Plánovanie projektu Hekttor_03

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Plánovanie projektu Hekttor_03

Příspěvekod karolv » ned 09 úno, 2020 7:30 pm

Dobrý večer,
Pre napísanie môjho príspevku som sa odhodlával veľmi, veľmi dlho.Z myšlienkou na stavbu koľajiska sa pohrávam už dlhší čas.V minulosti, keď som bol mladší,a bobina stála 100 Kč, Hektor bol za 105 Kč a jeden rychlíkový vagón stál 30 Kč, som mal postavený TT panel.Od vtedy utieklo už veľa vody, ale vzťah ku železnici, ako aj vôňa parných lokomotív mi stále ostali.Ako dieťa som trávil každú voľnú chvíľu na žel.stanici, kde som celý čas len sedel a pozoroval prichádzajúce a odchádzajúce vlaky, posuny a všetok ruch na stanici.Na moju radosť mala babka dom hneď pri železnici a pakovalo sa to isté.Celý cestovný poriadok som mal vo vrecku, a keď prišla 555-ka a rušňovodič ma zobral do lokomotívy, bol som v siedmom nebi.Obdobie páry bolo pre mňa jedno z najkrajších.Ale už dosť sentimentu.
Posledné mesiace sledujem fóra s touto tématikou, resp.venujem sa samoštúdiu a je mi jasné,a uvedomujem si to, že je to beh na veľmi dlhé trate.Napr. projekt modelu parnej lokomotívy trval cca dva roky, pretože mám rád všetko dopredu pripravené, od podkladov po doplnky. Zatiaľ sa venujem plastikovému modelárstvu, nakoľko neboli peniaze, priestor, čas venovať sa naplno železnici, na ktorú som ale nikdy nezanevrel.Pán Ferdián má pravdu na 150%, že projekt musí byť pripravený dopredu a je to základ pre realizáciu akéhokoľvek projektu.Chcel by som sa venovať obdobiu epochy III/IV a správe ČSD.Predstavu v hlave mám a postupne, výhledově by som si chcel začať pripravovať plánovať projekt, a začať nakupovaním potrebných vecí.Panel by mal byť plne digitalizovaný, pretože mi táto problematika 1 a 0 mi nie je až tak celkom cudzia, som elektrikár ale hlavne aj rádioamatér aj trochu modelár.
Pozeral som si plány na tomto fóre a zaujal ma plán Hekttor_03, pre ktorý som sa rozhodol a pomaly sa zoznamujem s týmto plánom, len by som mal k nemu nejaké otázky.Ak by som mohol chcel by som porosiť skúsenejších kolegov o pomoc pri zodpovedaní mojich nejasností v tomto pláne:
1.Plán má v skryťáku na dvojkoľajke pri vnútornej koľaji v zákrute na vstupe do stanice parameter R 310/90 a neviem, či som to správne pochopil, ale 90 stupňov je pravý uhol a tu to vyzerá na trošku menší asi 60.
2.Veľkosť koľajiska by som mohol trochu zväčšiť až na rozmery 2500x2200, nakoľko by som chcel v stanici na úrovni 0 mať lokomotívu a tri osobné vagóny Bai.Momentálne sa zoznamujem s programom Wintrack, ktorý som si stiahol z netu.Musím sa ale priznať, že napriek tomu, že som si už skúsil aj niečo v tomto programe nakresliť som s ním ešte nie som celkom kamarát, ale to časom príde.Preto by som sa chcel obrátiť na fachmanov v tejto oblasti, či by zväčšenie panelu na uvedené rozmery postačovalo na moju myšlienku o takejto vlakovej súprave, resp.dĺžka staničných koľají v dĺžke okolo 800 mm.
3.Ako som si prečítal v rôznych príspevkoch je lepšie, ak je to možné používať flexi koľaje.Dali by sa tieto koľaje využiť vo väčšom množstve na tomto pláne, nakoľko sa tu uvádzajú dĺžky oblúkových koľají R... 60 resp.90 stupňov, čo znamená pre mňa 2-3 kusy oblúkov.
Chcel by som sa všetkým ospravedlniť za moje, možno triviálne otázky, ale berte to, ako príspevok začiatočníka, ktorý sa vracia do tejto problematiky.
Všetkým prajem pekný večer.
Zdravím
Karol Vozdecký
PS: Dovolil so si priložiť niekoľko fotiek z môjho obľúbeného modelu.

lokomotíva 0011m.jpg

lokomotíva 014m.jpg

lokomotíva 008m.jpg
karolv
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 16 led, 2020 7:58 pm

Re: Plánovanie projektu Hekttor_03

Příspěvekod karolv » ned 09 úno, 2020 7:59 pm

Dobrý večer,
práve som dostal zvolenie na uverejnenie plánu môjho projektu od pána Ferdiána a z jeho zvolením ho prikladám, ako plán môjho plánovaného projektu.Chcel by som sa opýtať autora plánu na inkriminovanú zatáčku na pláne, nakoľko o tom vie samozrejme najviac.
Veľmi pekne ďakujem za povolenie uverejniť plán, nakoľko sa jedná o majetok autora plánu.Som rád, že sa môj model, aj keď plastový p.Ferdiánovi páči.
Pekný večer všetkým.
Karol
Hekttor_03_TT_595.jpg

Hekttor_03_TT_skryt-.jpg

Dovolil som si aj trošku z inej oblasti: Thunderbolt P 47D Tamiya 1/72
Přílohy
P1030746N.jpg
karolv
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 16 led, 2020 7:58 pm

Re: Plánovanie projektu Hekttor_03

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 10 úno, 2020 8:43 am

Ahoj,
Myslím,ze i Milan potvrdí, že je v plánu chyba. Před obloukem je oblouková výhybka, která má 15/30 stupňů, tedy oblouk je pouze 60 st.
Pokud mas místo zvážil bych rozšíření SN. Dále případně prodloužení a doplnění i viditelné stanice o:
- spojku na manip. kolej směrem od zavor.
- Přidání jedné dopravní koleje pro pestřejší dopr. ruch na hl. trati.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Plánovanie projektu Hekttor_03

Příspěvekod karolv » úte 11 úno, 2020 3:03 pm

Ahojte,
ako som písal v prvom príspevku, tak zatiaľ nie som veľký kamarát s programom Wintrack. Práve sa snažím plán Hekttor03 nakresliť v tomto programe, neviem, kde robím chybu, ale nedarí sa mi dostať do geometrie podľa plánu.Skusal som rôzne druhy vyhybiek, ale nie je to ono. Navrhol som si aj vlastné koľajnice podľa plánu, ale nesedí mi to.Mohol by som Vás poprosiť o typy výhybiek na viditeľnom pláne.
Veľmi pekne ďakujem.
Karol
karolv
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 16 led, 2020 7:58 pm

Re: Plánovanie projektu Hekttor_03

Příspěvekod Dusan » úte 11 úno, 2020 3:23 pm

Ve WT je přímo na výběr soubor s kolejivem TT Pilz, mělo by to sedět.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Plánovanie projektu Hekttor_03

Příspěvekod Rocky_MK » úte 11 úno, 2020 4:16 pm

Doporučuju program SCARM, je velice jednoduchý...
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Plánovanie projektu Hekttor_03

Příspěvekod Ivan » úte 11 úno, 2020 10:16 pm

Rocky_MK píše:Doporučuju program SCARM, je velice jednoduchý...


Také se připojuji, kreslí se mi v něm lépe než wintrack. Současné Kolejivo tillig se tam myslím jmenuje TTmodelgeiss.
Hezký se s tím kreslí i flexi.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků