Jirkátorovo kolejiště 1800x720 N

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » stř 25 bře, 2020 5:43 pm

Ivan píše:...Důležité je, že máš-li dvě děti tak je potřeba jezdit ve dvou najednou, což lokalka splní...
Ivan

To druhé dítě je pubescentní dcera, ta se nám jen shovívavě směje, nebo to zcela ignoruje. :) Budu to holt muset vzít za ní. Ne, vážně, je to plánované na ježdění ve 2 lidech.
Ponoukačům s dvojkolejkou naposledy odpovím: přečtěte si názor Vladimíra Zuzky v jeho modelářské bibli na něco takového v malém prostoru. Vidím to podobně jako on.

Abych nezapomněl: ten malý šturc u remízy je zásobovací kolej.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Rocky_MK » pát 27 bře, 2020 10:36 am

Jirkátor píše: přečtěte si názor Vladimíra Zuzky v jeho modelářské bibli na něco takového v malém prostoru. Vidím to podobně jako on.

Velmi správně. Je to vcelku příjemné kolejiště a cpát tam nějakou pseudodvoukolejku by bylo jako pěst na oko.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod HonzaM » pát 27 bře, 2020 11:07 am

Rocky_MK píše:
Jirkátor píše: přečtěte si názor Vladimíra Zuzky v jeho modelářské bibli na něco takového v malém prostoru. Vidím to podobně jako on.

Velmi správně. Je to vcelku příjemné kolejiště a cpát tam nějakou pseudodvoukolejku by bylo jako pěst na oko.

Záleží na tom, zda má jít o kolejiště maximálně se přibližující reálu, nebo kolejiště určené pro děti na hraní. Proto bylo moje kolejiště pro malého syna dvojkolejné, bez ambice přiblížení reálu, a poté co vyrostl bylo kolejiště prodáno a stavěno jiné.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4070
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod hopeter » pát 27 bře, 2020 2:58 pm

Jirkátore , sleduji tohle vlákno od začátku. Návrh pro požadovaný účel je dobrý , klidně začni stavět.
Jen tě chci podpořit ale i tak vidím , že si umíš sám přebrat našeptávače od dobrých rad. Ať se daří , rád budu sledovat. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » pát 27 bře, 2020 4:20 pm

Hopeter, díky ;)

Tohle vlákno bude na dlouho. Nejdřív potřebuji udělat tlustou čáru pod částí návrh, pak začít nakupovat koleje. Postupně přejdu do další etapy a to zapojení. Samotné ovládání vlaků bude pochopitelně digitální, ale s tím zbytkem si nejsem zcela jistý. Zatím jsem v poloze, že bych se rád vyhnul ovládání počítačem. Představuji si spíš klasický kolejový reliéf s tlačítky a následným digitálním přenosem k výhybkám a návěstidlům a rád bych měl u nich alespoň základní závislosti. Jenže nemám zcela jasnou představu, jak to v reálu celé poskládat dohromady.
To se teprve vyrojí našeptávačů... :D
Rád bych to celé pojal jako vysvětlovací vlákno pro následovníky, koukající na DCC, jako na UFO.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » čtv 09 dub, 2020 2:42 pm

Na chvíli jsem se odmlčel, ale to neznamená, že projekční práce ustaly. V současnosti jsem ponořen do studia možností digitálního ovládání všeho. Ze začátku, co by odchovanec staré analogové školy, jsem plánoval pouze DCC na ovládání jízd vlaků a zbytek pěkně po staru, po drátech. Nakonec jsem se rozhodl pro plný digitál. Že všech možných systémů od všech možných výrobců, které spolu vzájemně více či méně komunikují (nebo také ne), mi nejvíce učarovaly možnosti, které nabízí švédský výrobce Möllehem Gårdsproduktion s výrobky MGP. Vážně se mi ty možnosti, které to nabízí, hodně líbí. Má s tím už někdo z vás větší osobní zkušenosti?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Fox » čtv 09 dub, 2020 4:52 pm

viewtopic.php?f=7&t=11614 (HonzaM je velkým propagátorem, případné dotazy adresuj na něj)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » čtv 09 dub, 2020 5:01 pm

Já vím. Kdo myslíš, že mi to poradil? :D Přesto bych rád ještě slyšel názor dalších lidí, kteří to také používají.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Sandy » pát 10 dub, 2020 7:52 am

Jirkátor píše:Já vím. Kdo myslíš, že mi to poradil? :D Přesto bych rád ještě slyšel názor dalších lidí, kteří to také používají.

Já tedy nejsem zrovna z těch, kteří by ti měli radit.
Z ovládání znám jen MM a miniTCO. S MGP začínám (zatím jen na prkénku) a docela se mi to líbí. Asi to bude vhodné pro ty, kdo nejsou fandy do "bastlení". Tady to dostáváš na "stříbrném podnose" od jednoho výrobce. A ten je (ve spolupráci s HonzouM) zatím i dost vstřícný: dekoder s českou návěstní soustavou, české návody (i když je potřeba občas nahlédnout do originálu).
Jeví se mi to jako taková stavebnice, kde můžeš postupovat po jednotlivých úrovních - výhybkový dekoder, výhybkový a panelový dekoder s nastavením přes BlueTooth, možnost ovládání z PC. Komunikuje to s detektory obsazení, dají se nastavovat cesty.
Systém je LocoNet (nevím, co to znamená).
Cenově to možná bude dražší, než jiné systémy, spočítat to nedokážu.
Ale jak jsem již napsal: jeden systém, jeden výrobce. Jednotlivé komponenty není třeba přizpůsobovat.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » pát 10 dub, 2020 9:51 am

Přesně tak, vše od jednoho výrobce. Skládá se to skoro jako lego. Česká návěstní soustava je veliký trumf. Za to a vůbec za celé počeštění patří Honzovi velikánský dík. S tou cenou je to relativní, v nabídce jsou i startovací sady a pak to vyjde levněji. Jen doufám, že než začnu stavět, tak výrobce vyrobí i něco pro přejezd.
Jestli tomu dobře rozumím, tak LocoNet je něco jako komunikační protokol / standard. Ale jinak tomu vůbec nerozumím :?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » ned 03 kvě, 2020 8:45 am

Po krátké odmlce se zase ozývám. Nedávno mi dorazila krásná světelná návěstidla, ale je to stavebnice, kterou si musí každý sestavit sám, ale co by člověk mohl chtít za stovku, vždyť je to skoro zadarmo. Jenže jsem jimi byl dotlačen do situace, kdy se musím definitivně rozhodnout, jakou elektroniku použiju. Do soklů návěstidla se totiž osazuje DPS pro drátky od LEDek a rezistory, nabízí se možnost místo nich použít rovnou návěstní dekodéry od MGP a zároveň se tak i vyhnout těm rezistorům, jelikož velikost napětí je nastavitelná dekodérem. To by ale znamenalo zůstat u toho pro vše ostatní, což je rozhodnutí, které jsem odkládal na co nejpozději. Už jsem se tu ptal jednou, jak jsou ti, kteří MGP, používají spokojeni a jestli bych neměl přecejen vybrat něco jiného, dokud je čas, ale velká odezva se nekonala. Vážně to nikdo nemáte doma? Jediný o kom vím, že má přehled, je Honza, ale ten není zcela nestranný.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod dmerhaut » ned 03 kvě, 2020 11:24 am

Ahoj,
je to jako otázka zda byla dříve slepice nebo vejce. O MGP první zmínky v ČR byly v roce 2018. Ale nikdo jej v ČR neprodával. Honza se o informovanost stará, zajistil český překlad a i návěstní soustavu.
Také nejsem nestranný, ale tady je moje zkušenost.
V březnu jsem se rozhodl na MGP přestavět stanici na dvojkolejce s pěti staničními kolejemi. Dělal jsem na tom jen o víkendech. Tj. zdokumentovat, vymontovat starou elektroniku, zapojit MGP vyhybkove dekodery, detekce obsazení, vyrobit ovladaci panely atd. No a odpovědí je, že dnes mi fungují obě zhlaví, všechny cesty lze ovladat tlačítky jako na releovce. Zatím je to bez návěstidel i LED na panelech.
Dan
Přílohy
833A4173-E889-4768-BA98-613B542C140A.jpeg
Naposledy upravil dmerhaut dne ned 03 kvě, 2020 11:28 am, celkově upraveno 1
Dan
http://www.1ku160.cz
N, FREMO, MGP, Digikeijs, Digitrax, TrainController 8 Gold, Tanvald-Kořenov
Uživatelský avatar
dmerhaut
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 06 lis, 2013 10:39 pm

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod dmerhaut » ned 03 kvě, 2020 11:26 am

No a programování na tabletu bylo za dva dny hotové.
Dan
http://www.1ku160.cz
N, FREMO, MGP, Digikeijs, Digitrax, TrainController 8 Gold, Tanvald-Kořenov
Uživatelský avatar
dmerhaut
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 06 lis, 2013 10:39 pm

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » ned 03 kvě, 2020 12:01 pm

Díky za odpověď. Zvláště ta část o naprogramování během dvou dnů, mně obzvlášť potěšila.
Jsem už víceméně rozhodnutý pro MGP, jen ještě čekám, zda mi někdo nepodá nějaký smysluplný argument proti.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Jirkátorovo kolejiště 1500x750 N

Příspěvekod Jirkátor » stř 06 kvě, 2020 7:26 pm

Tak jo, po vyhodnocení všech argumentů, které mi MGP rozmlouvaly a pokoušely se nabídnout něco lepšího, jsem se rozhodl pro tento švédský systém.
Budu tedy mít ovládání výhybek a návěstidel zcela oddělené od ovládání lokomotiv. Mojí stávající z21 start časem vylepším na z21. Jen nějak nemám představu, kolik toho samotná (bez boosteru) utáhne. Pár lokomotiv na těch kolejích bude, některé i se zvukem, v pohybu ale tak dvě, maximálně tři, k tomu asi i nějaká osvětlená souprava, tak abych jí neuvařil.
Teď musím nějak rozumně naporcovat trať a stanice na úseky, kvůli indikaci obsazení a nějaké té automatizaci provozu a můžu začít nakupovat. Konečně. Nejdřív pochopitelně nějaké prkýnko, kde si to na nečisto vyzkouším a počítám, že na podzim bych do toho šel.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků