Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod juroH0 » pát 07 úno, 2020 4:14 pm

Milan na svojích výkresoch neudáva stúpanie v promile, ale pomerom nastúpanej výšky k vodorovnej dĺžke stúpania. V tomto prípade je to 1:25, teda 1 mm výšky dosiahneš na 25 mm vzdialenosti. Po prepočte (1000/25=40) vyjde, že na metri nastúpaš o 40 mm. To je +/- tých 37 čo Ti vyšlo, takže to máš podľa pôvodného výkresu správne.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod tabletrain » pát 07 úno, 2020 6:14 pm

Rozmarinek TT, 180x110
tabletrain
 
Příspěvky: 181
Registrován: čtv 24 led, 2019 5:59 pm

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » pon 10 úno, 2020 2:27 pm

Přátelé modeláři, teď malinko odskočím od hlavního tématu neb mám dilema.

Mám kamaráda, kterému sem tam udělám nějaký ten pracovní výkres. Drobnosti, které nestojí za řeč a na jeho dotazy co za to, mu vždycky říkám nech to být. Naposledy jsem mu po jeho naléhání řekl dobrá, ať dáš pokoj, vyřešíme to nějakým tím vagónkem a budeme spokojení oba. Kamarád je trochu blázen a moji představu odměny ve formě stavebnice vagónu v hodnotě 500,- max, zabil tím, že v brzké době u mě zazvoní pošťák se start setem od tilligu – diesel TRAXX se třemi nákladními vagóny. Samozřejmě to potěší nejen mě, ale i dceru, protože poskládáme ovál a hurá jezdit.

Nicméně, koncepčně se do Rozmarýnku vůbec nehodí. Jednak tím, že je to úplně jiná epocha a pak taky tím, že je to jiné kolejivo, tedy i s podložím, takže dárek se momentálně omezí na to, že bude sestaven na stole a vláček bude jezdit jen tak dokola.

A tady pracuje brouk mozkožrout nahlodávač. Dokoupit si rozšiřující set „nádraží“ a pustit se do „menšího“ konceptu prvního kolejiště, které bude řekněme takové ověřovací, zkušební a testovací. Provozovat půjde relativně i během výstavby a postupného vylepšování, ale co s ním pak. Nemám v tomto ohledu úplně zkušenost, ale je reálné následně takovéto kolejiště prodat jako celek?

Musím říci, že mě toto dilema docela ubíjí. Pořádně jsem nezačal s jedním projektem a přeskočit na jiný, nechat TRAXXE jen tak kroužit po stole a řešit Rozmarýnka…..ach jo. Vím, že si to musím ujasnit a rozhodnout sám, ale jak byste to řešili vy?
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod chripkoj » pon 10 úno, 2020 3:52 pm

Čo tak urobiť 2 koľajiská s možnosťou ich občas spojiť?
chripkoj
 
Příspěvky: 68
Registrován: úte 20 říj, 2015 1:18 pm
Bydliště: Poprad

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Trixt » pon 10 úno, 2020 5:45 pm

Matys píše:Vím, že si to musím ujasnit a rozhodnout sám, ale jak byste to řešili vy?

Osobně bych začal stavět Rozmarýnek 0 podlaží. Zde klidně můžeš prohánět soupravu ze startsetu. Když se Traxx může prohánět na oválu 70 x 85 cm ze startsetu, proč by se nemohl prohánět v prostoru 180 x 110. A než se dostaneš do fáze, že Traxx bude na kolejišti vypadat jak pěst na oko, uběhne docela dost vody. Navíc sjízdnost nějak ověřovat musíš. ;) A než postavíš nultou úroveň Rozmarýnku, můžeš snít nad kolejištěm ze setu postaveného na stole.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Polabský » pon 10 úno, 2020 8:20 pm

Hezký večer,
musím konstatovat, že zde presentované kolejiště nemá chybu a moc se mi líbí.
Sleduji autora těchto plánů a scenérií a nelze mu nic vytknout !!

Jen jsem si sám sobě položil jednu otázku:
Není to moc nákladné, když model ujede viditelně cca třetinu trasy a zbytek se moří ve skrytých částech ??

Vím přesně co mi odpovíte, mám podobnou odpověď vlastní. Ale hledám nějaký jiný přístup ale nevím kudy.
Hezký večer Všem.
P.S. Zdravím slovutného M.F. a skláním se před jeho mistrovstvím !!
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » stř 12 úno, 2020 1:15 pm

Děkuji všem za tipy. Osobní dilemato bylo vyřešeno a jedeme dál v projektu rozmarýnek s tím, že plánované kolejšitě v průběhu výstavby postupně vstřebá start set. Stavba bude probíhat na etapy tak, že vždy bude zachován nějaký ten sjízdný úsek, který se bude postupně rozšiřovat, tak jak se bude dařit práce.

A je pravda, že jednak se musí průběžně zkoušet a to důkladně, tak i to, že než bude na kolejišt traxx vypadat blbě, tak uteče ještě hodně vody.

No nic…s chutí do práce….je toho před námi kupa na práci.
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Trixt » stř 12 úno, 2020 1:40 pm

Držím palce, aby se dařilo. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Adam96 » pát 14 úno, 2020 7:57 am

Vubec bych to neresil a nechal startset a normalne
Stavel kolejiste dle planu...jednak ten startset, byt neni plne dle predstav, je porad darek a to je blbe prodavat. Dalsi vec je, ze budes mit postavene kolejiste, na nem 10 lokomotiv a jednu budes chtit programovat. Tak nebudes vsechny sundavat z kolejiste, ale vytahnes z pod postele malou desku s kolejivem ze startsetu a muze upravovat dekoder a testovat. :wink:
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 491
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » ned 03 kvě, 2020 5:52 pm

Po dlouhé době zdravím kolegy modeláře.
Rozmarínek neusnul, ale je stále ve fázi pečlivého plánování, co kde kdy a jak.....a tam asi ještě chvíli zůstane, protože se primárně chystá místo úschovy kolejiště a to tak že spešl skříň. Prozatím se tedy s dcerkou věnujeme oválku, který jsme dostali a nakonec jsme se rozhodli udělat z něj takový malý "technologický demonstrátor" , kde se budou zkoušet všechny možné a nemožné techniky, tak aby rozmarínek nakonec vypadal utramega dobře, protože už budeme mít vyzkoušeno co nám sedí nejlépe..ať už třeba při zatravňování, kopcování, či čemkoliv jiném.
Doba koronavirová u mě modelaření moc nakloněna není, protože se nejdřív nonstop šili roušky a teď se ve vývoji snažíme udržet firmu nad vodou novými produkty jako je bezdotykový dávkovač dezinfekce, takže domů se dostanu tak možná na vyspání.
Nicméně dnes jsem si naordinoval modelářské volno a konečně dokončil portály pro tunel. Zkoušel jsem co mi bude vyhovovat, takže je každý tvořen jinak. Jeden je z kartonu polepený obdélníky z brusného papíru a druhý je vysochaný z polystyrenu. Obé nabarveno, pokus o rozbití ploch, stejně tak pokus o drobnou patinu a nakonec seznámení s naturexem a purexem. Určitě to má své rezervy, ale na první pokusy to není zase tak katastrofální. Po usazení na místo přijdou ještě lehce dozelenit a vylepšit, tak uvidím jak to dopadne. No....a jak se mi podaří ukradnout nějakou tu chvilku času, tak snad konečně dodělám terén.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod lajblt » ned 03 kvě, 2020 6:46 pm

Tedy kolego, klobouk dolů, ty portály jsou super. Ať se dílo daří, jen tak dál!
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod NnODemon » pon 04 kvě, 2020 6:53 am

Nebál bych se ostřejší patiny, aby zmizela ta ,,novošeď,, :wink: . Co se týče základní stavby je to luxus, fakt paráda.
Uživatelský avatar
NnODemon
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 24 dub, 2011 7:55 pm
Bydliště: Vysočina

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » pon 04 kvě, 2020 6:40 pm

Děkuji za slova chvály :)
Za sebe nejsem úplně stopro spokojený. Pro rozmarýna bych pak ty kamenné kvádry chtěl udělat ještě drobnější, přijdou mi teď dost masivní.
A patinu zkusím ještě vylepšit. Nechtěl jsem to napoprvé moc přeplácat, ale nějaké to zaprášení a zasvinění to určitě ještě snese. Očouzení od spalin teď s odstupem taky hodnotím poněkud nevýrazné....přeci jen, měli by tam jezdit echtovní a zcela "ekologické" lokoty co žerou olej po hektolitrech (trochu nadsázka :) )
Tu zmíněnou novošeď zkusím příště srazit hned v základu přidáním umbry do šedé. Snad to pomůže.
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod dfrolek » pon 04 kvě, 2020 6:44 pm

Náznak tunelové roury doufám bude ..? Líbí se mi to rozvržení hmot opěrných zdí a portálu :)
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Rozmarinek TT, 180x110, prvni výtvor

Příspěvekod Matys » úte 05 kvě, 2020 5:16 am

Rozvržení proběhlo tak nějak pocitově a od oka líbivě, takže při konfrontaci s předpisy a normami by jistě neobstálo :D
Náznak tunelové roury určitě bude. Prozatím ještě ale nejsem zcela rozhodnutý, zda bude vnitřní struktura "zděná" nebo zda budou lícní kameny portálu pokračovat "holou" tesanou skálou. Ale vzhledem k tomu, že si tu chci vyzkoušet co nejvíce postupů, tak asi jeden portál bude tak a druhý onak, i když nejsem si jistý jak daleko budu od reálu.
Matys
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 03 úno, 2020 9:45 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků