Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » pon 23 bře, 2020 12:25 pm

Teda Michale, naprosto přesný odhad mých myšlenek.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Miloš_P » pon 23 bře, 2020 2:35 pm

Ve skrytém nádraží by koleje měly odpovídat nejdelší koleji ve viditelné stanici. Takže podle mě jsou zbytečně dlouhé. Ve skryťáku není kolejí nikdy dost. Tři koleje je pořád málo. Nebál bych se přidat další, třeba i kratší pro odstavení krátkého manipuláku nebo motoráku. Pokud bude sryťák dobře přístupný, uvažoval bych i o několika kusých odstavných kolejí pro samotné vagóny. Manipulák nabere vozy z vedlejší tratě a z dolního nádraží, odjede do skryťáku, tam je odstaví na kusou kolej, připojí jiné a do viditelné části se pak po čase vrací s jiným nákladem. Na svém kolejišti jsem něco takového přistavoval a dost podstatně to obohatilo provoz. Taky bych horní stanici doplnil ještě o jednu manipulační kolej nebo vlečku, aby to co se tam přiveze bylo kam odstavit.
Chce to se zamyslet nad provozem. Mám kolejiště z podobným námětem. Taky jsem se po mnoha letech vracel k modelaření a začal jsem stavět kolejiště kvůli dětem, no a postupně přestavoval, předělával...
http://masinky2003.wz.cz/kolejiste.html
Přidal jsem na web něco o provozu na kolejišti. Mě to hodně inspirovalo. Pokud si promyslíš trochu provoz, vyjde ti z toho i kolik a jak dlouhých kolejí budeš kde potřebovat.
http://masinky2003.wz.cz/Grafikon.html

Není nutné hned sestavovat grafikon, ale nejdřív se zamyslet, co a proč bude na kolejišti jezdit.

Edit: soulasím s Michalem, že delší koleje mají z hlediska zastavení výhodu. V tomto případě je uvedeno, že do skryťáku bude dobře vidět, takže by přesné zastavování nemuselo být takový problém.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » úte 24 bře, 2020 3:44 pm

Chlapy, nedělejte z toho zase takovou vědu, stavím to pro malého kluka. Toho nějaký reálný provoz vůbec nezajímá, on si jen chce jezdit s vláčkama. Pochopitelně že nechci jen nějaký přitroublý ovál, ale zase s rozumem, nebude to klubové kolejiště.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 24 bře, 2020 4:08 pm

Jak jsem psal životnost kolejiště jako hračky je omezená, pokud nebudeš postupně doplňovat deti :D . Tedy už teď to stav tak, abys nemusel masivně přestavovat. Miloš je (podle stránek) zdarný příklad, jak se kolejiště změní.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Miloš_P » úte 24 bře, 2020 8:17 pm

Michal Šuhajda píše:Jak jsem psal životnost kolejiště jako hračky je omezená, pokud nebudeš postupně doplňovat deti :D . Tedy už teď to stav tak, abys nemusel masivně přestavovat. Miloš je (podle stránek) zdarný příklad, jak se kolejiště změní.

Tesat do kamene!
A i když budeš doplňovat děti, tak si nakonec nejvíc "vyhraješ" ty :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » úte 24 bře, 2020 8:51 pm

Doplňovat děti? Nestrašte a ani nevyhrožujte. :D

Myslím že tento rozsah bude muset stačit, je to 9 klasických výhybek k tomu ještě 4 obloukové, 2 křižovatkové a 2 trojcestné a to už bude něco stát, když k tomu ještě nandám všechny ty DCC fičurky a serva k výhybkám, tak vůbec nevím, kdo to celé zaplatí a vy mi chcete dát do toho mého "odkryťáku" další koleje. Taky mi musí zbýt něco na vozový park, abych měl nakonec taky čím jezdit. ;)

Pomalu bych hlásil finál s rozvržením kolejí. Předělal jsem vjezdové zhlaví horní stanice dle Ivanova návrhu a líbí se mi to víc. Kolej se vyhrabe ze 6 cm na 12 cm což je nakonec 23 promile a víc prostě s těmi oblouky nejdu.
2D - 5.jpg


Takhle nějak mám první představu o budovách.
2D - 5a.jpg


Nahoře malá dřevěná bouda s telefonem a čekárnou, sypaná nástupiště a skladiště s rampou. Dole menší staniční budova s ústředním stavědlem, panelová nástupiště, skladiště s rampou a vlevo remíza s jámou a vodní jeřáb.
Naposledy upravil Jirkátor dne pon 25 dub, 2022 11:16 am, celkově upraveno 1
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Miloš_P » úte 24 bře, 2020 8:58 pm

Nemusíš tam ty koleje nutně dávat hned teď, ale třeba si tam nechat prostor, aby budoucí rozšíření nebylo stavebně náročné.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod HonzaM » stř 25 bře, 2020 8:49 am

Záleží na tom zda si jirkator chce na tom kolejišti pohrát i sám a předpokládá jeho budoucí dostavbu či přestavbu. Mám čtyři vnuky a až do určitého věku je vůbec nezajímalo jakékoli rozpojování soupravy, takže představa že by měli dojet do koncové stanice, tam nechat nějaké vozy a třeba jiné připojit byla zcela mimo realitu. Pro koncovou stanici měli rádi obousměrné motorové vlaky.
Před tímto kolejištěm jsem měl kolejiště které jsem stavěl pro syna. To bylo v době kdy jedinou elektronikou bylo pulsní řízení. Hlavní trať byla dvojkolejná aby mohly jezdit dva vlaky nezávisle a viditelná trať byla hodně dlouhá. Obrázek toho kolejiště je na https://www.1ku160.cz/domaci-kolejiste/piko-kolejiste. Dětem se nejvíce líbi když se mohou dívat na vlak jedoucí po co nejdelší trati bez zastavováni, mohou ovladačem řídit jeho jízdu a zastavovat v nádraží. Kolejiště kde se vlak vynoří z tunelu, vjede rovnou do nádraží a pak opět zmizí v tunelu děti nenadchne.
Když syna přestaly vláčky zajímat, kolejiště jsem prodal, protože jeho rekonstrukce by byla problematická. Teprve po několika letech jsem se k modelaťině vrátil, když syn dospěl do věku kdy již ho však opět začaly vláčky zajímat a měl chuť se zapojit, navštěvoval modelářský kroužek. Já jsem se v té době stal členem Sekce N Zababova a na základě získaných zkušeností jsem postavil nové kolejiště, již na úrovni odpovídající soudobé technice. Znamenalo to dodržování zásad sekce, tedy kolejivo PECO Code 55, používání flexi kolejí a podle zásady že každá výhybka musí mít vlastní přívod kolejového napájení, každá kolej také musí mít vlastní přívod, nespolehat se na vodivé spojky. Pochopitelně žádné kusové kolejivo. A když jsem získal další prostor, postavil jsem druhý panel a spojivací trať. Kolejiště bylo už od počátku ovládané TrainControllerem.
Tenhle vývoj byl dán tím, že jsem po určitou dobu vláčky odsunul mimo oblast zájmu a po návratu k modelaŕině už byla jiná doba a jiné možnosti (to staré kolejiště bylo na plechových kolejích Piko).
Je tedy na rozmyšlení zda má smysl stavět kolejiště určené pro děti tak, aby vyhovovalo i pro provoz který děti zajímat bude jen do určité míry, ale umožňovalo tatínkovi aby si na něm mohl užít složitější manipulaci, nebo ho udělat vyloženě “dětské” a počítat s tím, že si následně postavím kolejiště nové a to dětské prodám. Ona totiž je jakákoli přestavba kolejiště se zaštěrkovanými a přilepenými kolejemi dost obtížná. Možná to někdo umí udělat jednoduše a snadno.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Sandy » stř 25 bře, 2020 9:23 am

To jirkator:
Když se bráníš přesunu výtopny do koncové stanice, tak nic lepšího nevymyslíš. Ještě snad když vyměníš ty dvě vnitřní obloukové výhybky v SN za klasické.
Já bych pár detailů změnil, ale nechci tě manipulovat.

HonzaM se diví, že ho označuji za "našeptávače". On stále nechápe, že se mohou najít lidé, kterým "modulařina" nic neříká (zatím) a kteří nemají k dispozici dostatečně velkou místnost (místnosti) jen pro sebe. A proto má z kompaktních kolejišť "osypky" a ostatní tlačí do cesty, kterou si vybral on.

Již jsem to tady psal párkrát, odkaz na kolejiště Miloše_P by měl být v sekci pro začátečníky na předním místě. Excelentní popis vývoje kolejiště a modeláře....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 25 bře, 2020 9:26 am

Ahoj,
jaké používáš kolejivo a poloměry oblouků?
Zkoušel jsem si to cvičně nakreslit ve WT v kolejivu ROCO (výhybky 15°)a vychází mi v odbočné stanici kraťoučké koleje.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » stř 25 bře, 2020 10:33 am

V podstatě s vámi všemi souhlasím, ale jen připomínám, že bydlíme 4 lidi v paneláku ve 2+1 a tak jsem rád alespoň za toto. A to navíc bude kolejiště sklápěcí ke zdi (jinam a jinak ho nedám). Nějaké rozšiřování tedy nepadá v úvahu, natož moduly (kde bych je skladoval?). Kolejiště bude v dětském pokoji, a( bohužel) se do té malé místnosti musí vejít i dva psací stoly, skříně, palanda a to kolejiště. To jen jako poznámka k nějakému budoucímu rozšiřování.

Ohledně budoucího provozu: Zatím si syn na stole skládá ovál s dvoukolejnou stanicí a jedním šturcem, nejvíc ho baví, když vezme brejlovce a pořád dokola s ním šíbuje vozy. V tom problém nevidím. Co bude za pár let, neví ani on sám, natož my všichni sami. Jediné, o čem jsem přesvědčen, je fakt, že u toho vydrží dlouho - je to "postižení", které geneticky zdědil po tátovi :D

K délce kolejí v "odkryťáku": radši je udělám delší než staniční - líp se do nich bude trefovat.

Délka kolejí v horním nádraží bude cca 35cm. Víc než mašina se třemi vozy nebo motorák (nedělá někdo digitální 810 v enku?) tam stejně jezdit nebude.

Plánované je to ze standardního kolejiva FLM Picolo, tak snad ví co vyrábí. Po tom co mám teď doma to jezdí v pohodě.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod HonzaM » stř 25 bře, 2020 12:24 pm

Pokud vím, sériově 810 nikdo nevyrábí, ale existuje lept. Asi by se našel nějaký modelář ochotný to spájet a nastříkat. Horší to asi bude s pojezdem. Obtisky s potřebnými popisy existujÍ, má je třeba Honza Rosenauer. Ze své praxe mohu doporučit dvouvozovou motorovou soupravu Desiro od firmy Fleischmann, jezdí výborně a naši kluci s ní hrozně rádi jezdí. Dělá se i v provedení se zvukem a osvětleným interiérem. V červeném provedení DB Regio ji v ČR používá Arriva, v provedení Vogtlandbahn jezdí v Liberci. Obě tato provedení byla v nabídce firmy Fleischmann, na trhu už nejsou, ale dají se najít na eBay. Pro nákup vozidel doporučuji německou firmu DM Toys, specializovanou na N. Mají ohromný výběr nejen vozidel, ale také drážních staveb (nádraží, depa atd.) a nejrůznějších doplňků (tunelové portály, zdi, nátupiště, silnice) a mají celkem únosné poštovné, při větší objednávce je poštovné zdarma.
Pokud jde o kolejivo, s Fleischmann picollo zkušenost nemám, rozhodně ale doporučuji flexi koleje (https://www.mobadaten.info/wiki/FLM_911 ... eis_730_mm) a ne kusové kolejivo. Trať vypadá přirozeněji a bude mnohem méně spojů.
Naposledy upravil HonzaM dne stř 25 bře, 2020 1:03 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4083
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » stř 25 bře, 2020 12:53 pm

:idea: díky za tip.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1038
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Ivan » stř 25 bře, 2020 2:36 pm

Já myslím, že na dětské kolejiště je to pěkný plánek. Dvojkolejka by se dětem asi zavděčila, ale já ji na svém dětském neměl a vydržela mi dlouho. Důležité je, že máš-li dvě děti tak je potřeba jezdit ve dvou najednou, což lokalka splní. Desiro bude ideální.

Možná mi připadají na dětské kolejiště zbytečné jeden šturc vpravo dole a teď druhý u remízy vlevo dole, zas si tam může vyhrát tatínek.
Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod hank » stř 25 bře, 2020 3:01 pm

Aniž bych chtěl zpochybňovat, co tu napsali předřečníci, přece jenom bych si dovolil drobnou poznámku k relaci délek kolejí ve viditelném a skrytém nádraží: Dlouhé koleje ve skryťáku lze rozdělit na úseky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6107
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků