Naděje III - TT 360x200

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod Zippich » čtv 29 říj, 2020 11:08 am

Hezká zubačka. Prozradíš nám, Chameleone, do jakého vozidla, nebo vozidel, hodláš pohon ozubeným kolem implementovat? Bude to podle skutečné předlohy?
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod chameleon » čtv 29 říj, 2020 3:26 pm

Zippich píše:Hezká zubačka. Prozradíš nám, Chameleone, do jakého vozidla, nebo vozidel, hodláš pohon ozubeným kolem implementovat? Bude to podle skutečné předlohy?

Udělal jsem k tomu téma/podrobnější reportáž zde

Ale je pravda, že mi hloubá v hlavě, jestli na horské trati v místě ozubnice neudělat právě zastávku Dolní Polubný, stejně tam chci udělat Abtovu výhybku, samozřejmě ne naprosto reálu, to není můj styl :mrgreen:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod jafobe » čtv 29 říj, 2020 3:30 pm

chameleon píše:
chameleon píše:Jo, ještě jsem zapomněl uvést, že v úseku horské trati (cca 2 metry - s popiskem stoupání 8cm/m) budu mít funkční ozubnici - Abtovu - tu mám již vyvinutou a otestovanou :wink:

Takhle to vypadá na testovacím kousku koleje. Mých plánovaných 8cm/m zvládá mašina sunout vagóny se zátěží naprosto v poho, zvládne mnohem víc, ale opticky už by to asi nebylo ono (vzorem mi je Kořenovská zubačka)

Vypadá to dost dobře. ;) Docela by mě zajímalo jestli výškově když koukají jen hlavy zubů o ozubnici nedrhne spodek některých lokomotiv (sice asi nebudou všechny tovární jako jedna co jsem dával kdysi dokupy, odlitek MTH co se občas chytala spodkem podvozku u hnaných náprav i přidržnic na vyhybkách) nebo ozubené kolo o koleje třeba zrovna na těch vyhybkách. A jak je to s najížděním na ozubnici, jako v reálu kdy jsou na začátku asi dva metry odpružené a z kraje trochu zkosené? Sice jsi tu k modelu ozubnice něco psal už dříve http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=5&t=13008&p=281432&hilit=ozubnice#p281432, ale tyto informace jsem tam nenašel.
Jaromír

ozubnice.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod chameleon » čtv 29 říj, 2020 3:40 pm

jafobe píše:Docela by mě zajímalo jestli výškově když koukají jen hlavy zubů o ozubnici nedrhne spodek některých lokomotiv (sice asi nebudou všechny tovární jako jedna co jsem dával kdysi dokupy, odlitek MTH co se občas chytala spodkem podvozku u hnaných náprav i přidržnic na vyhybkách) nebo ozubené kolo o koleje třeba zrovna na těch vyhybkách. A jak je to s najížděním na ozubnici,

Já to zubačkový vlákno založil před pár minutama, tak možná si nečetl pokračování, kde jsem psal, že ozubené kolo přejíždí výhybky v poho, jen trochu zvukově to je poznat, opticky ne.
Jestli na ozubnici nebude drhnout jiná loko, tak to netuším :) Já ji instaluju jen na horské trati, kam budou stejně moci jen určité typy lokomotiv a souprav - mám tam stoupání 8cm/m. Problematické loko z provozou vyloučím.
Najíždění na ozubnici naprosto OK - ale stejně budu dělat nájezdový hřeben, jako ta tvá fotka.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod jafobe » čtv 29 říj, 2020 4:09 pm

chameleon píše:Já to zubačkový vlákno založil před pár minutama, tak možná si nečetl pokračování, kde jsem psal, že ozubené kolo přejíždí výhybky v poho, jen trochu zvukově to je poznat, opticky ne.
Aha. Tak na datum jsem nedokoukl... :oops: ale i dřív se to tu řešilo v pár vláknech.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod RSC » čtv 29 říj, 2020 6:38 pm

Super. Tohle musí bavit. 8) Valím oči... :shock:

Ty drobnosti v jízdě nejspíše jsou způsobeny typem pohonu přes ojnice (osobně nemusím pohon přes ojnice v TT), ale i tak to jede vážně dobře, nemyslel jsem si, že v TT tohle může dobře fungovat a ještě u tohoto typu pojezdu...
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod chameleon » úte 17 lis, 2020 9:49 pm

RSC píše:Super. Tohle musí bavit. 8) Valím oči... :shock:
...

jj, tohle hraní a vymýšlení mě baví :P ale teď mám pauzu na vyklidnění... Totiž jsem pustil do bádání co zlepšit na jízdě. Vyměnil jsem ozubnici, rozebral podvozek a vyměnil ozubené kolo - znovu opatrně sestavil (jsou tam pidi-drátky napájení ke sbíracím plíškům u kol, pořád stejné...ale vypozoroval jsem, že to bude volnějším uložením osy s ozubeným kolem, standardní odpružení a vůle ji při záběru nesvědčí. Takže znovu rozebral podvozek, vyjmul jsem odpružení a znovu opatrně sestavil kvůli těm pidi-drátkům... A lepší... znovu rozebral, upravil a opatrně kvůli pidi-drátkům sestavil... a přišel na to, že když tam dám silnější pružiny, bude to už super. Takže naposledy jsem rozebral, nainstaloval silné pružiny, naposledy opatrně kvůli pidi-drátkům sestavil, postavil na koleje a......mašina nejela.....letovaný spoj u pidi-drátku už nevydržel. Model málem letěl do zdi... Zkusil jsem pidi-drátek znovu přiletovat, nepovedlo se na první pokus a z drátku se stal ultra-krátký-drátek = cca 2 týdenní pauza. Model nakonec přežil :twisted: Teď jsem po čase opět pořídil pájecí kapalinu, tak s tou už bych to měl dát :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod chameleon » úte 17 lis, 2020 10:00 pm

Zpět ke kolejišti - dle posledního návrhu jsem o 11cm snížil umístění nádraží, kvůli stoupání horské tratě. Na finální místo jsem též namontoval spodní skryté nádraží. Na něm je vidět začátek montáže stoupací spirály k nádraží (poslední díl spirály se válí ještě na zemi..)
Přílohy
Spirala01.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 18 lis, 2020 8:31 am

Hezké to máš, Jiříku :-) Asi to budu muset přijít osobně zkontrolovat :mrgreen: :mrgreen:
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod chameleon » stř 18 lis, 2020 10:05 am

Jiri Dvoracek píše:Hezké to máš, Jiříku :-) Asi to budu muset přijít osobně zkontrolovat :mrgreen: :mrgreen:

tak až to bude sjízdný ne, což? Nebo chceš přiložit ruku k dílu? :)

Jiří jak máš vzdálené od sebe osy kolejí na dvojkolejce? Já plánuji na rovince 34mm a v oblouku rozšíření na klasických 43mm. Nebo to neřešíš a máš všude 43mm?
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod vojtas » stř 18 lis, 2020 10:17 am

Z mýho pohledu je 43 strašně moc, a odklony os budou vypadat podivně. Můžeš zvolit nějakou střední hodnotu, ale držel bych se jedné osovky v celé délce. 37,5mm jako 4500 by mělo fungovat i v R353/396.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod chameleon » stř 18 lis, 2020 10:31 am

vojtas píše:Z mýho pohledu je 43 strašně moc, a odklony os budou vypadat podivně. Můžeš zvolit nějakou střední hodnotu, ale držel bych se jedné osovky v celé délce. 37,5mm jako 4500 by mělo fungovat i v R353/396.

Taky si myslím, že by to vypadalo divně.. Použiju tedy nejmenší dle NEM. Tzn. já mám nejmenší r vnitřní koleje r480, takže dle Parostroje bych měl jít cca na 39mm. Takže asi zvolím 34mm na rovince a v oblouku rozšíření na 39mm :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 18 lis, 2020 3:25 pm

chameleon píše: Jiří jak máš vzdálené od sebe osy kolejí na dvojkolejce? Já plánuji na rovince 34mm a v oblouku rozšíření na klasických 43mm. Nebo to neřešíš a máš všude 43mm?


Jiříku, mám všude 43 mm, asi jsem byl líný to hledat a nebo spíše proto, že to chci mít elektrifikované a nechal jsem si vyrobit trolejové vedení právě na tento rozchod :-)
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod Dan Buchtela » stř 18 lis, 2020 9:30 pm

chameleon píše:
vojtas píše:Z mýho pohledu je 43 strašně moc, a odklony os budou vypadat podivně. Můžeš zvolit nějakou střední hodnotu, ale držel bych se jedné osovky v celé délce. 37,5mm jako 4500 by mělo fungovat i v R353/396.

Taky si myslím, že by to vypadalo divně.. Použiju tedy nejmenší dle NEM. Tzn. já mám nejmenší r vnitřní koleje r480, takže dle Parostroje bych měl jít cca na 39mm. Takže asi zvolím 34mm na rovince a v oblouku rozšíření na 39mm :wink:
Jirko, tak ono taky záleží na tom, jaká tam chceš provozovat vozidla a jaké parametry to tedy musí splňovat pro jejich bezproblémový provoz v obloucích. Ale můj názor též je pro jedntnou vzdálenost kolejí...
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1175
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Re: Naděje III - TT 360x200

Příspěvekod chameleon » čtv 19 lis, 2020 12:27 pm

Dan Buchtela píše:Jirko, tak ono taky záleží na tom, jaká tam chceš provozovat vozidla a jaké parametry to tedy musí splňovat pro jejich bezproblémový provoz v obloucích. Ale můj názor též je pro jedntnou vzdálenost kolejí...

jj, dle norem vybírám typ C (ty nejdelší vagóny). Zkrátka v obloucích půjdu na 38-39mm a rovinky udělám podle OKA :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků