Kolejiště N 1600x1000mm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Lukáš.V » pon 06 led, 2020 7:27 pm

Dobrý den, před nedávnem jsem byl dětmi přesvědčen, že se musí postavit kolejiště, protože ježdění jen na postaveném okruhu po stole není ono.
Vzhledem k tomu že v minulosti jsem už nějaký ten panel měl a dokonce sám postavil, kývnul jsem na to. Našel jsem si na netou nějaký plánovač a navrhnul tkzv. falešnou dvoukolejku, vzhledem k tomu že kolejiště bude primárně určeno dětem, při pohledu to nebude vypadat že vlaky jezdí po okruhu.
Pro spestření jsem v zastávce přidal jednu kolej na odstavení vagonů. Přemýšlím osadit okruh funkčním autoblokem, ať může jezdit víc souprav najednou.
Plánované kolejivo, flexi kolejivo PECO, Code 80 vzhledem že máme doma dost starých modelů.
Řízení bude v Analogu
No a teď do mě :-)
https://lukasn321.rajce.idnes.cz/kolejiste_N_falesna_dvoukolejka/#kolejitN.jpg
https://lukasn321.rajce.idnes.cz/kolejiste_N_falesna_dvoukolejka/#Inkedkolejit1N_LI.jpg
Přílohy
plánek kolejiště N finální.jpg
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod czhunter » pon 06 led, 2020 8:33 pm

Já myslím že v pohodě, jen bych to postavil tak, abys dokázal v budoucnu _relativně_ snadno rozšířit nádraží (i když dvojitá kolejová spojka se tam tak jako tak nevejde) a dodělat skryté nádraží do spodní smyčky (tzn. bych si tam zabezpečil dostatečnou výšku, a možná hned na začátku udělal aspoň jednu odstavnou kolej - zatím jen takový "náznak" SN).

Osobně mám radši dlouhé úzké kolejiště spíš než "kostky", ale to je otázka prostorových možností a estetických preferencí.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Lukáš.V » pon 06 led, 2020 8:49 pm

O skrytém nádraží vážně uvažuji, přemýšlel jsem i obyč kolejové spojce, ona by tam i šla za předpokladu, že bych nástupiště přesunul na vnější stranu dopravních kolejí. Ono to tak i dnes bývá, udělá se podchod ke vzálenějšímu nástupišti a je... Nechci si to pro začátek ale moc komplikovat. Já se k ježdění moc nedostanu a děti těm to je fuk. Hlavně když se jezdí... i když má sedmiletá dcera překvapila když mi řekla, že by ráda měnila i vágony a né jen jezdila. No celé je to kompromis, kdyby bylo po mém udělám pro sebe úplně něco jiného. Zatím mi osobně bude stačit funkční autoblok. Dnes se dá v pohodě pořídit oddílový modul a nemusím si hrát s relátkama tak jako v minulosti. S nostalgií vzpomínám jak jsem na svém starém H0 kolejišti měl tři oddíly vše řízeno bloksignálem od starého pika. Jo ale to bylo před sto lety.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod HonzaM » úte 07 led, 2020 7:45 am

Jaké tam chceš provozovat vlaky? Jaké máš?
Píšeš že řízení bude analogové - máš na mysli ovládání výhybek i ovládání jízdy vlaků?
Na takhle kratičkém nádraží nevystřídáš vlaky. Při tak velké šířce bys měl nádraží začít už v oblouku a mít tam alespoň tři koleje, nezapomeň ale že do vzdálenosti 100 cm nedosáhneš. Mašiny N jsou lehké a pro dobrý kontakt potřebují aby byly dokonale čisté koleje i kolečka mašin, jinak vlaky zastavují (vlastní mnohaletá zkušenost). Musíš proto mít dobrý přístup ke všem částem kolejiště, abys mohl koleje čistit hadříkem navlhčeným isopropylem (také z vlastní zkušenosti a praxe). Koleje v nepřístupných místech ti způsobí značné problémy.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Trixt » úte 07 led, 2020 10:37 am

Tak jo, pustím se do tebe. ;) :D Je to jen můj osobní názor, jiní se na to mohou dívat jinak.

  • Řízení jedině v digitálu
  • Základ nádraží řešit koncepčně (viz červená), dodělat odstavné koleje, remíze, vlečky atd. můžeš dodatečně
  • Obracení souprav řešit jako vratné smyčky (viz zelená) a nebudeš mít problém se spojkami mezi kolejemi
navrh01.jpg
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Lukáš.V » úte 07 led, 2020 6:36 pm

HonzaM píše:Jaké tam chceš provozovat vlaky? Jaké máš?
Píšeš že řízení bude analogové - máš na mysli ovládání výhybek i ovládání jízdy vlaků?
Na takhle kratičkém nádraží nevystřídáš vlaky. Při tak velké šířce bys měl nádraží začít už v oblouku a mít tam alespoň tři koleje, nezapomeň ale že do vzdálenosti 100 cm nedosáhneš. Mašiny N jsou lehké a pro dobrý kontakt potřebují aby byly dokonale čisté koleje i kolečka mašin, jinak vlaky zastavují (vlastní mnohaletá zkušenost). Musíš proto mít dobrý přístup ke všem částem kolejiště, abys mohl koleje čistit hadříkem navlhčeným isopropylem (také z vlastní zkušenosti a praxe). Koleje v nepřístupných místech ti způsobí značné problémy.

Ahoj prvně děkuji za názory a rady, SZ zatím poslat nemohu ale na stránky jsem se díval. A znám je :wink:
Vlaky budu provozovat to co je doma, mix Arnold, Minitrix, a Piko
Lokomotivy: BR41, BR221, BR89,
Motorová souprava VT4.12
Vagonky jen pár pro představu: Arnold: 4531,0504,4360,0405,0349,4650,3762, Minitrix: 3544,3543,3568, je toho mnohem víc tohle je jen výčet toho k čemu jsou na krabičkách čísla.
Mix vagonů od nákladních přes osobní, je to mix a žádnou konkrétní epochu modelovat nechci, je to jen vážně pro zábavu dětí. Ono těch tabletů a dotykových mobilů bylo už dost! Takže žádný digitál nebude.
Co se týká údržby kolejí, děkuji za tip určitě na to budu myslet aby se dalo i ke kolejím v tunelech dostat.
Hloubka kolejiště mi problém nedělá bude přístupné ze všech stran.
Co se nádraží a střídaní vlaků týká, je to falešná dvoukolejka myšlená pro provoz více souprav najednou za sebou v jednom směru. Přidaná kolej na zastávce je jen pro odstavení nákkladních vagonů, nic víc. Myšlenka je taková že půjde přepnout i s dopravní kolejí do režimu posunu. Prvotní myšlenka ale byla udělat jen obyčejnou zastávku, jsem asi divný ale upřednostňuji jízdu vlaků v krajině. A nádraží kde jsou extrémě krátké koleje tři a víc se mi osobně moc nelíbí.
Ovládání souprav opravdu jen analog, ovládání výměn vše přes serva, doplněné o zpětné hlášení polohy. Vzhledem k tomu že jsem letecký modelář zabývající se převážně obřími modely...rozp. od 2500mm a víc mám se servy zkušeností až až.
Až se rozhodnu pro kolejiště pro svou radost a potřebu bude koncipované úplně jinak. Ale to až časem. Teď jsou přednější děti.
Lukáš.V
 
Příspěvky: 108
Registrován: pon 06 led, 2020 3:02 pm

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod HonzaM » čtv 09 led, 2020 6:44 am

Líbí se mi trixtovo řešení vedení kolejí z příspěvku 7.11.11.37. Vzhledem k Lukášovu vyjádření že je kolejiště pro děti na hraní a nehodlá ho dodatečně rozšiřovat ani zdokonalovat na vyšší úroveň, vypustil bych ty dvojité kolejové spojky, protože by provoz zbytečně komplikovaly, vypustil bych i tu kusou kolej, nezkušené děti posun nebaví (mluvím ze zkušenosti, mám čtyři vnuky, s odstupem po třech letech). Také preferuji jízdu krajinou, rozhodně ale nedoporučuji provoz s autoblokem. N-kové mašinky mají tendenci ztrácet kontakt a už se po zastavení nerozjedou, a když se takto zastaví jedna, zastaví se celý provoz a nastane hledání která to je, protože autoblok postupně (pokud bude fungovat) zastaví všechny. Rozhodně v nádraží ponechat ty čtyři koleje, děti baví možnost střídání vlaků, ne že jich pojede několik dokola po jedné trati. Zastavení vlaků v nádraží může být řešeno vypínáním napájení, klidně obyčejnými vypínači, pak stačí pro jízdu jedno trafo typu FZ1, lepší by byl pro ovládání jízdy vlaků pulsní zdroj. Ovládání výhybek rozhodně elekronické - digitální. Budu asi obviněn že navrhuji něco jen proto že to mohu dovézt, ale podle mého názoru by byl pro toto použití vhodný systém se servodekodéry MGP, ten sice ty servodekodéry ovládá digitálně, ale nepotřebuje pro to digitální centrálu a ovládá se jednoduchými obyčejnými tlačítky, takže žádná hi tech technologie.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod czhunter » čtv 09 led, 2020 9:13 am

Tak (funkční) dvojitá kolejová spojka se tam hlavně nevejde geometricky (respektive - pouze za cenu radikálního zkrácení nádraží na cca polovinu, nebo kompletního přepracování návrhu).
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Brejla » čtv 09 led, 2020 11:46 am

HonzaM píše:... Ovládání výhybek rozhodně elekronické - digitální. Budu asi obviněn že navrhuji něco jen proto že to mohu dovézt, ale podle mého názoru by byl pro toto použití vhodný systém se servodekodéry MGP, ten sice ty servodekodéry ovládá digitálně, ale nepotřebuje pro to digitální centrálu a ovládá se jednoduchými obyčejnými tlačítky, takže žádná hi tech technologie.


V tomto případě budeš obviněn z osobně-komerčních zájmů zcela oprávněně. Těmi jednoduchými tlačítky mohu ovládat výhybky s běžnými přestavníky zcela bez problému a nepotřebuju na to žádné elektronické nesmysly. Zvláště, když schvaluješ analogové ovládání lokomotiv.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod HonzaM » čtv 09 led, 2020 12:12 pm

Brejla píše:
HonzaM píše:... Ovládání výhybek rozhodně elekronické - digitální. Budu asi obviněn že navrhuji něco jen proto že to mohu dovézt, ale podle mého názoru by byl pro toto použití vhodný systém se servodekodéry MGP, ten sice ty servodekodéry ovládá digitálně, ale nepotřebuje pro to digitální centrálu a ovládá se jednoduchými obyčejnými tlačítky, takže žádná hi tech technologie.


V tomto případě budeš obviněn z osobně-komerčních zájmů zcela oprávněně. Těmi jednoduchými tlačítky mohu ovládat výhybky s běžnými přestavníky zcela bez problému a nepotřebuju na to žádné elektronické nesmysly. Zvláště, když schvaluješ analogové ovládání lokomotiv.

Napsal jsem jen že prvky MGP mohu dovézt, ne že je musí koupit ode mne, je mi jedno jestli by si to majitel koupil jinde, třeba najde lepší cenu. To ovládání tlačítky bez jakékoli elektroniky by mě zajímalo, můžeš ho tady popsat/nakreslit? Určitě to někteří modeláři uvítají, zvlášť když ušetři. Nezapomeň na zpětné hlášení poloh výhybek.
A zeptej se třeba marwina jestli si o dekodérech MGP myslí že to jsou elektronické nesmysly.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Trixt » čtv 09 led, 2020 1:21 pm

Lukáš.V píše:Ono těch tabletů a dotykových mobilů bylo už dost! Takže žádný digitál nebude.

No, pokud jsi schopen digitalizovat lokomotivy, pak by digitální řízení mělo pro děti rozhodně své kouzlo. Každé dítě dostane ovladač a může si řídit tu svoji lokomotivu nezávisle na sourozenci. Mohou jet i proti sobě ;) , ale mohou i spolupracovat. Já bych děti a jejich nároky nepodceňoval. Jsou kreativní. Mohlo by se stát, že pokud bude ovládání příliš omezující, skončí raději u toho tabletu. Spíše si myslím, že není nutné ovládat digitálně příslušenství. Výhybky se dají ovládat ručně, to děti v jejich tvůrčím přístupu nijak neomezí. Je to spíše námět na zamyšlením. Pokud jsi ale již pevně rozhodnut, více tě lámat nebudu. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 09 led, 2020 3:03 pm

Hlavně digitální ovládání nemusí znamenat mobil, tablet apod. Naopak většina startsetovych ovladačů používá mechanické prvky tlačítka a kroutitka. Multimouse má obyčejný display. Nevím kolik děti bude jezdit, ale k centralam (říci kostka, z21) jde připojit dva ovladače a každým ovládat jiné lokomotivy. Od centrály stačí “dva dráty” a není nutno řešit odpojitelné úseky. V dcc jde řešit autoblok např. funkci ABC u lokomotivnich dekodérů.
Co se týká výhybek, ale i světel, návěstidel apod. stačí opravdu zdroj, pár přepínačů, a x metrů drátů.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Brejla » čtv 09 led, 2020 3:23 pm

HonzaM píše:
Brejla píše:
HonzaM píše:... Ovládání výhybek rozhodně elekronické - digitální. Budu asi obviněn že navrhuji něco jen proto že to mohu dovézt, ale podle mého názoru by byl pro toto použití vhodný systém se servodekodéry MGP, ten sice ty servodekodéry ovládá digitálně, ale nepotřebuje pro to digitální centrálu a ovládá se jednoduchými obyčejnými tlačítky, takže žádná hi tech technologie.


V tomto případě budeš obviněn z osobně-komerčních zájmů zcela oprávněně. Těmi jednoduchými tlačítky mohu ovládat výhybky s běžnými přestavníky zcela bez problému a nepotřebuju na to žádné elektronické nesmysly. Zvláště, když schvaluješ analogové ovládání lokomotiv.

Napsal jsem jen že prvky MGP mohu dovézt, ne že je musí koupit ode mne, je mi jedno jestli by si to majitel koupil jinde, třeba najde lepší cenu. To ovládání tlačítky bez jakékoli elektroniky by mě zajímalo, můžeš ho tady popsat/nakreslit? Určitě to někteří modeláři uvítají, zvlášť když ušetři. Nezapomeň na zpětné hlášení poloh výhybek.
A zeptej se třeba marwina jestli si o dekodérech MGP myslí že to jsou elektronické nesmysly.


U malého analogově řízeného kolejiště se třemi výhybkami chceš řešit zpětné hlášení :?: Autor chce jednoduché kolejiště a ty z toho chceš udělat elektronické monstrum.
Jinak zpětné hlášení jsem měl na velkém panelu již před cca 50-ti lety i když v té době žádné MGP moduly a LED nebyly. Takže si troufnu tvrdit, že při základních elektrotechnických znalostech to lze.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod HonzaM » čtv 09 led, 2020 3:53 pm

K digitální centrále je možné připojit více ovladačů než dva, pro děti je nejlepší jednoduchý ovladač, který digitální svět nepřipomíná vůbec. Přijdou-li nějaké děti, dostane každé svůj ovladač a řídí si jen svoji lokomotivu. Nemusí zadávat žádnou adresu, nemůže omylem nebo záměrně ovládat jinou než přidělenou lokomotivu. Digitální ovládáni vlaků je samozřejmě daleko lepší a poskytuje více zábavy. Nevím co Lukáše vedlo k rozhodnutí že nechce digitál. Pokud nejde jen o snahu neinvestovat více než je nezbytné, nevadí-li investice do centrály a digitalizace mašin, není co řešit. Pokud jde o ovládání příslušenství, samozřejmě stačí mechanické přepínače, elektronické ovládání jen zvyšuje komfort. Ideální je digitální ovládání lokomotiv i příslušenství.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N 1600x1000mm

Příspěvekod Brejla » čtv 09 led, 2020 5:24 pm

HonzaM píše:K digitální centrále je možné připojit více ovladačů než dva, pro děti je nejlepší jednoduchý ovladač, který digitální svět nepřipomíná vůbec. Přijdou-li nějaké děti, dostane každé svůj ovladač a řídí si jen svoji lokomotivu. Nemusí zadávat žádnou adresu, nemůže omylem nebo záměrně ovládat jinou než přidělenou lokomotivu. Digitální ovládáni vlaků je samozřejmě daleko lepší a poskytuje více zábavy. Nevím co Lukáše vedlo k rozhodnutí že nechce digitál. Pokud nejde jen o snahu neinvestovat více než je nezbytné, nevadí-li investice do centrály a digitalizace mašin, není co řešit. Pokud jde o ovládání příslušenství, samozřejmě stačí mechanické přepínače, elektronické ovládání jen zvyšuje komfort. Ideální je digitální ovládání lokomotiv i příslušenství.


Nechceš už si konečně přečíst úvodní post autora tohoto vlákna :?: Píše, že ovládání bude v analogu :!:
Proč pořád musíš někoho přesvědčovat o své genialitě a jediném správném názoru (ještě štěstí, že autor staví v eNku a má alespoň v tomto směru klid).
Pokud by měl autor zájem o digitál nebo s ním váhal, jistě by to napsal a požádal o názor. A pokud se v budoucnu rozhodne pokročit o něco dál, není problém na digitál postupně přejít. Jednoduché Roco-sety pro začátek na bazarech jsou k sehnání.
Ale určitě nejdříve začít lokomotivami a výhybky až později.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 21 návštevníků