Kolejiště pro syna

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Myšpulín » ned 06 zář, 2020 5:38 pm

To pzdmoravec: Vidím, že máš obrys kolejí namalovaný na desce. To vypadá, že by kolejiště mělo být v tomto tvaru. Pozor ovšem, takto je nereálné. Propojení mezi spodním a horním oválem je krátké, vlaky by to nevystoupaly. Spojky musí být delší, nejlépe do 3%, tedy 3 cm nastoupané výšky na 1 m tratě. Jak vysoko by měl být horní okruh neporadím, TT není mé měřítko.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod pzdmoravec » úte 08 zář, 2020 7:15 am

Ahoj, díky za připomínky.
Přiznávám, není to úplně ideální, ale pokusem jsem zjistil že jakž takž vyjede lokomotiva max 6%
takže 4-5% sklonu je i na rozjetí do kopce "ucházející" Převýšení potřebuji pro podjezd cca 48mm. Tak jsem si pohrál se sklony a dá se jezdit. Jak bude fotitelné, dám fotku.

Díky, Petr
pzdmoravec
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 05 zář, 2020 5:08 pm

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod HonzaM » úte 08 zář, 2020 11:16 am

Jiri Dvoracek píše:
Pro HonzaM: Jaké máš zkušenosti s propojením digitraxu a MM? :?:

Ještě podrobnější k mému dřívějšímu příspěvku. Kolejiště mám kompletně vybavené komponentami Digitrax, k ovládání používám ovladač Digitrax DT402 pro dvě lokomotivy. Pro ovládání dětmi se mi osvědčilo používání ovladačů FRED nebo OTO (z výroby Zdena). Na ovladač se velice jednoduše naprogramuje libovolná lokomotiva, pro děti je tohle nejjednodušší. Pro děti je jednodušší ovládání kdy otočný ovladač ovládá jen rychlost, směr jízdy se ovládá přepínačem. Ovladačů mám několik, když přijde více dělí, každé má svůj ovladač a přidělenou lokomotivu.
Používám také centrálu DR5000. Umožňuje i ovládání Multimausem. To mi nevyhovuje, nemám rád ovládání s nulou uprostřed, navíc nijak výraznou. Je to ale asi věc zvyku. Může to být užitečné při posunu. K DR5000 Multimaus připojit lze, pokud to někomu vyhovuje.Asi je to jiné pro někoho kdo má Multimaus od začátku a nic jiného nezná. Sice mám U DR5000 k dispozici wifi, ale ovládání z mobilu nebo tabletu mi také nepřipadá ideální. Pro majitele zvukových mašin je prima OTO s možností volby 28 funkcí. Nevím ale zda je ještě Zdeno prodává a jaké jsou dlouhodobé zkušenosti. Já mám jeden a funguje dobře.
Jde o moje praktické zkušenosti, určitě se ozvou jiní s jejich zkušenostmi.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod belgarat » úte 08 zář, 2020 2:10 pm

Pred koupi OTO doporucuji projit zdejsi diskuse; vyrobce sem prispiva.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod Jirkátor » stř 09 zář, 2020 4:59 am

pzdmoravec píše:Ahoj, díky za připomínky.
Přiznávám, není to úplně ideální, ale pokusem jsem zjistil že jakž takž vyjede lokomotiva max 6%
takže 4-5% sklonu je i na rozjetí do kopce "ucházející" Převýšení potřebuji pro podjezd cca 48mm. Tak jsem si pohrál se sklony a dá se jezdit. Jak bude fotitelné, dám fotku.
Díky, Petr


Promiň, ale tohle přece nemůže fungovat. Že to vyjede samotná lokomotiva je ještě možné, ale kolik u toho táhla vozů? Je to v oblouku a tam je jízdní odpor soupravy mnohem větší. Taky musíš počítat s plynulým přechodem z roviny do stoupání, nemůžeš tu kolej jednoduše "zlomit", protože ti to lokomotiva nepřejede a pokud ano, tak se ti tam budou rozpojovat spřáhla. Jestli máš lokomotivu vysokou 4,5 cm, tak budeš potřebovat mnohem víc, než 4,8 cm - pod kolejí potřebuješ mít nějakou podkladovou desku, samotná kolej taky něco má, jestli tam bude most nebo tunel nevím, ale i to potřebuje mít svou výšku.
Zkus si ty koleje podložit třeba legem, nebo něčím takovým a pak vyzkoušej jak ti to vyjede lokomotiva se třemi vozy.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1037
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod belgarat » stř 09 zář, 2020 6:38 am

... a zkus lokomotivy ktere budes realne pouzivat. U mne treba rosnicka (bez uprav - zvyseni vahy) nevyjede se 4 kratkyma vagonama to, co ostatni uplne bez potizi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Kolejiště pro syna

Příspěvekod jirkan » úte 15 zář, 2020 3:56 pm

Když se na to kolejiště dívám, tak se mi zdá, že by to stoupání šlo o dost prodloužit.
Jinak pokud nechceš dělat nějaké divokosti typu, že kolej bude v místě křížení vedena ve vzduchu bez nějakého podkladu, tak je dobré počítat alespoň s 55 až 60 mm, což mi vychází na aspoň 1,5 m stoupání, jinak budou problémy. Sice jsem viděl kolejiště, kde to vylezlo na metru i o 5 cm, ale budeš pořád měnit bandáže a loko bez nich si ani neškrtnou. Věř kolegům, vědí, o čem mluví.
A na to. že to nejdřív rozjedeš, moc nesázej. To může fungovat u lokomotiv, které váží 5 kg, ale ne u TT. Nehledě k tomu, že vlak by měl být schopen se rozjet z místa i ve stoupání.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků