Kolejiště pro syna

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště pro syna

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 22 dub, 2020 2:20 pm

Zdravím pánové, tak jsem zjistil, že děti jsou opravdu až moc zvědavé a abych předešel škodám na mém velkém budovaném kolejišti a přestal poslouchat zlostné dobývání se do mé tajemné komnaty, tak jsem byl požádán o stvoření nějakého kolejiště pro syna. Nechtělo se mi nic vymýšlet, tak jsme společnými silami vybrali osvědčenou klasiku. Na výběr jsme měli buď varianty Menhartic a nebo falešnou dvoukolejku. Vzhledem k vozovému parku, který jsem synovi ochoten na přechodnou dobu zapůjčit, tak to byla jednoduchá volba. Jediné změny, které jsme provedli, takže jsme zvýšili počet kolejí v SN na 6 a jelikož jsme použili klasickou překližku, které se prodávají o rozměru 244x122, tak díky tomu je nejmenší poloměr na kolejišti 353 a to jenom v minimálním množství, jinak 396 a výš. Dalším synovým přáním byly ty barevné světýlka, takže nádraží bude v plné palbě včetně vjezdových a seřaďovacích návěstidel. Nástupiště sypaná s nástupní hranou cca 650 mm, což by na Barču s dvěma patrama a jednou BDs mělo stačit. Tři dopravní koleje (1,2 a 4) a manipulační kolej (6). Digitální ovládání. :mrgreen:
Přílohy
Kolejistě pro syna SN.jpg
Kolejiště pro syna.jpg
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod jirmicz » stř 22 dub, 2020 3:22 pm

Dost velký projekt na kolejiště pro dítě. Ale fandím při výstavbě :wink:
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 22 dub, 2020 3:26 pm

Přišlo mi to jednodušší než Sluníčko a nebo Menhartice :-) Nechci říkat, že tu krajinu odfláknu, ale určitě se s tím nebudu zabývat do detailu. Hlavní bude elektrika a hrubá stavba. :mrgreen: Navíc jsem nechtěl žádný vlakodrom, ale něco, co by šlo třeba za rok, za dva prodat s tím, že tu krajinu si každý pak může dodělat. Ale na druhou stranu si na tom chci vyzkoušet patinu a tak. :mrgreen: :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod RSC » stř 22 dub, 2020 3:40 pm

Já asi na toto nenapíšu očekávaný komentář. Máme i trošku menši starší kolejiště ke hraní také a to ho moc dlouho nebavilo a je pod postelí. Možná chvilku jen v době, kdy tzv. něco se pohybovalo.
Nakonec jestli není lepší jej v útlém věku naučit na co a jak se chytá, co a jak může... ono sice také občas něco utrpělo a hodně jsem nadával. Když se podívám na plánované kolejiště, tak nezničil jeho cenu a to nepočítám čas tvorby. A to jsem mu koupil i jeho lokomotivy, které nemají tolik detailů k újmě jako třeba Br 118, 119, MTB barči... Bylo pak následně naléhání na ozvučení. 8)
Ve 4 letech již zvládal vše potřebné, že škody nebyly, i nasadit parní lokomotivy. Je to o trpělivosti a jemné motorice dětí. Pak již přišel jen krok, že se jezdí modelově a že to není autodráha. A větu model není hračka má zarytou v hlavě dlouho a vesele ji opakuje. :lol: A to si na tom hraje i s autíčkama, lidičkama... Vedu k dalším věcem, které jsou pro podstatně starší děti a zvládne to.
A chce většinou lokomotivy se zvukem, ty jsou nejlepší, nejlépe s hlášeními. Takže já skoro chci vznést požadavek, zda by některé řady nemohly mít více různých hlášení z důvodu dětí na úkor jiných možností. :lol: Skoro se na tuhle variantu bojím tvůrce zeptat. :lol:
Takže k zamyšlení i tato možnost jak řešit děti a vláčky. U nás jezdí i více dětí zaráz a to i bez dozoru, to musí malý si uhlídat (jsou předškolní) a když je nějaký problém větší, musí dojít ohlásit k řešení... Takže bych zvážil variantu - trpělivosti, výchovy a lehkých nervů s nějakými škodami.
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 519
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 22 dub, 2020 6:10 pm

RSC píše:Takže bych zvážil variantu - trpělivosti, výchovy a lehkých nervů s nějakými škodami.


Já spíše ještě zvažuji variantu plexiskla :mrgreen: :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod chameleon » stř 22 dub, 2020 8:01 pm

Pusť malýho k sobě, taky to mám v plánu. Škody a opravy finančně i časově budou určitě v menší míře než výstavba dalšího kolejiště :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 23 dub, 2020 6:09 am

Ahoj,
Děti většinou vyrostou rychleji něž kolejiště (kromě pár výjimek tady na fóru) :wink:
Moje děti mají přístup ke kolejišti od malička. Ano, občas něco upadlo, tu a tam ujela mašinka a vznikla nehoda, ale to se občas povede i mě. Nikdy nebyly škody takové, aby to bylo na nové kolejiště.
Syn se asi před půl rokem sám pustil do "dioramatu". Našel vyhozený kus polystyrenu a pár starých kolejí, dostal k dispozici materiál jaký si vybral, ale pracoval především barvičkami. Výsledek není zveřejnitelný.
Teď je ve fázi, že staví jednoduché stavebnice (JM detail : unimobuňka, skleník apod.) víceméně bez dozoru. Výsledky nejsou dokonalé, ale stavby jsou použitelné, i na kolejišti.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 23 dub, 2020 7:22 am

ještě mě napadlo, co v rámci přístavby velkého kolejiště Udělat synkovi kroužící oválek uprostřed dvoukolejky (třeba ze Z) a místo původně navržených polí udělat městský park (Stromovka) s parkovou železnicí?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod TomHrom » čtv 23 dub, 2020 11:34 am

RSC píše:Já asi na toto nenapíšu očekávaný komentář... ... Takže bych zvážil variantu - trpělivosti, výchovy a lehkých nervů s nějakými škodami.

Přesně. Výchova je základ. Mám to skoro stejně. Když jsem před 2,5 lety začal stavět malé analogové TT ováliště, vymluval jsem se přítelkyni, že to je pro synka. Za 3 měsíce budou klukovi 4 roky a už si tam krouží sám. Tenhle týden jsem ho naučil si přestavovat vexle, odstaví si něco sám na slepou, zastaví si na nádraží aby lidi mohli nastoupit, jezdí si tam i s autíčkama, zastaví s nima před přejezdem, menší mašinky a vagonky si dá sám na koleje, spojí do soupravy, umí to i rozpojit... Jediné škody co způsobil jsou, že ulomil nějaké dopravní značky, rozbil jedno autíčko a spadlo mu na zem pár 30 let starých vagonků (kterým se skoro nic nestalo...). Vydrží u toho sám v pohodě celé odpoledne. Teď stavím větší panel, už ho učím lepit koleje (přidržet, pofoukat...), podává mi kleště a dráty když něco zadrátovávám, nechal jsem ho nakreslit pastelkou přejezd... a těším se, že na tom budeme makat spolu víc a víc. Ty děti se strašně rychle učí :)
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Ivan » čtv 23 dub, 2020 6:28 pm

Taky přidám... klukovi jsou 3 a nebojím se mu půjčit zvukovou barču od kuehna. Naučil se, že na mašinky sahá jen tatínek a docela to funguje. Nejradši má troubení a kvílení při zastavování, tak se barča pořád rozjíždí a brzdí ;).
Samo, nějaké škody byli, posledně mi chtěl pomoci a snažil se rozpojit vagonky. Výsledek - 3 spřáhla na výměnu, od té doby se o to ale ani nesnaží a nechá si pomoct. Za půl roku to už zvládne sám (snad).
Vagonky mu půjčuji jen tovární, na kterých mi tolik nezáleží. Je spokojený i s jedním.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Jiri Dvoracek » sob 25 dub, 2020 7:55 pm

Nakonec vyřešeno tak, že si to kolejiště postavíme se synem, budu ho na tom učit a pak se odveze pro dva synovce (12 a 7) a my budeme pokračovat na velkém kolejišti :mrgreen: :mrgreen:

Rám se uděláme klasicky z dřevěných latí, na to přijde polystyren a místo korku zkusíme tohle: https://www.mateza.cz/e-shop/pryzovy-pr ... -20-x-3-mm (máme toho v práci spoustu) - máte s tím někdo zkušenost? :mrgreen: Nádraží s průmyslem a vesnicí bude na samosatném odnímatelném panelu pro lepší přístup do SN :D

Pro HonzaM: Jaké máš zkušenosti s propojením digitraxu a MM? :?:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod HonzaM » sob 25 dub, 2020 8:06 pm

Jiri Dvoracek píše:Nakonec vyřešeno tak, že si to kolejiště postavíme se synem, budu ho na tom učit a pak se odveze pro dva synovce (12 a 7) a my budeme pokračovat na velkém kolejišti :mrgreen: :mrgreen:

Rám se uděláme klasicky z dřevěných latí, na to přijde polystyren a místo korku zkusíme tohle: https://www.mateza.cz/e-shop/pryzovy-pr ... -20-x-3-mm (máme toho v práci spoustu) - máte s tím někdo zkušenost? :mrgreen: Nádraží s průmyslem a vesnicí bude na samosatném odnímatelném panelu pro lepší přístup do SN :D

Pro HonzaM: Jaké máš zkušenosti s propojením digitraxu a MM? :?:

S Digitraxem jsem MM nikdy nepoužíval, ono to nejde, MM umí jen XpressNet a Digitrax jen LocoNet. Jedinou možností je ke kolejišti s komponentami Digitrax místo centrály Digitrax použít centrálu DR5000, která umí oba protokoly. Domácí kolejiště komplet osazené Digitraxem takto provozuji už delší dobu, důvodem ovšem není možnost používat MM, ale existence wifi.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Jiri Dvoracek » ned 26 dub, 2020 10:43 am

Ještě kolejiště doplněno o návěstidla :mrgreen:
Přílohy
Kolejiště pro syna.jpg
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod pzdmoravec » ned 06 zář, 2020 2:21 pm

IMG_20200906_161846.jpg

Zdravím pánové,
poprosil bych o radu.
Se synkem jsme se pustili do vláčkaření v TTečku. Měli jsme základní set a dokoupili jsme nějaké koleje a postavili ovály. Mašinku máme zatím analogovou než se kloudně zaučíme, uvidíme časem.
Potřeboval bych prosím radu - jak pořádně sestavit koleje aby dobře vodily a všude jsme jezdili.
Nefunguje mi nyní kusé koleje - za výhybkou nejde proud
Někde vidím, že koleje nasunou do kolejových spojek a ještě k tomu zaletují - řešilo by to problém? - nebo by pomohlo nějak propojit drátkem třeba vnitřní ovál s vnějším (aby nebyl "tak daleko" od přívodu) - jsem na poli elektrikářském naprostý laik...
nebo je jen problém ve výhybce?

děkuji, Petr
pzdmoravec
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 05 zář, 2020 5:08 pm

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod JanoH0e » ned 06 zář, 2020 2:53 pm

Rozhodne doporučujem mať viac napájacích miest. Ideálne mať pre každú koľajnicu vlastné napájacie miesto. Predpokladám, že je to také "skúšobné koľajisko", takže by stačilo mať dajme tomu 4 miesta na trati a 2 koncové koľaje a preletovanie spojok. Pozor na polaritu prípojných káblov. Čo sa týka kusých koľají, problém môže byť aj vo výhybke, aj v prepojení. Vo výhybke môže byť skrat. Najprv by som sa pozrel, či nie je nejak poškodená alebo inak zapojená ako ostatné. Na internetu sú stránky, kde sa riešia tvoje problémy napr. https://tt120.webnode.cz/products/cast- ... instalace/. Dajú sa stiahnuť príručky napr. ELEKTŘINA NA MODELOVÉM KOLEJIŠTI a pod.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků