Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » úte 28 dub, 2020 6:54 am

Děkuju za grafické vysvětlení. Osobně se mi zdá návrh SN i s propojkou lepší řešení. Navíc těch možností jak kombinovat obměňovat vlaky je tam myslím že víc než v SN u logiky kruhu.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » čtv 14 kvě, 2020 1:25 pm

Tak nakonec jsem po uvážení udělal změnu. Kdy na místo vlečky bude odbočná trať. Ve viditelném nádraží jsem přidal jednu dopravní kolej navíc a na pravé zhlaví upravil použitím anglické výhybky. Aktuálně se pracuje na základní desce kolejiště.
Přílohy
kolejiště finál.jpg
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod chameleon » čtv 14 kvě, 2020 9:42 pm

Lukáš.V píše:....Jinak má představa provozu, dva osobní vlaky o jednom motorovém voze...

Lukáši, ikdyž většina z nás má málo místa na reálnější délky staničních kolejí, ve tvém návrhu bych klidně koleje ve stanici zkrátil, na tvé soupravy to je zbytečně dlouhé :wink: V oblouku se stejně špatně rozpojuje. Vzhledem k soupravám se jedná o venkovskou trať a spíš to vypadá na "krajinářské" kolejiště = kratší stanicí ji budeš moct udělat hezčí a zbyde ti více místa na lepší trasování.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod chameleon » čtv 14 kvě, 2020 10:18 pm

...ty 2 sbíhající se tratě by mohly pak být dál od sebe. Odbočující lokálka je ještě menší, stačí délka koleje pro 2-vozový motoráček. Ale neznám geometrii tvého kolejiva, tak nevím jestli to je úplně reálné.
Přílohy
lukas.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Rocky_MK » pát 15 kvě, 2020 4:55 pm

chameleon píše:
Lukáš.V píše:....Jinak má představa provozu, dva osobní vlaky o jednom motorovém voze...

Lukáši, ikdyž většina z nás má málo místa na reálnější délky staničních kolejí, ve tvém návrhu bych klidně koleje ve stanici zkrátil, na tvé soupravy to je zbytečně dlouhé :wink: V oblouku se stejně špatně rozpojuje. Vzhledem k soupravám se jedná o venkovskou trať a spíš to vypadá na "krajinářské" kolejiště = kratší stanicí ji budeš moct udělat hezčí a zbyde ti více místa na lepší trasování.

Dovolím si odpovědět za Lukáše - nemá rád vlaky od námezníku k námezníku a navíc chce použít i vložená návěstidla...
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » pát 15 kvě, 2020 5:48 pm

Jj přesně tak. A i proto jsem volil velikost N abych nemusel viditelnou stanici šidit. Vím do čeho jsem šel vím jaká je nabídka ČSD/ČD modelů v této velikosti. Kdybych chtěl krátké nádraží stavím to v tt nebo v H0, a M.853 atd.. na nádraží velikosti žst Koválovice na trati by byla jako pěst na oko. Jde mi o znázornění reálného provozujak osobní tak nákladní vlaky. A motiv krajiny, to je srdeční záležitost pro člověka který má rád rybníky mokřady atd. Reálně nám tady trať touto oblastí vede.
Co se skupinových odjezdových a vložených návěstidel týká nejsou jen zakreslené, stavebnice jsou doma, pracuje se na nich, stejně tak i na schématu el. zapojení ve stanici. Ta kolej navíc mi to trošku zkomplikovala, ale poperu se s tím.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod chameleon » pát 15 kvě, 2020 10:09 pm

Pardón, nečetl jsem celé vlákno kde píšeš, že nechceš krátit koleje v nádraží :wink: M.853 ale bude jako pěst na oko i na tomto nádraží. Prostě kombinaci 200m nádraží, 2 tratě, 1/3 stočená do 90°, vložená návěstidla, angličan, v reálu stejně nenajdeš. Proto je vhodné upravit tvůj poslední návrh aby to celkově působilo pěkně. Že nebude vlak od namezníku k námezníku to nezachrání. Pokud nechceš upravovat, já v této diskuzi hlasuji pro vrátit se k tvému plánku o stránku zpět - malé, jednoduché nádraží na místní trati. :wink:
PS: rybník a mokřady samozřejmě pěkné téma
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod jirkan » sob 16 kvě, 2020 12:16 am

Nenech se zviklat, mně se to moc líbí, včetně té nové trati.
Nevím, jakou epochu budeš upřednostňovat, ale pamatuju doby, kdy na takové trati jezdily v osobní dopravě sólo motoráky, ale manipuláky měly desítky vozů. A pochybuju, že po redukci nákladní dopravy někdo koleje výrazně zkracoval....., leda že by je rovnou snesl. Ale to asi nebude tvůj případ.
Nakonec mám jedinou připomínku. Pokusil bych se aspoň trochy prodloužit koleje ve skryťáku, aspoň vypuštěním té rovinky před první výhybkou vpravo.
Ono jde hlavně o to, že se nemusí zastavovat vždy na milimetr přesně. Pokud ještě nemáš koupeny všechny výhybky, nebál bych se ani trojcestných.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Jirkátor » sob 16 kvě, 2020 6:25 am

Lukáš.V píše:...Co se skupinových odjezdových a vložených návěstidel týká nejsou jen zakreslené, stavebnice jsou doma, pracuje se na nich...

Od koho jsi návěstidla kupoval?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » sob 16 kvě, 2020 6:55 am

Přepočteno do reálu mi vychází délka nádraží na necelých 300m což není úplně zlé, nádraží v oblouku jsem také viděl a určitě tam nemám 90st. Ano 853 je zatím jedinný připravovaný sériově vyráběný os.motorový vůz ČSD který se snad bude dát koupit. Ano v plánu je i M152/810 ale to bude buď individuální stavba nebo výroba na zakázku. Opravdu nabídka na trhu moc není.
Co se vloženek týká doporučuji přečíst diskuzi znova... vloženky byly i třeba v žst. Vlastec... který měl jen tři koleje. Naopak v reálu kde je zhlaví nepřehledné obzvláště kdy je stanice v oblouku dají se tam ty vloženky obhájit.
Ano ve skrytáku mohu výhybku posunout... v tom problém nevidím. A držet se na 100% reálu se dá tak možná u modulů. Mno ve finále si to platím já a stavím taky já.
Myslím že nějaký kompromis oproti realitě se najde na každém modelovém kolejišti.
Co je pěkné a co není si myslím že je dost individuální věc. Mi osobně třeba navrhovaná úprava "aby to vypadalo hezky" příjde jako úplné scifi. Sto lidí sto chutí.
Naposledy upravil Lukáš.V dne sob 16 kvě, 2020 7:02 am, celkově upraveno 1
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod HonzaM » sob 16 kvě, 2020 6:58 am

Ve skrytém nádraží by na levém zhlaví trojcestná výhybka pomohla ušetřit délku jedné výhybky a je to ve skrytém nádraží, takže dodržení epochy tam není nutné. Na pravém zhlaví by pomohla oblouková výhybka. Viditelné nádraží se mi líbí. Je škoda že na kolejišti není ani kousek volné trati. Jak je to s návěstidly? Jen ta co jsou na plánku? Provoz jen v jednom směru?
Naposledy upravil HonzaM dne sob 16 kvě, 2020 7:16 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod HonzaM » sob 16 kvě, 2020 7:15 am

Kompromisy se dělají i na modulech. Pokud jde o vozový park, problém je pokud trváš na dodržení epochy. Pak je potřeba se pustit do stavby nebo hledat modely stavěné na zakázku nebo od malovýrobců. Mám například moc pěknou M262 a M152 od Jirky Heráčka. K dostání je lept na M152, horší je to s pojezdem, pokud trváš na modelovosti. Epoše IV neodpovídá M140.3, kterou lze lehce přestavět přestříkánim jednoho z modelů od firmy KRES, s výrobcem se mi dokonce podařilo získat deset kusů nenastřikaných modelů. Obtisky popisů má Honza Rosenauer. Model má výborné jízdní vlastnosti díky jedné kyvné nápravě, dokonce má náznak interiéru a vnitřní osvětlení.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 17 kvě, 2020 9:00 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků