kolejiště TT 3700x1800

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod MichalM » úte 31 pro, 2019 9:59 pm

Jen tak pro zamyšlení (hlavně pro Václava) jsem se zkusil omezit na EW2 a menší poloměry. Na hlavní trati dodržuji 500mm, na lokálce je i trochu míň. Neberte to prosím jako nějaké řešení, je to jenom čistě prostorový návrh pro další diskusi.

Myslím si, že by si možná měl Václav říct, jestli raději velké poloměry a míň trati (v mém předchozím návrhu by šlo klidně vypustit menší stanici a získat tím komplet segment s tratí a možností kochat se jízdou v přírodě), nebo menší poloměry a o něco víc možností. Podle mě to jsou trochu spojité nádoby, přijde mi divné udělat stanici z EW3 a zakončit ji obloukem 353mm, který je podstatně prudší než poloměr na výhybkách. Podle mě by vypadalo líp udělat to rovnou z EW2 a mít vyrovnané poloměry. Na druhou stranu mi přijde, že je zde spousta prostoru a promyšlené kolejiště o (viditelných) velkých poloměrech by mohlo vypadat efektně.

Další možností (což je opět k zamyšlení investorovi) je segmentové kolejiště s definovaným rozhraním. V této souvislosti bych nadhodil témata (ač ne vždy pozitivní, ale už jsme je tu na fóru několikrát viděli) stěhování, nutnost změny prostor a podobně a to z různých (blíže nespecifikovaných) důvodů. Při segmentovém řešení je větší šance použít alespoň část (třeba stanici) a zbytek rozebrat/upravit. Navíc se jedná o relativně velký projekt, kde se (alespoň mým odhadem) pohybujeme spíše v šesticiferných částkách. K zamyšlení by na tomto prostoru bylo případně i dvoupatrové segmentové kolejiště, kde by jednotlivá patra byla propojena tobogánem. Vzhledem k tomu, že investor nemá problém s výškou, tak by to nemusel být problém. Ano, vím, že nechce umístění SN přímo pod hlavní stanicí. Na druhou stranu, pokud by mezi horním a spodním segmentem bylo třeba 350mm, opravdu by to byl takový problém? Kolik zabere technologie skrytá po horním segmentem? Osobně mám pod segmenty 60mm prostoru a nemám problém se tam vlézt s kompletní DCC elektronikou.
Přílohy
kolem_zdi_EW2.png
MichalM
 
Příspěvky: 174
Registrován: pát 02 bře, 2007 1:15 am
Bydliště: Praha / Prostejov

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod vaclavtt » stř 01 led, 2020 7:36 pm

Vše nejlepší do nového roku Vám všem!

Je to velké rozhodnutí. Obě varianty jsou dobré a každá má něco do sebe. Chtělo by to ještě zkusit dosadit do prostoru budovy, které mám.

Fakt nevím............... :roll: :roll:
Přílohy
okolo_srovnání.jpg
Uživatelský avatar
vaclavtt
 
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 04 led, 2018 6:59 am
Bydliště: Cheb

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod hopeter » stř 01 led, 2020 8:10 pm

To vpravo je přeplácané.
Verze vlevo se mě celkem líbí. Trochu bych zvětšil tu koncovou stanici , ne moc. Jednu kolej přidat a trošku natáhnout , trubky dostatečně oddělí stanice od sebe. Co mě ale vadí je ta dvoukolejka vlevo nahoře. Možná nechápu jak je to myšleno ale když jedna kolej zmizí v tunelu a druhá ne tak blízko u sebe bude to vypadat divně.
Ještě by mohlo být zajímavé tu koncovou udělat jako úvrať. Ta druhá trať by zmizela v tunelu a pokračovala do SN. Předpokládám , že SN zůstává stejně jako ve verzi vpravo.
Do hlavní stanice bych přidal jednu vlečku , nic velkého. Stavebniny , ZZN , sýpku...
Asi tolik za mě. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod Ivan » čtv 02 led, 2020 12:35 pm

Mně se také líbí více varianta vlevo, ale to je moje preference více trati, kratší vlaky a menší stanice. :wink:
Levá část - souběh dvou trati, kdy jedna končí v tunelu se mi moc nezdá, půjde špatně vytvořit věrohodný terén. Jediné řešení mne napadlo zaustit obě tratě do tunelu (ať jedním, či dvěma portály) a rozdělení tratí bude v podzemí.
Vpravo - ta hlavní trať podél zdi bude výškově oproti lokalce jak? Předpokládám, že bude dole v nule, bude na ni přes vyvýšenou lokalku vidět?
Technická: do toho esíčka ke skrytaku bych vložil mezi protisměrné oblouky krátkou rovinku. KKK budou lépe fungovat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod vaclavtt » sob 04 led, 2020 8:26 pm

Co se týče jízdy vlaků krajinou, tak je ta levá varianta určitě lepší. Ta pravá je zase obloukově přirozenější a ve své podstatě ztvárňuje jednu stanici a musel by se smířít s tím, že má trochu větší diorámu.

EW3 mám koupené (hodně ukvapený krok :roll: ) a musel bych je nabídnout k prodeji. Důvod koupě byl jediný - jejich délka a velký rádius. Jenže posléze jsem začal kreslit a zjistil jsem, že začíná být problém. Jednak s místem a jednak s úhlem 12st. Finančně to také není úplně zajímavý krok.

U levé varianty myslíte zaústit "dvoukolejku" do portálu nebo do dvou vůči sobě posunutých a z hory by posléze vyjela pouze lokálka. To nezní špatně. Souhlasím také s kouskem roviny mezi protisměrnými oblouky. Pro KKK to bude rozhodně lepší.

U levé bych také přidal kusé koleje a šturcíky nebo vlečku.

Také se zeptám. Původně jsem chtěl mít na hlavní stanici ramenná návěstidla (několik jich mám koupených a i jsem před rokem započal s výrobou vlastních včetně schůdků) Při takto velké stanici bych asi vše osadil světelnými a horní stanici mechanikou. A co kdyby by byla horní stanice s mechanikou, popelovkou, vodním jeřábem a malou výtopnou. Velká stanice by byla pro diesel, dvoumístné stání a zbrojení naftou.

Pokud by měla ještě jedna kolej z koncové stanice zmizet v tunelu a směřovat do SN, tak si nejsem jist prostorem pro její otočení.

Také by to chtělo zkusmo dosadit budovy a hlavní stanici. Budeme mít místo pro plácek za budovou, svah a lokálku nahoře?

Nebráním se dlouhým ocelovým mostům (moc se mi líbí i ve skutečnosti), viaduktům a arkádám.
Uživatelský avatar
vaclavtt
 
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 04 led, 2018 6:59 am
Bydliště: Cheb

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod vaclavtt » ned 05 led, 2020 5:01 pm

A co celý prostor využít trochu jinak. Trochu jsem o víkendu uklízel a dělal police. Prostor zase vypadá jinak. Napadlo mě jestli neudět pěknou velkou stanici po levé starně místnosti a po pravé straně krajinku s menší stanicí. Na obou stranách by byl prostor pro otočení v podpalubí. Okno bych nechal lépe přístupné, desky postavené pod oknem a za deskami pěkný tunel spojující obě strany.

Co vy na to? :D
Přílohy
okolo jinak.jpg
Uživatelský avatar
vaclavtt
 
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 04 led, 2018 6:59 am
Bydliště: Cheb

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod hopeter » ned 05 led, 2020 5:40 pm

Těžko se vyjadřovat , pořád to měníš... :mrgreen:
Asi bych postupoval v tomto sledu. Vytyčení prostoru , návrh tratí včetně terénu a budov , nákup materiálu a nakonec stavba.
Hlavně bych se snažil uspořádat velikost dílů aby byla možnost manipulace s každým zvlášť.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod vaclavtt » ned 05 led, 2020 7:26 pm

Jo jo je to hloupé. Měním. Jenže vytýčím prostor, začne se kreslit a následně se zjistí, že se tam vše nevejde.. Je to postupný vývojv prostoru. Možná by byl lepší postup, ale už jsem to zde několikrát zmínil, že jsem se ve spoustě věcí unáhlil. Hlavně pořizování věcí na kolejiště trvá několik let a dělal jsem si tím radost a říkal jsem si "možná se někdy vrhnu na větší projekt". Není to měsíční splašená akce.

Všem se tímto omlouvám a pokud už se nikomu nechce přispívat svými nápady (ani bych se nedivil), tak to raději ukončíme. Měnění prostoru je mi také trapné.

Hezký večer!
Václav
Uživatelský avatar
vaclavtt
 
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 04 led, 2018 6:59 am
Bydliště: Cheb

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod hopeter » ned 05 led, 2020 8:01 pm

Doufám,že jsi narážku na změny nepochopil zle , to by mě mrzelo.
Každý si prochází nějakým vývojem a lepší desítky návrhů na papíře ( obrazovce ) než jeden zkažený sen.
Na druhou stranu ale nečekej , že předložíš prostor a někdo ti nakreslí kolejiště.
Začal jsi s deskovým kolejištěm a pak jsme tě přesvědčili o využití prostoru jinak a to udělat segmenty kolem místnosti.
Poslední verze využívá celý obvod zdí a tím nejvíce prostoru. Pokud se to netluče s dalším využitím místnosti tak je to zatím nejlepší verze.
Teď tě čeká další krok a to je vlastní plán kolejiště. Prostě začni a pak se určitě přidáme s chválou nebo kritikou a snad i s užitečnou radou. Poslední slovo ale budeš mít zase sám. :wink:
Jak moc využiješ zatím shromážděný materiál je zase jen na tobě ale nenech si tím moc svazovat ruce. Vše se nechá poslat dál a sehnat jiné.
Tož vytrvej. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod vaclavtt » ned 05 led, 2020 8:32 pm

Zle jsem nic nepochopil a beru to sportovně. Akorát nikoho nechci moc otravovat. Vše se vyvíjí..........U PC a v prostorách pro kolejiště jsem trávil už tolik času, že .......

Ze všech návrhů a koncepcí jsem si něco vzal. A u některých koncepcí bych i zůstal. Všechna rozhodnutí jsou těžká a všem přikládám důležitost.

Nečekám ani to, že dám do placu opět nový prostor a budu čekat na podrobné výkresy. A věřte mi, že vím co to je (ze své branže), když investor stále mění své představy a plány. Ne jednou to končilo rozchodem.

Snažím se kreslit kolejiště do posledního prostoru a rád Vám ho zase ukážu. :D Možná se ukáže, že předchozí varianta byla lepší. :roll:

A hlavně je to celé o velkém a hezkém koníčku. Vláčky. :D
Uživatelský avatar
vaclavtt
 
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 04 led, 2018 6:59 am
Bydliště: Cheb

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod jirkah » ned 05 led, 2020 8:39 pm

vaclavtt píše:A co celý prostor využít trochu jinak. Trochu jsem o víkendu uklízel a dělal police. Prostor zase vypadá jinak. Napadlo mě jestli neudět pěknou velkou stanici po levé starně místnosti a po pravé straně krajinku s menší stanicí. Na obou stranách by byl prostor pro otočení v podpalubí. Okno bych nechal lépe přístupné, desky postavené pod oknem a za deskami pěkný tunel spojující obě strany.

Co vy na to? :D

Buď naprosto klidnej. To , že měníš prostor je naprosto normální , zrovna tak je naprosto normální , že během stavby přehodnotíš nebo změníš původní návrh a uděláš změnu. Když to člověk vidí najednou v reálu , tak to prostě vidí jinak než na počítači.Já bych sám mohl vyprávět čím jsem si prošel a jak dlouho už stavba trvá.Hlavně člověk má na počátku megalomanské plány a potom zjistí , že je to zbytečný. Každopádně jestli se vydáš cestou kolejiště kolem zdi neuděláš chybu .Držím palce a vydrž !!!!!!!
......................................
Jiří Hocmann TT,DR5000,MGP
http://jhvlaky.webnode.cz
Uživatelský avatar
jirkah
 
Příspěvky: 360
Registrován: sob 29 zář, 2012 8:32 am
Bydliště: Plzeň jih

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod Ivan » ned 05 led, 2020 9:15 pm

Ja svoje mini projektoval více než rok :mrgreen: .

Ta nová varianta prostoru... počítá se, že pod oknem bude viditelná trať? Kdyby byl prostor aspoň pro šířku 25 až 30 cm, má to podle mne smysl. Ale povede-li to jen v tunelu, nevím... záleží hlavně na tobě. Opravdu je však potřeba teď vyjasnit si prostor, to je základ.

Jinak v galerii je od Milana tento nový plánek (předpokládám, že jsi ho viděl)
http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/albums/Pl-nky-MF/TT/Studie-VaclavTT/Studie-VaclavTT.jpg

To je typ kolejiště, které bych stavěl, kdybych měl prostor :wink: ale prostě každému se líbí neco jiného.

Mimochodem, ze do toho pořád rýpáme... kolik máš těch EW3? Třeba by je nějaký modulář koupil.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod vaclavtt » ned 05 led, 2020 10:02 pm

Něco málo jsem si zkusil. Moje myšlenka byla udělat stanici s EW 3 a velkými oblouky na koncích. Byla by bez odbočky na lokálku. Stanice by byla pro diesel a měla by světelná návěstidla. V tunelu by se rozdělila do podpalubí (SN) a z tunelu by vyjela směrem k druhému nádraží na protilehlé straně místnosti. Tato stanice by byla pro páru. Jednomístná výtopna, jáma + voda. Část pod oknem jsem musel zvětšit na 300mm. Horní trať by mohla být odkrytá v přírodě. Zbytek nemám - klíží se mi oči. :roll:

Ten návrh od Milana vídím poprvé a opět má hlavu a patu. Miluju točnu :D , měl jsem ji i na kolejišti, které jsem dal pryč...........

V.
Přílohy
úplně okolo.jpg
Uživatelský avatar
vaclavtt
 
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 04 led, 2018 6:59 am
Bydliště: Cheb

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod vaclavtt » pon 06 led, 2020 4:50 am

Milanovo studie je moc pěkná a pokud bych provozoval soupravy s krátkými vozy, tak je to super. Dal jsem si ji do měřítka a jedna otočka je R353 a jedna něco mezi 310 a 353. Jízda s "Y" by nebyla ono. Také bajky nic moc. Určitě stojí za zvážení...........

Je to přesně návrh "méně znamená více"! :D
Uživatelský avatar
vaclavtt
 
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 04 led, 2018 6:59 am
Bydliště: Cheb

Re: kolejiště TT 3700x1800

Příspěvekod vaclavtt » pon 10 úno, 2020 8:59 pm

Dobrý večer všem,
prostor pro budoucí kolejiště je připraven a může se začít s konečným projektem. Rozhodl jsem se zbytečně "nevyskakovat" a nepouštět se do megalomanských projektů, které bych tímto tempem nestihl ani do důchodu.

Předkládám Vám první část plánu. Jedná se o dieselovou půlku se světelnými návěstidly. Protilehlou stranu bych rád párovou. SN nebudu dělat v podpalubí, ale bude naopak nahoře a bude volně přístupné za opřenými deskami. Ty jsou max. 1300 vysoké, tak že případné vykolejení bude možné pohodlně řešit. Kolej za stanicí je hodně dlouhá (3300) a rovná. Byla by chvilku na mostě, viaduktu apod. A bude velmi pozvolně stoupat na výšku 70 od nuly.

Toliko zatím vše...........
Přílohy
okolo_2_2020.jpg
Uživatelský avatar
vaclavtt
 
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 04 led, 2018 6:59 am
Bydliště: Cheb

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků