Kolejiště N 1600x1000mm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Lukáš.V » čtv 09 led, 2020 5:50 pm

Ale pánové, tohle jsem nechtěl, neberu to tak, že tady někdo něco propaguje, viz ovládací modul pro přestavníky. Já jsem naopak rád za všechny názory.
Co se digitálu týká zatím NE, jestli si udělám kolejiště někdy podle mých představ tak se nebudu bránit si loko dát do digitálu.
Co se výměn týká, ovládání jedině servy, vzhledem k tomu že se servy mám mnohaleté zkušenosti sice v jiných aplikacích ale tam je spolehlivost chodu serva i samotného serva na prvním místě....následky pak mohou být mnohatisícové...
K ovládání serv coby použití jako přestavník mi bude stačit obyčejný servotestr, který lze upravit aby se dal ovládat tlačítkem nebo přepínačem. Servotestr + klopný obvod k ovládání modelářského serva jako přestavníku bohatě stačí, když k tomu přidám malé relé nebo koncové spínače mám to i se zpětným hlášením. Ono i použití serva není samo o sobě úplně jednoduché, hlvně z důvodu, že né všechna serva jsou vhodná, hlavně levná málo kdy drží střed nebo přesně krajní výchylky, jiná kategorie jsou přesná digitální serva kde lze přímo samotné servo naprogramovat jaký bude mít chod, má svou paměť. Ale to je jinné odvětví modelářství.
Co se autobloku týká nebudu tedy o něm zatím přemýšlet, i když já osobně málo kdy jsem zažil že by se mi Arnolďácká mašina neuměla rozjet. Ano stará motorová souprava od Pika z NDR někdy problém má a ve srovnání s Arnoldem kdy mašiny jsou opravdu už historické kousky ale je to sto a jedna.
Já chtěl původně raději udělat TT než eNko ale bylo mi to líto vzhledem k tomu že tyhle modely máme v rodině už desítky let a stále jezdí. Navíc tahle velikost mi příjde pro domácí podmínky celkem zajímavá.
Jediné co mě dřív trápilo, že v tomhle měřítku nebyla k sehnání návěstidla ČSD. Teď je situace lepší ale stále to není optimální. Po novém roce jsem ale četl článek kde mi spadla čelist. viz odkaz.
Pro eNkaře zajímavé
http://www.honzikovyvlacky.cz/2020/01/02/navestidla-v-meritku-n-metodou-presneho-3d-tisku/
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod D » čtv 09 led, 2020 9:13 pm

Lukáš.V:
Jak hodláš snímat polohu vlaku, jaké máš namyšleny snímače na kolejích? Dotykový kontakt, přerušená snímací kolejnice, optický snímač, proudový snímač?

Nejjednodušší autoblok v analogu (uvolní se hned po odjezdu lokomotivy) lze zajistit pomocí bistabilních relé, po jednom na každý úsek. První kontakt každého relé zapíná a vypíná krátký úsek pro zastavování lokomotiv, druhý může měnit návěstidlu stůj a volno. Případným třetím kontaktem lze za cenu vyššího drátování předchozímu návěstidlu přepínat volno a výstrahu. Spínací kolejový kontakt se umístí za krátké odpojované úseky. Dovedu si představit, že na trati je trvalé napětí pro jízdu, a jen ve stanici se ovládá rychlost a v případě posunu i směr vlaku ovladačem, takže jízda mimo ni není ovlivněna.

Připadá mi zvláštní chtít nutně použít serva, která pro svůj chod vyžadují generátor signálu (dekodér), když lze za podobnou cenu koupit jakékoliv přestavníky, které lze přímo přestavovat tlačítky nebo přepínači. Ale rozmlouvat ti je nebudu. Druhou odbočnou kolej v nádraží doporučuji. Kusou kolej umísti spíš proti směru jízdy, ať na ni můžeš nákladní vozy jednoduše sunout a nemusíš pokaždé objíždět soupravu lokomotivou.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Lukáš.V » čtv 09 led, 2020 9:34 pm

Ahoj, tak k prvnímu dotazu: Kdyby autoblok řešil bych jej dnes asi pomocí modulu od ES Pečky, tam není co řešit. Jinak snímat polohu vlaku, těch možností je dnes tolik, optický snímač, jazýčkové relé, klopný obvod, je úplně jiná doba, kdysi jsem měl autoblok na kolejišti H0 co vyráběl Piko a chodilo to celkem dobře.
Co se ovládání výměn týká, serva použiji proto, že jsem také letecký modelář a mám s němi zkušeností až až, od 9g serv až po 20kg serva, přes analogová po digitální a hlavně jsou doma :-D
Jinak děkuji za připomínku k nádraží.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Ove » čtv 09 led, 2020 9:43 pm

Hoj a držím palce, nicméně když řešíš kolejiště pro děti, tak se jim zkus někde ukázat točnu :D , mám s ní osobní zkušenost, synovi ve věku tvých dětí (dávno tomu) velmi zalíbila a vydržel si hodiny točit mašiny na točně a přesunovat je z jedné strany na druhou....
Taky bych ti doporučil digitál, děti to bude na tak jednoduchém okruhu více bavit. Stačí jedna loko co houká, bručí a píská při brzdění a celý dojem je úplně někde jinde.
Určitě si zajdi někam kouknout a pak se definitivně rozhodni
Naposledy upravil Ove dne pát 10 led, 2020 7:19 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Ove » pát 10 led, 2020 7:12 am

PS: podobné kolejiště měl (teď je rozpůlené a čeká na stěhování do nového) můj “třetí” brácha....
Přílohy
8F0EBD24-BD97-4470-839D-AA5A1F72B559.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Lukáš.V » pát 10 led, 2020 7:16 am

Ove píše:PS: podobné kolejiště měl (teď je rozpůlené a čeká na stěhování do nového) můj “třetí” brácha....

A jako falešná dvoukolejka to postačovalo? Vyhovovalo? Nebo bys teď udělal některé věci jinak?
Moc hezké! :wink:
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Ove » pát 10 led, 2020 7:22 am

Lukáš.V píše:A jako falešná dvoukolejka to postačovalo? :wink:

Naprosto, “brácha” měl při délce okruhu úseky, takže mohlo jet až pět vlaků za sebou, aniž by se dojely a narazily do sebe (akorát chyběl zvukový požitek)
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod HonzaM » pát 10 led, 2020 11:52 am

Brejla píše:U malého analogově řízeného kolejiště se třemi výhybkami chceš řešit zpětné hlášení :?: Autor chce jednoduché kolejiště a ty z toho chceš udělat elektronické monstrum.
Jinak zpětné hlášení jsem měl na velkém panelu již před cca 50-ti lety i když v té době žádné MGP moduly a LED nebyly. Takže si troufnu tvrdit, že při základních elektrotechnických znalostech to lze.

Uklidní se, žádné elektronické monstrum jsem nenavrhoval a navrhovat nehodlám. Nevím co Tě vede k Tvým nenávistným a urážlivým vypadům.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod jirkan » pát 10 led, 2020 1:25 pm

K těm servům v analogu - kdysi jsem řešil něco podobného, a protože taky fušuju do letadel a serv jsou zásoby, tak jsem to měl vymyšlené myslím docela jednoduše. Pro instalaci serv a jejich testování se za pár korun dá koupit něco, čemu se lidově říká srvotester, který generuje signál pro řízení srv. Tak jsem chtěl jednoduše pořídit dva servotestery, na jednom nastavit signál pro jednu krajní polohu a druhém pro druhou, no a k jednotlivým servům jednoduše přepínat pomocí přepínače.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod zugi » pát 10 led, 2020 5:01 pm

Se dvěma servotestery (DIY) jsem měl zapojené diorama se třemi servy. Dva signály přepínané páčkovým přepínačem. Fungovalo to, ale chtělo to dlouhou strunu od serva (dnes už bych asi dal nějaké to "V" nebo "Z", viz v jiných vláknech se servy) a jemnou ruku s usazením držáků serva. Stejný signál může na několika servech vytvářet rozdíl pár úhlových stupňů. Servo bylo na stojáka, pod deskou na dvou šroubcích kvůli aretaci. ALE FUNGOVALO.
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků