Kolajisko N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolajisko N

Příspěvekod hank » sob 28 bře, 2020 4:02 pm

Proč pořád strkáš to skladiště s rampou do šturcu?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolajisko N

Příspěvekod pixel123 » sob 28 bře, 2020 5:42 pm

hank píše:Proč pořád strkáš to skladiště s rampou do šturcu?


lebo som to omylom dal na miesto volnej skladky

EDIT : a nemoze byt rampa na tej kolaji so sturcom ?
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Kolajisko N

Příspěvekod D » sob 28 bře, 2020 8:36 pm

pixel123:
Ne.

Jak jsem ti psal, projdi si plánky Milana Ferdiána, nejlépe i ty z knih, ať víš, jak má vypadat modelově redukované nádraží konstruované dle reálné předlohy nebo aspoň zvyklostí skutečné železnice.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolajisko N

Příspěvekod Malape » sob 28 bře, 2020 8:38 pm

pixel: Jde všechno, realita je rozmanitá, byť teda nevysypu z rukávu konkrétní příklad stanice u nás, kde to tak je. Za mě je spíše lepší mít skladiště s rampou poblíž staniční budovy a kusou kolej mít k volné nakládce.

Dále bych se nebál ještě zmenšit ostrost toho oblouku na pravém zhlaví, a před remízou umístit výhybku k další koleji pro zázemí lokomotiv, jak to navrhoval M.Š.

Skryťák tedy se smyčkou? Horní nádraží povede nějakou spirálou taky do skryťáku?

Můžeš zauvažovat, jestli by se Ti tam nevešla nějaká říčka - přijde mi, že umí dotvořit realističtější ráz krajiny. Mluvím ale jen z postřehů z mnoha obrázků kolejišť, co jsem tak časem viděl, sám zatím nemodelařím... :oops:
Malape
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 21 úno, 2019 10:50 am

Re: Kolajisko N

Příspěvekod pixel123 » sob 28 bře, 2020 8:53 pm

Malape píše:pixel: Jde všechno, realita je rozmanitá, byť teda nevysypu z rukávu konkrétní příklad stanice u nás, kde to tak je. Za mě je spíše lepší mít skladiště s rampou poblíž staniční budovy a kusou kolej mít k volné nakládce.

Dále bych se nebál ještě zmenšit ostrost toho oblouku na pravém zhlaví, a před remízou umístit výhybku k další koleji pro zázemí lokomotiv, jak to navrhoval M.Š.

Skryťák tedy se smyčkou? Horní nádraží povede nějakou spirálou taky do skryťáku?

Můžeš zauvažovat, jestli by se Ti tam nevešla nějaká říčka - přijde mi, že umí dotvořit realističtější ráz krajiny. Mluvím ale jen z postřehů z mnoha obrázků kolejišť, co jsem tak časem viděl, sám zatím nemodelařím... :oops:




pocty kolaji uz nechcem dalej rozsirovat, lebo uz tak sa dost ubralo z volnej krajiny a ta ma byt domenou . a to co pises ze skladisko pri SB a volnu skladku na kusej, tak to ma aj byt ale ja pablb som udrel to skladisko na volnu skladku :lol: cize berme to tak ze je to aj tak ako pises.

SN je zatial v rovine teorie. Smycku pravdepodobne nie, skor si predstavujem nejaku "nudli" ako to vy cesi mate pekne pomenovane. z horneho ide spirala na uroven z ktorej to klesa do hlavneho nadrazia a nic nebrani tomu aby pokracoval este jeden zavit "o patro niz" do SN. pouvazujem este co je v moznostiach kolajiva a priestoru.

a riecka tam uz je, na povodnom prvom navrhu zakreslena a zdielam tvoj nazor ze pekne dotvori dojem, preto urcite nesmie chybat
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Kolajisko N

Příspěvekod pixel123 » sob 28 bře, 2020 8:56 pm

D píše:pixel123:
Ne.

Jak jsem ti psal, projdi si plánky Milana Ferdiána, nejlépe i ty z knih, ať víš, jak má vypadat modelově redukované nádraží konstruované dle reálné předlohy nebo aspoň zvyklostí skutečné železnice.



plany som uz presiel ale zatial som sa obzeral len po inspiraciach, technicke riesenia a postavenia kolaji som , ako je aj vidiet, nestudoval. Napravím to.
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Kolajisko N

Příspěvekod hank » sob 28 bře, 2020 10:36 pm

Kolejová uspořádání skutečných stanic a dopraven Správy železnic ČR najdeš tady:
https://gvd.cz
(Kdybys potřeboval, tak některé stanice a dopravny mám až 20 let zpátky.)
Na Slovensku to takhle pěkně souhrnně zveřejněné nemáte, ale něco se dá najít tady:
https://www.vlaky.net/trate/
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolajisko N

Příspěvekod hank » sob 28 bře, 2020 10:54 pm

Malape píše:pixel: Jde všechno, realita je rozmanitá, byť teda nevysypu z rukávu konkrétní příklad stanice u nás, kde to tak je.


Takových případů výrazně přibylo v posledních letech po optimalizačním řádění SŽDC, ale při něm se zároveň skladiště většinou bourají nebo prodávají mimodrážním subjektům, protože stejně už přes 50 let - od zavedení stanic soustředěné nakládky a vykládky a později kusovky ČSAD - neslouží svému původnímu účelu. Nicméně stanici, kde to takhle bylo od samého začátku, neznám z praxe snad žádnou. (Mohu se samozřejmě mýlit.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolajisko N

Příspěvekod pixel123 » ned 29 bře, 2020 7:45 am

hank píše:Kolejová uspořádání skutečných stanic a dopraven Správy železnic ČR najdeš tady:
https://gvd.cz
(Kdybys potřeboval, tak některé stanice a dopravny mám až 20 let zpátky.)
Na Slovensku to takhle pěkně souhrnně zveřejněné nemáte, ale něco se dá najít tady:
https://www.vlaky.net/trate/



vďaka, trochu sa v tom povrtam
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Kolajisko N

Příspěvekod milan ferdián » ned 29 bře, 2020 8:46 am

hank píše:Kolejová uspořádání skutečných stanic a dopraven
Na Slovensku to takhle pěkně souhrnně zveřejněné nemáte, ale něco se dá najít tady:
https://www.vlaky.net/trate/

Ano, tyto webové stránky mají hodně kolejových plánů stanic. Jen je třeba vyhledat. Plány jsou u každé uvedené trati uvedené v tzv. Trate - Objekty - Přehled stanic a zastávek na udané trati - Klik na zvolenou dopravnu - Klik na Dokumenty - klik Mapy a nákresy/schéma kolajiska (Poznámka: Někdy tam nejsou plány stanic)

Poznámka :!:
Dopravny na Slovensku (Horní Uhry) procházely jiným vývojem než na našem územím. Nemůžete je srovnávat nebo upravovat dle českých zvyklostí. :!: Do roku 1945 byla na slovenském území jediná úvraťová stanice, než byl zprovozněn tunel, které z provozního hlediska se stanice stala mezilehlou (Gemerské spojky). Na Slovensku nenajdete typické lokálkové dráhy, které jsou na našem území. Snad lokálka z Piešťan do Vrbové s odbočnou stanici Trebatice (typ Liteň) do Rakovic.
Samostatné vedlejší tratě s koncovou stanici měly běžně na kusé koleji vedle lokomotivní remízy točny, což u nás nebyl "zvyk".
Na Slovensku jsou provozní nestandartní dopravny např. Studený Potok. Zvláštností jsou triangly, např. Prievidza nebo Fiľakovo.
Doporučuji vřele prostudovat udanou trať, protože každá z nich má svůj specifický historický vývoj. Příklad Košické Hámry na KBD.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolajisko N

Příspěvekod milan ferdián » ned 29 bře, 2020 9:30 am

Umístění skladiště s rampou ve stanici Revúca. Běžně byly umístěné skladiště s rampou u manipulačních kolejí jak popisuje hank. Často byly i bez skladišť, jen s kamennou rampou.
-m-
Přílohy
165b_revuca520.jpg
165b_revuca520.jpg (16.4 KiB) Zobrazeno 4633 krát
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolajisko N

Příspěvekod Jirkátor » pát 03 dub, 2020 7:46 pm

Co buď použít obloukové výhybky, nebo alespoň dát třeba jako zakončení oblouku před zhlavím vlevo levou výhybku, trochu by to prodloužilo koleje. Koukni na můj návrh kolejiště, použil jsem to na vjezdovém zhlaví koncové stanice.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1036
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků