Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Ferys » úte 05 kvě, 2020 8:58 pm

Za takové tunelové portály bych se vůbec nestyděl, jsou opravdu parádní. Jestli budou takhle zpracované další stavby a krajina, těším se na nové fotky.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » sob 09 kvě, 2020 10:28 am

Dnes k prvnímu portálu doplněna tunelová roura. Z této strany tunelu je zhotovena stejně jako portál samotný, ted řekněme zděná. Druhá strana bude tedy v rámci zkoušení "pouze" tesaná do skály.
Zároveň jsem si zkusil trochu srazit novošeď hnědou, takže v tunelu samotném tak nesvítí a přidal jsem i na tom "zasvinění".
A protože jsme na přelomu jara a léta, tak se nám tu vyklubalo pár, řekněmě, pampelišek a malinko to rozkvetlo i jinde. Poznatek pro další postup, žlutá květena vypadá poněkud lépe, jak ta bílá, takže další kvetení spíše v barevnějších odstínech, fialová, růžová, modá :D

ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod chameleon » sob 09 kvě, 2020 12:38 pm

super :!:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » ned 10 kvě, 2020 5:27 am

tak jak včera na prvním portálu, tak dnes přibyla tunelová roura i na druhý. Tentokráte ta skalní. A opět došpiněno a rozkveteno.
ObrázekObrázek
Obrázek
Obrázek
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Ivan » ned 10 kvě, 2020 6:51 pm

Portál pěkný, ještě bych se věnoval spárám, ony totiž bývají světlejší než kámen (malta je světlá). Já to řešil napouštěním spár mokrou technikou (nebo jak se to jmenuje). Silně zředěná olejovka sikativem, tenký štětec a stačí přiložit ke spáře, krásně se to do ní rozleje.
Také bych přidal více sazí. Ono se to ale kecá, zatím jsem dělal jen zdi a pilíře, portál mne čeká snad už brzy.
Držím palce do další stavby, Rozmarýnek je na mém seznamu top mini kolejišť :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » sob 29 srp, 2020 5:57 pm

Zdravím přátelé modeláři.
Velmi dlouho se zde nic nedělo, ale znáte to všichni. Den má jen 24hodin a musí se do něj vejít spousta aktivit. Práce (hodně práce), žena, dítě a občas je prý dobré se i vyspat, i když prý spí jen srabi. Takže na milé kolejiště moc času nezbylo.
Nevím jestli bohužel nebo bohu dík, došlo doma k diskuzi, prostorové diskontinuitě (žena přestavěla obývák) a taky k nějakým těm erekcím na slunci, takže u nás doma najednou není na panel o rozměru 1,8x1,1m úplně moc místo :?

Nějaký čas mi to vrtalo v hlavě a nakonec jsem tedy jako řešení zvolil kolejiště segmentové, které bude skladovatelné u mě v dílničce (paneláková komora).
Zásadní inspiraci jsem načerpal ze na fóru v tématu "kolejiště v šuplíku - výtah plánků", kde je od Milana Ferdiána řešení pro mou maličkost téměř dokonalé. Rozměrově jsem malinko natahoval spodní roh, tak aby mi vycházel u stěny kolem komínového výklenku, ale jinak jsem téměř v původních proporcích. Délka segmentu max 120cm je také super, protože se tak akorát vejde do té mé komory. Původní návrh a současný návrh můžete porovnat.

Segment nádraží je z 99% shodný s originálem. Jediná malinká zmena je, že druhá kolej je uvažována jako průjezdná pro případné budoucí rozšíření.
Levý horní roh je již poněkud upraven. Zachoval jsem zde nakládku kulatiny, ale je otočená a najíží se k ní z oblouku. Levá kolej zde stoupá, pravá se drží v relativní nule nádraží.
Levý spodní roh obsahuje křížení tratí, kdy levá kolej přechází přes most/viadukt kolej pravou a pokračuje na poslední segment. Pravá kolej za křížením mírně sklesá a mizí v tunelu/zářezu/krajině, aby pokračovala do skrytého nádraží pod posledním segmentem (to ještě nemám namalované).
Poslední segment (pravý spodní) je dvojúrovňový, kde na horní části najdeme malé nádražíčko s odbočkou na místní vlečku cementárny/papírny/či jiného podobného podniku. Segment opět počítá s tím, že by se dalo projíždět na případný budoucí další segment (možná na více, které by nakonec tvořili okruh). Ve spodní části bude skryté nádraží.
Epocha to bude IV s převážně nákladním provozem. Přeci jen je zde spousta rozmanitých míst k zásobování materiálem. Takže i vozový park by mohl být i trochu rozmanitější :D

Trochu jsem se s tím kroucením kolejí pral, tak to snad není úplně mimo realitu a s nějakou tou zcela fatální chybou. Oblouky jsou ve většině případů R310. Sice plánuji flexi, ale menší jsem moc kroutit nechtěl.
Milanovi se omlouvám, že jsem mu o takto zprznil, ale zkusím to kdyžtak ještě vylepšit :)

Původní návrh:
Obrázek

Současný stav:
Obrázek
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Vojtěch Vorel » sob 29 srp, 2020 6:40 pm

Mně osobně se ta změna líbí, hlavně ta dvě viditelná nádraží. Možná bude trochu limitující napojení trati v "horním" nádraží do jediné dopravní koleje, ale nějak takhle to myslím je v Bošicích, kde odbočuje trať přesně tímto způsobem. A před vytrháním trati do Svojšic to tam bylo hned dvakrát, pokud se nemýlím.
Jenom dotaz; jaký důvod má otočení koleje ke dřevu? Nevyšlo by líp zachovat původní orientaci (výhybka na rozhraní segmentů)? Přeci jenom obsluha z trati je daleko zajímavější než přímo ze stanice.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Ivan » ned 30 srp, 2020 11:34 am

Ahoj,
Pěkná volba, Milan bude mít radost.

Za mne dvě poznámky.
Vlečka na dřevo, přijde mi tam na ni málo místa. Co dát vyhybku k rozhraní segmentu a vlečka by pak byla v oblouku hlavní trati? Je tam dost místa.
Spodní stanice, dobrý nápad. Jen bych na jejím vjezdu, tj. na rozhraní segmentů neměl tu šikanu s protisměrnými oblouky. Stanici bych trochu natočil a vjezd by byl jen tahlym obloukem.

Kolik budeš mít místa výškově na každý segment?

Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » ned 30 srp, 2020 2:34 pm

Děkuji za reakce a připomínky.
Trochu jsem tedy překroutil koleje a pokud jsem vše pochopil správně, tak by mohlo tedy vypadat takto:
Obrázek
Je pravda, že výhybka k nakládce kulatiny z trati bude asi atraktivnější a prostorově bude takto i poněkud velkorysejší.
Spodní nádraží jsem malinko srovnal. Já tam ty oblouky měl, abych segmenty napojoval "v rovině" ale myslím, že takto by to asi taky neměl být problém.
Výškové limity stanovené nejsou, takže v tomto směru mám volnou ruku.
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Myšpulín » ned 30 srp, 2020 3:44 pm

Nebál bych se v koncové stanici prohodit výhybky mezi levým a pravým zhlavím a vjezd na přímo vést na první kolej u budovy. Tím i budoucí pokračování bude více středu dílu a na pozadí budeš moci i něco ztvárnit.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Ivan » ned 30 srp, 2020 5:50 pm

Mně se to takto líbí více, ale stavitel jsi hlavně ty :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » ned 30 srp, 2020 6:39 pm

:D Jo, tak stavitel sice jsem, ale rád si nechám poradit a je pravda, že takto je to takové plynulejší a na vlečku s kulatinu je víc místa. Ještě zkusím prohodit ty výhybky v druhém nádraží.
Díky za tipy
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků