Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod belgarat » sob 11 led, 2020 10:21 am

Kolegove,

zaciname budovat megaskrytak; nad nim bude ve vysce cca 20-22cm deska viditelneho nadrazi. Mechanika budou servoprestavniky s brkem skrz desku (osb 18mm), rozvody tazene spodem. Napadlo mne, jestli by nebylo ucelne cast zhlavi udelat vyjimatelnou tak, aby se v pripade nejake drsnejsi poruchy dala sebrat a opravovat / diagnostikovat na stole v dilne.

Viz planek inkriminovane casti:
track1.jpg


Znamenalo by to riznout to mnozstvi koleji na prave strane, v podstate ihned za posledni vyhybkou napravo (v tom miste je pod deskou konstrukcni lat ramu = opora). Dopojeni napajeni nejakymi konektory resitelne je. Ma nekdo s takovou veci zkusenosti, nebo je to uz prekombinovane ? Jde mi o omezeni "praci zespoda", kdy veci rady padaji rovnou do oka apod. Ram je pevny, neda se rozumne rozebrat a po castech odstehovat k opravam.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod HonzaM » sob 11 led, 2020 11:55 am

Nebyla by lepší 12 mm deska z mnohavrstvé překližky? Používáme ji jako základní desku na modulech. Ta 18 mm OSB deska bude o dost těžší a bude s s ní proto hůře manipulovat. Překližka umožní vyfrézovat přesný tvar, což je u vyjimatelného dílu dúležité. Mohl bys využít zkušenosti modulářů, půjde v podstatě o modul.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod belgarat » sob 11 led, 2020 12:21 pm

Kdybych se chtel zeptat na skladbu materialu, ptam "jaky mam pouzit material ?". Ale ja se ptam "je vyjimatelne zhlavi dobry napad ?" OSB deska je jiz na miste. Mas pravdu co se tyce presneho tvaru, ale je to skrytak. Milimetrova mezera mi myslim az tak moc nevadi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod HonzaM » sob 11 led, 2020 12:29 pm

belgarat píše:Kdybych se chtel zeptat na skladbu materialu, ptam "jaky mam pouzit material ?". Ale ja se ptam "je vyjimatelne zhlavi dobry napad ?" OSB deska je jiz na miste. Mas pravdu co se tyce presneho tvaru, ale je to skrytak. Milimetrova mezera mi myslim az tak moc nevadi.

Ok, nevěděl jsem že už je to postaveno. Milimetrová mezera mi nevadí ani v N, u TT to nebude vadit tím spíš. Osobně si myslím že je to rozumný nápad, šlo by de fakto o modul. Mám takto postaveno zhlavi mé modulové stanice Sklené, kde je zhlavi na samostatném segmentu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod belgarat » sob 11 led, 2020 12:58 pm

HonzaM píše:Ok, nevěděl jsem že už je to postaveno. Milimetrová mezera mi nevadí ani v N, u TT to nebude vadit tím spíš. Osobně si myslím že je to rozumný nápad, šlo by de fakto o modul. Mám takto postaveno zhlavi mé modulové stanice Sklené, kde je zhlavi na samostatném segmentu.


Fajn; je nejake prakticke reseni pro "presneho usazeni" vyjimatelneho dilu ? Vim o stredicich cepech, co se (obcas ?) pouzivaji na styk modulu ... jiny napad ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod hopeter » sob 11 led, 2020 7:48 pm

Já bych pro ustavení polohy dal jako vodící prvek lištu se zářezy do "V" ( tzv. prizma ) a protikusy buď zase "V" nebo kulatinu která do véčka zapadne. To všechno proto aby se ta deska lépe zadělávala a véčko ji zavede vždy do stejné polohy. Když použiješ kulaté čepy do přesných děr tak se to bude blbě trefovat a když bude velká vůle aby to šlo tak ta vůle zůstane i po nasazení. Tu aretaci myslím ve směru vodorovném kolmo na koleje. Boční vůle nevadí , protože budeš mít mezery v kolejích a výšku můžeš doladit třeba šroubovacíma podpěrama ( rektifikační šrouby ).
Snad se dá pochopit jak to myslím , pokud ne tak přidám nějaký náčrt.

Edit
IMG_20200111_211204.jpg

Je to vlastně princip třeba uložení suportů na soustruhu. I po opotřebení je poloha pořád stejná.
Naposledy upravil hopeter dne sob 11 led, 2020 8:21 pm, celkově upraveno 1
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod belgarat » sob 11 led, 2020 7:59 pm

Nacrt tech "V" by byl fajn; vyska bude OK, deska je tlusta stejne jako okoli a zespoda bych dal pas preklizky nebo kovovy pasek, ktery sjednoti vysky spodku desek
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod HonzaM » sob 11 led, 2020 9:08 pm

Pro spojení modulů používáme přesné čepy a s trefováním problémy nemáme. Čepy mají na koncích sražené hrany, což na “trefení” stačí. Právě toto úterý jsme stavěli moduliště a bylo to zcela bez problému.
Stejným způsobem mám řešeno spojení segmentů na domácím kolejišti.
Hopeter: takto máš na mysli zajistit smêrovou návaznost koleji? Jak si představuješ zajistit výškovou polohu takto velké plochy?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod hopeter » sob 11 led, 2020 9:25 pm

U modulů se neustavuje těžká deska do nízkého prostoru kde navíc na ty čepy není vidět.
Pokud se použijí véčka tak stačí položit kraj desky do mezery a desku sunout dovnitř až sama zapadne do výřezů , jako šuplík do skříně. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod HonzaM » ned 12 led, 2020 6:35 am

Mailem jsem beigaratovi poslal návrh řešení, nemá smysl abych to tady popisoval. Zasunutí čepů není problém, když je vyjímatelný díl přibližně na místě. V tvém řešení je nutné tu těžkou desku nadzvednout na výšku těch výstupků, při zasouvání to nejdřív zapadne tím zadním výřezem na přední výstupek na podložce,musíš to tedy znovu nadzvednout a pokračovat v zasouvání až zapadně přední i zadní výstupek. Bude nutná dost přesná vzájemná poloha předního a zadního výstupku / výřezu. Při stojařské výrobě z kovu by to nebyl problém, ale dělat přesně ty výřezy do OSB desky si nedovedu představit. Další problém je že nejde o dvě desky ležící na sobě, na spodku té horní budou přestavníky, rozvody, atd. Samozřejmě by nebylo nutné aby to co navrhuješ bylo v celé šířce, ale třeba jen po stranách. Ale možná jsem jen správně nepochopil jak to myslíš.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod hopeter » ned 12 led, 2020 9:45 am

Dal jsem jen návrh principu a nikomu to řešení nenutím. Každého věc jak si to udělá. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod belgarat » ned 12 led, 2020 10:09 am

Hm, Hopeterovy "zarezy" jsou docela zajimave ... proberu se zrucnejsim kolegou :) na konkretnim provedeni.

Ten soucasny skrytak se da jeste vicemene resit bez takovych legracek, ale obavam se ze budu mit cca 3 zhlavi, kam bude echt blby pristup, a vyndani a polohova aretace by bodla jak sul. Jestli neco z toho dopadne, zverejnim nacrty / fotky.

Diky, panove.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod workous » ned 12 led, 2020 10:59 am

Jen pro info o jaký rozměr SN se jedná...píšeš mega SN.. vse asi bude závislé na velikosti jinak se řeší moduly nebo minikolejiste než stabilní kolejiště. Někde jsem viděl odklápěcí vrchní část.. Což asi bude jednodušší... Přesto držím palce do boje... :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod belgarat » ned 12 led, 2020 1:31 pm

@workous: jedna se o megaSN :) ale zhlavi je koncentrovane na plose cca 30x50cm. Moje motivace je spis vetsi udrzba - kdy bych mohl cast se zhlavim proste odpojit, vyndat ven (je na kraji) a v klidu spravi shora i zdola. Skrytak ma uzitne delky koleji kolem 1.5m, chci ale vyndavat jen zhlavi. Nepredpokladam ;) ze se rovna kolej muze nejak "zkazit" :-D leda tak prachem a spinou. Kolejiste je stabilni, vicemene nerozebiratelne (leda v pripade pohromy). Kolega to zbudoval na hranolech 6x4cm, rastr cca 80cm-1m

Jestli chces kompletni planek, hledej Milanovo kolejiste "Sen" ;) ja do nej pridal par technickych "vratnych" koleji, aby deti mohly krouzit na falesne dvojkolejce.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Skrytak - vyjimatelne zhlavi

Příspěvekod hopeter » ned 12 led, 2020 3:10 pm

IMG_20200112_155852.jpg

Ještě doplním , že to řešení se zářezy nemusí být nijak složité. Stačí přišroubovat po stranách úhelníky kde v jednom budou výřezy a v druhém čepy. Pak opravdu stačí jen položit na kraj a dotlačit až to do sebe zapadne.
Pokud se to časem vymačká tak stačí do véčka vložit vhodnou podložku , třeba pásek plechu z plechovky od piva... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků