje kolejiště bude sklápěcí, tak potřebuju mít budovy dost napevno, abych je nesbíral ze dna skříně. Jak často jste nuceni ty budovy z kolejiště sundavat?

Tady bych asi magnety (ne zbytečně silné) doplnil nějakými dvěma zašpičatělými kolíky, aby budova nemohla sjet ke straně a dostat se mimo magnety.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Fox » úte 03 kvě, 2022 8:21 am

Magnety používám asi 2 x 4 mm tl. 1mm (nejsem teď doma - nemůžu změřit). Větší bych ani nedoporučil, pokud jsou magnety v přímém kontaktu s plíšky, drží to opravdu na fest. Rozhodně nehrozí žádné posunutí, spíš je problém, když se dobře nepřilepí jedno i druhé, vytrhne se to z lepidla...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Kolejiště Schwarzbach (TT)

Příspěvekod Trainmaniak » úte 03 kvě, 2022 8:34 am

Na Unimagnetu mají lepidlo na lepení magnetů. Akorát je to dost drahé kvůli pár kouskům. Ale dělají se i magnety s otvory pro šroubek. Jenomže ty jsou zase zbytečně velké. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků