Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » pát 10 dub, 2020 7:36 pm

Bez názvu.jpg
Zdravím ve spolek, po dlouhé době přemýšlení nad původním návrhem jsem se rozhodl k tomuto. Jednoduchý ovál s jednou viditelnou stanicí a jednou skrytou za kulisou. Provoz zatím analog.
Snad můj návrh nebo to co jsem vytvořil ve Scarmu nebude úplná blbost. Kolejivo Peco code 55, kdyby někdo laboroval proč mám na kolejišti navržené tři typy velikosti výhybek..odpověď je jednoduchá, protože je mám doma. Provoz pro sebe jako modelový chci převážně osobní motorové vlaky, děti si tam můžou prohánět cokoliv co doma mám aniž by mě to iritovalo.
Jinak má představa provozu, dva osobní vlaky o jednom motorovém voze. Vyjedou z kusé koleje ve skrytém nádraží do viditelného nádraží, tam se vykřižují a končí opět na kusé koleji ve skrytém nádraží. Do toho bych chtěl kombinovat i nákladní vlak který se ve skrytém nádraží otočí přidá nebo obmění vagony.
Vložená návěstidla jsou tam jen pro efekt...nic víc..ovládání a schéma mám už vymyšlené a nicméně i nakreslené.
Přílohy
kolejiště barvené.jpg
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod jirkan » pát 10 dub, 2020 10:52 pm

Myslím že už mnohokrát se tu řešilo, že skladištní kolej by měla být napojena z obou stran, kusá kolej u skladiště spíš jako pozůstatek po snesení části kolejiště.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » pát 10 dub, 2020 11:18 pm

Ok. Děkuji, posunout to není problém.
Přílohy
PLÁN.jpg
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » sob 11 dub, 2020 6:53 am

jirkan píše:Myslím že už mnohokrát se tu řešilo, že skladištní kolej by měla být napojena z obou stran, kusá kolej u skladiště spíš jako pozůstatek po snesení části kolejiště.

Aha v některých pláncích od Pana Ferdiána jsem to tak viděl že skladiště bylo na kusé a nejsem si ale 100% jistý jestli jsem to tak v některých stanicích neviděl. Vím třeba 100% ,že nákladová rampa bez skladu byla na nádraží mého bydliště Dolní Benešov. Ta rampa byla až na kusé koleji než stanici zredukovali.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Vojtěch Vorel » sob 11 dub, 2020 7:42 am

Zdravím, u nejednoho plánku je skladiště na kusé a u nejedný stanice v reálu taky. Ono to taky kolikrát vypadá, že se postavilo aspoň něco, podle toho, na co byly peníze a místo.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod lajblt » sob 11 dub, 2020 11:05 am

Ahoj, už od pohledu má stanice mnohem delší koleje než SN. Chtělo by to upravit.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod radula63 » sob 11 dub, 2020 2:18 pm

lajblt píše:Ahoj, už od pohledu má stanice mnohem delší koleje než SN. Chtělo by to upravit.

Tohle bych neviděl zas až tak tragicky. Alespoň nebude mít vlaky od námezníku k námezníku... :lol: Což je hřích nejednoho domácího kolejiště.
Samozřejmě musí myslet na to, že se mu do SN nevydá to co na viditelnou část.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » sob 11 dub, 2020 4:35 pm

lajblt píše:Ahoj, už od pohledu má stanice mnohem delší koleje než SN. Chtělo by to upravit.

Ve skryťáku jestli mi výjde nejdelší vlak od pomyslného námezníku k druhému je mi vážně šumák. Ale na viditelném nádraží bych tohle nesnesl. Musí tam být rezerva a čím větší tím lepší. Tak proto to tak je. Délku kolejí ve viditelném nádraží měnit nebudu. A ve skryťáku to stačí. Mi spíš šlo o to jestli nemám blbě zhlaví sklad remízu atd....Dost jsem toho tady prolezl koukal na plnáky diskuze atd.
Jinak to co na tom chcí provozovat jsem také napsal už v prvním příspěvku, 2x osobní motorák, k tomu jeden nákladní vlak o žádné šílené délce... prostě tak ať to na to nádraží nevypadá tak že souprava se mi tam bude krčit od výhybce k výhybce.
Co se návěstidel týká budou vyjímatelná a při simulaci provozu D3 v se dají záslepky a vjezodvé návěstidlo nahradím lichoběžníkovou tabulkou. Přemýšlel jsem že na místo odjezdového návěstidla na pravém zhlaví udělám přejezdník... a půjde to obměnit dle potřeby.. hlavně bych nerad aby mi dětičky modelová návěstidla AŽD 70 poškodily...na sestavení padlo dost nervů a trpělivosti.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Rocky_MK » sob 11 dub, 2020 8:00 pm

Kolejiště je to vcelku příjemné, ale místo remízy bych radši udělal nějakou vlečku na zpestření provozu.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Jirkátor » úte 14 dub, 2020 3:25 pm

jirkan píše:Myslím že už mnohokrát se tu řešilo, že skladištní kolej by měla být napojena z obou stran, kusá kolej u skladiště spíš jako pozůstatek po snesení části kolejiště.

Kde se tahle informace vzala? Znám nejednu stanici z mého okolí, kde je skladiště u šturcu a nebylo tomu dřív jinak. Namátkou třeba Veselí nad Lužnicí a to i před přestavbou.

lajblt píše:Ahoj, už od pohledu má stanice mnohem delší koleje než SN. Chtělo by to upravit.

Tak to vidíš, mně říkaly, že mám skryťák delší než stanici a mám to upravit.

Lukáš.V píše:... hlavně bych nerad aby mi dětičky modelová návěstidla AŽD 70 poškodily...na sestavení padlo dost nervů a trpělivosti.

Kdes je kupoval?

A něco k návrhu: Nápad s vloženými návěstidly se mi moc líbí, chvilku jsem si s ním také pohrával. Jsem zvědav, jak chceš provést tu kulisu, máš ji hned za obrovským rybníkem a tunel v ní, pokud to nebude provedeno jako rybník pod velkou skálou, tak to nebude dávat moc smysl. Remíza v podobné stanici také nedává moc smysl, ale chápu, že většina z nás tam tu "garáž na mašiny "chce mít, ale měla by mít alespoň ještě jednu krátkou kolej jako zásobovací (na cisternu z naftou, nebo vůz s uhlím). Málokdy je zaústěna do 1. staniční koleje
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » úte 14 dub, 2020 9:14 pm

Remízu jsem nakonec oželel. Rybník bude trošku dál od kulisy, za hrází chci udělat prudký zalesněný svah. Předlohu rybníku kde to tak je mám ve svém okolí. S délkou kolejí ve stanici nic dělat nebudu to už jsem psal dřív. To poslední co chci ať se mi ve stanici krčí vlak od námezníku k námezníku.
Ano vložená návěstidla jsem zvolil pro to, že je to kus historie zabezpečovací techniky a v minulosti byly i v některých menších stanicích.. třeba žst Vlastec.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod HonzaM » stř 15 dub, 2020 9:16 am

Jirkátor píše:
Lukáš.V píše:... hlavně bych nerad aby mi dětičky modelová návěstidla AŽD 70 poškodily...na sestavení padlo dost nervů a trpělivosti.

Kdes je kupoval?


Pokud netrváš na maximální věrnosti, lze koupit návěstidla od Rotter Model (http://www.rm-rottermodel.wz.cz/katalog ... zd&vyr=054). S návěstidly od Honzy Plutnara se samozřejmě srovnat nedají, jsou ale za rozumnou cenu a nejsou nijak křehká. Mám je jak na domácím kolejišti, tak na modulu Čachnova i na před delší dobou budovaném modulu Filípkov. Na kolejišti které budou provozovat děti je to podle mého názoru rozumný kompromis.
P.S. Když si na obrázek kliknete, otočí se do správné polohy.
Přílohy
IMG_1484.JPG
IMG_1482.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » sob 18 dub, 2020 6:37 pm

Děkuju moc za připomínky a Honzovi za tip na návěstidla.
Představuji poslední podobu kdy byla přidána vlečka. Takhle bych si to uměl představit i s provozem který zamýšlím. Krajina rybník mokřady atd..mám jasnou představu vzhledem k tomu, že v tomhle prostředí trávím velkou část svého volného času focením přírody jako relax.
Přílohy
1.4.jpg
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod HonzaM » ned 19 dub, 2020 6:07 am

Dětem by se líbilo kdyby byla kolej u rampy napojena na kusou kolej va skraťaku, mohly by pak jezdit současně dva vlaky, to by ovšem neodpovídalo reálu. Možná by bylo možné tam udělat vyjímatelny alternativní díl. S koncovou kolejí u rampy nebo spojkou do skryťáku. Děti milují možnost současné jízdy dvou vlaků.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 19 dub, 2020 10:51 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště 1500x900mm měřítko N

Příspěvekod Lukáš.V » ned 19 dub, 2020 10:33 am

HonzaM píše:Dětem by se líbilo kdyby byla kolej u rampy napojena na kosou kolej va skraťaku, mohly by pak jezdit současně dva vlaky, to by ovšem neodpovídalo reálu. Možná by bylo možné tam udělat vyjímatelny alternativní díl. S koncovou kolejí u rampy nebo spojkou do skryťáku. Děti milují možnost současné jízdy dvou vlaků.

No to fakt né. To jsem zrovna mohl propojit dva ovály a neřešit jestli je tam nádraží postavené normálně atd.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků