Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Ronoath » sob 09 kvě, 2020 9:01 am

Neuvaříš. V H0 provozuji s jednou z21 (ex start) současně tři soupravy s ozvučenými lokomotivami, každá má za sebou osvětlený vlak průměrně o čtyřech vozech. Ve vozech jsou komponenty s LED, zejména PeLi a Esu, a pak taky MTB :)

Byť musím ještě napsat, že kromě šestnácti digitálních výhybek Roco Geoline s originálními přestavníky a dekodéry neovládám nic jiného.
H0, se zamračenými někde mezi roky 2001 - 2005 na Šumavě. V digitálu.
Uživatelský avatar
Ronoath
 
Příspěvky: 226
Registrován: úte 22 led, 2013 9:05 am
Bydliště: Prajzsko

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » pát 15 kvě, 2020 7:27 pm

Tak jsem vyloudil ze SCARMu ucházející 3D náhled.

3D - 3f1.jpg

3D - 3,1.jpg


Co vy na to?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Ivan » pát 15 kvě, 2020 9:33 pm

Když to vidím v tom třídéčku... Osobně bych nedělal tunel na lokálce, ale nahradil bych ho zářezem ve skále s velmi hustým lesem, aby se to opticky oddělilo od stanice. Ty dva tunelové portály nad sebou nevypadají dobře.
Na druhou chápu, že je to dětské kolejiště a děti mají tunely rady.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » pát 15 kvě, 2020 9:54 pm

Ten horní tunel bude trochu jinak, ale ve SCARMu mi to nejde úplně přesně nakreslit. Bude o dost kratší, nejdřív zářez, pak tunel, z tunelu ven na malý most přes potok a potom do horní stanice.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Ivan » sob 16 kvě, 2020 11:31 am

Tak to by šlo :wink:
Pakliže jsi kreslil oblouk přes flexi, musíš ji rozrezat a část vyjmout z tunelu. SCARM má to 3D je takové nahrubo, ale já ho mám radši než wintrack, lépe se mi v něm kreslí.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » sob 30 kvě, 2020 12:32 pm

Před pár dny dorazila první část potřebných dekodérů, ovladačů, driverů, serv a všech těch věcí, kterým se dá vyhnout, pokud si zvolíte analogové ovládání. Já se ale rozhodl pro plnou digitalizaci kolejiště a ze všech možností si vybral švédskou MGP. Jestli to byla dobrá volba, to teprve zjistím, zatím ležím na gauči a čtu návody. :shock:
IMG_20200530_142149.jpg
Elektronika MGP.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » pát 12 čer, 2020 4:36 am

Řekl jsem si, že bude lepší MGP nejdřív otestovat, jak se zde hezky říká, "na prkýnku". Jenže přehazovat jednu výhybku sem a tam, jak jsem viděl na YouTube, mne moc neláká, tak jsem to prkýnko pojal víc velkoryse a složil na překližce 110x70 jednoduchý ovál a na něm budu zkoušet jestli MGP zvládne vše. co po něm budu chtít. A ano, fakt jsem to tam přitloukl hřebíkama :-) V této chvíli mám zapojenu jen krabici z21 start, takže vlaky už jezdí. Chvíli jsem řešil, zda dát jednotlivé MGP moduly dolu pod desku, nebo nahoru. Nakonec je budu dávat nahoru, abych na ně pořádně viděl, jestli dělají co mají. Ta černá krabička vpravo nahoře je starý zdroj od notebooku, který to celé bude krmit eletřinou.
Prkýnko 1.jpg


P.S.: Už ale chápu, proč je potřeba dávat korek pod koleje. :lol:
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » ned 14 čer, 2020 3:23 pm

Tak dekodéry jsou na místě (návěstní tedy ještě ne) a tahám dráty. Zatím jsem rozchodil první výhybku. Ještě musím připojit tlačítka k panelovému dekodéru a nastavit cesty, osadit další 4 serva a základ pro ježdění bude hotov. Jde to lépe než jsem čekal, ale je to hrozný žrout času.
IMG_20200614_170916.jpg

Omlouvám se za máznutou fotku :oops:

Jen pořád koumám, jak připojit servo k tomu angličanovi. U výhybek provrtám tu plastovou destičku, která hýbe jazyky a do ní dám ten trn, ale u angličana nevím. Asi ten trn dám do vyvrtané dírky v té přestavovací páčce. Nevymyslel to už někdo nějak?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod jirkah » ned 14 čer, 2020 4:46 pm

Ahoj , možná by neškodilo udělat popis komponent na obrázku . Pro lidičky co MGP neznají :-).
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » pon 15 čer, 2020 6:02 am

Tak tedy ten popis.
MPG popis modulů.jpg


1) Servodekodér. Dekodér pro pět serv. Jedno je už připojené - ten třížilový servokabel vlevo. Jeho součástí je pět relátek určených především k napájení srdcovek, ale lze je pochopitelně použít k čemukoliv jinému, jelikož jejich vstup a výstup je oddělený od ostatní elektroniky. Přepínají se pochopitělně spolu se servy.

2) Napájecí modul. Na vstupu bere 12V a napájí po kabelech celou sestavu 5v. Navíc má tři 5V výstupy pro moduly, které vyžadují samostatný vstup 5V. Ty je možné napájet buď přímo z tohoto modulu, nebo mají USB vstup a je možné je alternativně napájet i klasickou nabíječkou pro mobily.

3) LokoNet Terminator. Zdroj signálu LokoNet (dalo by se říct, že nahrazuje centrálu). Má také vstup pro 12V a dokáže po kabelech napájet menší sestavu - pak ovšem dojde na tu nabíječku mobilů. Pokud tento modul není zdrojem napájení sítě 5V, je potřeba přepnout jumper (stejný jaký bývá na HDD diskách v PC) do polohy EXT a dát mu tak na vědomí, že bude napájen externě, jinak potřebuje zdroj napájení 12V. Já to ale mám napájené přes Napájecí modul.

4) Detektor obsazení. Prostě detektor obsazení úseků. Není připojen do sítě a je samostatně napájen 5V. Dráty napájení jednotlivých úseků se protáhnou otvorem v těch černých válečkách v levé části a zvýšený průtoku proudu v elektrickém obvodu, ve kterém je lokomotiva vyhodnotí jako obsazení úseku. Není tak propojen s DCC signálem pro ovládání jízd vlaků. Informace ve stavu 0/1 (ne/ano - volno/obsazeno) posílá po samostatných vodičích do vstupů jiného dekodéru (např. panelového dekodéru). Zatím nemám zapojeno.

5) Panelový dekodér. K němu lze připojit až 16 tlačítek pro ovládání všeho. Tenhle modul je opravdový majstrštyk. Pro každý ze 16 vstupů lze naprogramovat co znamená, jestli je spínán tlačítkem či vypínačem a co má udělat. Jedná se o spoustu možností. Já ho v této sestavě používám pro volbu jízdních cest a přestavování výhybek. Do každého dekodéru je možno naprogramovat 12 jízdních cest ovládaných až 24 tlačítky (pokud tedy tlačítku dáte samostatnou adresu - může totiž být klidně připojeno i k jinému dekodéru). Pak je ovládání možné zapojit jako skutečnou reléovku - klasické počáteční a koncové tlačítko. Z pohledu na kolejové schéma asi je asi patrné, jak to myslím - jsou to ta červená tlačítka. Pak tam mám ještě ta dvě černá, která budou zapojena pro přestavení výhybky do opačné polohy, než ve které je teď. Samozřejmě lze výhybku ovládat i dvěma tlačítky (klasicky přímý / vedlejší směr) nebo standardním páčkovým přepínačem. K dekodéru lze připojit i LED diody u kterých se nastaví kdy, jak a jak moc (odpadá tedy používání rezistorů) mají svítit. Smysl jejich použití asi tuší každý.

6) RJ12 kabely. Ty propojují jednotlivé komponenty do jedné sítě. Do této sítě vysílá každý dekodér informace o tom, co má jiný dekodér udělat, nebo co sám právě udělal. Takže Panelový dekodér po síti posílá informace o tom, které výhybky a se mají do které polohy přestavit, servodekodér říká těm ostatním modulům, ve které poloze jsou k němu připojené výhybky, detektor obsazení hlásí do celé sítě, které úseky jsou volné a které ne. Já jsem použil klasický osmižilový kroucený datový kabel a z něj tedy zapojil jen 6 žil. Zbylé dvě se mi hodily pro napájení Panelového dekodéru 5V, který je připojen k Napájecímu modulu (je to ten kabel, který u 6 mizí "ve sklepě" a objevuje se zase u 5). Způsob propojování modulů je prostě geniálně jednoduchý. Pro někoho, kdo nemá ovládací panel pevně spojen s kolejištěm (moduláři určitě chápou) stačí pro spojení jeden datový kabel, který lze snadno odpojit.

7) Napájecí zdroj. Je to klasický 12V / 4,1A zdroj ze starého notebooku s kulatou koncovkou.

8 ) Kolejový reliéf s červenými tlačítky pro volby jízdních cest a černými pro přestavování výhybek. Tlačítka mají společný + pól a - póly jsou zapojeny do panelového dekodéru.

9) Je obyčejný z21 start s Multimouse pro ovládání jízd vlaků. Kabely z něj jdou do té modré a žluté svorkovnice. Z té žluté pak přes Detektor obsazení do jednotlivých úseků.

Celé to lze naprogramovat z mobilu nebo tabletu počeštěnou aplikací, která je v této chvíli jen pro Andrid, takže jablíčkáři mají (zatím) smůlu. Pro spojení s mobilem se používá bluetooth modul (menší černá krabička s jedním konektorem RJ12), který v případě potřeby připojíte do prvního volného konektoru, který uvidíte a pak to zase odpojíte, až bude hotovo. Ten ale na fotce není. Je pravda, že ta aplikace není česká, ale jen přeložená do češtiny, což přináší jistá úskalí, třeba že v původní angličtině je switch výraz pro vypínač, přepínač, ale i výhybku. Pak je lehce matoucí, když je uvedeno, že "výhybka přímo" a znamená i stav "spínač zapnuto" (odbočka = vypnuto), ale to se nedá nic dělat. Naštěstí jsou k tomu zpracovány i české návody, kde je vše vysvětleno tak, že programování není velký problém - stačí pochopit princip a pak už to jde samo. Jen je to trochu zdlouhavé, ale to asi u každého takového systému.
Ještě časem přidám Návěstní dekodér, který je naprogramován přímo pro české prostředí (40 km/h a výstraha, 40km/h a očekávej 40km/h nebo 40km/h a volno není problém).
Kouzlo toho celého je i v tom, že k ovládání není potřeba kupovat vůbec žádnou centrálu (tak jak to vidíte, to opravdu funguje). Pokud byste ale na centrále trvali, je možno ji připojit kabelem do toho třetího vstupu v Napájecím modulu a pak to lze ovládat i z PC. To mne ale (zatím) neláká.

Snad jsem to popsal alespoň trochu srozumitelně. Pokud tam mám nějaké nesmysly, tak mne snad zdejší "MGP guru" HonzaM opraví, nebo doplní.
Naposledy upravil Jirkátor dne čtv 18 čer, 2020 11:20 am, celkově upraveno 1
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod sidlo » pon 15 čer, 2020 6:29 am

Jirkátor píše:6) RJ12 kabely. ... Já jsem použil klasický osmižilový kroucený datový kabel a z něj tedy zapojil jen 6 žil. Zbylé dvě se mi hodily pro napájení Panelového dekodéru 5V, který je připojen k Napájecímu modulu ...


LocoNet požaduje použít ploché 6-ti žilové kabely. Použít klasické počítačové kroucené kabely vysloveně nedoporučuje. Může to způsobovat přeslechy a zhoršení komunikace.
Viz https://www.digitrax.com/static/apps/cms/media/documents/documentation/LocoNet%20Overview%20App%20Note.pdf
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » pon 15 čer, 2020 7:22 am

Pro finální kolejiště je určitě použiju a pokud to bude zlobit na tomto "prkýnku", tak to vyměním, ale zatím nemám problém. Oni jsou ty kabely hodně krátké a tak ty přeslechy nebudou tak silné.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Sandy » pon 15 čer, 2020 7:30 am

Lze ještě dodat, že k Servodekoderu je možno připojit další sadu tlačítek a serva se tak dají ovládat ze dvou míst (lze využít u modulů nebo segmentů).
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod HonzaM » pon 15 čer, 2020 8:59 am

U modulu používám ovládaní ze dvou míst, ale v obou případech používám panýlek se standardním panelovým dekodérem. MGP umožňuje použití více ovládacích panelů. Nicméně i když použijež lokální ovládaní servodekodéru, bude se na hlavním panelu indikovat postavení výhybek.
Zdroj 5V pro servodekodér a návěstní dekodér je lépe mít na základní desce kolejiště a ovládací panel napájet přes rozvod LocoNetu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » úte 14 črc, 2020 5:48 pm

Možná to vypadá, že stavba umřela, ale není tomu tak. Začátek stavby "velkého" kolejiště je naplánován až na podzim. Zatím tedy na tom malém vlakovém Nascaru testuji MGP a musím s radostí říct, že pracuje bez jediného zaváhání. Zatím to vypadá jako dobrá volba. Když jsem po chvíli pochopil logiku nastavování, tak už to pak šlo samo. Až se dnes divím, z čeho jsem měl obavy. Rád bych ještě vyzkoušel návěstní dekodér, než se do toho pustím naostro. Návod na programování dekodéru sice mám, ale je to stejné, jako programování cest, prostě to chce k tomu sednout, a s návodem v ruce, to tam začít ládovat. Ale k tomu potřebuji i ta návěstidla. Sice jsem nakoupil ta krásná česká z 3D tisku, ale ta tam dávat nechci, tak jsem si v červnu objednal pár kusů u Rotter model, která sice nejsou tak detailní, ale zato vypadají víc houževnatě, ale zatím se nic neděje a e-shop mlčí :cry: . Doufám tedy, že budu mít možnost dekodér vyzkoušet dřív, než dojde na stavbu.

Prozatím se tedy s provoláním "DCC zdar a MGP zvlášť" :P loučím a užívejte si toto podivné léto, jak jen se dá.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků