Nádraží na lokálkové trati - malé poloměry kolejiva

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Nádraží na lokálkové trati - malé poloměry kolejiva

Příspěvekod OndraTT » pon 20 dub, 2020 7:50 pm

Vážení kolegové. Ve svém prvním projektu pro syna jsem se dostal do úzkých s nádražím na lokálkové/nákladní trati - viz přiložený obrázek (červeně naznačeno). Provizorně ji máme vybudovanou z BTTB kolejí, tedy R286 a na nádraží bylo jen vynechané místo (nefunkční výhybky). No a teď bych to už rád předělal na nové kolejivo, a nevím jaké výhybky tam dát, abych se vešel - takové, aby vnější oblouk byl R286 a vnitřní menší zřejmě nejsou.

Kolem toho vede hlavní trať z Tillig kolejí R310 už zafixovaná na náspu a uvnitř oblouku lokálkové trati je náměstí.

Zkoušel jsem to rozměřit pro Kuehn vyhybky (velkost jako BTTB) a na to tam není místo, menší výhybky Tillig také, delší mají nevhodné poloměry. Našel jsem ještě flexibilní výhybku Tillig, ale ta je myšlena na vnější poloměr R631 a vnitřní na R310, tak nevím jestli by se tak vůbec ohla.

Původně tam měla být ještě kusá kolej, ale ta už se vůbec nevejde. Původní testovací okruh je na druhém obrázku, hlavní trať už je zafixovaná v krajině

Tudíž - lze ta výhybka ohnout tak moc a bude fungovat?

Nebo, měl byste někdo nápad jak celou druhou kolej (nákladní nádraží) vyřešit jinak? V tuto chvíli nejsou okruhy propojené a mají svoje vlastní ovládání, aby mohly jezdit dva vlaky najednou

P.S. - chápu případné profesionální komentáře k nerealističnosti, je to čistě dětské kolejiště na kroužení a sem tam posunování se spíše jednodušším ovládáním (analog). Nikdy jsem tak složité kolejiště neměl, takže tvoříme jak můžeme z Tillig start setu, starých loko atd. Hlavním modelářem krajiny je babička :o Priority klasické dětské - aby to mělo tunel a vešly se tam všechny domečky co máme :)

koleje.jpg
Lokálkové nádraží s naznačenou druhou kolejí

20191102_170431.jpg
Celkovy pohled
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Nádraží na lokálkové trati - malé poloměry kolejiva

Příspěvekod D » úte 21 dub, 2020 11:53 am

OndraTT:
Proč ohýbat výhybky na nesmyslně malé poloměry, když můžeš použít kolejivo Tillig bez podloží s oblouky R 267 mm a výhybky EW1?

Nakresleno z kusovek (vnitřní oblouk je kombinace R267 a R310), ale nejen tam by se hodilo stavět z flexi kolejí. A pro jistotu nejít pod R267.

Obrázek
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Nádraží na lokálkové trati - malé poloměry kolejiva

Příspěvekod OndraTT » úte 21 dub, 2020 1:47 pm

Moc děkuji, nějak mě nenapadlo že nejvnitřnější oblouk by mohl mít větší poloměr než prostřední (jestli to chápu správně).

Plánuju to dělat flexibilními kolejemi, tak se mi snad podaří vnitřní a prostřední ještě líp "zparalelnit"

Díky :idea:
OndraTT
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon 18 lis, 2019 5:00 pm

Re: Nádraží na lokálkové trati - malé poloměry kolejiva

Příspěvekod Ivan » úte 21 dub, 2020 5:41 pm

Ještě doporučuji kupovat zvlášť pruty a pražce, pruty mají 1m, jsou delší než flexi s pražci a vyjde to i výhodněji.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků