Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » sob 16 zář, 2023 6:46 pm

Pomalu to tlačím vpřed. Pět večerů jsem trávil natíráním opěrné zdi temperovými barvami. Neuvěřitelný vopruz, ale tu jednolitě šedou zeď jsem tam prostě dát nemohl, takže tenký štětec a barvit kámen po kameni. Nakonec to celé stříknout matným bezbarvým lakem. Není to úplně dokonalé, ale je to lepší než nic. Mezi horní patro a základní desku jsem Mamutem nalepil styrodurové sloupky a druhý den na ně nalepil tu opěrnou zeď.
Takhle vypadá to co lze od Fallera koupit, jen je to víc tmavěšedé, ale má to na eNko pěknou strukturu.
Opěrná zeď originál.jpg

Po nabarvení a osazení do kolejiště to vypadá takhle.
Opěrná zeď 1.jpg

Opěrná zeď 2.jpg


Tohle místo jsem už opěrnou zdí vyřešit musel, jelikož tam nebylo místo už ani na skálu a taky jsem tam chtěl mít i něco jiného.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » sob 16 zář, 2023 6:50 pm

Taky přidám fotku, jak to asi bude vypadat i s budovami.
Celek.jpg
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod jipol57 » sob 16 zář, 2023 8:10 pm

Nejsem žádný zanalec na krajinu, takže jen můj blbý názor. Nebylo by lepší ten oblouk schovat do tunelu? Já vím, asi tam má být město, ale to by mohlo být taky na nějaké kaskádě. Zdá se mně ta opěrná zeď hrozně vysoká. Příroda by to takhle kolmo asi nevytvořila. Asi by vykutali pro trať zářez, ale kus skály by měl být i z druhé strany kolejí. Ale neber to vážně, ode mě.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » sob 16 zář, 2023 8:22 pm

Jestli je tohle jediné, co ti na tom kolejišti připadá nereálné, tak to je dobré. :mrgreen:
Ta zeď má v nejvyšším místě přesně 10 cm. Je to celé velký kompromis. Původně ten rám měl být o 8 cm širší a tak tam měly být kopce a ne strmé skály. Další tunel tam nechci, také musí být vidět alespoň nějaká trať. I kdybych ho tam udělal, tak do něj nebude přístup a odnímací krajinu nechci.
Město tam nebude, jen malý parčík a autobusová zastávka.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Michal Šuhajda » sob 16 zář, 2023 8:52 pm

Ahoj,
1. Na fotkách ta zeď vypadá úplně kolmá. Pokud není, tak mlčím, protože líc opěrných a zárubních zdí bývá ve sklonu 5-7:1
2. Napojení zdi na terén resp. skálu je zvláštní. Zdi málokdy začnou v plné výšce, zvlášť takhle vysoké - 16m je opravdu hodně. Zdi spíš postupně narůstají. V místech, kde se horní konec zdi odděluje od horní stanice bych zeď snižoval na úkor svahu mezi zdi a kolejemi horní stanice. Svah pak necháš porůst keři a opět vizuálně oddálíš horní stanici.
3. Co bude na druhé straně kolejí? Chtělo by to aspoň terén par cm nad tratí, aby vzniknul zářez. Zkus si představit původní terén. Rovina a 16m zdi opravdu příliš bije do očí. I město nebo parčík muže být na svahu od dolního nádraží.

Jinak Ti to hezky roste. A povrch zdi vypadá velmi dobře.

Zkusil jsem nakreslit navržené úpravy -bod 2.+3. do původní fotky. Omlouvám se za provedení, kreslím to na telefonu, ale snad je to srozumitelné.

Přikládám fotku daleko menší zdi, délka cca 30cm, výška cca 8 cm od kolejí, ale je to v H0. Oblouk trati, která +- kopíruje vrstevnici, protíná konec krátkého kolmého hřbetu. Terén vlevo od trati už je jen cca 2-3 cm nad kolejí, ale je tam i příkop a náznak původního terénu, který snad vypadá přirozeně.
Přílohy
IMG_2698.jpeg
IMG_2698.jpeg (93.17 KiB) Zobrazeno 2121 krát
IMG_2697.jpeg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod HonzaM » ned 17 zář, 2023 6:25 am

Michal Šuhajda píše:Přikládám fotku daleko menší zdi, délka cca 30cm, výška cca 8 cm od kolejí, ale je to v H0. Oblouk trati, která +- kopíruje vrstevnici, protíná konec krátkého kolmého hřbetu. Terén vlevo od trati už je jen cca 2-3 cm nad kolejí, ale je tam i příkop a náznak původního terénu, který snad vypadá přirozeně.

Michalovy návrhy na úpravu jsou výborné. Ten obrázek z H0 je úchvatný, nebýt těch kuželových smrků, klidně bych věřil že to je reál.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » ned 17 zář, 2023 12:28 pm

Michale, díky za rady a inspiraci.
Jsem si vědom, že to, jak to mám, není úplně reálné, ale já tam prostě nemám místo.
pohled zhora.jpg

pohled z boku.jpg

a ještě ze zadu
pohled ze zadu.jpg

Nemám prostě kam couvat, ale ještě zkusím promyslet tvůj návrh na zkosení levé části, to by se mi tam vejít mohlo. Sice ne v takovém rozsahu, jak jsi naznačil, ale částečně ano. Na tom výstupku nahoře (bílá část na 1. fotografii) ještě bude naznačen vrchol kopce / skály, který bude klesat za opěrnou zeď, ale nemůžu moc vysoko, protože bych narážel na strop skříně při vyklápění kolejiště. Jen pro představu, mezi levým koncem horního patra a stropem skříně je mezera 1 cm.
I to, že zeď by měla být mírně zkosená, vím, ale ten polotovar, ze kterého je udělaná, do kuželu prostě nenatvaruju. Chvíli jsem s tím zápasil, ale pokud bych to udělal, byly by kameny ve zdi skládány šikmo a to by vypadalo ještě hůř.
Nechci tím nic omlouvat, jen vysvětluju, proč jsem to udělal tak, jak to je.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Michal Šuhajda » ned 17 zář, 2023 6:31 pm

Ahoj,
chápu, že prostor nenafoukneš.
Co se týká výšky, když odřízneš část, která je předsazená na styrodurovych sloupcích v podobně výšce jako je vzdálenost od bílé plochy, vznikne to kus svahu cca 1:1, který může plynule pokračovat až na vršek skály na bílé ploše a zeď se bude směrem k nádraží plynule snižovat.
Klidně bych z přední strany udělal jenom svah, který je zezadu (od horní stanice) odkopán - buď tam bude taky zeď nebo jen skála, ale zepředu (od zdi a od tunelového portálu) nechej jen stráň, přece jen těch skal už tam je hodně.

Když už budeš upravovat tvar, stalo by za to zkusit udělat šikmo i napojení na skálu. Klidně ve sklonu jako líc zdi, tedy 5:1. Bude to vypadat mnohem líp než to kolmé napojení.

Co se týká problému s tvarováním zdi do kužele. Dá se to řešit složením zdi ze segmentů tvaru lichoběžníku - podobně jako betonové zdi. Možná by ta zeď šla trochu “podrazit” tedy přisunout spodek blíž ke kolejím. Pod zárubními zdmi byl často jen úzký (cca 0,5m) vyzděný žlab, tedy žádný příkop. Při stavbě se šetřil objem výkopů a každý ušetřený decimetr šířky znamenal výraznou finanční úsporu.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Zlámalík » pon 18 zář, 2023 8:42 am

Rozhodně se přimlouvám za úpravu podle Michala Šuhajdy, jeho řešení má logiku a eleganci a dovolí ti z této šlamastyky vybruslit "bez ztráty kytičky".
Chápu, že kompromisy vznikají, ale měly by být uvěřitelné.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » pon 18 zář, 2023 9:23 am

Teda pánové, takového brouka v hlavě už jsem dlouho neměl. S tou pravou stranou toho moc udělat nepůjde, ale mohl bych zkusit tu skálu nastavit a polepit jí tu zeď. Levou stranu oříznu, jen si k tomu budu muset sednout a nějak si představit jak - mám jen jeden pokus.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Ivan » pon 18 zář, 2023 6:41 pm

Já jsem taky předělával pár věcí v krajině, které byly přihlášeny za dokončené. Když si člověk uvědomí, že na to pak bude koukat roky, nebo desetiletí, co je proto tomu pár hodin navíc? Vždy jsem pak byl rád, že jsem do toho říznul. Nedávno jsem vyřízl kostku v terénu, že tam bude hospoda :mrgreen:

A tohle kolejiště si péči zaslouží, bude to pěkné dílko :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 18 zář, 2023 8:56 pm

Předělávání není nikdy konec. Jsem v tom taky. Dlouho jsem se odhodlával, ale před týdnem jsem vytrhal dvoukolejný oblouk, a kompletně přeložil koleje.
Stav jako v reálu. Po několika letech dílčích oprav a pomalých jízd došlo na celkovou rekonstrukci trati včetně podloží. Díky tomu má teď oblouk o pár cm větší poloměr oblouku - cca 630 mm oproti původním 600mm a lepší přechodnice. Jenomže musím upravit krajinu kolem trati. Jediné štěstí, že jsem ji měl zatím pouze v hnědém nátěru bez zeleně.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Zlámalík » pon 18 zář, 2023 9:09 pm

Ivan píše:Nedávno jsem vyřízl kostku v terénu, že tam bude hospoda :mrgreen:

"To je ale krásné neštěstí!"
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Jirkátor » úte 30 led, 2024 6:49 pm

Sice pořád ještě stavím, ale není čas a tak to přibývá pomalu a není vlastně co fotit.

Chtěl jsem se ale pochlubit novým způsobem ukládání modelů. Jelikož mám kolejiště sklápěcí, tak musím před ježděním vybalit část vozového parku a pak to zase uklidit. Asi je každému jasné, že to není žádná velká zábava, zase se na to ale nepráší. Na Modelbazaru jsem ale narazil na kolegu ze Slovenska, který prodával box přímo určený na ukládání modelů v měřítku N. Koupil jsem ho, vyzkoušel a hned objednal další tři. Sice jeden vyjde na cca 500,- Kč, ale je to kvalita a pro někoho, kdo modely potřebuje ukládat, to není špatné řešení. Možná jsem právě objevil Ameriku, ale třeba to někomu pomůže.
Feldherr-FSLB040P26.jpg

BOX FSLB040.jpg
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Příspěvekod Dusan » úte 30 led, 2024 7:11 pm

Pěkná sbírka 8) Jak jsi spokojený s tím "Štětínem" ?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků